407
شنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۶
2
رهبرانقلاب:

روحانیت نباید تاریخچه کهن خود را از دست بدهد

نام و تصاویر قضات و کارکنان متخلف منتشر می‌شود

اتمام حجت قاضی القضات

«هیچگونه فسادی از سوی بنده و دستگاه‌های نظارتی تحمل نخواهد شد و در آینده طبق برنامه‌ای خاص، نام و تصویر قضات متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد شد.» این هشدار و اتمام حجت رییس دستگاه قضا با قضات متخلف است.

صبح نو

رهبرانقلاب:

روحانیت نباید تاریخچه کهن خود را از دست بدهد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای درس خارج  فقه خود در روز دوشنبه مورخ دوم بهمن‌ماه، به ذکر حدیثی از امام‌ صادق؟ع؟، درباره خصوصیات جناب سلمان فارسی پرداختند که نظر به این‌که این حدیث می‌تواند الگویی اخلاقی و رفتاری برای نیروهای مؤمن و انقلابی باشد، خط حزب‌الله برای اولین‌بار آن را  منتشر کرده است:
«عَن مَنصورِ بنِ بَزرَج، قال: قُلتُ لِأَبی عَبدِاللّهِ الصّادِق؟ع؟: ما أَکثَرَ ما أَسمَعُ مِنکَ یا سَیِّدی ذِکرَ سَلمانَ الفارسی» راوی می‌گوید چقدر من زیاد می‌شنوم از شما که نام سلمان را می‌برید و از او یاد می‌کنید...[حضرت فرمود] می‌دانی چرا؟... سه خصوصیّت در سلمان بود که این موجب می‌شود که من او را زیاد یاد کنم:
1- میل امیرالمؤمنین را بر میلِ خود غلبه می‌داد.
از این معلوم می‌شود که بیش از یک بار چنین چیزی اتّفاق افتاده که حضرت چیزی را اراده کردند، سلمان چیز دیگری در دل خود و در ذهن خود می‌خواسته است ولیکن میل و هوای امیرالمؤمنین را «هَوی» یعنی میل- بر میل خود ترجیح داده است.
 2- فقرا را دوست می‌داشت.
 بعضی‌ها از طبقه‌ مستضعف جامعه اصلاً بدشان می‌آید؛ حاضر نیستند طرف آن‌ها بروند، نگاه بکنند به آن‌ها! خودشان را برتر از آن‌ها می‌دانند؛ او نه؛ فقرا را دوست می‌داشت، آن‌ها را بر اهل ثروت ترجیح می‌داد... این‌ها درس است دیگر. ما طلبه‌ها، ما جامعه‌ روحانیت و علمی، یکی از خصوصیّات‌مان از اوّل همین بوده است که با ضعفا و طبقه‌ ضِعاف نزدیک بوده‌ایم؛ این خیلی امتیاز بزرگی است... این خیلی چیز مهمّی است؛ این را باید نگه بداریم. حالا که علما و روحانیّت، به یک موقعیّتی در عالم سیاست دست پیدا کرده‌اند، نباید آنچه را تاریخچه‌ ما و سنّت کهن ما است از دست بدهیم.
3- جناب سلمان علم را دوست می‌داشت، علما را دوست می‌داشت.
این سه خصوصیّت در این بزرگوار، موجب می‌شود که امام صادقِ با آن جلالت و عظمت، نسبت به او گرایش پیدا کند، محبّت -یا تجلیل و تعظیم- نسبت به او بکند.

تحلیل رهبر انقلاب
چرا برخی از جوانان تسخیرکننده لانه جاسوسی بعداً از آمریکا عذرخواهی کردند؟
رهبر انقلاب اسلامی در بیست و ششم دی‌ماه 1396 در دیدار خانواده شهید ییلاقی بیاناتی داشتند که بخشی از آن برای اولین بار منتشر شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار فرمودند: جوان نسل اول، کسانی بودند که از روی احساسات، از روی هیجان [کار کردند]؛ احساسات بود، احساسات خوبی هم بود و همان احساسات کار کرد، یعنی یک نظام کهن را سرنگون کرد و اسلام را آورد.
ایشان افزودند: این را ما کوچک نمی‌گیریم، اما غالباً دانه‌دانه افراد ــ نمی‌گویم همه ــ از روی احساسات لانه جاسوسی را آن روز رفتند و با شجاعت تمام گرفتند، اما بعداً رفتند با آمریکایی‌ها صحبت کردند و عذرخواهی کردند.
ایشان ادامه دادند: این ناشی از چیست؟ ناشی از کم‌عمق بودنِ آن انگیزه است. آن انگیزه متکی به یک زیرساخت محکم نبود؛ انگیزه بود، اما زیرساختش محکم نبود.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: جوان‌های امروز ــ [هرچند] بعضی [از آنها] هستند که بی‌خیال در خیابان راه می‌روند؛ زمان جنگ هم بودند، نه اینکه نبودند ــ اما آن [جوانی] که دنبال وظیفه می‌رود، می‌فهمد چه‌کار دارد می‌کند.
ایشان یادآور شدند: یک نمونه‌اش همین حججی است و صدها نمونه، بلکه هزارها نمونه از این قبیل وجود دارد.

captcha
شماره‌های پیشین