415
سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
12

خبر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز امیدواری نسبت به آینده سینمای ایران؛

سینما باید از ابتذال فاصله بگیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکشنبه 15 بهمن با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما، صحبت‌های مختلفی را در حوزه سینما، تئاتر، ادبیات و... مطرح کرد.

صبح نو

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز امیدواری نسبت به آینده سینمای ایران؛

سینما باید از ابتذال فاصله بگیرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکشنبه 15 بهمن با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما، صحبت‌های مختلفی را در حوزه سینما، تئاتر، ادبیات و... مطرح کرد.

آقای سیدعباس صالحی در ابتدای این برنامه در پاسخ به تأثیر انقلاب اسلامی بر فرهنگ و هویت فرهنگی کشور در این 39 سال، با اشاره به پیمایش‌هایی که در سال‌های 79، 82 و 94 در مورد ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان صورت گرفته بود، بیان کرد: در این راستا پیمایش‌های رخ داده، حاوی نقاط مثبت و ضعف‌ها و چالش‌هایی است که بین آنها به بحث‌های هویتی برمی‌خوریم که انقلاب در آنها نقش داشته است.

تأثیر انقلاب اسلامی در 39 سال بر فرهنگ
وی این تأثیرگذاری را با ذکر 2 سؤال موجود در این پیمایش‌ها را این‌طور عنوان کرد: یکی از سؤالات مطرح‌شده در این پیمایش‌ها این بود که چقدر به ایرانی بودنتان افتخار می‌کنید، موضوعی که در پاسخ به آن رقم قابل توجهی از فضای اجتماعی، استان‌ها، مراکز آن‌ها و شهرهای دومشان به آن پاسخ دادند و طبق آمار حدود 28.5 درصد گزینه زیاد را انتخاب کرده و 4/58درصد خیلی زیاد را برگزیدند، این یعنی بعد از 40 سال جریان انقلاب توانسته هویت ایرانی را تقویت کند که در نتیجه آن مردم به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنند.
 علاوه‌بر این در پاسخ به این که اگر کشور درگیر جنگ شود، مردم چقدر دفاع خواهند کرد؛ 3/35 درصد گزینه زیاد و 6/19 خیلی زیاد را انتخاب کردند، این یعنی نسل جوان با توجه به آمار این پیمایش در بحث وفاداری ملی اعلام حضور کرده‌اند، چرا که افرادی که 15 تا 29 سال دارند، 6/33درصد گزینه زیاد و 1/17 درصد خیلی زیاد را انتخاب کردند. نگاهی که به شکل‌گیری انقلاب در بخش‌های هویتی برمی‌گردد و نشان می‌دهد که ما به کشور خود تعلق خاطر داریم و انقلاب این روحیه را مستحکم‌تر کرده است.
او همچنین گفت که باید واقعیات را فهمید و دانست در چه حوزه‌هایی گرفتار ضعف و چالش هستیم و در راستای علاج آن بکوشیم.

میزان تولیدات سینمایی ما در جهان قابل توجه است
در ادامه صحبت از سینما شد و صالحی با بیان این که امسال حداقل 20 فیلم را دیده؛ ادبیات، تئاتر و سینما را جزو حوزه‌هایی خواند که اغلب با آن بخشی از اوقات فراغت خود را پرمی کند. او همچنین درباره کیفیت و اوضاع سینمای ایران گفت: به نظر می‌آید در سینمای ایران در سال‌های اخیر اتفاقات قابل توجهی رخ داده است و می‌شود به آینده آن امیدوار بود، چرا که افزایش سالن‌های سینما باعث شده تا فرصت دسترسی به سینما نیز افزوده شود و ما تا اوایل سال آینده به بالای 500 سالن سینما خواهیم رسید. از سوی دیگر فروش نیز از 30 میلیارد در سال 92 و 93 ، سال گذشته به 170 میلیارد تومان رسید و امیدواریم امسال بهتر بشود، اما تعداد مخاطبان حدود 5 سال گذشته حدود 8 میلیون بود. ولی سال گذشته به 25 میلیون نفر رسید. یعنی هر ایرانی یک سوم فیلم در سال می‌بیند در‌عین‌حال حرکت رو به جلو داشته‌ایم و حضور نسل جوان خلاق که وارد فضای سینما شده‌اند امیدوارکننده است. ما در تولید فیلم رقم قابل توجهی در سینما نه تنها در منطقه بلکه در جهان داریم این‌ها همه بحث‌هایی است که نیمه پر لیوان را نشان می‌دهد اما ما طبعاً نیازهای دیگری هم وجود دارد.

تلفیق موضوعات و نجات گیشه سینما
تلفیق موضوعات در سینما را مساله ای خواند که می‌تواند وزیر فرهنگ و ارشاد با بیان این که اگر سینمای ایران مشابه تاریخ ادبیات کهن ما چند موضوع را با هم داشته باشد ماندگار خواهد شد، گفت: هزار سال است که جامعه ما وقتی به داستان سهراب و رستم می‌رسید احساس می‌کردند خودشان در آن فضا قرار دارند، سینمای ایرانی اگر مثل ادبیات ایرانی تفکر را با تخیل و هر دو را با شاعرانگی و قصه بیاموزند آینده درخشانی در پیش می‌گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با خطرناک خواندن سینمای گیشه بی‌اندیشه، می‌گوید: سینمای ما باید از ابتذال و سطحی‌نگری فاصله بگیرد. او در عین حال با اشاره به جایگاه فعلی سینمای ایران به آینده آن ابراز امیدواری می‌کند. و در پاسخ به سوالی پیرامون آمار کیفی کمی هم گفت: در این راستا مطالعات مختلفی صورت گرفته و همه دارای استانداردهای کمی نیستند و اغلب بحث‌ها کیفی‌گرایانه است اما حتماً این‌طور است و جای تردید نیست که در فضای سینمای موجود و سینمای گیشه بی‌اندیشه کم نداریم و این می‌تواند برای سینمای دارای هویت ما خطرناک باشد.

شفاف‌سازی خواهیم کرد!
صالحی در پاسخ به عدم وجود استاندارد تعریف شده برای شورای پروانه ساخت و نمایش و انتقادات وارد به آن بیان کرد: این اشکال وارد است چرا که در ساختاری زندگی می‌کنیم و آن را پذیرفته‌ایم و در مسیری قرار داریم که در آن شورای ساخت و شورای نمایش وجود دارد و ما باید کمک کنیم تا سلیقه‌زدایی نسبی داشته باشیم البته هر نوع داوری اغلب همراه با سلیقه است ولی باید تلاش کنیم اعمال سلیقه حداقلی داشته باشیم و بر مبنای استانداردهای حداکثری حرکت کنیم.او اعلام کرد که در دوره جدید تلاش‌شان این است که برداشت‌ها در این دو شورا در مسیر شفاف سازی و با دقت و ریزبینی پیش برود. اتفاقی که قرار است با پیش روی در چارچوب‌های مدون برای کاهش اعمال سلیقه‌ها به حداقل رخ دهد.

به نگاه بهتری در فرهنگ نیاز داریم
در ادامه با باز شدن بحث تئاتر، صالحی اپرای عروسکی خیام را آخرین نمایشی که دیده بود خواند و آن را پلی بین ادبیات و تئاتر دانست. او همچنین به رشد تئاتر نیز اشاره کرد و این جریان سریع کمی در تئاتر را هم فرصت و هم تهدید دانست.وزیر  ارشاد ماجرای بودجه در حوزه فرهنگ را زخم کهنه‌ای خواند و گفت: به نظر می‌آید ما توجهی به هزینه‌هایی که می‌تواند منافع پایدار داشته باشد نداریم، اینکه در 70 شهر سینما داریم خوب نیست یا اینکه صدها شهر کتابخانه و سالن تئاتر ندارند هم خبر خوبی نیست. او به تمرکز برنامه‌های هنری در تئاتر شهر و تالار وحدت اشاره کرد و افزود: همینطور اینکه نتوانستیم زیرساخت‌هایی در کلانشهرهای پایتخت فرهنگی ایجاد کنیم هم خبر خوبی نیست.
صالحی همچنین بیان کرد: طی بررسی‌هایی که درباره ناآرامی‌های اخیر صورت گرفته نشان می‌دهد شهرهایی که کمتر فضای فرهنگی هنری دارند بیشتر با آشوب‌ها همراه بوده‌اند. ما در حوزه‌های مختلف احتیاج به نگاه بهتری داریم اینکه هنوز بودجه سالانه بر مبنای سنتی 10تا15 درصد با پایه کم افزایش می‌یابد نمی‌تواند فرهنگ و هنر ایران را در جایی که مدنظر داریم ماندگار کند.

از غارت‌های هنری تا حال بد نشر
این مقام مسوول در بخش دیگری از صحبت‌هایش از حالت بعد اوضاع نشر گفت و از کابینه دولت، در حوزه صنعت، معدن و سایر وزرا خواهش کرد که به کمک این حوزه بیایند.او با بیان این که قصورهایی در بخش کپی‌رایت داشته‌اند، این اتفاق را یک غارت دانست و از تشکیل کمیته‌ای با قوه قضائیه و نیروی انتظامی برای برخورد سریع با این اتفاق خبر داد.
صالحی درپایان درباره بحث حج نیز با بیان این که امسال حج عمره نخواهیم داشت، در خصوص حج تمتع یادآور شد: ما با کسب نظر مقامات تصمیم ساز نظام، مقامات امنیتی و عالی‌رتبه مسیری را طی کردیم تا حجی همراه با عزت و امنیت داشته باشیم و اگر طرف عربستانی همچنان ملتزم به تعهداتش باشد امیدواریم حجی با عزت و امنیت داشته باشیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین