406
چهارشنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
4
باهنر از برنامه‌های هیأت عالی نظارت به «صبح‌نو» گفت

تنقیح سیاست‌های کلی نظام تا اسفند

در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام با رأی اعضا، هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، ابلاغ‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب تشکیل و اعضای آن انتخاب شدند. حال با تعیین هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام سراغ آقای محمدرضا باهنر یکی از اعضای این هیأت عالی رفتیم و درباره جزئیات عملکرد و وظایف هیأت نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

نقوی حسینی در گفت‌وگو با «صبح نو» گزارش تحقیق و تفحص از مدیران دو تابعیتی را تشریح کرد

طرح مجلس «نقره داغ»‌کردن دو تابعیتی‌ها

گزارش دو تابعیتی‌ها و اسامی آنها در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس قرائت شد و طبق بررسی‌های کمیته تحقیق و تفحص پست‌های کلیدی همچون معاون وزیر و مدیران کل هم در میان مسوولان دو تابعیتی مشاهده می‌شود، به همین منظور جمعی از نمایندگان طرح «اصلاح قانون تابعیت» را تهیه و تدوین کرده‌اند که تا کنون 61 امضا دارد.

صبح نو

باهنر از برنامه‌های هیأت عالی نظارت به «صبح‌نو» گفت

تنقیح سیاست‌های کلی نظام تا اسفند

در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام با رأی اعضا، هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام، ابلاغ‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب تشکیل و اعضای آن انتخاب شدند. حال با تعیین هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام سراغ آقای محمدرضا باهنر یکی از اعضای این هیأت عالی رفتیم و درباره جزئیات عملکرد و وظایف هیأت نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

کار ویژه اصلی هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام چیست؟
اگر تاریخچه این مساله را بخواهم خدمتتان بگویم، بر اساس اصل 110 یکی از وظایف مقام معظم رهبری تعیین سیاست‌های کلی نظام است که بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین و ابلاغ می‌کنند. همچنین نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی از اختیارات شخص رهبری است‌. مقام معظم رهبری 5 سال قبل این اختیار را به مجمع تشخیص محول کردند چراکه در پایان اصل 110 هم آمده که مقام معظم رهبری می‌توانند بخشی از اختیارات خودشان را به دیگری تنفیض کنند. ایشان بر مبنای این اصل اختیار نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی را تصویب فرمودند به خود مجمع تشخیص مصلحت نظام تنفیض کردند.
 یک کمیسیون نظارت هم با یک ترکیبی که آیین نامه داشته تأسیس شد و کارهای نظارتی را انجام می‌داد.
 در این دوره مقام معظم رهبری که خودشان اشاره فرمودند یک پیوست داشت بندهای مختلفی داشت از جمله اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام خودش یک هیات عالی را انتخاب کند که این نظارت به آن هیات عالی تنفیض شود نه اینکه مجمع تصویب بکند. شخص آقا که قبلاً سهم مجمع را تشخیص تنفیض کرده بودند این دفعه نظرشان این بود که یک هیات عالی جمع و جورتر باشد.
اعضای این هیات عالی به چه صورت انتخاب شدند؟
 بر این مبنا بحث‌های زیادی شد که حالا تعداد چند نفر باشند و چه جوری باشد و اینها بالاخره مجمع تشخیص مصلحت نظام جمع بندیشان این شد که 15 نفر کافی است که باشند. رییس مجمع و دبیر مجمع که حضرت آیت‌الله شاهرودی و آقای محسن رضایی هستند، این‌ها قرار بود عضو بشوند و 13 نفر هم در صحن علنی مجمع هم انتخاب بشوند که این انتخابات روز شنبه برگزار شد.
با توجه به تشکیل هیأت عالی نظارت آیین‌نامه نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر خواهد کرد؟
هیات جدید باید بنشیند آیین‌نامه‌ای را تنظیم کند و البته باید پیشنهاد بدهیم خدمت مقام معظم رهبری. پس از تأیید ایشان بر مبنای آن آیین‌نامه، ما انشاالله نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی را اعمال خواهیم کرد .
رهبر انقلاب در «آغاز دوره جدید» مجمع تشخیص مصلحت، خواهان «تغییرات در ساختار و محتوا»ی این نهاد مهم در ساختار حاکمیتی کشور شدند؛ این تغییرات در چه بخش‌هایی از مجمع را شامل می‌شود؟
این‌ها چند مورد بود، این تغییرات در سه بخش ساختاری مجمع، بررسی سیاست‌های کلی گذشته و سیاست‌گذاری جدید در حوزه‌های مختلف بود.
 مجمع چه کارهایی تاکنون برای عملی شدن این خواسته رهبری انجام داده است؟
از زمان جناب آقای هاشمی رضوان‌الله‌تعالی علیه، مجمع به سه بخش تقسیم شده بود یکی دفتر ریاست یا آن ساختار ریاست مجمع بود، یکی مرکز تحقیقات استراتژیک بود و یکی هم دبیرخانه.
حضرت آقا در این حکم جدید اعلام فرمودند که مرکز تحقیقات استراتژیک منحل بشود و کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی هم به دبیرخانه واگذار شد.
چه تغییراتی در حوزه ریاست انجام شده است؟
 حوزه ریاست هم قاعدتاً محدود می‌شود که ساختار جدید آن در حال طراحی است که جزو منویات رهبری درباره تغییر ساختار مجمع بوده است.
درباره سیاست‌های کلی در مجمع چه اقداماتی صورت گرفته است؟
در رابطه با سیاست‌های کلی بود، برخی از سیاست‌های کلی مصوب مجمع تشخیص بصورت طبیعی ملغی‌الاثر شده‌اند، مانند سیاست‌های کلی برنامه سوم چون برنامه سوم توسعه تمام شده دیگر آن سیاست‌های کلی هم قاعدتاً ملغی اثر می‌شود و قس‌علی‌هذا.
رهبری در بند 2 پیوست فرموده بودند سیاست‌های کلی گذشته مصوب در مجمع بررسی و به عبارت معروف تنقیح شود یعنی بعد از بررسی سیاست‌های لازم‌الاجرا بدون تغییر باقی مانده و آنهایی که نیازمند اصلاح یا ادغام هستند، تغییرات لازم روی آنها صورت بگیرد.
این کار را هم طی یک پروژه‌ای دبیرخانه شروع کرده و در حال انجام است، برای این کار فرصتی 6 ماهه وجود دارد که 3 ماه آن گذشته است که انشاالله امیدوار هستیم بشود تا پایان سال جاری تنقیح هم انجام بشود.
فرمودید سیاست‌گذاری جدید از دیگر محورهای تغییرات مورد نظر رهبری است؛ در این زمینه چه کارهایی صورت گرفته است؟
سه چهار مورد مواردی که نیاز به سیاست گذاری دارد را خود ایشان فرموده بودند مثلاً توسعه دریامحور یا فضای مجازی یا‌... و پیشنهاد کردند اگر مجمع پیشنهاد جدید دارد آن پیشنهادات را اعلام کند که این هم باز کار بعدی است و من فکر کنم احتمالاً باید بعد از آن تنقیح اتفاق بیافتد؛ یعنی ما اول آن سیاست‌های فعلی را تنقیح می‌کنیم و اگر قرار است ادغامی بشود، اصلاحی بشود که یا ملغی اثر بشود، مشخص بکنیم و بعد از آن برویم سراغ عناوین جدید که کسری دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین