408
یکشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۶
3
تیلرسون مدعی همکاری اروپا برای تغییر در توافق هسته‌ای شد

3+1 به‌دنبال الحاقیه برای برجام

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با همتای لهستانی، بار دیگر اتهام‌زنی‌های ضد ایرانی واشنگتن را تکرار کرد و از آغاز جلسات مشترک با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا برای بررسی تغییر مفاد برجام خبر داد.

اگر می‌خواهید آفتاب تابان غروب نکند!

پس از درگیری شدید در منطقه بمو در مرز اقلیم کردستان صورت گرفت

دستگیری 16 داعشی توسط سپاه

صبح نو

اگر می‌خواهید آفتاب تابان غروب نکند!

نمی‌خواهم درباره خوب یا بد بودن محتوای برجام یا چرایی آن یا چگونگی و فرایند رسیدن به این معاهده بنویسم که در این باره زیاد گفته و نوشته شده است. آنچه در این یادداشت در صدد بیان آن هستم، ارائه یک یا تنها راهکاری است که می‌تواند مانع خروج آمریکا از برجام شود؛ صرف نظر از میزان تأثیر عملی این مسأله بر اقتصاد ایران.
مواجهه با برجام را می‌توان به سه نوع دسته‌بندی کرد.
نوع اول که جناب روحانی و مجموعه همسو با ایشان در آن قرار می‌گیرند، دفاع مطلق از برجام است و تعابیر اغراق آمیزی مانند «آفتاب تابان» در باره آن.
نوع دوم مواجهه گروهی از منتقدان پرحرارت دولت آن را نمایندگی می‌کنند، نفی مطلق برجام است و معرفی آن در حد یک خیانت ملی!
و سومین نوع مواجهه که آن هم از سوی گروه دیگری از منتقدان دولت مطرح بوده است اینکه ضمن نقد جدی به بخش‌هایی از محتوای برجام و همچنین نحوه مواجهه آقای روحانی، قبل، حین و پس از نهایی شدن آن، اصل مذاکره و تلاش برای رسیدن به یک توافق را در شرایطی که در آن قرار داشتیم ولو با دادن امتیازاتی به طرف مقابل غیرقابل گریز می‌داند. این گروه حداقل روی کاغذ منافع نسبی برای برجام قائل است اما نحوه اجرای برجام را متضمن خسارت‌های فراوان برای کشور می‌داند.
درباره ابعاد دیگر این سه نوع مواجهه و میزان قرابت هر یک از آنها با مواضع رهبری، مطالب زیاد دیگری هم هست اما تشریح انواع مواجهه‌ها با برجام هم موضوع یادداشت بنده نیست.
آنچه در این یادداشت به‌طور خلاصه می‌خواهم به آن بپردازم، نحوه دفاع از برجام است و مخاطب این سخن نیز همان گروه اول هستند.
به عبارتی، این یادداشت می‌خواهد به جدی‌ترین گروه مدافع برجام که به واقع یا از روی ناچاری، همچنان تمام قد از برجام دفاع می‌کند راهکاری را پیشنهاد دهد تا بتواند مانع خروج آمریکا از برجام شود و به عبارت دیگر این را بگوید که اگر می‌خواهید آفتاب تابان برجام غروب نکند، چه باید بکنید!
علت طرح این موضوع هم تلاش‌ها و تهدیداتی است که به شکل صوری از طرف آمریکایی‌ها در جهت خروج از برجام صورت می‌گیرد.
این را هم ناگفته نگذارم که اولاً این پیشنهاد بدیع نیست و بارها مورد تأکید دلسوزان نظام قرار گرفته و ثانیاً ای کاش از ابتدا وجهه همت جناب رییس جمهور قرار می‌گرفت.
اماپیشنهاد؛ پیشنهاد به دشمن شناسی برمی‌گردد!
در هر میدان مبارزه‌ای دو طرف به تجزیه و تحلیل‌های متعددی از نقاط ضعف و قوت خود و حریف گرفته تا شرایط میدان و اهداف راهبردی و تاکتیکی می‌پردازند تا بتوانند بیشترین ضربه را به دشمن وارد کنند و بیشترین دستاورد میدان مبارزه را از آن خود کنند.
از جمله مواردی که در این تجزیه و تحلیل نباید مغفول بماند، ویژگی‌های روحی و روانی حریف است. در چه صورتی او تهاجمی رفتار می‌کند و چگونه باشیم تا او در موضع تدافعی قرار گیرد؟ اصلاً او در کدام موضع باشد برای ما منافعش بیشتر است؛ تهاجمی یا دفاعی؟ و سؤالات دیگری از این دست.
حال از همین منظر به موضوع برجام برمی‌گردیم.
حریف اصلی ما در این میدان آمریکاست و ما بر اساس عقلانیت انقلابی نمی‌خواهیم آمریکا را برای موضع تهاجمی علیه خودمان تحریک کنیم !
این را هم بدانیم که منظور از موضع تهاجمی، نبرد از جنس سخت نیست زیرا مجموع برآوردها که تصریحات برخی محافل یا چهره‌های راهبردی خود آمریکا هم مؤید آن است، از ناتوانی آمریکا به چنین اقدامی در برابر جمهوری اسلامی ایران حکایت می‌کند.
پس چه کنیم تا آمریکا از لاک حمله و تهاجم به لاک دفاعی برود؟ شاید عده‌ای به سرعت پاسخ‌شان کوتاه آمدن و انعطاف و دادن امتیاز به آمریکا و در یک کلام «سازش» باشد اما تجربه تاریخی ما و دیگران، روانشناسی آمریکا، عقلانیت انقلابی و تعالیم دینی ما، یک راه بیشتر جلوی پای ما نمی‌گذارد و آن «مقاومت» است.
تجربه‌های زیاد، از جمله آنچه در برجام گذشت این واقعیت را بار دیگر ثابت کرد که کوتاه آمدن و دادن امتیاز، نه تنها آمریکایی‌ها را آرام نمی‌کند بلکه عطش و اشتهای سیری ناپذیر آنها را برای فشار بیشتر و افزون خواهی تحریک می‌کند. خصلت اشباع نشدنی اشتهای سرمایه داری لجام گسیخته آمریکایی به ما می‌آموزد که اگر آمریکایی‌ها مطمئن شوند جمهوری اسلامی ایران حاضر به دادن امتیازهای
زیاده خواهانه مانند مذاکره بر سر توان موشکی یا موقعیت منطقه‌ای خود نیست و اگر باور کنند در صورت ادامه این روند، ایران فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را با شتاب و توان بیشتری دنبال خواهد کرد و اگر یقین کنند مجموعه نظام به‌طور یکدست به چنین رویکردی اعتقاد دارد، بدون تردید نهایتاً عقب نشینی خواهند کرد و در این چیکن گیم(Chicken Game)کسی که بازنده خواهد بود، آمریکاست!
در غیر این‌صورت، یعنی اگر آمریکا در ما احساس ضعف بکند و اگر همچون برجام ما را نیازمند یک توافق حتی توافق بد، ارزیابی کند آنگاه باید هر روز امتیاز جدیدی به او بدهیم، امتیازهایی که نهایتش استحاله کامل نظام خواهد بود و حداکثر ماندن پوسته‌ای و نامی از جمهوری اسلامی؛ و حاشا و کلا از چنین روزی!
در بدبینانه‌ترین حالت، حتی اگر چنین هم نشود و آمریکایی‌ها در برابر مقاومت ما سر فرود نیاورند، باز ما برنده هستیم زیرا حداقل عزت و اقتدار و استقلال سیاسی خود را حفظ کرده‌ایم.
«سازش» با آمریکا، تکرار داستان آن کسی است که هم پیاز را خورد، هم کتک را و هم سرانجام پول را پرداخت!

  یادداشت
  مهدی فضائلی

 

captcha
شماره‌های پیشین