407
شنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۶
4

خبر

روحانی: در صورت ادامه تحریم‌ها تهران می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی از برجام خارج شود

به‌روزرسانی کاتسا و تدبیر دولت تدبیر

ایالات متحده آمریکا با به‌روز کردن تحریم‌های کاتسا اعلام کرده بود که در این تحریم‌ها فعالیت‌های موشکی سپاه را نیز نشانه گرفته و به همین دلیل در لیست تحریم‌های خود، سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه، فرماندهی موشکی الغدیر سپاه و سازمان جهاد خودکفایی سپاه را اضافه کرده بود.

قاب خبر

صبح نو

روحانی: در صورت ادامه تحریم‌ها تهران می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی از برجام خارج شود

به‌روزرسانی کاتسا و تدبیر دولت تدبیر

ایالات متحده آمریکا با به‌روز کردن تحریم‌های کاتسا اعلام کرده بود که در این تحریم‌ها فعالیت‌های موشکی سپاه را نیز نشانه گرفته و به همین دلیل در لیست تحریم‌های خود، سازمان جهاد خودکفایی نیروی هوافضای سپاه، فرماندهی موشکی الغدیر سپاه و سازمان جهاد خودکفایی سپاه را اضافه کرده بود.

اعلام این تحریم‌ها یک روز پس از آن صورت می‌گرفت که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد دستورالعمل داخلی خود را به منظور اجرایی کردن قانون تحریم‌ها علیه ایران اصلاح
کرده است.
اصلاح این دستورالعمل به موجب بند 105 (ب) از قانون کاتسا صورت می‌گیرد که دولت آمریکا را به اعمال تحریم‌های مرتبط با تروریسم علیه مقام‌ها، مأموران یا وابستگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موظف می‌کند.
رییس‌جمهور آمریکا روز 2 آگوست سال 2017 (برابر با 11 مردادماه سال 1396) قانون موسوم به «کاتسا» را که یک هفته قبل‌تر در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسیده بود، امضا و آن را به قانون تبدیل کرد.
این قانون دولت آمریکا را موظف می‌کند ظرف 90 روز پس از اجرایی شدن آن تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کند.
تحریم‌هایی که به‌نام سپاه پاسداران شکل گرفته اما بی‌شک اهداف آنها اقتصاد ایران بوده است، موضوعی که فرمانده کل سپاه نیز به آن اشاره
کرده بود.
سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در این خصوص گفته بود: آمریکایی‌ها سعی دارند به بهانه توان دفاعی و موشکی ایران این طرح را علیه سپاه اجرا کنند اگرچه ماهیت این طرح اقتصاد ایران را هدف گرفته و سپاه و توان دفاعی موشکی بهانه است و آنها اقتصاد ایران را هدف گرفته‌اند.
حالا آمریکا در فوریه تحریم‌های جدیدی را به بهانه فعالیت‌های موشکی در قالب به‌روزرسانی تحریم‌های کاتسا عملیاتی می‌کند، اقداماتی که بی‌شک از یک‌سو در جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران بوده و از سوی دیگر برای تحت‌الشعاع قرار دادن آینده برجام خواهد بود، برجامی که با مجموع اقدامات آمریکا روز به روز پایه‌هایش متزلزل‌تر از گذشته می‌شود.
اما سؤال افکار عمومی اینجاست که جمهوری اسلامی ایران تا به کجا قرار است در برابر اینگونه اقدامات ایالات متحده آمریکا یک سویه با طرف‌های اروپایی که البته ناگفته نماند آنها نیز این روزها به دنبال مطرح کردن موضوع مذاکره‌های موشکی هستند ادامه دهد!
تاکنون واکنش مقام‌های دولتی از جمله آقای حسن روحانی در برابر تحریم‌های جدید سیاست واکنش نرم بوده است یا در حد 140 کاراکتر توییت آقای ظریف وزیر امور خارجه! درحالی‌که چیزی که مانع از حرکت یا مانع از شتاب گرفتن ماشین کاتسا در ضعیف کردن اقتصاد ایران شود، حمایت دولت از اشخاص حقوقی و دستگاه‌هایی است که به لیست کاتسا اضافه شده‌اند. البته وقتی از حمایت می‌گویم منظور طبعاً نه سخنرانی و توییت بلکه حمایت عملی است.
واقعیت تحریم‌های جدید آمریکا این است که هدف آنها صرفاً تجمیع تحریم‌های قبلی نیست بلکه تحریمی است با هدف افزایش لیست تحریمی ایران به گونه‌ای که حتی برخی نهادهایی که در اثر برجام از لیست تحریم‌ها خارج شده بودند مجدداً می‌توانند در لیست تحریمی قرار گیرند و حتی لیست تحریم‌های ایران که پیش از برجام شامل 600 فرد و نهاد بود و بعد از آن به حدود 200 فرد و نهاد کاهش پیدا کرده بود، می‌تواند به هزاران فرد و نهاد افزایش پیدا کند.
بر همین اساس کارشناسان معتقد هستند دولت موظف است هرگونه عدم پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغو شده یا وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران را انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف کند و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به 190 هزار سو افزایش یابد. شورای عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع است. دولت باید ظرف مدت چهار ماه برنامه خود را با این منظور برای تصویب به شورای عالی امنیت ملی ارائه کند.
با این حال رییس‌جمهور روحانی پیشتر در مجلس شورای اسلامی حضور ایران در برجام را مشروط به حضور آمریکا دراین توافق کرده بود، رییس‌جمهور گفته بود: در‌صورتی‌که آمریکا به وضع تحریم‌های ضد ایرانی ادامه دهد، تهران می‌تواند در مدت زمان کوتاهی از برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) خارج شود؛ دولتمردان آمریکا باید بدانند که تجربه شکست خورده تحریم و تحمیل، دولت‌های گذشته‌شان را به پای میز مذاکره کشاند و اگر مایل باشند به آن تجربه‌ها برگردند، یقیناً ایران در مدت‌زمان کوتاهی به شرایطی بسیار پیشرفته‌تر از زمان شروع مذاکرات باز خواهد گشت.
رییس جمهور پیشتر در دیدار امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه گفته بود که نباید اجازه داد دستاوردهای برجام تضعیف شود و همه طرفین باید علاوه‌بر پایبندی، سایر اعضا را به اجرای کامل تعهدات خود یادآور شوند؛ حالا ایالات متحده آمریکا بیشتر اقدامات خلاف برجام را انجام داده و این نیازمند تدابیر دولت تدبیر و امید در راستای حفظ منافع ملت ایران است.
بدون شک قانون کاتسا نقض‌کننده بندهای مختلف برجام از جمله بندهای 26، 28، 29 و 30 است و بدون شک فضای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را ناامن خواهد کرد و باید منتظر ماند و دید دولت و بخصوص رییس‌جمهور روحانی بر این موضوع که ایران اختیار خروج از این توافق را در صورت
ادامه دار بودن تحریم‌ها دارد چه رفتاری در برابر آمریکا و اقدامات کاخ سفید خواهد داشت.
سؤال بسیاری از کارشناسان از دولت دوازدهم این است که با اعمال تحریم‌های جدید و مشخص شدن عدم پایبندی آمریکا به برجام، این توافق اساساً چه سودی برای مردم ایران دارد که برای حفظ آن منافع ملی باید نادیده گرفته شود؟

captcha
شماره‌های پیشین