409
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
4

وقایع یمن پیچیده شد

موسسه فرانسوی: خطر تحریم مجدد از جانب آمریکا وجود دارد

چرا تجارت اروپا با ایران هنوز پیچیده و دشوار است؟

یک مؤسسه مطالعاتی فرانسوی چرایی پیچیدگی تجارت اروپا با ایران به رغم لغو تحریم‌های بین‌المللی را تحلیل و آسیب‌های روانی ناشی از خطر تحریم مجدد از جانب آمریکا و پیچیدگی مکانیسم لغو تحریم‌ها را از جمله علل اصلی دشواری سرمایه‌گذاری در ایران ارزیابی کرد.

صبح نو

وقایع یمن پیچیده شد

یک: پس از افزایش برد موشکی یمن در نوار شمالی و شلیک موشک به کاخ پادشاهی عربستان و شهر ابوظبی، نیروهای مدافع یمنی نسبت به متجاوزان راهبرد آفندی پیدا کردند و در بسیاری از مناطق جنوبی و مرکزی عربستان، موشک‌های ارتش یمن یک چالش جدی تبدیل شده است. ناکارآمدی سامانه دفاعی پاتریوت در دفع موشک‌های یمنی کار را به جایی رساند، پادشاه عربستان در سفر به مسکو درخواست خرید سامانه اس 400 داد. از طرفی موشک‌های انصارالله و ارتش یمن در کلاس‌های مختلف اعم از دوربرد، میان برد و کوتاه برد به موشک‌ها زمین به هوا تبدیل شده و در چند شلیک، یمنی‌ها توانستند پهپاد آمریکایی و چند هواپیمای متجاوز را مورد هدف قرار دهند.
 اورهال و به‌روزرسانی این موشک‌ها در کنار تولید موشک‌های بومی و مهندسی معکوس چالش جدی عربستان و متجاوزان در یمن است. در نوار شرقی و جنوبی نیز این موضوع به شکل دیگر رخ می‌دهد. نیروهای عربستانی، همپیمانان عشیره‌ای منصور هادی و اماراتی نتوانستند از زمین به صنعا برسند و در بسیاری از پادگان‌ها با موشک‌های برد کوتاه مورد هدف قرار گرفتند و تلفات زیادی دادند.
دو: در جنوب کمی مسئله نسبت به شمال متفاوت است. نیروهای شمالی یمنی به استان‌های نجران، جیران و عسران نفوذ کرده و در این استان‌ها با نیروهای سعودی می‌جنگند. اما در جنوب تسلط اماراتی‌ها موجب شده میان نیروهای طرفدار منصور هادی به ریاست عربستان و امارات درگیری‌هایی شکل گیرد. از طرفی اماراتی‌ها مایل نیستند با بکار گیری منصور هادی بیش از این هزینه بدهند و چهره خیانت کار منصور هادی در برابر انصارالله که بر عربیت و مسلمان بودن در یمن تاکید می‌کند، بایستد.
 به واقع پس از تجاوز متحدان عربستان به یمن، انصار الله توانست محبوبیتی پیدا کند که با گذشت دو سال از آن نه تنها کاهش نیافت بلکه بسیاری از قبایل را برای ایستادن در برابر متجاوزان همراه کرده است. نباید فراموش کرد امارات بر خلاف عربستان ترس شدیدی از شلیک موشک‌های یمنی دارد و اگر موشک بعدی انصارالله در بخش اقتصادی دوبی یا ابوظبی برسد قطعاً آینده اقتصادی این کشور
نابود می‌شود.
پس از گذشت دو سال هنوز جنگ یمن آورده‌ای برای طرف اماراتی نداشته و این کشور در باتلاق جنگی مانده است. برای حرکت دهی به این جنگ و خروج از وضعیت سکون در میدان جنگ، طرف اماراتی با برنامه ریزی می‌خواهد از منصور هادی عبور کند و بر سیر میز مذاکرات، شخص دیگری را بنشاند.
اما این طرح با مخالفت طرف سعودی مواجه شده است. راهپیمایی و تظاهرات گروه‌های مختلف در عدن، مرکز حکومت منصور هادی موجب تصویب وضع منع هر نوع تظاهرات شده و فرودگاه این شهر به حالت تعویق در آمده است. به نظر می‌رسد کش مکش‌ها میان ماندن هادی و رفتن او موجب اختلاف‌های اساسی میان امارات و عربستان شده است. سلطه‌خواهی عرسبتان بر جهان عرب و خوی پدری عرب در کنار استقلال خواهی امارات و هم عرض تلقی کردن خود نسبت به ریاض به این اختلافات دامن زده و طرف اماراتی تمایل جدی دارد با عبور از هادی مسیر مذاکرات سیاسی را با صنعا بگشاید.
 هرچند امارات در این جنگ تلفات فراوانی داده اما تمایل دارد حداقل دستاورد این جنگ برایش تسلط بر آبراه جنوبی و باب المندب باشد. به معنای دیگر اگر امارات و همپیمانان نتوانستند پس از دو سال بر کل یمن تسلط پیدا کنند با تجزیه جنوب، عملاً منطقه جنوبی یمن را از تسلط انصارالله و دولت مرکزی یمن خارج کنند و به یک حداقلی در جنگ دست یابند. معنای این حرف عقب‌نشینی اساسی عربستان در جنگ با یمن و عدم توانایی این کشور در آزادسازی نوار شمالی است.
سه: به نظر می‌رسد این درگیری ادامه پیدا کند و فرماندهان اماراتی و عربستان همانند قطری - عربستانی به مشکلاتی دچار شوند که به این راحتی از آن نتوانند خارج گردند. به عبارت دیگر درگیر در عدن آغاز شده و گروه‌های یمنی تمایل جدی دارند با عبور از منصور هادی، مسیر سیاسی را در یمن دنبال کنند. مسیری که از آن به گفتگوهای یمنی - یمنی نام می‌برند و امارات یا عربستان را از کشور یمن خارج می‌کنند.
 بسیاری از عشایر جنوبی معتقد هستند با ورود متجاوزان و یاران هادی اوضاع اقتصادی و امنیتی آنان نه تنها بهبود نیافت که با
بی رحمی طرف‌های متجاوز گر بدتر هم شده است. از طرفی یمن را
دو دستی به یک متجاوز تقدیم کرده و این با خوی عربی یمنی‌ها متعارض
 است.

  یادداشت
  حجت‌الاسلام امیر مسروری

 

captcha
شماره‌های پیشین