409
دوشنبه، ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
2

انتقاد نمایندگان به کلیات لایحه بودجه 97

رأی منفی خانه ملت به بودجه‌

مجلس سرنوشت خود را از دولت جدا کرد

روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دو نوبت صبح و عصر به بررسی کلیات لایحه بودجه 97 پرداختند اما کلیات این لایحه پس از استماع سخنان نمایندگان مخالف و موافق، نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون تلفیق با ۸۳ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر رد شد، موضوعی که سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات آن را بی‌سابقه دانست.

صبح نو

رأی منفی خانه ملت به بودجه‌

مجلس سرنوشت خود را از دولت جدا کرد

روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دو نوبت صبح و عصر به بررسی کلیات لایحه بودجه 97 پرداختند اما کلیات این لایحه پس از استماع سخنان نمایندگان مخالف و موافق، نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون تلفیق با ۸۳ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر رد شد، موضوعی که سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات آن را بی‌سابقه دانست.

از همان روزهای ابتدایی ارائه لایحه بودجه 97 به مجلس، بسیاری از نمایندگان از نحوه تنظیم بودجه ناراضی بوده و حتی آن را انقباضی و مغایر با شرایط اقتصادی این روزهای مردم توصیف کردند، همین اعتراض نمایندگان موجب شد تا در جریان بررسی لایحه بودجه رییس‌جمهور دو جلسه با نمایندگان داشته باشد اما این جلسات هم کارساز نشد. دولت در این لایحه خواستار افزایش نرخ حامل‌های انرژی برای ایجاد اشتغال و برداشت از صندوق توسعه ملی برای اختصاص به بودجه دفاعی، مشکلات محیط‌زیستی بود؛ همچنین حذف تعداد زیادی از یارانه‌بگیران را هم پیش‌بینی کرده بود.

32 جلسه دولت و مجلس برای بررسی بودجه
کلیات لایحه بودجه 97 بالاخره با گذشت بیش از
یک‌ماه و نیم از بررسی در کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس آمد، در ابتدا علی‌اصغر یوسف‌نژاد که سخنگویی کمیسیون تلفیق گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه را در صحن قرائت کرد و در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۷ کل کشور گفت: کمیسیون تلفیق ۳۲ جلسه با دولت و آقای لاریجانی برای بررسی بودجه برگزار کرد و ما در تمامی مصوبات خود شرایط اجتماعی جامعه را مدنظر قرار دادیم و دقت داشتیم که مصوبات ما چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد. همچنین تلاش کردیم ضربه‌ای به قشر ضعیف وارد نشود و مصوبات به نفع مردم و جامعه باشد.
 بعد از گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه 97، مخالفان و موافقان یک به یک پشت تریبون رفتند و از نقاط ضعف و قوت این لایحه گفتند.

درخواست نوبخت: رأی دهید
بعد از استماع سخنان مخالفان و موافقان، محمد‌باقر نوبخت سخنگوی دولت پشت تریبون قرار گرفت و گفت: به کلیات رأی دهید. رد کردن کلیات بودجه باعث می‌شود این لایحه به کمیسیون تلفیق برگشته و
۷۲ ساعت دیگر دوباره روی میز شماست. بدون اینکه پیامی منفی به جامعه القا کنید که مجلس لایحه دولت را رد کرد به آن رأی مثبت دهید. قرار نیست این بودجه به همه مشکلات کشور پاسخ مثبت در طول یک سال بدهد.

«نه» قاطع
پس از بررسی لایحه بودجه اکثریت نمایندگان مجلس، به کلیات لایحه بودجه سال 97 رأی منفی دادند. 120 نماینده مخالف کلیات لایحه بودند و تنها 83 نفر، آن را تأیید کردند. لایحه برای بررسی مجدد و اصلاح به کمیسیون تلفیق ارجاع شد. اتفاقی که به انضمام گزارش چند روز قبل دیوان محاسبات که از تخلف و عدم اجرای 80 درصد احکام قانون بودجه 95 حکایت می‌کند، بایسته تأمل است و قطعاً در تصمیم‌گیری نمایندگان تأثیر‌گذار بوده است.
بر اساس گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال 95؛ «دولت فقط ۲۰ درصد احکام بودجه ۹۵ را اجرا کرده و از اجرای 80 درصد بقیه سر پیچی کرده است. وزارت نفت ۱۶‌هزار ‌میلیارد تومان از درآمدهای ‌سال ۹۵ را به خزانه واریز نکرده است. کمتر از ٧‌درصد درآمد ۴۴‌هزار و ۶۳۰‌میلیارد تومانی هدفمندی یارانه‌ها، به تولید اختصاص یافته است. 75 درصد بودجه (٦٥٢‌ هزار و ٤٧٢‌میلیارد تومانی‌) شرکت‌ها و بانک‌های دولتی‌، صرف هزینه‌های جاری و فقط ٢٥‌درصد آن در بخش سرمایه‌گذاری به مصرف رسیده است.»

لاریجانی: هیچ شبهه‌ای به قرائت گزارش
دیوان محاسبات در مجلس نیست
هرچند این گزارش مورد اعتراض دولتی‌ها قرار گرفته بود و نوبخت آن را تشویش اذهان توصیف کرده بود اما دیروز رییس مجلس درباره قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۵ از سوی دیوان محاسبات در صحن گفت: دیوان محاسبات موظف است گزارش تفریغ بودجه را بدهد و در مجلس قرائت کند و بعد در کمیسیون بررسی شود؛ لذا کار دیوان محاسبات قانونی است. حال اینکه دولت توقع دارد با او مشورت شود، بحث جداگانه‌ای است و می‌تواند مشورت بشود یا نشود اما به‌هرحال این یک گزارش حسابرسی است و قرائت آن هم مطابق با تغییرات آیین‌نامه مجلس بوده و هیچ شبهه‌ای هم در کار وجود ندارد.

شنبه هفته آینده؛ زمان بررسی مجدد کلیات لایحه
به هر روی لاریجانی  پس از رد کلیات لایحه بودجه سال 97 کل کشور از سوی نمایندگان مجلس گفت: این لایحه برای بررسی بیشتر و رفع ایرادات مطرح به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود و این کمیسیون 72 ساعت زمان دارد که اصلاحات را انجام داده و لایحه را مجدد به صحن علنی ارائه کند و پس از آن، روز شنبه بررسی لایحه در صحن علنی آغاز می‌شود.

مفتح: رأی منفی به کلیات لایحه بودجه بی‌سابقه است
آقای محمد مهدی مفتح در گفت‌و‌گو با روزنامه صبح نو درباره رد کلیات لایحه بودجه 97 در صحن علنی گفت: خاطرم نیست که تاکنون چنین اتفاقی افتاده باشد، این نخستین‌بار است که کلیات لایحه بودجه از سوی نمایندگان مجلس رد می‌شود البته همواره کلیات لایحه بودجه به مانند تمامی طرح‌ها و لوایح موافقان و مخالفان خاص خود را داشته است ولی اتفاق امروز و مخالفت بالای نمایندگان قابل تأمل و اتفاق جدید بود و نمایندگان با رأی قاطعی به کلیات لایحه بودجه «نه» گفتند.
وی درباره سرنوشت لایحه بودجه 97 بعد از رأی منفی نمایندگان افزود: به لحاظ آیین‌نامه‌ای کار بسیار شفاف است و در حال حاضر لایحه بودجه به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود و کمیسیون تلفیق 72 ساعت زمان دارد تا با اصلاحات اعمالی گزارش خود را مجدداً به صحن ارائه دهد. اساس آیین‌نامه داخلی مجلس هیچ طرح و لایحه‌ای این ویژگی را ندارد و چنانچه کلیات آن در صحن علنی مجلس رد شود حداقل 6 ماه نمی‌تواند در دستور کار مجلس قرار گیرد اما این استثنا برای لایحه بودجه در نظر گرفته شده است.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه همچنین درباره احتمال رد دوبار کلیات لایحه بودجه در روز 14 بهمن ماه خاطرنشان کرد: در این‌باره آیین‌نامه سکوت کرده است و مفسر آیین‌نامه هیأت رییسه مجلس است که باید تصمیم نهایی گیرد.
وی درباره دلایل رأی منفی قاطع نمایندگان گفت: قطعاً همه نمایندگان به تمامی موارد عنوان شده در لایحه بودجه مخالف نیستند، بلکه با برخی موارد موافق می‌توانند موافقت کنند و امیدواریم کمیسیون تلفیق بتواند نظر اکثریت نمایندگان را تأمین کند. بهتر است کمیسیون تلفیق برای بررسی بهتر لایحه بودجه محورهای مورد نظر نمایندگان را اخذ کند تا این محورها در اصلاح مجدد کلیات لایحه بودجه در نظر گرفته شود که این نظرات می‌تواند در خصوص یارانه‌ها و قیمت حامل‌های انرژی یا در خصوص ایثارگران باشد.

روایت مفتح از لابی روحانی برای تصویب بودجه
در مجلس پنجم
مفتح در پایان به خاطره‌ای از مجلس پنجم اشاره کرد و گفت: «در مجلس پنجم خاطرم هست دکتر روحانی در آن زمان به عنوان نایب‌رییس مجلس جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه را اداره می‌کرد که با توجه به فضای حاکم بر مجلس، به نظر می‌رسید که کلیات لایحه بودجه رد شود به همین دلیل رئیس جمهور فعلی تنفسی در اداره جلسه ایجاد کرد و جلسه غیرعلنی شد. پس از آن نمایندگان با مذاکرات در جلسه غیرعلنی تصمیم بر آن گرفتند که به کلیات رأی مثبت دهند.»

راه جدای مجلس از دولت
هرچند در مدت ریاست جمهوری روحانی شاهد همراهی مجلس با دولت بودیم و حتی زمانی‌که نمایندگان به برخی از لایحه‌های دولت از جمله توافق هسته‌ای انتقاد داشتند. هرچند که مجلس دهم به همراهی و مدارای بیش از اندازه با دولت شناخته می‌شود و در بسیاری از موارد همچون تصویب توافق هسته‌ای و رأی اعتماد به کابینه شاهد لابی رییس مجلس برای کسب‌نظر نمایندگان بودیم مخالفت با کلیات لایحه بودجه 97، دو چندان به چشم می‌آید. شاید این رأی مجلس نشان از آن دارد که خانه ملت نمی‌خواهد شریک دولت در اوضاع فعلی و نابسامانی‌های اقتصادی باشد نابسامانی‌هایی که پای اعتراضات خیابانی هم پیش رفت. هرچند که اعضای کمیسیون تلفیق به گفته خود سعی کردند اوضاع اجتماعی و رفاه عمومی را در تصویب بودجه لحاظ کنند اما نمایندگان مجلس حاضر نشدند به لایحه‌ای که اعتراضات عمومی جامعه را برانگیخت رأی اعتماد بدهند.

 

captcha
شماره‌های پیشین