414
دوشنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۶
5
سفیر سابق ایران در لیبی: نفت و داشتن سواحل زیاد موجب گسیل داعش به لیبی شد

هلاکت آخرین رهبر داعش در لیبی

لیبی که از زمان سقوط معمر قذافی در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است روز گذشته شاهد درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش و یک گروه مسلح وابسته به داعش بود. در نتیجه این درگیری‌ها که در نزدیکی میدان نفتی «الظهره» روی داد دو سرباز و سه فرد مسلح کشته شدند. گفته می‌شود «ابوبکر الشیشانی»سرکرده مشهور داعش یکی از این کشته شدگان است.

تلاش برای بازگشت به اتحادیه اروپا

کودتای جانسون علیه می

صبح نو

سفیر سابق ایران در لیبی: نفت و داشتن سواحل زیاد موجب گسیل داعش به لیبی شد

هلاکت آخرین رهبر داعش در لیبی

لیبی که از زمان سقوط معمر قذافی در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است روز گذشته شاهد درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش و یک گروه مسلح وابسته به داعش بود. در نتیجه این درگیری‌ها که در نزدیکی میدان نفتی «الظهره» روی داد دو سرباز و سه فرد مسلح کشته شدند. گفته می‌شود «ابوبکر الشیشانی»سرکرده مشهور داعش یکی از این کشته شدگان است.

یک منبع آگاه نظامی لیبیایی وابسته به نیروهای مسلح لیبی روز گذشته اعلام کرد، نیروهای این یگان نزدیک میدان نفتی«السماح» واقع در600 کیلومتری جنوب شرق طرابلس با عناصر داعشی درگیر شده و «ابوبکر الشیشانی» سرکرده مشهور داعش که در برخی رسانه‌ها از او با نام «ابوعمر الشیشانی» نام برده می‌شود را همراه با دو تروریست دیگر به هلاکت رساندند.
موضوعی که خبرگزاری لیبی هم آن را در صفحه توییتری خود به نقل از این منبع نظامی منتشر کرد.
به گفته این منبع؛ پس از درگیری نیروهای گروهان
«‌مراده» با عناصر داعشی، اجساد سه نفر از تروریست‌ها به پایگاه ارتش منتقل شد که پس از بررسی این اجساد مشخص شد یکی از این کشته‌ها، ابوبکر الشیشانی سرکرده مشهور داعش در لیبی است.
الشیشانی(چچنی) متولد 1986 گرجستان است. الشیشانی، فرمانده میدانی گروه تروریستی-تکفیری دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و مغز متفکر نظامی این گروه به حساب می‌آمد.
کارشناسان معتقدند؛ هرج و مرج‌های موجود در لیبی، سبب تقویت گروه‌های تندرو و تروریستی در این کشور شده است و گروه تروریستی تکفیری داعش نیز با شکست‌های پیاپی در عراق و سوریه سعی در تقویت جایگاه خود در این کشور نفت خیز دارد.

قناد باشی:
نفت و داشتن سواحل زیاد
 موجب گسیل داعش به لیبی شد
«جعفر قناد باشی» سفیر سابق ایران در لیبی با اشاره به اینکه فقدان دولت قانونی در این کشور ساحلی باعث ورود گروه‌های تروریستی داعش به آن شده است، به خبرنگار روزنامه صبح نو گفت: اکنون که شاهد فروپاشی خلافت
خود خوانده تروریست‌های داعش در عراق و سوریه هستیم می‌بینیم که باقی مانده آنها که اصالتاً تونسی یا لیبیایی هستند به طرابلس مراجعه
می‌کنند.
سفیر سابق ایران در لیبی با بیان اینکه داشتن سواحل زیاد و منابع نفتی موجب گسیل داعش به این کشور آفریقایی شده است، افزود: هر چند دولت‌های اروپایی تمایلی بر استقرار داعش بر لیبی را ندارند اما این گروه تروریستی به دلیل وجود برخی منابع نفتی و داشتن سواحل زیاد که به اروپا هم نزدیک است تمایل دارند تا این سرزمین را به اشغال خود در آورند.

کشته شدن یکی از رهبران داعش در لیبی
وی با اشاره به اینکه کشته شدن شیشانی، یکی از رهبران داعش در لیبی دور از واقعیت نیست، تصریح کرد: چند باری است در اخبار و رسانه‌ها خبر کشته شدن «ابوبکر الشیشانی» را در حال فرار از عراق یا سوریه شنیده‌ایم اما خبر کشته شدن وی در لیبی می‌تواند بیشتر به واقعیت نزدیک‌تر باشد چرا که محل‌هایی برای فرار و استقرار آنها در لیبی وجود داشته است.
قناد باشی با بیان اینکه «سرهنگ خلیفه حفتر» از فرمانده هان نظامی این کشور شاید توان کشتن رهبران داعش در لیبی را داشته باشد، ادامه داد: سرهنگ حفتر از همه نظامیان در عرصه مبارزه با تروریست‌ها فعال‌تر است و این احتمال وجود دارد که عامل قتل شیشانی، گروه وی باشند. چرا که گروه حفتر با دریافت کمک‌های خارجی و تسلیحاتی مدت‌هاست در برابر این‌گونه گروه‌ها مبارزه می‌کند.

احتمال موفقیت پسر قذافی در انتخابات لیبی!
این کارشناس امور بین الملل، با اشاره به انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در لیبی، یادآور شد: پس از کشته شدن معمر قذافی و ناامن شدن لیبی شاهد هستیم که مردم علاقه‌مند شده‌اند تا پارلمان و یا دولت قانونی داشته باشند از این رو دو پارلمان فعال این کشور با نظارت نمایندگان سازمان ملل مصمم هستند تا بار دیگر انتخاباتی را برای ماه مارس برگزار کنند ولی با شرایط فعلی و
هرج و‌مرج‌های امنیتی احتمال دارد که این انتخابات به تعویق بیفتد.
قناد باشی، با بیان اینکه احتمال کاندیدا شدن پسر قذافی «سیف الاسلام» و موفقیت او در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دیده می‌شود، گفت: کشورهای اروپایی به خصوص انگلیس در حال شخصیت سازی از پسر قذافی برای انتخابات پیش‌روی لیبی هستند تا بتوانند جانشینی مناسب با سیاست‌های قبلی خودشان بر طرابلس حاکم سازند. از سویی دیگر جامعه لیبی که در سال‌های اخیر طعم شیرین امنیت را از دست داده‌اند به داشتن امنیت و ثبات دوباره در کشورشان فکر می‌کنند و رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند تا فرزند رهبر پیشین لیبی را در افکار عمومی خبری کنند.
اکنون دو دولت در لیبی وجود دارد دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دیگری دولت طبرق در شرق لیبی(دولت موقت) به ریاست «عبدالله الثنی». به گفته کارشناسان، ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش این کشور نیز شخصیتی قدرتمند و مورد تأیید پارلمان لیبی و مخالف دولت وفاق ملی است.
لیبی یکی از ۱۰ کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است که در آفریقای شمالی واقع شده است. لیبی به صورت «پادشاهی لیبی» در سال ۱۹۵۱ به استقلال رسید و از سال ۱۹۶۹ تا سال ۲۰۱۱ توسط معمر قذافی که با انجام یک کودتای نظامی بر سر کار آمد، رهبری شد. با بروز جنگ داخلی در سال ۲۰۱۱ و پیروزی نسبی مخالفان قذافی، بخش اعظمی از لیبی در کنترل شورای ملی انتقالی اداره می‌شد.
 کرسی لیبی در سازمان ملل از تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۱ به نماینده شورای ملی انتقالی سپرده شده‌است. این کشور ساحلی به دلیل داشتن منابع نفتی و سواحل طولانی و بزرگ 4 سال است که به محل امنی برای توسعه فعالیت‌های تروریستی گروه داعش تبدیل شده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین