409
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
6

اعتراض به سبک دانشجو-معلم‌ها

طرح ترافیک باز هم ساختمان خیابان بهشت را به حاشیه کشاند

روز جنجالی شورا

طرح ترافیکی که شهرداری تهران پیشنهاد کرده، دارای مخالفان و موافقانی است که دیروز در صحن شورای شهر و در زمان بررسی آن با هم دچار اختلاف شدید و همچنین درگیری لفظی شدند. طرح ترافیکی که شهرداری تهران پیشنهاد کرده اثرات سویی در شهر خواهد داشت که خیلی از کارشناسان شهری نسبت به آن هشدار داده‌اند.

صبح نو

طرح ترافیک باز هم ساختمان خیابان بهشت را به حاشیه کشاند

روز جنجالی شورا

طرح ترافیکی که شهرداری تهران پیشنهاد کرده، دارای مخالفان و موافقانی است که دیروز در صحن شورای شهر و در زمان بررسی آن با هم دچار اختلاف شدید و همچنین درگیری لفظی شدند. طرح ترافیکی که شهرداری تهران پیشنهاد کرده اثرات سویی در شهر خواهد داشت که خیلی از کارشناسان شهری نسبت به آن هشدار داده‌اند.

درگیری‌های دیروز در شورای شهر بر سر لایحه شهرداری نشان می‌دهد این طرح خیلی هم در این پارلمان شهری مورد توجه قرار نگرفته است، گرچه رأی نسبتاً بالایی هم برای تصویب آورده است. در عین حال که برخی به این طرح رأی داده‌اند معتقدند که کلیات این طرح را قبول دارند اما هنوز جزئیات آن را ندیده‌اند.
بررسی لایحه تعیین نرخ عوارض تردد وسایل نقلیه در محدوده‌های مرکزی شهر تهران در سال 97 صبح دیروز در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت. پس از نظرات و پیشنهادات اعضای شورای شهر تهران کلیات این طرح با کسب 14 رأی موافق و 6 رأی مخالف این طرح به تصویب رسید البته اعضای شورا انتقادات شدیدی را به لایحه جدید شهرداری دارند.

ترک جلسه
خانم الهام فخاری به عنوان یکی از مخالفان طرح ترافیک جدید گفت: «نباید آزمون و خطایی را مرتکب شویم و این در حالی‌است که طرح اشاره شده ناپخته است.»  وی با اشاره به اینکه برای اجرای یک طرح خوب و پخته نیاز است که از نظر کارشناسان استفاده شود، اضافه کرد: «بهتر بود که قبل از تصویب این طرح نظر کارشناسان، اساتید و نخبگان نیز طی یک فراخوانی اخذ می‌شد. مدیریت شهری اعلام می‌کند که طرح ترافیک که در سال‌های گذشته اجرا می‌شده است، طرح تبعیضی بوده که به نظر می‌رسد این طرح نیز ناعادلانه و همراه با تبعیض است. نرخ‌گذاری طرح ترافیک نیز از مواردی است که حداقل کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران از آن بی‌اطلاع است، قطعاً طرح جدید پیامدهای سیاسی و اجتماعی را به همراه خواهد داشت و بهتر بود که نظر کارشناسان نیز در این طرح اخذ می‌شد.» به‌رغم مخالفت‌های فخاری، وی به دلیل عدم توجه به پیشنهاداتش و مخالفت با طرح صحن شورا را ترک کرد.

افزایش هزینه‌ها
آقای حجت نظری نیز یکی دیگر از مخالفین لایحه اشاره شده اضافه کرد: آنچه مهم است این‌است که باید اعلام شود آیا طرح اشاره شده باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود یا خیر که استدلال‌هایی در این زمینه بیان نشده است و انتظار می‌رود که معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران استدلال‌های خود را در این زمینه بیان کند.
وی ادامه داد: به‌رغم وجود آیین‌نامه‌های متعدد راهنمایی و رانندگی، متأسفانه موتورسیکلت‌ها قوانین را رعایت نمی‌کنند و قطعاً با اجرای طرح ترافیک جدید تعداد موتورسیکلت‌ها در سطح شهر تهران و به ویژه مرکز شهر افزایش خواهد یافت. پزشکان و وکلا نیز از دیگر اقشاری هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند و قطعاً با اجرای طرح ترافیک و با توجه به شرایطی که در بحث عوارض آنها پیش‌بینی شده است فشار مضاعفی به شهروندان خواهد آمد. وی با تأکید بر اینکه تعداد وسایل نقلیه هم‌اکنون کافی نیست، گفت: با اجرای طرح جدید هزینه آژانس‌ها و تاکسی‌ها افزایش خواهد یافت و پزشکان و وکلا نیز هزینه اضافی که باید در طرح بپردازند در ویزیت‌های خود اعمال خواهند کرد و فشار به جامعه خواهد آمد. در شرایطی که وضعیت حمل و نقل عمومی مطلوب نیست اجرای طرح جدید قطعاً مردم را با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد کرد.

عوارض یکسان!
آقای افشین حبیب‌زاده عضو کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران نیز با موافقت خود با لایحه اشاره شده از سوی شهرداری تهران ادامه داد: طرح اشاره شده دارای چند وجه مثبت است که از آن جمله می‌توان به پرداخت عوارض یکسان برای تمام شهروندان اشاره کرد.  وی گفته است: چه افرادی که مجوز دریافت می‌کنند و چه افرادی که الزام به ورود طرح دارند یک عوارض پرداخت خواهند کرد. در طرح جدید افراد می‌توانند ورود خود به محدوده طرح را مدیریت کنند و در بدترین شرایط ورود به طرح کمتر از شرایط فعلی هزینه پرداخت خواهند کرد.
شأن گمشده
رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر با تصویب زودهنگام طرح ترافیک جدید به دلیل رعایت نکردن شأن و جایگاه پارلمان شهری، مخالفت کرد. آقای محمد سالاری در فرآیند بررسی لایحه شهرداری تهران درباره تعیین نرخ عوارض تردد وسایل نقلیه در محدوده مرکزی شهر تهران در سال 97 به دلیل رعایت نکردن شأن و جایگاه پارلمان شهری، با تصویب زودهنگام این طرح مخالفت کرد. وی ادامه داد: اساس لایحه شهرداری و پیگیری‌های معاونت حمل و نقل و ترافیک مبنی بر فسادستیزی در نحوه صدور آرم‌ها و نیز کاهش میزان ترافیک و آلودگی هوا است و از این بابت ما موافق کلیات آن هستیم. از آن‌جایی‌که هرگونه تغییر در نحوه ورود وسایل نقلیه به محدوده شهر تهران، هم‌ذی‌نفعان شهر و هم آحاد مردم و سازمان‌ها و نهادها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، این طرح نیازمند بررسی جامع‌تر، آن هم مبتنی بر پیوست‌های مطالعاتی است و اینکه در فرآیند بررسی و تصویب مکرراً اعلام شود که شورای ترافیک اختیار لازم را دارد و شورای شهر اختیاری ندارد از این رو به هیچ عنوان پذیرفته نیست. رییس‌کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر با بیان اینکه ما به عنوان شورای شهر تهران خودمان مقصر عدم توجه جدی به جایگاه شورا هستیم، ادامه داد: اگر امروز به طرح نرخ گذاری عوارض رأی ندهیم عملاً تصمیم گیری شورای ترافیک ملغی می‌شود و عملیاتی نمی‌شود. سالاری گفت: به هیأت رییسه و ریاست محترم شورا از این بابت که به شأن و جایگاه واقعی نمایندگان مردم به عنوان پارلمان محلی در فرآیند بررسی این طرح مهم توجه جدی نمی‌شود اعتراض جدی دارم. وی همچنین به اعضایی بود که نسبت به عملکرد رییس و هیأت رییسه شورای شهر در چندین نوبت آنها را به باد انتقاد گرفت.

درگیری لفظی
اعضای شورای شهر تهران در جلسه دیروز بارها نسبت به عملکرد رییس شورا در مدیریت جلسات شورا انتقاد کردند. در زمان بررسی لایحه طرح ترافیک، حواشی‌زیاد و درگیری‌های لفظی بین اعضای شورای شهر تهران صورت گرفت. خانم زهرا صدراعظم نوری، رییس‌کمیسیون‌سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز از اعضایی بود که امروز بارها و بارها نسبت به نحوه نوبت‌دهی توسط هیأت رییسه شورا، آقای محسن هاشمی را زیر سؤال برد. وی ضمن انتقاد به عملکرد هیأت رییسه در نوبت‌دهی گفته است: بنده بارها دست خود را بالا برده‌ام اما هیچ توجهی به من نشده است. وی ضمن انتقاد از عملکرد هیأت رییسه شورای شهر تهران خواست تا تغییری در روند کاری خود ایجاد کند. آقای حجت نظری یکی دیگر اعضای شورای شهر تهران و یکی از مخالفان طرح جدید ترافیک در سال 97 از اعضای دیگری بود که در جلسه امروز نسبت به محسن هاشمی انتقاد شدیدی را مطرح کرد. وی با تأکید بر اینکه رییس شورای شهر تهران حق ندارد در جلسه شورا به عنوان مخالف یا موافق طرحی نسبت به رأی اعضای تأثیر بگذارد، گفته است: در جلسه امروز آقای هاشمی در چندین نوبت نسبت به طرح اشاره شده موافقت خود را مطرح کردند که این خلاف مقررات و آیین‌نامه است. این طرح باعث افزایش تبعیض بین افراد توانمند مالی و متوسط می‌شود چرا که طرح گران‌تر خواهد شد، ضمن اینکه جالب است که نمایندگان مردم شهر تهران بدون بررسی عواقبی که این طرح برای شهروندان پایتخت دارد برای تصویب آن ذوق مرگ شده‌اند.

 

captcha
شماره‌های پیشین