416
چهارشنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
2

دو سناریو درباره دلایل حادثه نفتکش سانچی

رییس جمهور به مردم قول داد

رشد ثابت و مستمر اقتصاد کشور

نشست خبری حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور (عصر روز گذشته، 17 بهمن) به مناسبت دهه فجر به مدت 100 دقیقه و با حضور 250 خبرنگار داخلی و خارجی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

صبح نو

رییس جمهور به مردم قول داد

رشد ثابت و مستمر اقتصاد کشور

نشست خبری حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور (عصر روز گذشته، 17 بهمن) به مناسبت دهه فجر به مدت 100 دقیقه و با حضور 250 خبرنگار داخلی و خارجی در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

سخنان ابتدایی روحانی حدود 15 دقیقه بود؛ وی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: ایام مبارک دهه فجر را به مردم عزیز که خود این انقلاب را به پیروزی رساندند تبریک می‌گویم. درود و سلام همه ما به روح امام بزرگوار و عظیم‌الشأن و همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس و همچنین یاد و خاطره روزهای حماسه‌آفرین بهمن سال 57 را گرامی‌ می‌داریم. ملت بزرگ ایران بعد از قرن‌ها که در نظام استبدادی پادشاهی در رنج و تحقیر بودند و ده‌ها سال در واقع کشور، در اختیار قدرت‌های بیگانه بود، مردم تصمیم گرفتند تا حاکمیت ملّی، عزّت، استقلال، آزادی و پاک کردن کشور را از انواع فسادها و بی عدالتی‌ها محقق سازند.
انقلاب بزرگ به پیروزی رسید و امروز بعد از 39 سال همچنان شاهد حضور مردم و مشارکت آنها، نشاط مردم و استقامت آنها در برابر انواع تهدیدها و موفقیت‌های فراوان در عرصه‌های داخلی و خارجی هستیم.
 آرمان‌ها و اهداف انقلاب، آرمان‌هایی است که هدایت‌گر مسیر و راه ما برای قرن‌های پیش روست. هیچ وقت نیست که مردم از اصل آزادی، استقلال، حاکمیت ملّی، مبارزه با استبداد و استعمار و ایستادگی در برابر متجاوزان و مبارزه با فساد دست بردارند.

باید با جوانان به گفت‌وگو بنشینیم
راه، همان راه است؛ باید رو به تکامل باشد. نکته مهمی که می‌خواهم تأکید کنم این است که امروز هفتاد درصد جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل می‌دهند. نسل جوان ما و افکار نسل جوان ما و راهی که آنها توصیه می‌کنند را باید بشنویم و بپذیریم. تنها شنیدن هم کافی نیست. جوانان نمی‌خواهند ما فقط صدای آنها را بشنویم. آن‌ها دارای افکار و ایده‌هایی هستند. دارای خواسته‌هایی هستند. دنیای جدید را می‌بینند، پیشنهاد و سخن دارند و ما باید راه پیشنهادی آنها را بشنویم و مطالعه کنیم و با آنها به گفت‌وگو بنشینیم.وی با اشاره به اینکه باید با جوانان به گفت‌وگو بنشینیم و راه و مسیری که آنها پیشنهاد و می‌پسندند باید در اراده و خواست حاکمیت همواره تاثیرگذار باشد، گفت: آن‌ها هم شنیدن صدایشان و هم اثرگذاری فکر و اراده‌شان را در حاکمیت خواستارند، آن‌ها اکثریت جامعه ما هستند.
وی در بخش دیگری از این نشست گفت: آمار و ارقام به ما می‌گوید که در سال‌های اخیر رشد مثبت اقتصادی ما همواره وجود داشته، گاهی این رشد در حد 3 درصد و گاهی همچون سال گذشته رشد اقتصادی ما 2 رقمی شد و امسال هم ان شاءالله رشد خوبی خواهیم داشت.

در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادی کشور باشیم
رییس جمهور اظهار داشت: من به مردم قول می‌دهم در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادی کشور و ان شاءالله شاهد پیشرفت در همه زمینه‌ها باشیم.

 سازمان تأمین اجتماعی
از بنگا‌ه‌های اقتصادی دست بردارد
وی درمورد بدهی سازمان تأمین اجتماعی گفت: دولت توصیه‌های مهمی قبل از بحث بدهکاری به سازمان دارد و این را من اعلام کردم، باید سازمان تأمین اجتماعی از بنگا‌ه‌های اقتصادی دست بردارد. هر مقدار پول به آ‌ن بدهیم با این شرایطی که سازمان تأمین اجتماعی دارد، نمی‌تواند مسیر درست را بپیماید. من تاکید کردم و شرط من به وزیر کار از ابتدای دولت این بوده که باید تمام بنگاه‌های اقتصادی را ایشان واگذار کنند، البته قدم‌های خوبی در این چند ماه برداشته شده و سرعت این کار باید بیشتر شود.روحانی با تاکید بر اینکه همه بخش‌های دولت باید بنگاه‌‌های اقتصادی خودشان را واگذار کنند، اظهار داشت: این تنها راه نجات اقتصاد کشور است؛ چه نهادهای دولتی و چه نهادهای غیردولتی نیروهای مسلح، دیگران و همه باید بنگا‌ه‌های اقتصادی خودشان را واگذار کنند، این به نفع خودشان و به نفع مردم خواهد بود.

 ما امروز اعتراض را پذیرفته‌ایم
رییس جمهور ادامه داد: خیلی مواقع بوده که اعتراض را نپذیرفته‌اند، ما امروز اعتراض را پذیرفته‌ایم و خوشبختانه همه مسوولان کشور اصل اعتراض را پذیرفته‌اند و من بسیار خوشحالم که همه دارند می‌گویند صدای مردم را باید شنید، این روز بسیار مبارکی است برای همه ما که ما صدای مردم را بشنویم و طبق نظر مردم عمل کنیم ان شاءالله.وی درمورد جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم تصریح کرد: ما باید به آینده امیدوار باشیم، اینکه من می‌گویم یک شعار نیست و برای آن دلیل دارم. جامعه با نشاط است و دارد پیشرفت می‌کند، سرمایه‌گذاری خارجی ما بیشتر شده که معنای آن پیشرفت است، فاینانس‌های خارجی نسبت به گذشته بیشتر شده است، بسیاری از موارد مهم سرمایه‌گذاری که فناوری پیشرفته هم می‌خواهد، با شرکت‌های خارجی در حال مذاکره و اجراست.روحانی ادامه داد: ما داریم برای اولین بار در کشور اتومبیلی درست می‌کنیم که همزمان با مصرف داخلی 30 درصد باید صادر شود. البته مصرف داخلی نمی‌گذارد اینقدر فشار بیاورد. طرحی در دولت داریم که ناوگان عمومی را بازسازی کنیم. ‌همه اینها به معنای امیدواری است. در مسائل اجتماعی و فرهنگی هم این حرف درست است که اگر می‌خواهیم پیشرفت کرده و سرمایه و فناوری جذب کنیم و ایرانیان و سرمایه آنها برگردد، راهش این است که تریبون‌ها و رسانه‌ها هم همصدا با دولت باشند. ممکن است صداهای مختلف تاثیرگذار باشد، نباید اینها را فراری دهیم و راهش این است که رسانه‌ها و دولت ان شا‌ءالله مشارکت بیشتری داشته باشند.

 هر کسی بدون اجازه دولتی بخواهد وارد خاک کشور دیگر شود علی‌الاصول آن را نمی‌پذیریم
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی در باره مواضع ایران در قبال سوریه و بحث توقف حمله ترکیه به این کشور، گفت: دلمان می‌خواهد این عملیات هر چه زودتر پایان بپذیرد همانطور که حضور آمریکاییان در سوریه را محکوم می‌کنیم. هر کسی که بدون اجازه دولتی بخواهد وارد خاک کشور دیگر شود، ما علی‌الاصول آن را نمی‌پذیریم.
رییس جمهور در پاسخ به این سؤال که دولت شما رقمی بیش از 1100 میلیارد تومان را برای وزارت ارشاد در بودجه سال آینده در نظر گرفته، نگرانی‌ای که در جامعه هنری به وجود آمده این است که این مبلغ چقدر کارشناسی شده است برای اینکه صرف زیرساخت‌های اساسی مثل سینما شود و سالن‌های تئاتری که برخی از آنها بعد از یک دهه، ساخت آنها ناتمام مانده است و اینکه فیلم‌هایی تولید شود که مخاطب داشته باشد. مطبوعات هم درگیر تأمین کاغذ هستند و برخی روزنامه‌ها سه روز در هفته منتشر می‌شوند، آیا رقمی که شما اختصاص داده‌اید قرار است صرف این خلأها شود و اینکه آیا شما فیلم‌های جشنواره فجر را دیده‌اید و کدام را پسندیده‌اید، اظهار داشت: جواب سؤال آخر متأسفانه منفی است (با خنده). من فیلم‌های جشنواره را ندیدم و علاقه دارم که دنبال کنم. یکی از مسوولیت‌های وزارت ارشاد همین است که شما اشاره کردید. انتشار روزنامه‌ها برای ما مهم است به دلیل اینکه یکی از آثار مهم فرهنگی و اجتماعی ماست. رابطه دولت با مردم از طریق رسانه‌ها برقرار می‌شود.وی با بیان اینکه رسانه‌های مکتوب برای ما دارای اهمیت است، اظهار داشت: مشکلاتی که در این زمینه وجود دارند را وزارت ارشاد باید دنبال کند. اینکه آیا بودجه کافی است یا نه اگر از آقای صالحی وزیر ارشاد بپرسید، حتماً می‌گوید کافی نیست. اگر از آقای نوبخت بپرسید حتماً می‌گوید کافی است (با خنده).روحانی ادامه داد: بنابراین اهدافی که شما گفتید را من کاملاً تأیید می‌کنم. بعضی از استان‌ها هنوز سینما ندارند و ما باید برای ساخت سینما کمک کنیم، بخش خصوصی را تشویق کنیم و ما و بانک‌ها آنها را کمک کنیم و همچنین در مسأله مشکل کاغذ و مشکلاتی که مطبوعات دارند.

 

captcha
شماره‌های پیشین