415
سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
5
معظمی نیا: بیشترین فرصت سرمایه‌گذاری در عراق متوجه حضور ایران است

پیشگامی کویت در بازسازی عراق!

«بازسازی عراق» پس ازنابودی گروه تروریستی داعش در این کشور به یکی از موضوعات اصلی دیپلماسی بغداد تبدیل شده است. بر اساس برآوردی که حیدر العبادی ارائه کرده، بازسازی ویرانه‌های اشغالگری داعش، به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

خبر

صبح نو

معظمی نیا: بیشترین فرصت سرمایه‌گذاری در عراق متوجه حضور ایران است

پیشگامی کویت در بازسازی عراق!

«بازسازی عراق» پس ازنابودی گروه تروریستی داعش در این کشور به یکی از موضوعات اصلی دیپلماسی بغداد تبدیل شده است. بر اساس برآوردی که حیدر العبادی ارائه کرده، بازسازی ویرانه‌های اشغالگری داعش، به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از بازیگران اصلی تحولات اخیر منطقه می‌تواند نقش اصلی را در توسعه محورهای اقتصادی خود در عراق و بازسازی آن برعهده بگیرد اما به‌رغم این تلاش‌ها، شاهد برگزاری کنفرانسی با این موضوع در کویت هستیم؛ کنفرانسی که دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان برای مشارکت در آن 23 بهمن‌ماه راهی این کشور حاشیه‌ای خلیج فارس
می‌شود.
با وجود مزیت‌های متعدد کشورمان برای ایفای نقش نخست در «بازسازی عراق» از جمله قرابت‌های فرهنگی و دینی دو کشور، ارزانی و پایین بودن هزینه‌های حمل‌ونقل، تعدد شرکت‌ها و مراکز معتبر بین‌المللی در زمینه ساخت‌وساز، توان فوق‌العاده انبوه‌سازان، پیمانکاران و کنسرسیوم‌های ساختمانی و..
باید بتوانیم در بازسازی عراق پیشگام باشیم،
همان طور که در آزادسازی این کشور از دست گروه تروریستی داعش پیش‌قدم بودیم .
این احتمال وجود دارد چنانچه مسوولان ذی‌ربط تلاش‌های مثبتی در این زمینه انجام ندهند، رقبای قدرتمندی برای این مشارکت وجود دارند و صدها شرکت دیگر از کشورهای همجوار یا اروپایی در پروژه‌های اقتصادی عراق پیش‌گام خواهند شد.
موضوعی که کویت آن را اعلام کرده است که در هفته آتی میزبان برگزاری نخستین کنفرانسی با موضوع بازسازی عراق در سطح بین‌المللی است. کنفرانسی که تهران با تجربه‌هایی که در برگزاری همایش‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اسلامی داشته یا با حمایت‌هایی از کشورهای مختلف منطقه انجام داده است،
می‌توانست پیش‌قدم در برگزاری این گونه نشست‌ها برای عراق باشد.
به گفته رسانه‌های کویت، کنفرانس «بازسازی عراق» در روزهای 23 تا 25 بهمن ماه جاری با حضور مسوولان بلندمرتبه کشورهای مختلف در این کشور برگزار می‌شود.
آن گونه که «سالم الزمانان» سفیر کویت در بغداد اعلام کرده است، کویت در تلاش جدی مشارکت در طرح‌های عمرانی و بازسازی مناطق جنگ‌زده عراق است و به سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌اندیشد.
وی افزود: برگزاری کنفرانس بازسازی عراق و مشارکت جامعه جهانی در این زمینه جزو مهمترین اهداف کویت است. کویت و بغداد همزمان برای پرداخت 100 میلیون دلار کمک به صندوق بازسازی مناطق آسیب‌دیده عراق به توافق رسیده‌اند.97 میلیون دلار در بخش بهداشت و سه میلیون دلار برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده عراق در جنگ با داعش اختصاص یافته است. این نخستین کمک مالی کویت به بغداد پس از حمله عراق به این کشور در سال 1990 به‌شمار می‌آید.

شرکت ظریف درکنفرانس بازسازی عراق
از سویی دیگر «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با اعلام مشارکت محمدجواد ظریف
وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس بازسازی عراق که روزهای ۲۳- ۲۵ بهمن به میزبانی کویت برگزار می‌شود، گفت: ایران به طور قاطع در دوران بازسازی نیز از عراق حمایت خواهد کرد.
وی افزود: جمهوری اسلامی همان گونه که در دوران جنگ علیه داعش و امروز در مبارزه امنیتی با تروریست‌ها در کنارعراق ایستاد، در دوران بازسازی نیز درکنار دولت و ملت دوست و برادر عراق خواهد بود.
وی همچنین عنوان کرد، سالانه بیش از چهار میلیون زائر ایرانی به عراق و 2 میلیون زائر و گردشگر عراقی به ایران سفر می‌کنند که از بعد فرهنگی و همچنین اقتصادی برای دو کشور با اهمیت است.

قاسمی: حضور جدی ایران
 در نشست «بازسازی عراق»
همچنین «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود که دیروز دوشنبه برگزار شد، درباره تشکیل کنفرانس بازسازی عراق که قرار است به زودی در کشور کویت برگزار شود، افزود: ما همواره از دیرباز در کنار مردم عراق حضور داشتیم و تا جایی که می‌توانستیم از مبادلات تجاری، فرهنگی و همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف حمایت کردیم.
وی گفت: ما قطعاً در اجلاس کویت شرکت خواهیم کرد و حضور جدی در این کنفرانس خواهیم داشت و امیدواریم که بخش خصوصی و بازرگانان ما هم در این اجلاس شرکت داشته باشند تا همکاری‌های بیشتر اقتصادی و تجاری میان طرف‌های ایرانی وعراقی شکل بگیرد.
معظمی‌نیا:
 بیشترین فرصت سرمایه گذاری
در عراق متوجه حضور ایران است
«علیرضا معظمی‌نیا» کارشناس اقتصادی کشورمان که به دلیل ساخت و توسعه صنعت هتل در کشورهای همجوار در سال 2014 عنوان مرد اول اقتصاد جهان اسلام را از آن خود کرده است، در گفت وگو با روزنامه صبح نو، دراین باره گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی قطب جهان اسلام و در بیشتر کنفرانس‌های بین المللی منطقه پیشگام است. ایران نه تنها حامی کشور عراق بلکه حامی دیگر کشورهای مظلوم منطقه و جهان است.
وی با اشاره به اینکه یقیناً ایران از بازسازی عراق استقبال کرده و در این مسیر گام‌هایی برداشته است، افزود: روابط دیپلماتیک تهران و بغداد در بهترین شرایط سیاسی و اقتصادی برگزار شده و همچنان دو طرف بر توسعه دیگر روابط تاکید دارند و امیدوارم در کنفرانسی که کویت برای بازسازی آن میزبان شده، بتوانیم تمام ظرفیت‌های ممکن در امر سرمایه‌گذاری و توسعه دیگر تبادلات اقتصادی را
هموارتر سازیم.
این عضو اتاق بازرگانی، با بیان اینکه همجواری ایران با عراق فرصت بیشتر سرمایه‌گذاری را متوجه ما ساخته است، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌هایی که متوجه کشورمان است، باید برای توسعه روابطی این چنین و حضور فعال در بازسازی عراق، وضعیت اقتصادی و تبادلات کشورمان را فعال‌تر سازیم چون قرابت‌های فرهنگی و همجواری دو کشور امتیاز خوبی برای همکاری‌های بیشتر را فراهم می‌سازد.

12 میلیارد دلار ارزش تبادل تجاری تهران و بغداد
ارزش تبادل تجاری میان دو کشورعراق و ایران در‌حال‌حاضر ۱۲ میلیارد دلار عنوان شده است. یکی از آخرین توافقات نفتی میان دوطرف قرارداد سوآپ نفت به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز است که از میادین کرکوک به بنادر جنوبی ایران از طریق کرمانشاه صورت می‌گیرد.
صادرات گاز ایران به عراق به میزان روزانه بیش از هفت میلیون متر مکعب از جمله برای تغذیه سه نیروگاه برق به‌عنوان یکی از محورهای روابط قوی میان دو کشوردر حال انجام است.
در‌حال‌حاضر یک هزار و ۵۰۰ مگاوات برق، روزانه از ایران به عراق صادر و ۲۰۰۰ مگاوات برق هم در نیروگاه‌هایی که از گاز ایران تغذیه می‌کنند، تولید می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین