417
شنبه، ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
1
رهبر انقلاب با اشاره به کمین دشمن برای تهاجم به کشور حضور امسال مردم در یوم الله 22 بهمن را گرمتر توصیف کردند:

22 بهمن تماشایی

یعقوب توکلی در گفت‌وگو با «صبح نو»

مواظب آفت های انقلاب باشیم

«وضعیت جامعه ایران در رژیم پهلوی را باید در فیلم فروغ فرخزاد مشاهده کرد؛ خانه های سیاه با مردم جزامی واقعیتی که حتی در مستند خاطرات شهبانو آمده است. یکی از کارهای ناگفته رژیم پهلوی، انداختن آفت به مزارع برنج مردم در سال های 51 و 52 بود، تلخ‌ترین خاطره زندگی من روزی است که پدرم مجبور شد مزرعه به دست آمده را آتش بزند...» این بخشی از گفت و گوی «صبح نو» با یعقوب توکلی محقق و مورخ و مدرس و کارشناس مسائل سیاسی درباره انقلاب اسلامی ایران است. متن کامل یا مصاحبه بدین شرح است:

ضرورت‌های دهه چهارم انقلاب

دولت‌ها، ادامه دغدغه عدالخواهی انقلاب نبوده‌اند

از اقتصاد و توسعه ایران در دوره پهلوی چه می‌دانید؟

ایران دهه 50 به روایت اسناد

حتماً تاکنون برخی سخنان عجیب و غریبی را که درباره رژیم گذشته و سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی‌اش گفته و مقایسه‌هایی که با وضعیت فعلی می‌شود شنیده‌اید. اینکه «شاه هم آن‌قدرها که می‌گویند بد نبود»، «در مقابل بیگانه هم می‌ایستاد» یا اینکه «در دوره شاه، ایران از نظر اقتصادی در منطقه یکه‌تاز بود و کشورهای حاشیه خلیج فارس در مقابل ایران به حساب نمی‌آمدند»، «آن موقع رفاه بیشتر و بهتر بود» و سخنانی از این دست، بیشتر از گذشته در تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها و در کف جامعه شنیده می‌شود. وضع اقتصادی کشور در چند سال اخیر و مشکلاتی چون بیکاری، رکود، حقوق‌های نجومی، بی‌عدالتی، فساد و تبعیض و ... حتماً از دلایل نگاه این دست از ایرانیان به گذشته است؛ اما جریانی که دشمن در راستای تطهیر رژیم‌پهلوی در سال‌های گذشته آغاز کرده در این میان نقشی غیر قابل کتمان بازی کرده است.

انقلاب بدون نقاب رزم

سرمقاله

انقلاب زنده

رییس‌جمهور از طرح جدید اجتماعی دولت رونمایی کرد

خانه نو برای فرسوده‌ها

وضعیت نگران‌کننده بافت‌های فرسوده در کشور و تلفاتی که در زمان‌هایی مانند زلزله ممکن است کشور را درگیر کند عاملی شد تا با وضعیت نابسامانی سازمان‌ها برای تسریع در نوسازی این بافت‌ها داشته‌اند باعث شد تا رییس‌جمهور با دستوری به رییس بانک مرکزی بخواهد تا سود تسهیلات بازسازی بافت فرسوده به 6 درصد کاهش یابد.

استقبال عجیب از «ره‌ش» و «عشق و چیزهای دیگر»

صف‌هایی که مایه افتخارند

پنج‌شنبه برای علاقه‌مندان به کتاب و فرهنگ روز فوق‌العاده‌ای بود. بعدها اگر کسی از 19 بهمن سال 96 بپرسد اهلش جواب می‌دهند که همان پنجشنبه‌ای که مردم برای خرید کتاب در صف ایستادند. 19 بهمن برای مسوولان فرهنگی ما حاوی نکات فراوانی بود اگر توجه کنند. نویسندگان فهیم و کاربلد و کتاب‌های قوی و جذاب، می‌توانند مردم را در سرما و گرماگرم جشنواره فیلم فجر به خیابان‌ها بکشاند تا چند ساعتی از وقت خودشان را در این صفوف بگذرانند.

رییس سازمان سینمایی در گفت‌وگوی جشنواره‌ای با «صبح‌نو»از شرطش گفت:

اکران همه فیلم‌ها

آقای محمد مهدی حیدریان، رییس سازمان سینمایی کشور، از مسائل مربوط به جشنواره فیلم فجرگفت.

ماجرای عجیب و البته جالبی که با فشار رسانه‌ای ایرانیان ختم به خیر شد

باخت سامسونگ اشتباه صالحی امیری

سیاست‌زدگی، نخستین حاشیه تلخ بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی بود که روح ورزش و بازی جوانمردانه را تحت تأثیر قرار داد و نشان داد مدیران IOC و برگزار کننده این رقابت‌ها، خودشان به شعار المپیک اهمیتی نمی‌دهد.

شماره‌های پیشین