414
دوشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
8

خبر

رییس شورای شهر هم به صف منتقدان نجفی پیوست

انتقاد تند محسن هاشمی از شهردار تهران

افزایش زمزمه‌های نارضایتی از عملکرد مدیریت شهری تهران، حالا صندلی لرزان شهردار تهران را لرزان‌تر از قبل کرده است. این در حالی است که تنها حدود 6 ماه از نشستن شهردار منتخب لیست امید و شورای پنجم شهر تهران برای مدیریت بر پایتخت می‌گذرد. حالا اما خیلی از کسانی که با شهردار تازه کار تهران دست دوستی و اخوت داده بودند دستانشان را بر زمین زده‌اند و زمزمه‌هایی از واقعیت در جامعه پیچیده که نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

صبح نو

رییس شورای شهر هم به صف منتقدان نجفی پیوست

انتقاد تند محسن هاشمی از شهردار تهران

افزایش زمزمه‌های نارضایتی از عملکرد مدیریت شهری تهران، حالا صندلی لرزان شهردار تهران را لرزان‌تر از قبل کرده است. این در حالی است که تنها حدود 6 ماه از نشستن شهردار منتخب لیست امید و شورای پنجم شهر تهران برای مدیریت بر پایتخت می‌گذرد. حالا اما خیلی از کسانی که با شهردار تازه کار تهران دست دوستی و اخوت داده بودند دستانشان را بر زمین زده‌اند و زمزمه‌هایی از واقعیت در جامعه پیچیده که نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

بارش برف هفته گذشته تهران و گرفتاری‌های پی در پی پس از آن که دامنه‌اش را هنوز می‌شود در کوچه‌های شهر و درختان شکسته آن دید، نشان داد که شهرداری تهران توانایی مقابله با بحران‌ها را ندارد؛ اما ناتوانی شهرداری در بحران، منحصر به برف پایتخت نبود. شاید اولین آزمون مدیریت بحران شهردار جدید تهران، زلزله بود که انتقادات و واکنش‌های شدیدی از آماده نبودن شهرداری را در پی داشت. آزمون‌هایی که مدیران شهری برای توجیه آنها، دست به دامان کلیدواژه «غافلگیری» شدند. حالا اما با تندتر شدن انتقادهای جریان‌های همسو با شهردار تهران، انگار غافلگیری دیگری هم برای شهرداری تهران در راه خواهد بود.

آزمون سرد
خانم زهرا صدر اعظم نوری ‌رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به عملکرد شهرداری تهران در برف و یخبندان هفته گذشته‌ و انتقادات مطرح شده نسبت به این عملکرد،‌ گفته است: برفی که هفته گذشته آمد، بسیار سنگین بود به گونه‌ای كه طی 10سال گذشته شهر تهران شاهد آن نبوده است.
زمانی که حجم برف بسیار زیاد است و معابر اصلی متعدد هستند،‌ اولویت پاکسازی با معابر اصلی است و همانطور که شاهد بودید، در هیچ‌یک از معابر اصلی ترافیک و یا انسداد راه‌ گزارش نشد و حادثه‌ای را که بخواهد به دلیل برف و یخبندان و گرفتگى معابر باشد مشاهده نکردیم و از این جهت باید از همه نیروهای پلیس راهور، استانداری و شهرداری که در این مدت تلاش کردند، تشکر کرد، اما با همه این وجود،‌ ضعف‌هایی هم وجود داشت که نمی‌توان منکر آن‌ها شد.
ضعف و کاستی‌ها را باید با دیده باز مشاهده کرد و نباید در کنار آن نقاط قوت و مثبت را نادیده گرفت و فقط نقاط منفی را برجسته کرد. معابر فرعی و کوچه‌ها آنطور که باید بازگشایی نشد،‌ هر چند که من به یاد دارم در گذشته نیز در چنین شرایطی معابر فرعی در اولویت قرار نمی‌‎گرفت و این مردم بودند که برای پاکسازی کوچه‌ها به همدیگر کمک می‌کردند.
انتظار می‎رفت طی ١٢سال مدیریت گذشته و با وجود درآمدهای میلیاردی، امكانات روز، ماشین‌آلات مكانیزه برای خدمات شهری، رفت‎وروب و برف‎روبی خریداری می‎شد. در محیط‎های سرد و پر بارش نظیر روسیه، شمال آمریكا و كانادا به شیوه شن و نمك و با نیسان برف‎روبی نمی‌كنند، بلكه از ماشین‎های برف‎روب مجهز استفاده می‎شود.

منیت ها را کم کنیم
حجت الاسلام سید حسن خمینی نیز در انتقاد از عملکرد مدیریت جدید شهرداری تهران گفته است: دوستان شهرداری وظیفه دارند نسبت به حل مشکلات مردم اقدام کنند، مشکلات زیاد است اما توانمندی هم زیاد است. باید منیّت ها را کم کنیم اینکه این کار به اسم من تمام شود، متعلق به من باشد، یا فلان فرد دوست من است و... را باید از میان ببریم. اگر کار را دیگران هم انجام می‌دادند او را این‌گونه نقد می‌کردیم؟! انصاف را رعایت کنیم.
وی با بیان اینکه اگر مردم با مدیریتی همراه باشند نتیجه بهتر از آن است که صرفاً موضوع خدمت رسانی باشد، اضافه کرد: امروز هرچه بیشتر در جامعه اسلامی و فضای شهر کوشش کنیم که خدمت رسانی را در راستای همکاری عموم توسعه دهیم، یک گام در راه تحقق آرمان انقلاب برداشته‌ایم.

انتظارات برجای مانده
آقای محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه انتظارات مردم از شهرداری برآورده نشده است، اضافه کرد: باید معترف بود در ۶ ماه سپری‌شده از دوران مسوولیت شورای پنجم و شهردار منتخب آن، انتظارات عمومی از تحول در مدیریت شهری برآورده نشده است و آن‌گونه که باید، مدیریت شهری در انجام وظایف خود فعال عمل نکرده است.
هاشمی گفته است: صدای مردم را بشنویم قبل از آنکه برای شنیدن دیر شده باشد و اصلاح و خدمت صادقانه و خالصانه را شتاب ببخشیم قبل از اینکه این‌گونه اقدامات دیگر اثرگذار نباشد، امروز همه حوزه‌های عمومی با نارضایتی مردم مواجه هست، از شرایط اقتصادی و بی‌ثباتی قیمت ارز تا وضعیت قضایی، عملکرد قوه مقننه و نهادهای فرهنگی و اجتماعی است و در این زمینه حوزه مدیریت شهری نیز خالی از اشکال و ضعف نیست و باید معترف بود در 6 ماه سپری‌شده از دوران مسوولیت شورای پنجم و شهردار منتخب آن، انتظار عمومی از تحول در مدیریت شهری برآورد نشده است و آن‌گونه که باید مدیریت شهری در انجام وظایف خود فعال عمل
نکرده است.

بار اداره گران شهر تهران بردوش مردم
احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شهر تهران گران اداره می‌شود و این یعنی فشار بر شهروندان و باید هزینه اداره شهر را کاهش دهیم و با بیان اینکه بیشترین منابع درآمدی شهرداری در بخش عوارض دیده می‌شود، ادامه داد: باید پرسید آیا این عوارض همان درآمدهای پایدار است؟ آیا عوارض است که باعث فشار بر زندگی مردم شده و افزایش تغییرکاربری و تراکم را به دنبال دارد، پایدار است؟ آیا ما می‌خواهیم فروش تراکم یا تغییر کاربری یا قیمت پایه را دوباره افزایش بدهیم؟
وی اضافه کرد: سؤال این است که آیا شهروندان تحمل فشار بیش از این اندازه را دارند؟ در سال‌های گذشته، شورا به ویژه ما که گروه اقلیت بودیم، توجه ویژه‌ای داشتیم که فشار به شهروندان وارد نشود. فشار به شهروندان حدی دارد و به این موضوعات باید توجهات ویژه‌ای شود.
وی با اشاره به این که اگر مبنای منابع تأمین بودجه، اخذ عوارض باشد، تبعاتی را شاهد خواهیم بود، گفته است: درباره عوارض، اگر عوارض را افزایش بدهیم به معنای فشار به شهروندان نباشد و اگر هست آیا در برابر آن کیفیت خدمات شهری هم افزایش پیدا کرده است؟
مسجدجامعی با بیان این موضوع که باید به تبعات اجتماعی بودجه بندی و سیاست‌ها و برنامه‌های مطرح در بودجه، توجه داشت، گفت: بودجه، واقعیتی است که با زندگی شهروندان پیوند دارد و ما نمی‌توانیم و دستمان هم باز نیست که بگوییم چون شهرداری پول ندارد به شهروندان فشار وارد کنیم. ما نماینده شهر و شهروندان هستیم، شهردار هم نماینده شهر و شهروندان است و همه بایستی در حفظ منافع آنها بکوشیم. عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت: اگر می‌خواهیم درآمد حاصل از ساخت و ساز را افزایش دهیم یا باید عوارض را بیشتر کنیم یا باید از طریق تغییر کاربری، افزایش تراکم، فروش قوانین و مانند آن اقدام کنیم که این هم درآمد ناپایدار است و هم بر خلاف طرح جامع تفصیلی و منافع شهر است یا باید رونق در ساخت و ساز اتفاق بیفتد که در وضعیت موجود می‌بینیم که رکود بر این بخش حاکم است. شهر گران اداره می‌شود و این یعنی فشار بر شهروندان و باید هزینه اداره شهر را کاهش دهیم.

اهدای نمکدان
اما در میان واکنش‌های طیف منتقد شهرداری تهران هم اتفاق جالبی افتاد. بسیج دانشجویی دانشگاه علامه در نامه‌ای به شهردار تهران گفته است: گروه جهادی این دانشگاه حاضر است خلأهای مدیریتی جنابتان را پر کند و به جای شما مدیریت حوادث را برعهده بگیرد. اگر از انواع و اقسام طرح‌های چگونه بیشتر پول دربیاوریم و بازی با طرح ترافیک به بهانه عدالت و در عمل برای کسب میلیاردها تومان پول بیشتر فارغ شدید، سرتان را از پنجره اتاق‌تان در بهشت بیرون آورید و ببینید که بی‌اهمیتی شما چه بلایی بر سر تهران آورده است.
در این نامه آمده است: بعد از سه روز از بارش برف وضعیت شهر تهران چونان شهر جنگ زده است یا وضعی چون شهرهایی دارد که تمام عوامل شهری آن در اعتصاب به سر می‌برند. انبوه زباله‌های تلنبار شده و برف‌های یخ‌زده در معابر و شاخه‌های شکسته در کوچه‌ها و سرسره بازی ماشین‌های چند تنی در خیابان‌ها همه بر عدم مدیریت و ناتوانی شما در حل ساده‌ترین مسائل شهری گواه‌اند.
حتی با پذیرش فرض عدم توانایی جسمانی حضرتعالی و بیماری‌های مختلفی که ناشی از عوارض سن بالای شماست این وضع بدوی کوچه‌ها و خیابان‌های تهران با وجود دستگاه‌های عریض و طویل و سازمان‌های متولی برفروبی و مدیریت بحران در تهران به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.
بعید است که دیگر رانندگی در خاطرتان مانده باشد اما اگر نمی‌دانید رانندگی در یخچالی به وسعت تهران چگونه است و چطور موجب خسارت و ناراحتی شهروندان و ترافیک‌های محیرالعقول می‌شود، از راننده‌تان بپرسید که بی‌کفایتی شما در مدیریت ساده‌ترین مسائل مربوط به اداره تهران چطور موجب گره خوردن سه روزه تهران به هم می‌شود.
کارمندی را در نظر بگیرید که بایستی سر زمان مشخصی بر سر کار حاضر باشد. سرتاسر تهران امکان تردد ماشین به سختی وجود دارد، حمل‌و‌نقل عمومی نیز عملاً فشل شده است. نکند توقع دارید مردم با ماشین‌هایشان در آسمان تهران پرواز کنند که حتی از پاشیدن 100 گرم نمک نیز در سطح معابر تهران خودداری کردید؟
از طرفی برای یادآوری گاه و بیگاه حماسه‌تان در مدیریت بحران شهر تهران و برای آن که هرگاه نگاه‌تان به آن افتاد در خود احساس غرور کنید، یک عدد نمکدان به رسم یادگار به پیوست خدمت‌تان تقدیم می‌شود.

زمزمه‌های رفتن شهردار
ضعف‌هایی که نجفی در اداره تهران در 6 ماهه گذشته از خود و تیمش نشان داده باعث شد تا زمزمه‌های رفتن وی از این سمت خیلی زود به گوش برسد. زمزمه‌هایی که هرچند ممکن است در روزهای آینده تکذیبیه‌هایی را به همراه داشته باشد اما این را همه می‌دانند که زمزمه‌ها همیشه زودتر از واقعیت‌ها شکل می‌گیرند.
به رغم اینکه نجفی از عملکرد شهرداری تهران در بارش برف اخیر دفاع کرد، اما محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران به عملکرد شهرداری انتقاد کرد.
حضور محسن هاشمی رفسنجانی در شهرداری در ابتدا فعالیت این دوره از مدیریت شهری هم مطرح شد و شاید تنها به خاطر خروج هاشمی از شورا و حضور چمران عملیاتی نشد اما با گذشت چند ماه از این دوره از مدیریت شهری و انتقاد شهروندان نسبت به عملکرد شهرداری تهران، حضور هاشمی در شهرداری تهران دور از ذهن نیست موضوعی که در هفته‌های آتی باید منتظر آن بود. با این حال آقای محمد علی نجفی درباره زمزمه‌های موجود درباره استعفاء از شهرداری، گفته است: الان این زمزمه را درست کردید؟

سکوت در برابر معاون
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران از حضور ولی‌الله شجاع پوریان در معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران خبر داد و گفته است: به ‌زودی مراسم معارفه وی برگزار خواهد شد. خانم زهرا نژادبهرام با اشاره اینکه به پیشنهاد شهردار تهران قرار است ولی الله شجاع پوریان معاون امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شود، اضافه کرد: این موضوع به اطلاع اعضای شورای شهر تهران رسیده و اعضا نیز با آن موافق هستند و بدین ترتیب به‌زودی مراسم معارفه شجاع پوریان برگزار خواهد شد.
این در حالی است که ماجرای عجیب و غریب حضور آقای «سیدرضا صالحی امیری» که با حکم جانشینی شهردار تهران به ساختمان بهشت آمده بود و پس از آن، با حفظ سمت، به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران هم رسید و به یکباره سر از انتخابات ریاست کمیته ملی المپیک درآورد، هنوز در اذهان عمومی باقی مانده است.
ماجرایی قابل تأمل که رنگ و بوی اختلاف و اعتراض در آن پررنگ‌تر از همیشه بود و خیلی زود، صندلی جانشینی شهردار و معاونت او خالی شد تا نشان دهد منصوبان شهردار تهران نیز زیاد از جایگاه خود او بر مصدر مدیریت شهری تهران مطمئن نیستند.
به هرحال، دو بحران در زمانه کوتاه مدیریت نجفی بر شهر تهران، وضعیت او را مبهم‌تر از همیشه کرده است. مدیری که این روزها و پس از انتقادهای جریان‌های همسو از مدیریتش، واژه «کیش» بیشتر از همیشه برایش آشناست.

 

captcha
شماره‌های پیشین