412
شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۶
12

انقلاب دینی رهایی‌بخش

فعالان رسانه‌ای از ویژگی‌های زنده‌یاد مقدسی گفتند

روزنامه‌نگار تراز انقلاب اسلامی

با درگذشت مرحوم رضا مقدسی، یکی از اصحاب انقلابی عرصه رسانه، فعالان فرهنگی و رسانه‌ای در گفت‌وگو با «صبح نو» از ویژگی‌های اخلاقی، حرفه‌ای و مکتبی زنده‌یاد مقدسی سخن گفتند.

صبح نو

فعالان رسانه‌ای از ویژگی‌های زنده‌یاد مقدسی گفتند

روزنامه‌نگار تراز انقلاب اسلامی

با درگذشت مرحوم رضا مقدسی، یکی از اصحاب انقلابی عرصه رسانه، فعالان فرهنگی و رسانه‌ای در گفت‌وگو با «صبح نو» از ویژگی‌های اخلاقی، حرفه‌ای و مکتبی زنده‌یاد مقدسی سخن گفتند.

  آقای مهدی فضایلی فعال رسانه و مدیر عامل اسبق خبرگزاری فارس، با اشاره به سابقه 16 ساله آشنایی خود با مرحوم مقدسی گفت: این آشنایی در دوره مدیریت ایشان بر خبرگزاری مهر و در سال‌های اخیر بیشتر شد. در این مدت همواره ویژگی‌هایی مانند تدین و حضور انقلابی و اخلاق و متانت در آقای مقدسی قابل مشاهده بود.
او درباره ویژگی‌های حرفه‌ای و کاری مرحوم مقدسی بیان کرد: آن مقداری که من در جلسات و ارتباطات مختلف و از جمله سفرهایی که در خارج و داخل کشور با ایشان داشتم، می‌دیدم، به‌نظرم ایشان شخصیت متخلقی داشتند و از او افراط و تفریط ندیدم. در مواجهه با موضوعات گوناگون جانب انصاف را رعایت می‌کردند.
مطالبی که من می‌نوشتم و ایشان ملاحظه می‌کردند نکاتی را تذکر می‌دادند که حاکی از دقت نظر و رعایت انصاف و اعتدال از جانب ایشان بود. تواضع ایشان هم بسیار برجسته بود و رفتار ایشان با وجود مسوولیت‌هایی که داشت به‌دور از نخوت بود.
فضایلی با بیان اینکه آقای مقدسی همواره در مسیر ارزش‌های انقلاب اسلامی حرکت می‌کرد، گفت: ایشان نسبت به جریان‌هایی که در صدد تضعیف ارزش‌های انقلاب بودند موضعی مشخص داشت.
 روزنامه‌نگاری ایشان و رفتار ایشان مبتنی بر اهداف و مبانی انقلاب بود. آقای مقدسی یک نیروی اصول‌گرا به معنای درست خودش بود. لذا می‌توان ایشان را روزنامه‌نگار تراز انقلاب اسلامی نامید.
او با اشاره به دوران بیماری مرحوم مقدسی گفت: نکته قابل توجه، صبوری و بردباری ایشان در شرایط سخت بیماری بود. ما از ایشان هیچ‌گاه بی‌تابی و عدم بردباری ندیدیم.
حدود یک ماه گذشته که به عیادت ایشان رفتیم، از رفتار ایشان هیچ نشانه‌ای غیر از آمادگی برای دست‌وپنجه نرم کردن با بیماری نمی‌دیدیم و در کلام ایشان نارضایتی مشاهده نمی‌شد و اسم «رضا» برای ایشان بسیار با مسما بود. خداوند ان‌شاءالله ایشان را با اولیای خودش محشور کند و به خانواده‌شان هم صبر عنایت کند.
  آقای حمیدرضا مقدم‌فر فعال رسانه‌ای و مشاور فرهنگی فرمانده سپاه پاسداران، مرحوم مقدسی را فردی متدین، انقلابی و محب اهل‌بیت توصیف کرد و با اشاره به سفری که با او به سوریه داشت، گفت: من از قبل ایشان را می‌شناختم اما در این سفر ارادتم بسیار بیشتر شد. چراکه شخصیتی الهی و معنوی در ایشان دیدم.
سحرها به مرقد حضرت رقیه (س) می‌رفتیم و گاهی شب‌ها به حرم حضرت زینب (س) می‌رفتیم. توسلات و اشک‌های ایشان را در حرم هیچ‌گاه از خاطر نمی‌برم. همان‌جا به ایشان گفتم شما انگار خیلی با اهل‌بیت رفیق هستید. ایشان گفت ما در مشهد که ساکن بودیم، مغازه پدرمان نزدیک حرم امام رضا (ع) بود و به همین دلیل با امام رضا (ع) و حرم اهل‌بیت انس دارم. انسان واقعاً این قرابت را مشاهده می‌کرد.
او با بیان اینکه انسان در سفر همراهش را می‌شناسد، گفت: من در سفری که با ایشان داشتم حتی یک مکروه از ایشان ندیدم. غیبت و تهمت و دروغ را که هرگز مشاهده نکردم. از نظر سیاسی هم بسیار ولایی بود و معتقد به راه امام و رهبری بود.
مبانی و شاخصه‌های انقلاب را بسیار خوب می‌شناخت. معمولاً در ارتباط‌گیری با افراد مختلف، به‌دلیل ویژگی‌های خوب اخلاقی، افراد با او احساس صمیمیت می‌کردند. کبر و غرور نداشت. چه در دورانی که مسوولیت داشت و چه غیر از آن از تکبر خالی بود.
مقدم‌فر با اشاره به دوران مدیریتی زنده‌یاد مقدسی در خبرگزاری مهر، بیان کرد: خاطرم است که ورود ایشان به خبرگزاری مهر با یک تحول همراه بود.
 البته نمی‌خواهم مدیریت قبل از ایشان را نقد کنم اما این را باید گفت که بعد از ورود ایشان، خبرگزاری مهر به‌لحاظ انقلابی و سیاسی دگرگون شد.
 ایشان شجاعانه ایستاد و بعضی امور را تغییر داد و پای اصول و مبانی انقلاب ایستاد.
هر چند ایشان منصف بود و در کار خبری افراط و تفریط نداشت اما خطوط انقلاب را فراموش نمی‌کرد و شجاعت اقدام هم داشت.
به‌طور مثال تا قبل از حضور ایشان کسی جرات گفتن بعضی حرف‌ها را در زمینه فتنه 88 نداشت اما ایشان باب گفتن حرف‌ها را باز کرد و آن زمان در خود خبرگزاری مهر هم عده‌ای مواضع و سیاست‌های ایشان را برنمی‌تابیدند و ایشان به‌نوعی تنها بود و تنها یکی دو نفر با ایشان همراه بودند.
برای ما خیلی تعجب‌آمیز بود که تا آن زمان به بعضی مسائل خبرگزاری ورودی پیدا نمی‌کرد و آقای مقدسی که آمد شجاعانه ورود کردند.
او مطالبی درباره دوران بیماری رضا مقدسی ذکر کرد و گفت: وقتی به عیادت ایشان رفتیم، احساس من این بود که ایشان از عاقبت بیماری و عمر کوتاهش باخبر بود و به‌رغم اینکه می‌دانست، روحیه بلندی داشت و این ناشی از ایمان فوق‌العاده ایشان بود.
 اساساً در سختی بیماری ویژگی‌های شخصیتی خودش را بروز می‌دهد و شخصیت والای ایشان هم قابل ملاحظه بود.
معلوم بود که عمیقاً به آخرت اعتقاد دارد و با طبع بلندی با دوران نزدیک به مرگ مواجه شد. خداوند ان‌شاءالله ایشان را رحمت کند.
  آقای حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه کیهان، با اشاره به آشنایی دورادور خود با زنده‌یاد مقدسی و ذکرخیرهایی که از او می‌شد، گفت: به‌اجمال می‌توانم بگویم همیشه در محافل رسانه‌ای از ایشان به نیکی یاد می‌شد و همت کاری ایشان هم بسیار زبانزد بود.
از طرف دیگر صداقت ایشان در کار بسیار بالا بود و یک ویژگی دیگر که بسیار مهم است، اخلاق حسنه ایشان بود.
این ویژگی آقای مقدسی همکاران و همه کسانی را که با ایشان مرتبط بودند جذب می‌کرد و در واقع جاذبه اخلاقی بسیار بالایی داشتند. خداوند ان‌شاءالله با ائمه طاهرین محشورشان کند.

captcha
شماره‌های پیشین