411
چهارشنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
14
تکلیف برنامه «هفت» و رشیدپور مشخص می‌شود؟

رضا «زبل خان» پور

پس از ماه‌ها انتظار و اخبار ضدونقیض، چند روز پیش خبر اجرای برنامه هفت توسط آقای مهران مدیری اعلام شد، ولی روز گذشته بازهم اخبار جدیدی منتشر شد.

خبر

صبح نو

تکلیف برنامه «هفت» و رشیدپور مشخص می‌شود؟

رضا «زبل خان» پور

پس از ماه‌ها انتظار و اخبار ضدونقیض، چند روز پیش خبر اجرای برنامه هفت توسط آقای مهران مدیری اعلام شد، ولی روز گذشته بازهم اخبار جدیدی منتشر شد.

از ابتدای سال جاری و با اتمام پخش برنامه سینمایی هفت، با اجرای آقای بهروز افخمی، اخبار مختلفی درباره زمان پخش و هم چنین مجری جدید این برنامه در فصل جدید منتشر شد. اسامی مختلفی از جمله آقایان مهدی کرم‌پور، ابراهیم نبوی، فرزاد حسنی و محمدرضا شهیدی‌فر به عنوان گزینه‌های اجرای هفت معرفی شدند. زمان مختلفی درباره شروع فصل جدید این برنامه اعلام می‌شد و حتی در مقطعی اختلافات معاون سیما و مدیران شبکه سه، درباره انتخاب مجری هفت به گوش رسید. یکی از دلایل تأخیر در شروع فصل جدید این برنامه سینمایی، دو نگاه متضاد نسبت به استراتژی هفت در مقابل سینما بود. برخی معتقد بودند هفت در دوران افخمی با نگاهی منفی و برای تقابل با سینمای ایران مشغول به فعالیت است و در مقابل گروهی جسارت و شجاعت این برنامه برای نقد کاستی‌های سینمای ایران را تحسین می‌کردند.

ویژه‌برنامه‌جشنواره
با نزدیک شدن به ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر و با توجه به این که به طور سنتی، برنامه هفت، جدی‌ترین برنامه سینمایی تلویزیون به حساب می‌آمد، مدیران سیما از به روی آنتن رفتن این برنامه در ایام برگزاری جشنواره خبر دادند. دراین زمینه سه گزینه مهم مطرح شد؛ مهران مدیری، رضا رشیدپور و محمدرضا شهیدی‌فر. درهمان ایام مدیر روابط عمومی برنامه «دورهمی» شایعه اجرای برنامه «هفت» توسط مهران مدیری را تکذیب کرد. خانم وفا ملک‌زاده درباره خبر اجرای برنامه هفت توسط مهران مدیری به فارس گفت: این خبر صحت ندارد و اصلاً قرار نیست آقای مدیری اجرای برنامه هفت را برعهده داشته باشد. وی افزود: ایشان در حال حاضر مشغول ضبط برنامه «دورهمی» هستند و در همین برنامه به اندازه کافی مشغله دارند؛ اما 7روز بعد مدیر شبکه سه سیما حضور مهران مدیری در مقام مجری برنامه سینمایی «هفت» را تأیید کرد. آقای علی اصغر پورمحمدی از برنامه سینمایی «هفت» به عنوان یکی از ویژه‌برنامه‌های دهه‌فجر شبکه سه سیما یاد کرد که مانند سال‌های گذشته بر آثار شرکت‌کننده در جشنواره فیلم فجر مروری خواهد داشت. وی به ایسنا گفت: برنامه سینمایی «هفت» با اجرای مهران مدیری بررسی ۲۲فیلم سینمایی به همراه آثاری در گونه‌های مستند، فیلم کوتاه و انیمیشن را در دستور کار دارد.
مدیر شبکه سه سیما رایزنی با مجریان دیگر تلویزیون برای اجرای برنامه سینمایی «هفت» را نادرست خواند و اعلام کرد که از همان ابتدا قرار بود اجرای برنامه «هفت» به مهران مدیری سپرده شود که در نهایت پس از جلسه‌ای که عصر امروز برگزار شد، حضور ایشان در این برنامه قطعی شد.

تغییردوباره؟!
رضا رشیدپور قرار است به جای مهران مدیری، اجرای ویژه‌برنامه «هفت» را در دوران جشنواره فیلم فجر برعهده بگیرد. به گزارش برخی رسانه‌ها، با وجود اینکه پیشتر اعلام شده بود که قرار است مهران مدیری اجرای ویژه‌برنامه «هفت» را در ایام سی‌وششمین جشنواره فجر برعهده بگیرد، در آخرین روزها رضا رشیدپور جایگزین او شد. بر این اساس، ویژه‌برنامه «هفت» با محوریت اخبار جشنواره فجر سی‌وششم از پنجشنبه (۱۲ بهمن‌ماه) به تهیه‌کنندگی آقایان سعید پروینی و با اجرای رضا رشیدپور از شبکه سه سیما راهی آنتن می‌شود.27 دی‌ماه مدیران شبکه سه به طور رسمی از مهران مدیری به عنوان مجری برنامه «هفت» نام بردند که در فاصله دو روز مانده به آغاز جشنواره فیلم فجر این انتخاب تغییر کرد.

صاحب‌خانه‌ای است؟
گاهی عملکرد مدیران تلویزیون آن‌قدر پیچیده و غیرمنطقی می‌شود که با هیچ نگاهی قابل هضم نیست. انگار که مدیران بعضاً محافظه کار سیما، استاد نابودی برگ‌های برنده خودشان هستند. سینما یک با آن عظمت و ایده‌های ناب را رسانده‌اند به برنامه‌ای برای پخش فیلم‌های آرشیوی و خاطره‌بازی مهمانان برنامه! برنامه‌های موفقی چون صدفیلم و سینما ماوراء را تعطیل کرده‌اند. برنامه سینمایی هفت را که مهم‌ترین برنامه تخصصی تلویزیون بود پس از فصل اول با سپردن به تیم آقای گبرلو خنثی کردند و سپس در دوره افخمی از آن ور بام افتادند. بازی طوری پیش رفت که برای راه انداختن دوباره آن با ترس و لرز مصاحبه می‌کردند و تاکنون هم تنها به ویژه‌برنامه موقت هفت برای جشنواره رضایت داده‌اند؛ برنامه‌ای که با فاصله دو روز تا جشنواره فجر، هنوز مجری و سیاست‌گذارش را نشناخته و خبرهای ضدنقیضی از آن به گوش می‌رسد. همان موقع که خبر اجرای مهران مدیری مطرح شد، برخی از اهالی رسانه در عین تأیید جایگاه مهم مهران مدیری در سینما و موفقیتش در «دورهمی» انتخابش برای اجرای هفت را نادرست قلمداد کردند. آنها معتقد بودند مدیری برای یک برنامه تخصصی و جدی مثل هفت مناسب نیست.

ازماهواره تا...
رضا رشیدپور یکی از پنج مجری مشهور و کاربلد تلویزیون ایران است که به طور ویژه با اجرای برنامه‌های عبورشیشه‌ای و مثلث شیشه‌ای در دهه80 به شهرت رسید. او در مقاطعی مانند بقیه مجریان مشهور سیما دچار حواشی و حتی در سیمای جمهوری اسلامی، ممنوع‌الاجرا شد. کار به جایی رسید که مدتی در شبکه ماهواره‌ای «ایرانیان» به اجرای برنامه پرداخت و بسیاری این اتفاق را خداحافظی دائمی رشیدپور با تلویزیون قلمداد کردند. انتخابات ریاست جمهوری92 رضا رشیدپور از اعضای کمپین آقای حسن روحانی بود و پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، رضا رشیدپور هم به تلویزیون بازگشت؛ اتفاقی تقریباً بی‌سابقه که یک مجری با اجرای برنامه در شبکه ماهواره‌ای، بازهم به سیما بازگردد. رشیدپور در برنامه‌های مختلف مشغول شد و توانست برنامه صبحگاهی «حالا خورشید» را تا حدود زیادی به شهرت برساند. دربسیاری از برنامه‌ها رضا رشیدپور با طرح موضوعات مهم و انتقادی، تریبونی برای مردم شد که اقدامی قابل تقدیر است. در هفته گذشته وقتی خبر گفت‌وگوی رییس‌جمهور با مردم از طریق تلویزیون اعلام شد، مردم منتظر گزینه‌های مرسوم برای اجرای این برنامه بودند که برخلاف همیشه، یک مجری اجتماعی در مقابل روحانی نشست. درکنار قدم‌های مثبتی که توسط رشیدپور دراین برنامه برداشته شد، بازهم منتقدان از نحوه تعامل مجری با روحانی و اصولاً علت حضور همراه کمپین انتخاباتی وی به عنوان مجری درچنین برنامه‌ای را نقد کردند؛ اما امروز و با خبر احتمال اجرای برنامه هفت توسط رضا رشیدپور، این سؤال مهم پیش می‌آید. درکدام یک از تلویزیون‌های معتبر دنیا، یک مجری هم در حوزه‌های اجتماعی و هم گفت‌وگو با رییس‌جمهور و هم سینما ورود می‌کند؟ مجری مورد نظر علامه و همه‌چیزدان است یا مدیران تلویزیون بی‌تدبیرند و دستشان خالی است؟ شاید هم تعاملاتی دیگر دربین است.

 

captcha
شماره‌های پیشین