410
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
5
عضو ارشد مجلس علمایی بحرین در گفت‌و‌گو با «صبح نو»:

سلب تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم صحت ندارد

برخی رسانه‌های همسو با رژیم آل‌خلیفه روز گذشته از سلب تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین در دیوان عالی این کشور خبری را منتشر کردند. موضوعی که عضو ارشد مجلس علمایی بحرین در گفت‌وگو با «صبح نو» آن را تکذیب کرد.

خبر

صبح نو

عضو ارشد مجلس علمایی بحرین در گفت‌و‌گو با «صبح نو»:

سلب تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم صحت ندارد

برخی رسانه‌های همسو با رژیم آل‌خلیفه روز گذشته از سلب تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین در دیوان عالی این کشور خبری را منتشر کردند. موضوعی که عضو ارشد مجلس علمایی بحرین در گفت‌وگو با «صبح نو» آن را تکذیب کرد.

 ‌«شیخ محمدحسن خجسته» از رهبران شیعیان بحرین که در ایران به سر می‌برد در گفت‌‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو با اشاره به اینکه خبر سلب تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم تأیید نشده است، گفت: «آیت‌الله شیخ عیسی قاسم در جلسه حاکمه حضور نیافتند و این جلسه را هم به رسمیت شناختند.
 در حکم صادره علیه ایشان به اتهام پولشویی صادر شده، تجدید نظری صورت گرفته است. نکته‌ای که به اشتباه  در برخی رسانه‌های همسو با دولت بحرین انعکاس یافته است.»
اموالی که حکومت بحرین مدعی است ‌به‌طور غیرقانونی جمع‌آوری شده است همان اموال خمس و زکات است که هواداران آیت‌الله شیخ عیسی قاسم در داخل و خارج از بحرین برای این روحانی ارسال می‌کنند و حکومت بحرین آن را در قالب پرونده‌ای با عنوان (پولشویی) برای ایشان تشکیل داده است.

عدم واقعیت
عضو علمایی مجلس بحرین با اشاره به اینکه این خبر در روزنامه‌های موید نظام منتشر شده است، افزود: «در حکم صادره هیچ خبری از سلب تابعیت آیت‌الله شیخ عیسی قاسم وجود
 ندارد.»
وی با بیان اینکه اتهام پولشویی، حکم صادره برای ایشان بوده است، تصریح کرد: «شیخ حسین که متهم ردیف دوم این پرونده است حکم را برای تجدید نظر فرستاده و تأیید این را گرفته است که حکم به دیوان عالی کشور منتقل شود، حکمی که به اتهام پولشویی عنوان و یک سال زندان برای آن در نظر گرفته شده بود، این حکم به دیوان عالی انتقال یافت و ربطی به سلب تابعیت ندارد.»

ادامه محاصره منزل شیخ عیسی در الدراز
خجسته با اشاره به اینکه وضعیت جسمانی شیخ عیسی قاسم بهتر است، یادآور شد: «بعد از عملی که اخیراً انجام دادند و مداوای اولیه‌ای که برای ایشان انجام شد، از وضعیت عمومی خوبی برخوردار هستند و روحیه ایشان عالی است ولی آنگونه که پزشکان عنوان کردند، ایشان بازهم نیازمند به یک عمل جراحی دیگر است.»
این روحانی مبارز بحرینی، در خصوص منطقه «الدراز» بحرین، عنوان کرد: «منطقه «الدراز» تحت محاصره است و ورود و خروجی صورت نمی‌گیرد چرا که کاملاً تحت محاصره است و به هیچ‌کس اجازه ورود داده نمی‌شود، حتی بستگان درجه یک ایشان به سختی با ایشان ملاقات
می‌کنند.»

امضای پادشاه برای اعدام یک جوان بحرینی!
عضو علمایی مجلس بحرین تصریح کرد: «ماهر الخباز جوان بحرینی که متهم به قتل پلیسی شده است بر اساس دیوان عالی کشور، حکم اعدام وی تأیید و قطعی شد.این جوان بحرینی پس از اینکه حکم اعدامش توسط پادشاه کشور امضاء شود حکمش اجرا خواهد شد. در احکام اعدام بحرین برای حکم‌های اعدام باید حتماً پادشاه امضا کند.»
«ماهر الخباز» در تاریخ 19 فوریه 2013 توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در مرکز پلیس بحرین تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت و نخستین جلسه دادگاه وی هشت ماه پس از بازداشت برگزار شد و در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۴ (بهمن ۹۲) اتهام وی و دیگر متهمان پرونده قتل یک پلیس پاکستانی‌الاصل در منطقه سهله بحرین اعلام شد.
دادگاه استیناف بحرین خرداد ماه گذشته تجدیدنظر در حکم صادره علیه این افراد را وارد ندانسته و پرونده برای صدور و قرائت حکم نهایی به دیوان عالی بحرین منتقل شد.
اوضاع در جزیره بحرین هر روز بحرانی‌تر می‌شود. این کشور کوچک جنوب خلیج فارس اگرچه سال‌هاست که شاهد انقلاب فراگیر اکثریت مردم است اما در ماه‌های اخیر و با تشدید سرکوبگری رژیم آل‌خلیفه و بازداشت اجباری وی، شرایط پیچیده‌تر ازهمیشه شده است.
موضوعی که در هفته‌های اخیر سلامت جسمی رهبرشیعیان بحرین را با خطر مواجه ساخته و رسیدگی به روند درمان و سلامت ایشان با تاخیرهایی روبه‌روست.

حراست از دین
آیت‌الله شیخ عیسی احمد قاسم در سال 1938 میلادی در منطقه الدراز بحرین چشم به جهان گشود و تحصیلات خود را در بحرین و نجف اشرف به پایان رساند. آیت‌الله شیخ عیسی احمد قاسم زندگی خود را وقف حراست از دین نمود‌، همواره به تدریس و تبلیغ و نشر آگاهی‌های دینی از طریق امامت نماز جمعه و جماعت در مساجد بحرین و شرکت در مجالس دینی و سیاسی و احیای مناسبت‌های اسلامی پرداخت تا اینکه سنبل پدر روحانی و مربی فاضل‌، قشر نخبه شیعیان بحرین قرار گرفت.
دولت بحرین از خردادماه سال 1395 آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب این کشور را به اتهام جمع‌آوری اموال خمس سلب تابعیت کرده و منزل وی در منطقه «الدراز» را به محاصره درآورده است. شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین در منزل شخصی خود از سال پیش در محاصره و بازداشت خانگی است.
شیخ عیسی قاسم از چهره‌های برجسته سیاسی و فرهنگی بحرین است  که 45 سال پیش در سال 1973 عضو شورای مؤسسان قانون اساسی و از تدوین‌کنندگان قوانین تابعیت در بحرین بوده است.

 

captcha
شماره‌های پیشین