407
شنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۶
2
رهبرانقلاب:

روحانیت نباید تاریخچه کهن خود را از دست بدهد

نام و تصاویر قضات و کارکنان متخلف منتشر می‌شود

اتمام حجت قاضی القضات

«هیچگونه فسادی از سوی بنده و دستگاه‌های نظارتی تحمل نخواهد شد و در آینده طبق برنامه‌ای خاص، نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.» این هشدار و اتمام حجت رییس دستگاه قضا با قضات متخلف است.

صبح نو

نام و تصاویر قضات و کارکنان متخلف منتشر می‌شود

اتمام حجت قاضی القضات

«هیچگونه فسادی از سوی بنده و دستگاه‌های نظارتی تحمل نخواهد شد و در آینده طبق برنامه‌ای خاص، نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.» این هشدار و اتمام حجت رییس دستگاه قضا با قضات متخلف است.

رهبر معظم انقلاب همواره «سلامت» و «کارآمدی» را دو هدف راهبردی و همیشگی دستگاه قضا عنوان و بر تلاش مستمر برای جلب رضایت مردم  ضرورت تهیه یک برنامه جامع برای ارتقای قوه قضائیه تأکید کرده‌اند.
بر همین اساس رییس دستگاه قضا از رؤسای دادگستری خواسته بود تا نظارت بدون اطلاع و سرکشی‌های یکباره را افزایش دهند و از اتاق‌های خود بیرون آمده و به حوزه استحفاظی‌شان سر بزنند. در همین زمینه نیز سخنگوی این دستگاه خبر داده بود 50 قاضی،کارشناس و وکیل متخلف و 185نفر از دلالان و کارچاق‌کن‌ها تنها درسال 95 بازداشت شدند.
اما آیت الله آملی لاریجانی می‌گوید: فساد در دستگاه قضایی حتی اگر کم باشد باز هم برای ما بسیار زیاد است. به هیچ عنوان پذیرفته نیست که دستگاه متولی مبارزه با فساد خود درگیر فساد باشد. دستگاه قضایی ترازوی برخورد با مفاسد است و بر این اساس همه باید نسبت به هرگونه فساد در قوه قضاییه حساسیت تام داشته باشند.
رییس قوه قضاییه که روز پنجشنبه 6 بهمن ماه در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان سراسر کشور سخن می‌گفت، تأکید کرد که تخلف در قوه قضاییه غیرقابل اغماض است که به همین منظور برخوردهای قوه قضاییه در مبارزه با فساد درونی افزایش یافته و افراد متخلف و فاسد، از قوه قضاییه منفصل می‌شوند.
آیت الله آملی لاریجانی خطاب به رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور اظهار کرد: به همه افراد زیرمجموعه خود هشدار بدهید که هیچگونه فسادی از سوی بنده و دستگاه‌های نظارتی تحمل نخواهد شد و در آینده طبق برنامه‌ای خاص، آرای دادگاه عالی صلاحیت قضات پس از تأیید در دادگاه عالی تجدید نظر و تأیید رییس قوه قضاییه همراه با نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد. این در واقع اتمام حجت با همه قضات متخلف است تا جای هیچ‌گونه گلایه‌ای باقی نماند و بدانند فساد و ارتکاب جرائم در دستگاه قضایی تاوان بزرگی خواهد داشت.رییس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر لزوم نظارت مستمر رؤسای کل دادگستری‌ها در قالب بازدیدهای سرزده و نوبه‌ای و همچنین توجه جدی به احیای حقوق عامه در چارچوب قوانین و مقررات، به موضوع بازداشت‌های موقت پرداخت و خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز باید نظارت کاملی صورت گیرد تا صدور قرار بازداشت موقت به حداقل برسد و در مواردی که واقعاً می‌توان از این قرار استفاده نکرد، به هیچ عنوان صادر نشود. از سوی دیگر نباید به‌گونه‌ای باشد که به عنوان مثال قرار وثیقه در زمانی صادر شود که امکان تودیع آن وجود نداشته باشد و متهم به ناچار روانه زندان شود.
قوه قضاییه ضامن سلامت و توسعه عدالت امنیت در جامعه است، طبیعتاً مستعدترین بخش برای فساد خود قوه قضاییه است که مسوولیت عدالت‌ورزی را بر عهده دارد و برای این منظور مجموعه‌ای از اسرار محرمانه شهروندان و اطلاعات مخفیانه مسوولان را در دستان خویش دارد. از این منظر نهاد قضا در هر جامعه بیش از سایر نهادها باید دارای شفافیت و قاطعیت باشد تا پناهگاه اعتماد همگان قرار گیرد. درشرایطی که دشمنان با ناکارآمد نشان دادن دستگاه‌های نظام جمهوری اسلامی بویژه قوه قضاییه، قصد تخریب ارکان نظام و زمینه سازی فتنه‌ای جدید دارند گام‌های جدی قوه قضاییه در راستای سلامت درونی، کارآمدی، شفافیت و اطلاع رسانی می‌تواند این توطئه‌ها و فتنه‌های جدید را خنثی سازد.همچنانکه بهره‌گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع‌رسانی و تبلیغ که شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار اخیرایشان با مسوولان دستگاه قضایی بود، در دستور کار مسوولان این قوه قرار گرفت و دستگاه قضایی در ماه‌های اخیر، دست به اقداماتی زد که ادامه آن قطعاً می‌تواند به بهتر دیده شدن و واقع بینی همراه با انصاف نسبت به عملکرد این قوه تأثیرگذار باشد.
 یکی از این اقدامات، دیدارمسوولان عالی‌رتبه قضایی با نمایندگان جنبش‌های مختلف دانشجویی در آذرماه بود. اتفاقی که نمونه آن در قوه قضاییه کمتر دیده شده بود و به گفته بسیاری، این سیاست می‌تواند از سویی حجم تخریب‌های ضد انقلاب علیه این قوه را کاهش و از سوی دیگر نیز عملکرد قوه قضاییه را در قضاوت صحیح افکارعمومی قرار دهد.همچنانکه آیت‌الله آملی لاریجانی گفته بود: «دشمن بیرونی و جاهل درونی، از خلأ اطلاع رسانی قوه قضاییه سوءاستفاده می‌کند.» مسوولان قضایی باید در حد ضرورت و تا جایی که نحوه پاسخگویی شبیه به جدل و کشمکش نشود، به شبهاتی که مطرح می‌شود، پاسخ دهند و به تبیین کارهایی بپردازند که انجام می‌شوند.اقدامات دیگری چون تمرکز بر روش‌های جدید آموزش، ابزارهای نوین توسعه قضایی، نظارت مستمر و درونی اعضای دستگاه قضا، تعیین مجازات مضاعف برای متخلفان و مفسدان قضایی، عمومی و همگانی ساختن مراحل نظارت، پیگیری، دادرسی و مجازات از طرق رسانه‌های عمومی نیز می‌تواند قوه قضاییه را به دستگاهی کارآمد در مبارزه با فساد تبدیل کند.
امید است قوه قضاییه با سیاست‌ها و گام‌های جدید خود در جهت تحقق منویات رهبری در پاکسازی درونی، اطلاع رسانی شفاف و بی‌پرده سخن گفتن با مردم، زمینه تحقق عدالت در جامعه را فراهم سازد.

captcha
شماره‌های پیشین