416
چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
7
کار داوطلبانه بسیاری از مشکلات جامعه را حل می‌کند

ریسمان نجات

در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، کار‌داوطلبانه، به‌عنوان حلال بسیاری از مشکلات اجتماعی، شمرده می‌شود. چند سالی است که در کشورما توجه به کار داوطلبانه و هدایت این نیرو به سمت درست، انجام می‌شود. در‌ایران برای اولین بار، آقای «احمد بختیاری» کار‌داوطلبانه را رواج داد . او حالا مؤسسات و ان‌جی‌اوها (سازمان‌های مردم‌نهاد) سازمان و اداره‌های دولتی و مردم را به هم می‌رساند تا با مشارکت هم و کاملاً داوطلبانه، زندگی در شه را تسهیل کنند.

اطلاع ‌رسانی در وقت اضافه

شاخص آلودگی هوا روی 190 ایستاد

صبح نو

اطلاع ‌رسانی در وقت اضافه

شاخص آلودگی هوا روی 190 ایستاد

در شرایطی که آلودگی هوای تهران مرزهای هشدار را رد کرده، مسوولان همچنان در پی تعطیل کردن مدارس‌اند و دیر باز شدن ادارات، شاخص 190 یعنی آلودگی بی سابقه که نه تنها باید مدارس و ادارات بلکه کل شهر را باید تعطیل کرد.  شاخص کیفیت هوای تهران در 10 روز گذشته (7 الی 17 بهمن 1396) متأثر از استقرار جو آرام و پایدار در منطقه بوده است. با توجه به شرایط حاکم بر شهر طی 10 روز گذشته 3 روز در شرایط سالم، 6 روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و 1 روز در شرایط ناسالم قرار داشته است. خانم مریم نادری مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفته است: شرایط پایداری جوی از عوامل تأثیرگذار بر تجمع و ازدیاد آلاینده‌ها در محیط‌های شهری است. در جو پایدار، شرایط برای حرکت هوا هم به صورت افقی (وزش باد) و همچنین در راستای قائم وجود ندارد و در چنین شرایطی، آلاینده‌ها قادر به پخش و اختلاط نبوده و به حالت سکون قرار می‌گیرند.  روز گذشته مثل خیلی از روزها هوای تهران به‌شدت آلوده بود، باز هم اعضای کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوا تصمیم به تشکیل جلسه گرفتند اما انجام همین کار ساده را تا ساعت ۷ شب به تعویق انداختند و همین تعویق‌ها و تعلل‌ها در برگزاری به موقع جلسه بود که انتشار اخبار خروجی جلسه را با حاشیه‌هایی همراه کرد. این در حالی است که تهران از ابتدای سال تاکنون ۸۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۶ روز ناسالم برای همه گروه‌ها داشته است. بر اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط داخلی کشور هنگام بروز هوای ناسالم برای همه گروه‌های سنی یا وضعیت هشدار، کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران به ریاست استاندار و با حضور مهم‌ترین دستگاه متولی مربوط به آلودگی هوا، یعنی سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار می‌شود، اما آلودگی هوای تهران در روز گذشته و انتشار خبرهای ضد و نقیض در ساعات منتهی به شب به‌عنوان مصوبات کارگروه شرایط ویژه که چندبار دیگر هم تکرار شده، موضوعی است که نمی‌توان از کنار آن به راحتی عبور کرد. شاید مهم‌ترین دلیل بروز چنین بی نظمی‌ای در اطلاع‌رسانی اخبار مربوط به مصوبات این کارگروه از اینجا ناشی شود که تشکیل این جلسه در بیشتر اوقات به‌دلیلی نامعلوم به آخرین ساعات روز موکول می‌شود. روز گذشته نیز تصمیم‌گیری کارگروه شرایط ویژه کاهش آلودگی هوای تهران برای تعطیلی مدارس و اتخاذ سایر تصمیمات برای حفظ جان و سلامت شهروندان به دقیقه ۹۰ که نه، به وقت اضافه کشید و با وجود پیش‌بینی‌های چند روز قبل سازمان هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مبنی بر تداوم آلودگی، همچنین درخواست وزارت بهداشت برای تعطیلی، به تعویق انداخته و نتیجه آن شد که از نخستین ساعات غروب چندین خبر مبنی بر تعطیلی منتشر شد اما دوباره گفته شد هنوز درباره تعطیلی تصمیم قطعی گرفته نشده، اما به فاصله کمتر از یک ساعت دوباره خبر تعطیلی اعلام و موجب سردرگمی رسانه‌ها و مردم شد.
شاید مسوولان متولی ادعا کنند که همیشه جلسات کمیته به ساعات پایانی واگذار نمی‌شود و حتی روز یکشنبه نزدیک به ظهر این کمیته تشکیل جلسه داده و تکلیف شهروندان را برای روز دوشنبه روشن کرد؛ اما سؤال اصلی این است که در شرایطی که سازمان هواشناسی از روز جمعه (۱۳ بهمن ماه) نسبت به صدور اطلاعیه آلودگی هوا در تهران و چند کلانشهر دیگر اقدام کرده و به جزئیات، تصریح کرده که در تهران به‌دلیل سکون جوی، در روز شنبه هوا برای گروه‌های حساس و در روز یکشنبه برای همه گروه‌های سنی، ناسالم است، چرا جلسات کارگروه ویژه در ساعات پایانی روز برگزار شد و چرا با وجود پیش‌بینی‌های صورت گرفته، این جلسه روز به روز تشکیل می‌شود و برای کل روزهای آلوده این مقطع زمانی تصمیم‌گیری نمی‌کند؟
افزون بر این سازمان هواشناسی روز یکشنبه (۱۵ بهمن ماه) مجدداً طی اطلاعیه‌ای از تداوم آلودگی در شهرهای بزرگ از جمله تهران تا روز سه‌شنبه (۱۷ بهمن ماه) خبر داد. در این میان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم که مسوولیت اصلی را در پایش و پیش‌بینی کیفیت هوای تهران برعهده دارد، طی روزهای اخیر از طریق سامانه‌های در اختیار وضعیت آلودگی هوا را در این شهر پیش بینی کرد. چرا نسبت به این پیش بینی بی‌توجهی شده و برگزاری جلسه کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای تهران تا وقوع شرایط شدیداً آلوده به تعویق افتاده است؟
متاسفانه عملکردها در این حوزه با توجه به آنچه گفته شد قابل قبول نیست و این پرسش بزرگ پیش می‌آید، در شرایطی که برای گرفتن تصمیمی که بر اساس شواهد از قبل، ماهیت آن مشخص است یعنی تعطیلی به موقع برای شهر در مواقع اضطرار، این‌گونه عمل می‌شود، چطور می‌توان توقع داشت در اجرای بند به بند قانون هوای پاک و سایر مصوبات کاهش آلودگی هوا به درستی عمل شود؟

 

captcha
شماره‌های پیشین