415
سه شنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
11
مراسم ترحیم روزنامه‌نگار مجاهد، مرحوم مقدسی در تهران برگزار شد

می‌خواست به‌عنوان خبرنگار به سوریه برود

مراسم ترحیم و یادبود مرحوم حاج‌رضا مقدسی، که این روزها با عنوان «روزنامه‌نگار تراز انقلاب اسلامی» از او یاد می‌شود، دیروز در مسجد نور میدان فاطمی تهران با حضور فعالان سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای برگزار شد.

برای او که رضا بود، رضا ماند، رضا رفت

خبر

صبح نو

مراسم ترحیم روزنامه‌نگار مجاهد، مرحوم مقدسی در تهران برگزار شد

می‌خواست به‌عنوان خبرنگار به سوریه برود

مراسم ترحیم و یادبود مرحوم حاج‌رضا مقدسی، که این روزها با عنوان «روزنامه‌نگار تراز انقلاب اسلامی» از او یاد می‌شود، دیروز در مسجد نور میدان فاطمی تهران با حضور فعالان سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای برگزار شد.

در این مراسم چهره‌هایی از طیف‌های گوناگون سیاسی و فرهنگی مانند آقایان عباس سلیمی‌نمین، احمد توکلی، محمدباقر قالیباف، بهرام قاسمی، علی نیکزاد، سیدحسین قاضی‌زاده هاشمی، یونس شکرخواه، غلامعلی حدادعادل، شهاب مرادی، مصطفی آجرلو، حسن روزی‌طلب و... حضور به هم رسانده و ضمن قرائت فاتحه، برای بازماندگان او آرزوی صبر و اجر کردند. گرچه رضا مقدسی چندان اهل جلوه و شهرت نبود اما حضور این چهره‌ها در مراسم یادبود او را می‌توان نشانه‌ای از فراگیری فعالیت‌ها و تاثیرگذاری عمیق او بر فضای فرهنگی و سیاسی کشور قلمداد کرد.
سخنانی که شرکت‌کنندگان در این مراسم در حاشیه جلسه به خبرنگار «صبح نو» گفتند موید اهمیت نقش مقدسی در فضای رسانه‌ای ماست. آقای محسن مؤمنی شریف، رییس حوزه هنری، مقدسی را فردی محترم و دوست‌داشتنی توصیف کرد و گفت: او از کسانی بود که نجابت و اخلاق از سیمای او هویدا بود. در زمانی که در خبرگزاری مهر مسوولیت داشت، صداقت و اخلاق در کار، ویژگی برجسته او بود. البته ایشان در همان زمان مخالفانی هم داشت. دولت وقت با این گونه آدم‌ها نمی‌ساخت. انصاف برای او بسیار مهم بود. او بی‌حاشیه بود اما این‌گونه مسوولیت‌های رسانه‌ای حاشیه را با خودش می‌آورد. اینکه مدام به سازمان تبلیغات، دولتمردان تذکر می‌دادند معلوم بود که آدم سازگاری هم نبود و روی اصول خودش ایستاده بود اما بی‌جهت به دنبال خبرسازی و حاشیه هم نبود.آقای پدارم پاک‌آیین مدیر کل سابق خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد، مرحوم مقدسی را روزنامه‌نگار تراز انقلاب اسلامی نامید و درباره این عنوان توضیح داد: روزنامه‌نگار تراز فقط به دنبال ابزار انتقال پیام نیست بلکه صاحب تحلیل، اندیشه‌ساز، آرمان‌گراست. روزنامه‌نگار تراز توطئه‌های نظام سلطه را رصد می‌کند و در مقابلش موضع دارد. جناب آقای مقدسی اینچنین بود.
 ضمن این‌که وجه انصاف و تعادل فکری ایشان و عدم قضاوت زودهنگام و عجولانه ایشان باعث شده ما ایشان را به‌عنوان روزنامه‌نگاری اخلاق‌مدار بشناسیم. او به‌رغم اینکه دانش عمیق رسانه‌ای داشت اما این‌قدر سجایای اخلاقی‌شان زیاد بود که ایشان را با همین ویژگی شناخته‌اند. ایشان جامع تخصص و تعهد بود.
آقای مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و رسانه‌ای نیز گفت: آقای مقدسی عزیز ما پیش از آنکه یک مدیر مطبوعاتی باشد انسانی شریف و با اخلاق بود. او پیش از همه به کمک دوستانی می‌شتافت که نیاز به کمک داشتند. حواسش به کسانی بود که معمولاً کسی حواسش نیست. بسیار متواضع و کتوم بود. کارهای خیر زیادی کرده که حتی نزدیکانش از آن بی‌اطلاع هستند.او درباره فعالیت‌های رسانه‌ای مقدسی گفت: یکی از مراجع رسانه‌ای جریان انقلابی بود. اهل تأسیس بود و زحمت کار تأسیسی را می‌کشید. کاری که معمولاً خیلی‌ها زیر بار آن نمی‌روند. به اصول و ارزش‌های انقلاب متعهد بود و نسبت به حضرت آقا عشق می‌ورزید. آقای مقدسی بسیار مجاهد بود و به یاد دارم که ایشان علاقه‌مند بود در عرصه‌های منطقه‌ای مانند سوریه، به‌عنوان خبرنگار حضور مستقیم و فردی داشته باشد اما وقتی شرایط جسمی اخیر به او اجازه نمی‌داد، تأسف می‌خورد. الان بیش از تسلیت کاری از دست ما ساخته نیست اما وظیفه داریم امثال آقای مقدسی را که تعدادشان زیاد نیست پاس بداریم و کاری کنیم که در دوره حیاتشان از برکاتشان بیشتر بهره‌مند شویم.محمدی ادامه داد: سابقه رسانه‌ای ایشان بسیار روشن است. هم در روزنامه قدس و هم در خبرگزاری مهر در دوره ایشان، رسانه‌های باغیرتی بودند. با انصاف بودند اما نسبت به اصول، من ندیدم که آقای مقدسی دعوت به تساهل کند و موضع می‌گرفت. میانه کار را گرفتن به معنای محافظه‌کاری در قاموس ایشان نبود. من معتقدم که ایشان اهل هزینه دادن هم بود.در مراسم ختم این مجاهد رسانه‌ای، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان ضمن بیان سخنانی درباره شاخص‌های فعالیت مطبوعاتی در اسلام، مرحوم مقدسی را الگوی معنوی برای اهل رسانه نامید و گفت: اهالی رسانه باید مرگ‌اندیش باشند. من در دست‌نوشته‌های مرحوم مقدسی عزیز دیدم که خیلی مرگ‌اندیش بود و گفته است که خدایا در روز قیامت با من چگونه برخورد می‌کنی؟ من را در راه شهدا ثابت‌قدم بدار و...او بیان کرد: همان‌طور که عدالت ناموس قضاوت است، امانت‌داری ناموس خبرنگاری است. اگر یک پیش‌نماز عدالت نداشته باشد چندان ضرر بزرگی به جامعه ندارد اما اگر یک سردبیر عدالت نداشته باشد، افکار عمومی یک جامعه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.پناهیان در پایان گفت: ان‌شاالله خدای متعال چنین الگوهای خوبی مانند مرحوم مقدسی را که فرد امینی بود و خیلی‌ها او را دوست داشتند و به انصاف او رأی می‌دادند، رحمت کند و امیدوارم اخلاق او در فضای رسانه‌ای ما جاری شود و به این واسطه جامعه ما از آرامش بیشتری که لازمه پیشرفت ماست، برخوردار شود.
جلسه با ذکر مصیبت اهل بیت توسط مادحان و قرائت فاتحه و قرآن برای روح زنده‌یاد مقدسی پایان یافت و بزرگداشت رضا مقدسی بهانه‌ای برای گردهمایی اهالی رسانه و تجدید پیمان آنان با میثاق‌های تعهد و صداقت در فعالیت فرهنگی و خبری شد.

captcha
شماره‌های پیشین