410
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
4

#من_محافظ_نمی_خواهم

اسداللهی: ایجاد «کمیته تدوین قانون اساسی» دستاورد سوچی خواهد بود

تلاش غرب برای شکست کنگره ملی سوریه

زمانی که روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در «سنتاریوم روس» شهر سوچی دور هم جمع شدند هدف اصلی جلسه خود را تشکیل یک کنگره سوری-سوری عنوان کردند تا همه طرف‌های فعال چه آنهایی که طرفدار حکومت سوریه هستند و چه آنهایی که معارض هستند، در‌ آینده نزدیک در سوچی اجتماع کنند و راجع به آینده سوریه به بحث و مذاکره بپردازند.حال امروز دهم بهمن ماه قرار است این کنگره ملی در سوچی برگزار شود اما معارضان سوریه شنبه به عدم شرکت در کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه که قرار است دهم بهمن‌ماه در شهر سوچی روسیه برگزار شود، رأی دادند

صبح نو

#من_محافظ_نمی_خواهم

اذان مغرب که تمام شد و صفوف نمازگزاران در رواق‌های حرم مطهر امام رضا؟ع؟ شکل گرفت، یکی از مقامات مسوول کشور -که روحانی هم هست- در یک حلقه حفاظتی به صفوف نمازگزاران پیوست‌.
تعجب کردم! کمتر از چهل روز پیش شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور گفته بود: مسوولان کشور هیچ نیازی به محافظ ندارند و در امنیت کامل قرار دارند. ولی اکنون حاج‌آقا در یک حلقه حفاظتی به حرم تشریف آورده‌اند! اتفاقاً یکی از محافظان کنار من نشست.
بین دو نماز از او پرسیدم: پس از صحبت‌های شمخانی هنوز هم حاج‌آقا محافظ دارند؟ خندید وگفت: البته حاج‌آقا محافظانشان را کم کرده‌اند! برخی از همراهان ایشان رییس دفتر و... هستند و پرسید: مگر کسی هم حفاظت خود را کنار گذاشته است؟
سؤال خوبی بود، ذهنم را مشغول کرد. پس از نماز در خبرها جست‌وجویی کردم و دیدم تقریباً هیچ‌کس سخن دبیر شورای عالی امنیت ملی را جدی نگرفته و به آن واکنشی نشان نداده است!
این در حالی است که مطالبی بسیار کم اهمیت‌تر موجی از واکنش مقامات و شخصیت‌های کشور را درپی دارد !
حفاظت مسوولان پدیده‌ای تحمیلی پس از ترورهای کور منافقین در سال 60 بود و قرار بود موقتی باشد اما ظاهراً اکنون 36 سال است که نه تنها حذف نشده بلکه گسترده‌تر هم شده است به‌طوری که برخی از مسوولان «شخصیت» خود را در داشتن محافظ و تعداد آن جست‌وجو می‌کنند.
شمخانی گفته بود که اکنون حفاظت شخصیت‌ها جنبه تشریفاتی دارد و بدان نیازی نیست و من فکر می‌کنم همین «تشریفاتی بودن حفاظت» موجب ماندگاری آن شده و سال‌ها بین مردم و مسوولان فاصله انداخته است. امیرمومنان علی؟ع؟ در نامه‌ای به یکی از کارگزارانش نوشت : «و از طرف تو برای مردم سفیری جز زبانت نباشد و مابین تو و مردم فاصله و پرده‌ای جز صورتت قرار مده و هیچ نیازمندی را از دیدارت محروم مکن؛ زیرا اگر در آغاز از ورود بر تو منع گردد، پس از آن که حاجتش برآورده شد تو سزاوار سپاسگزاری نخواهی گشت.»
در این میان اما این روزها اقدام زیبای امام جمعه تبریز در تشریفات‌زدایی و مانع برداری از نماز جمعه حرکت خوب دیگری بود که اگر چه دیر هنگام، اما می‌تواند قابل تقدیر باشد.
حرکتی که این هفته در نماز جمعه گرگان تکرار شد و  امام جمعه مشهد هم از مسوولان خواست حذف موانع در نماز جمعه را از نظر امنیتی بررسی کنند، به‌طوری‌که امید می‌رود هفته آینده در مشهد و سایر نماز جمعه‌ها هم مانع‌برداری اتفاق بیفتد .
عدم فاصله بین مردم و مسوولان از ویژگی‌های جمهوری اسلامی به‌عنوان یک نظام برخاسته از متن مردم است که متاسفانه عوامل مختلفی این فاصله را ایجاد کرده و شاید هم هوای نفس برخی مسوولان به آن دامن زده است و برتری طلبی و امتیاز خواهی به‌تدریج آنها را از مردم به‌طور کامل جدا کرده و با مشکلات آنها بیگانه ساخته است . اکنون که مسوولان و شخصیت‌های محترم! به سخن دبیر شورای عالی امنیت ملی بی اعتنایی کردند پیشنهاد می‌کنم رسانه‌ها وفعالان فضای مجازی  در کنارآقای شمخانی قرار گیرند و با ایجاد پویش «#من_محافظ_نمی_خواهم» مسوولان کشور؛ مقامات، وزرا، ائمه جمعه به ویژه شخصیت‌های روحانی و سیاسی را به کنار گذاشتن حفاظت خود فرا بخوانند.
در این صورت پس از چندی با هوشمندی مردم و به‌ویژه جوانان عزیز و خبرنگاران عکاس، جامعه قادر خواهد بود مسئولانی که خود را «برتر» از مردم می‌دانند بشناسد؛ مسوولانی که قرار بود «نوکر» مردم باشند. راستی شما تا کنون نوکری که با محافظ! نزد مردمی بیاید که قرار است «نوکری» آنها را بکند، دیده‌اید؟
 با این حرکت علاوه‌بر حذف مانعی به‌نام حفاظت از میان مردم و مسوولان، هزاران نیروی انسانی توانمند آزاد می‌شوند که می‌توانند در سازمان خود به فعالیتی مفیدتر بپردازند و میلیاردها تومان هزینه که در سفرهای پرتعداد مسوولان به خاطر هزینه سفر محافظان انجام می‌شود صرفه‌جویی می‌شود.
مشروط بر آنکه مسوولانی که طی سال‌ها طعم شیرین «همراهان تشریفاتی» البته با هزینه بیت‌المال! به کامشان نشسته است و دیگر دوری از تشریفات را نمی‌توانند تحمل کنند! خدم و حشم دیگری با عناوین تازه برای خود دست و پا نکنند.

  یادداشت
  سیدجلال فیاضی  

 

captcha
شماره‌های پیشین