410
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
7
«صبح نو» زمزمه‌های تغییر فهرست یارانه‌بگیران سال 97 را در گفت‌وگو با نمایندگان بررسی می کند

سرنوشت 45 هزار و 500 تومان‌ها

چند سالی می‏شود که بحث حذف یارانه‌بگیران و حذف کامل یارانه از نظام بودجه‏‎ای دولت مطرح شده است و هر از چندگاهی هم زمزمه‎ای از آن بلند می‏شود. با وجود اینکه بعضی از نمایندگان مجلس مخالف وجود یارانه هستند، اما با نظر کمیسیون تلفیق بودجه سال 97، یارانه به قشرهای کم‏درآمد جامعه که درصدی بالغ بر 70 تا 80 درصد از جامعه ایرانی را دربرمی‌گیرد، شامل می‏شود.

قاب خبر

صبح نو

«صبح نو» زمزمه‌های تغییر فهرست یارانه‌بگیران سال 97 را در گفت‌وگو با نمایندگان بررسی می کند

سرنوشت 45 هزار و 500 تومان‌ها

چند سالی می‏شود که بحث حذف یارانه‌بگیران و حذف کامل یارانه از نظام بودجه‏‎ای دولت مطرح شده است و هر از چندگاهی هم زمزمه‎ای از آن بلند می‏شود. با وجود اینکه بعضی از نمایندگان مجلس مخالف وجود یارانه هستند، اما با نظر کمیسیون تلفیق بودجه سال 97، یارانه به قشرهای کم‏درآمد جامعه که درصدی بالغ بر 70 تا 80 درصد از جامعه ایرانی را دربرمی‌گیرد، شامل می‏شود.

 بعد از فرصت چند ماهه کمیسیون تلفیق بودجه 97 مجلس شورای اسلامی و رأی نیاوردن کلیت بودجه توسط نمایندگان، کمیسیون لیست کسانی را که در سال بعد، یارانه دریافت می‏کنند؛ اعلام کرد. بر طبق تصمیم کمیسیون، یارانه نقدی به حاشیه‌نشینان، روستاییان، قشری از جامعه که زیر نظر کمیته امداد هستند و تمام حقوق‌بگیران زیر 2 میلیون و 300 هزار تومان می‎شود. با وجود مخالفت‏های برخی از نمایندگان از پرداخت یارانه، یارانه‎ به‌طور کامل حذف نخواهد شد. قانون هدفمندکردن یارانه‌ها نخستین‌بار در زمستان سال ۱۳۸۷ به صورت لایحه از سوی دولت نهم جمهوری اسلامی ایران، توسط رییس‌جمهور وقت، آقای «محمود احمدی‏نژاد» ارائه شد و پس از اعمال تغییراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. اما طرح رسماً در زمستان سال 1389 اجرایی شد. در ابتدای طرح یارانه از حامل‎های انرژی برداشته و بهای واقعی ارائه شد. اما قبل از اجرایی شدن طرح، فرم‎های اطلاعات اقتصادی توسط مردم پر شد تا مشمولان دریافت رایانه مشخص شوند. در سال نخست، ۶۸ میلیون و ۴۸۲ هزار و ۷۵۸ نفر در قالب حدود ۲۰ میلیون خانوار فرم داوطلب پر شد. بر طبق قانون هدفمندی یارانه‏ها، 16 قلم کالا و خدمات مشمول حذف یارانه و عرضه به قیمت بین‌المللی می‌شوند. در مدت پنج سال یارانه کالاهایی چون بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم، شکر، برنج، روغن و شیر حذف شدند و آنها با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می‌شوند. دولت می‌تواند ۲۰‌هزار میلیارد تومان از بابت افزایش قیمت، درآمد داشته و در این بین نیمی از این درآمد را برای مقابله با تورم به‌صورت نقدی بین مردم توزیع کند. 30‌درصد از این درآمدها به تولیدکنندگان و ۲۰‌درصد به دولت به منظور جبران خسارات ناشی از افزایش حامل‌های سوخت تعلق می‌گیرد. بعدها در بودجه ۱۳۹۱ مقرر شد با توجه به نرخ رسمی دلار، هر چه مازاد درآمد از تفاوت نرخ دلار عاید شود، در صندوق ذخیره ارزی نزد صندوق توسعه ملی یا در حساب خزانه به‌صورت جداگانه نگهداری شود. از این مازاد درآمد ریالی دولت مقرر شد ۲ هزار میلیارد تومان برای تأمین کسری بودجه و مابقی برای حمایت از تولید و کشاورزی از محل ۳۰ درصد سهم تولید در یارانه‌ها اختصاص پیدا کند.

بیش از 50 میلیون نفر یارانه می‌گیرند
 آقای «شهباز حسن‏پور» نماینده مجلس و عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره کسانی که شامل گروه یارانه‌بگیران می‏شوند می‏گوید: «در شرایط فعلی با توجه به شرایطی که پیش رو داریم، بحث افزایش حقوق را نتوانستیم به خوبی حل کنیم. اما بنا به نظر کمیسیون تلفیق، قریب به اتفاق جامعه یارانه دریافت خواهند کرد. بیش از 50 میلیون نفر از مردم، بر اساس مصوبه‏ای که امروز کمیسیون تلفیق تصویب کرد، شامل لیست یارانه می‏شوند. با این اتفاق امیدواریم که رضایت مردم را جذب کنیم. دغدغه نمایندگان این بود که جامعه عظیم کارگران، فرهنگیان، حاشیه‏نشینان و تمام کسانی که حقوق دریافتی آنان کمتر از 2 میلیون و سیصد هزار تومان است، همه جزء این لیست باشند.»
حسن‎پور درباره افزایش 10 تا 18 درصدی افزایش حقوق نیز توضیح می‏‌دهد: «حقوق‎ها هم افزایش پیدا می‎کند.» نماینده سیرجان کرمان با اشاره به ریزش بعضی از مردم از لیست یارانه‌بگیران نیز می‏گوید: «بالای 70 تا 80 درصد مردم ایران یارانه دریافت خواهند کرد. این 20 تا 30 درصدی که قرار است از لیست یارانه حذف شوند، مدیران ارشد کشوری، از جمله نماینگان مجلس، عده‏ای از ایرانی‏های خارح از کشور، عده‏ای از کسانی که درآمد بالا دارند، خواهند بود. آن‏ها نیازی به یارانه ندارند. صددرصد مردم قبول می‏کنند که کسانی که دریافتی او بالای 500 میلیون تومان است، دیگر نیازی به 40 هزار تومان یارانه ندارند.»  حسن‎پور درباره تخصیص هزینه‏ها یارانه نیز توضیح می‏دهد: «درآمد به دست آمده از این 20 تا 30 درصد حذف یارانه قطعاً باید صرف اشتغال بشود. یکی از چالش‎های اصلی ما اشتغال است. از دیگر مسائلی که مهم هستند، سیستم شرب روستاییان و جاده‏های روستایی و گره کور نقاط حادثه‏ای است. جمعاً هم دولت و هم مجلس به فکر کاهش مشکلات مردمی و معیشت هستند. در این‌باره اتفاق نظر خوبی بین دولت و مجلس وجود دارد.»

یارانه‏ها چهار برابر می‎شوند
 آقای «هادی بهادری» عضو کمیسیون تلفیق بودجه 97 مجلس شورای اسلامی با اشاره به مخالفات برخی از نمایندگان مجلس به پرداخت یارانه‎ها و تخصیص بودجه یارانه به مشکلات عمرانی، در گفت‌وگو با «صبح نو» می‎گوید: «به نظر من حذف یارانه‎ها نمی‏تواند انجام شود و طبیعی است که در گام اول این تصمیمی که گرفته شده، منطقی است. تصمیم ‎کمیسیون تلفیق بودجه بر این است که در‌حال‌حاضر، با برنامه‎ای که وجود دارد، یارانه‏ها به مردم تعلق بگیرد. برنامه‏ریزی‎های دیگری کمیسیون و مجلس دارند، در آینده کارهایی را انجام می‏دهند.»  او فاز ابتدایی برنامه‎‎ کمیسیون تلفیق درباره یارانه‎ها، گروه‏هایی را که یارانه به آنها تعلق می‏گیرد، می‏داند: «قبلاً اختصاص یارانه سلبی بود و در‌حال‌حاضر ایجابی شده است. بخش‏ها و افرادی را که دولت خود در سطح شهر و کمیته امداد آن‏ها را تشخیص داده است، جزء لیست یارانه‌بگیران خواهند بود. دهک‎های پایین جامعه که قبلاً توسط دولت شناسایی شده‏اند، در این لیست‎اند. شناسایی حساب مردم، به صلاح نیست. این کار زمانبر است و در‌عین‌حال باعث نارضایتی می‏شود. با این کار هم هدف دولت و هم مجلس محقق می‏شود.»  بهادری معتقد است که هزینه به‌دست آمده از حذف یارانه باید صرف یارانه‌بگیران حاضر شود: «قصدمان این است که این میزان را صرف خود دهک‏های پایین بکنیم. یارانه کسانی که زیر خط مطلق هستند، افزایش پیدا کند. این میزان افزایش تا 4 برابر خواهد بود.»  او درباره بودجه 97، رابطه آن با یارانه و بحث اشتغالزایی نیز می‏گوید: «قرار نیست که بودجه اشتغال از یارانه تأمین شود. دولت، بحث اشتغالزایی را از طریق حامل‎های انرژی باید تأمین کند. بر همین اساس کمیسیون هم بحث‎هایی را مطرح کرده است. یکی از آنها بافت‏های فرسوده است. حمایت از بخش‏های تولیدی که در قالب تسهیلات انجام می‏شود، پیشنهاداتی است که کمیسیون به دولت داده است.»  به نظر می‏رسد که قانون طرح هدفمندی یارانه‏ها بعد از گذشت تقریباً 10 سال، به هدف خود نزدیک است، هر چند که گفته نمایندگان درباره درآمدهای ناشی از حذف یارانه‌‌ها متناقض است و در این مدت بسیاری از اهداف اولیه مانند تخصیص درآمد به بخش تولیدات هنوز محقق نشده‎اند؛ اما باید منتظر ماند و دید که برنامه‏هایی که کمیسیون تلفیق برای یارانه در نظر گرفته‎اند، شایسته عملی خواهد شد؟

captcha
شماره‌های پیشین