409
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
3
حراج‌های سکه چقدر راه‌گشاست

سیگنال‌های ارزی رییس کل به بازار

رییس کل بانک مرکزی روز گذشته باز هم از تداوم کاهش نرخ دلار و سایر ارزها طی روزهای آینده خبر داد و به صراحت اعلام کرد که ارز همچنان حباب دارد. او البته مقدار بزرگی این حباب را اعلام نکرد اما گفت که طی روزهای آینده این حباب به مرور تخلیه خواهد شد.

پس از محافظه‌کاران

صبح نو

حراج‌های سکه چقدر راه‌گشاست

سیگنال‌های ارزی رییس کل به بازار

رییس کل بانک مرکزی روز گذشته باز هم از تداوم کاهش نرخ دلار و سایر ارزها طی روزهای آینده خبر داد و به صراحت اعلام کرد که ارز همچنان حباب دارد. او البته مقدار بزرگی این حباب را اعلام نکرد اما گفت که طی روزهای آینده این حباب به مرور تخلیه خواهد شد.

چند هفته‌ای است که در بازار ارز، نرخ دلار و یورو به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده و حتی یورو را تا مرز 6000  تومان هم در برخی ساعات معاملاتی بالا برد. دلار هم که مرزهای ۴۶۰۰ تومانی را هم در نوردید و حتی در معاملات فردایی تا 4700 تومان هم پیش رود یعنی درست همان تابویی که کمتر کسی در مورد نرخ دلار از آن حرف می‌زد.
حتی در بدبینانه‌ترین شرایط هم هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که نرخ این ارز جهان‌شمول از مرز ۴۶۰۰ تومان بالاتر رود.
در مورد یورو هم همین وضعیت حاکم بود و یوروی ۶۰۰۰ تومانی شاید برای برخی از افرادی که ارز در اختیار داشتند و مترصد فرصتی برای فروش آن بودند یک رؤیا به‌شمار می‌آمد. حال دو، سه روزی هست که نرخ انواع ارز بعد از اعلام نظر رسمی ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی در حاشیه همایش بانکداری الکترونیک رو به کاهش نهاده، دلار به مرز ۴۵۰۰ تومان هم رسیده و یورو همچنان بر نرخ ۵۷۰۰ تومانی پافشاری می‌کند اما روز گذشته باز هم سیف که این روزها، سال آخر سکانداری خود در دوره ۵ ساله ریاست کلی بانک مرکزی را می‌گذراند به صراحت اعلام کرد که قیمت ارز طی روزهای آینده باز هم کاهش خواهد یافت البته او نرخ دقیقی را برای حباب موجود در بازار ارز ارائه نکرد و تنها به این جمله بسنده کرد که کاهش نرخ دلار طی روزهای آینده قابل توجه خواهد بود.
 مسوول عرضه‌کننده این کالا روز گذشته در حاشیه مراسم 50 سالگی بازار سرمایه ایران در جمع خبرنگاران همچنین از ریسک‌های یکسان سازی نرخ ارز پفت و تاکید کرد: در مورد ارز مبادله‌ای، قرار ما بر یکسان‌سازی نرخ ارز است و این کار حتماً عملیاتی خواهد شد، اما با توجه به شرایط ما در رابطه با ارتباطات بانکی بین‌المللی که در وضعیت کامل نیست و هنوز کمبودهایی در رابطه با ارتباطات بانکی در برخی کشورها داریم، بنابراین در شرایط کنونی، زمان مشخصی را برای یکسان‌سازی نمی‌توانم اعلام کنم.
سیف همچنین در خصوص حراج‌های سکه نیز گفت: این کار بانک مرکزی برای تخلیه حباب سکه در بازار است، به این معنا که اگر نرخ طلا در نرخ ارز ضرب شود، آن‌گاه می‌توان نرخ بدون حباب سکه را به‌دست آورد، هر رقمی که مغایر با آن باشد، حتماً حباب خواهد بود.
البته برخی معامله گران طی روزهای گذشته خبر از ورود دولت به بازار ارز و توزیع ارز مداخله‌ای با نرخ‌های اندکی پایین‌تر از نرخ بازار آزاد را می‌دهند که مطمئناً توزیع‌اش آن هم در میان ۲۵۰ صرافی در کشور قطعاً توانسته بخشی از حباب را تخلیه کند اما به استناد سخنان رییس کل بانک مرکزی، همچنان باید ارزهای مداخله‌ای وارد بازار شوند تا بلکه شرایط به روال عادی برگردد.
در این میان به موازات ورود بانک مرکزی به بازار ارز آزاد و توزیع ارزهای مداخله‌ای، قیمت دلارهای مبادله‌ای یا دولتی هم دستخوش نوساناتی بوده و در برخی روزها کاهش و در برخی روزها افزایش را نشان می‌دهد که خود این امر هم توانسته در بازار اثرگذار بوده و سیگنال‌هایی را به معامله‌گران فردایی ارائه دهد که نرخ را چطور تنظیم نمایند.
بررسی‌های میدانی خبرنگار ما حکایت از آن دارد که نرخ دلار در معاملات فردایی پاساژ افشار و سبزه میدان این روزها کمتر از نرخ روز بازار آزاد است چرا که معامله‌گران فردایی با دریافت این سیگنال از دولت مبنی بر تداوم توزیع ارزهای مداخله‌ای بر این باورند که نرخ در روزهای آتی باز هم کاهش خواهد یافت. بنابراین تلاش می‌کنند تا در قیمت‌هایی که برای معاملات خود ارائه می‌دهند زمینه‌ساز آینده‌نگری بازار را هم فراهم نمایند. در این میان کارشناسان بازار ارز معتقدند که نرخ دلار حداقل ۲۰۰ تومان حباب دارد و یورو هم در بدبینانه‌ترین شرایط باید به حدود ۵۲۰۰ تا ۵۳۰۰ تومان برسد درحالی‌که نرخ واقعی آن همان ۵۰۰۰ تومان قبل از معاملات است البته باز هم نمی‌توان در مورد این نرخ‌ها با قطعیت صحبت کرد.
به موازات تغییرات و نوسانات بازار ارز، معاملات سکه هم داستان خاص خود را دارد؛ معاملاتی که تا همین چند وقت پیش ۱۸۰ هزار تومان حباب را هم تجربه کرد و بسیاری را بر آن داشت که در این بازار به امید سوداگری و کسب سود بیشتر سرمایه‌گذاری کنند اما مجموعه تدابیر بانک مرکزی مبنی بر توزیع سکه در بانک کارگشایی در قالب حراج‌های روزانه توانست اندکی از التهاب بازار کم کرده و حباب را تا حدودی تخلیه کند حال هم که مسوولان بانک مرکزی خبر از آغاز پیش فروش‌های سکه از ۱۵ بهمن می‌دهند؛ موضوعی که تا حد زیادی می‌تواند حباب بازار سکه را هم تخلیه کند.
به‌هرحال باید منتظر ماند و دید که طی روزهای آینده ارزهای مداخله‌ای، سکه‌های پیش‌فروشی و حراج‌های احتمالی در بازار چقدر می‌تواند حباب‌های بازارهای مالی مهمی همچون ارز و سکه را تخلیه کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین