406
چهارشنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
3
«صبح نو» در گفت‌و‌گو با چهار چهره اقتصادی دلایل گرانی دلار را بررسی کرد

قیمت ارز کاهش می‌یابد

روند افزایش قیمت نرخ انواع ارز در روزهای اخیر غافل‌کننده بود. اوایل سال 96 قیمت دلار حدود ۳۷۵۰ تومان بود و حالا در روزهای ابتدایی بهمن‌ماه به ۴۷۰۰ تومان رسیده است، برخی از کارشناسان این افزایش نرخ ارز را گام‌های اولیه برای ایجاد تک‌نرخی شدن ارز تلقی می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت آن را مقطعی افزایش داده است. البته بعد از تشدید تلاطم ارزی در بازار، رییس‌جمهور و رییس کل بانک مرکزی اطمینان دادند که مشکلی برای ارز نداریم و از مردم خواستند وارد سوداگری‌ها نشوند.

برای حل بحران دلار باید صورت مسأله را پاک کرد

صبح نو

«صبح نو» در گفت‌و‌گو با چهار چهره اقتصادی دلایل گرانی دلار را بررسی کرد

قیمت ارز کاهش می‌یابد

روند افزایش قیمت نرخ انواع ارز در روزهای اخیر غافل‌کننده بود. اوایل سال 96 قیمت دلار حدود ۳۷۵۰ تومان بود و حالا در روزهای ابتدایی بهمن‌ماه به ۴۷۰۰ تومان رسیده است، برخی از کارشناسان این افزایش نرخ ارز را گام‌های اولیه برای ایجاد تک‌نرخی شدن ارز تلقی می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت آن را مقطعی افزایش داده است. البته بعد از تشدید تلاطم ارزی در بازار، رییس‌جمهور و رییس کل بانک مرکزی اطمینان دادند که مشکلی برای ارز نداریم و از مردم خواستند وارد سوداگری‌ها نشوند.


دوشنبه شب هم حجت‌الاسلام روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی به مردم اطمینان داد که دلار کافی در خزانه کشور موجود است و دلیلی برای گرانی‌ها در این بخش وجود ندارد.
در ادامه دلایل افزایش نرخ ارز و پیش‌بینی آینده آن را در گفت‌وگو با اقتصاددانان بررسی کردیم.

عبدالملکی: سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی در یک جعبه سیاه قرار دارد
آقای حجت‌الله عبدالملکی دکترای اقتصاد در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره دلایل نوسانات نرخ ارز گفت: بانک مرکزی باید یک سیاست‌گذاری مشخص در نرخ ارز داشته باشد، نرخ ارز یک شاخص مهم در بازار است که نوسانات و تغییراتش کل اقتصاد را دچار تغییر می‌کند دولت آقای روحانی از همان اوایل گفته که می‌خواهیم نرخ ارز را تک‌نرخی کرده و آن را  به بازار بسپاریم اما در این پنج، 6 سال این کار را انجام نداده است چراکه اقتصاد ایران توانایی ندارد که بخواهیم نرخ ارز را به بازار بسپاریم. اعلام تلاش برای تک‌نرخی کردن و عملاً انجام ندادن این کار و افزایش تدریجی قیمت ارز مبادله‌ای به بازار فشار آورده و بازار را تحریک می‌کند.
وی ادامه داد: عوامل بی‌شماری در نوسانات نرخ ارز مؤثر است، اثرات تحریم‌ها و... عوامل خارجی هستند که تاثیرگذارند، از سویی دیگر منابع ارزی کشور ما محدود است، در چنین شرایطی بازار تمایل دارد که قیمت ارز و دلار را افزایش دهد، همچنین در سال گذشته دولت برای حفظ دلار 4500 تومانی حجم بالایی از دلار را به بازار تزریق کرده است، اینکه نرخ دلار از 4600 عبور کرده است را باید از دولت جویا شد که آیا این افزایش نرخ دلار در بازار آزاد از برنامه‌های دولت است یا دولت نمی‌تواند برای متعادل شدن بازار در آن مداخله کند؟
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در ابتدای سال جاری کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که قیمت دلار به 5هزار تومان نزدیک می‌شود چراکه الان سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی در یک جعبه سیاه قرار دارد سال گذشته مقادیر سنگینی پرداخته شد که نرخ دلار زیر 4000 تومان باشد اما الان دولت چنین منابعی را ندارد که دخالت کند. چون اطلاعات در اختیار دولت است و در اختیار کارشناسان قرار نمی‌دهد.
عبدالملکی همچنین درباره سکوت مردم و مسوولان درباره این نوسانات گفت: آنقدر اتفاقات اقتصادی بدتر از این در حال رخ دادن است که خیلی‌ها دل و دماغ پرداختن به این موضوع را ندارند و رسانه‌های حامی دولت هم علاقه‌مند نیستند که به این موضوع پرداخته شود چون یکی از موفقیت‌های دولت آقای روحانی همین نرخ ارز بود.

معظمی نیا: شورای پول و اعتبار از افراد خبره بی بهره است
آقای علیرضا معظمی‌نیا عضو اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو در خصوص افزایش نرخ دلار و تأثیر آن بر اقتصاد کشور گفت: افزایش نرخ دلار را می‌توان در عدم مدیریت و نظارت مسوولان مربوطه آن دانست چرا که اگر نگاهی به شورای محترم پول و اعتبار بانک مرکزی داشته باشیم می‌توان دریافت که این شورا از وجود نخبگان و مدیران متخصص در این عرصه کمتر استفاده می‌‌کند و هر روزه شاهد برخی مشکلات در این خصوص هستیم.
این فعال اقتصادی که عنوان «مرد اول اقتصاد جهان اسلام» را دارد با اشاره به اینکه اگر وضعیت نرخ دلار کنترل نشود شاهد افزایش آن تا 6 هزار تومان هم خواهیم بود، افزود: برخی مدیران اقتصادی موضوع تک‌نرخی شدن ارز را بدون درنظر گرفتن تورم مطرح کردند و بر آن اصرار می‌ورزند بدون اینکه شغل یا ثبات بازار را شاهد باشیم. وجود تورم نمی‌تواند دلار را به سمت تک‌نرخی شدن ببرد و پس از گرانی دلار باید شاهد افزایش دیگر کالاها هم بود.
معظمی‌نیا با بیان اینکه همه اتفاقات پولی و بانکی به بانک مرکزی باز می‌گردد، تصریح کرد: اگر مدیریت بانک مرکزی به جای داشتن دکتر‌ای حسابداری دارای دکتر‌ای بانکداری بود شاید شاهد تحولاتی در عرصه پولی و بانکی کشور می‌بودیم. وقتی ایشان از تخصص کافی در زمینه مدیریت بانکی برخوردار نیستند باید اینگونه رویدادهای پولی و مالی را هم شاهد بود. وی با اشاره به اینکه دولت بهتر است به‌جای گفتار درمانی به کارعملیاتی و اجرایی در عرصه اقتصاد دست بزند، گفت: دولت محترم بهتر است به جای نشان دادن آمار اقتصادی که در جامعه دیده نمی‌شود به این اندیشه باشد تا اشتغال‌زایی را افزایش دهد تا مشکلی از مشکلات اقتصادی رفع شود و شاهد رونق و توسعه بانکداری و بازار باشیم.

پورابراهیمی: در چند روز آینده، قیمت ارز در بازار روند کاهشی خواهد داشت
آقای محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره نوسانات نرخ ارز گفت:  تقاضای کاذب ارز در مدت اخیر باعث افزایش نرخ ارز شده و قیمت کنونی دلار واقعی نبوده و به‌دلیل تقاضای کاذب در بازار است که کمیسیون بانک مرکزی را مکلف کرد با اقدامات مؤثر زمینه ایجاد شفافیت در بازار را فراهم کند.
وی ادامه داد: در جلسه‌ای که روز دوشنبه با حضور آقایان کرباسیان، سیف و شریعتمداری برگزار شد، آخرین وضعیت مسائل ارزی کشور از زبان مسوولان ارشد دولت مورد بررسی قرار گرفت که بر اساس گزارش‌های واصله نگرانی خاصی برای ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضای ارز وجود ندارد و پیش‌بینی می‌شود با توجه به اقدامات صورت گرفته در چند روز آینده، قیمت ارز در بازار روند کاهشی داشته باشد.
پورابرهیمی همچنین تصریح کرد: درحال‌حاضر حدود 14 میلیارد دلار ارز ناشی از فروش پتروشیمی‌ها و 40 میلیارد دلار ارز از محل صادرات غیرنفتی و در مجموع 90 میلیارد دلار ارز وارد اقتصاد کشور می‌شود که بخشی از آن براساس نیاز مصرف می‌شود، ولی باید با ایجاد شفافیت بیشتر در بازار، زمینه ایجاد تعادل را فراهم کرد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: اینکه دولت از محل افزایش نرخ ارز درآمد کسب کند، مناسب نخواهد بود، چرا که دولت خود مصرف‌کننده ارز محسوب می‌شود و اگر این کار صورت بگیرد، تورم تک‌رقمی که یکی از دستاوردهای دولت است، با چالش اساسی روبه‌رو می‌شود.

مصری: تک‌نرخی کردن
معنایش رهاکردن بازار ارز نیست
آقای عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره نوسانات بازار ارز گفت: همواره در پایان سال میلادی و آغاز سال جدید در یک محدوده زمانی مشخص قیمت ارز افزایش می‌یابد که مساله‌ای روانی و حبابی است البته درباره نوسانات اخیر چنین نظری را نداریم چراکه این نوسانات بیش از حد است و نباید میزان تاثیرات و متغیرهای ثابت چنین نوسانی را ایجاد کنند که بخشی از آن  را می‌توان به سیاست‌های دولت نسبت داد. برای این افزایش قیمت ارز پاسخ نداریم چون زمانی‌که بانک مرکزی هم تحریم شده بود ما چنین نرخ‌هایی در بازار نداشتیم.
وی ادامه داد: دولت اختصاص ارز مبادله‌ای را محدود کرده است و صنایعی که مواد اولیه خود را وارد می‌کنند نیازمند تأمین ارز مورنیاز خود از بازار آزاد هستند که این خود نوسانات کنونی را توجیه می‌کند. از سویی دیگر مسوولان درباره افزایش نرخ ارز و دلایل آن توضیح و اطمینان خاطری به مردم نمی‌دهند فلذا آنها برای تهیه ارز به بازار آزاد هجوم می‌آورند تا ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند به همین دلیل بخشی از این نوسانات روانی است.
این نماینده مجلس تلاش‌ها درباره تک‌نرخی کردن آن و اثرش بر افزایش قیمت دلار تصریح کرد: تک‌نرخی کردن معنایش رهاکردن بازار ارز نیست البته در کشوری که تلوانس آن کمتر از نیم درصد است، می‌توان بازار ارز را رها کرد چراکه تغییر قیمت پایین است اما اینکه ارز را رها کنند که 3800 به 4800 برسد نمی‌توان گفت تلورانس و تبدیل به شکاف و فاصله زیاد می‌شود.
مصری خاطرنشان کرد:  ارز چه تک‌نرخی باشد و چه
چند نرخی، برای تعادل بخشی نیاز به عرضه و تقاضا است، این یک قاعده است و ما هم مستثنا نیستیم، دولت ارز رقابتی بدهد دربازار تعادل ایجاد می‌کند، اگر ارز تک‌نرخی هم باشد برای کنترل شرایط دولت باید تعادل بازار را حفظ کند، شاید سیاست این است که قیمت تبادل در کشور پایین نیاید ممکن است خودش ریال فروخته و ارز بخرد تا قیمت را برد بالا یا ارز بفروشد تا قیمت دلار را کاهش دهد.
وی درباره شایعاتی مبنی بر اینکه دولت خود قیمت دلار را افزایش داده است، گفت: قرائنی برای این حرف نداریم چراکه در این‌صورت دولت خود متضرر می‌شود، تورم تک‌رقمی یکی از شعارهای اصلی دولت دوازدهم است،  اما با افزایش قیمت دلار قیمت کالاهای نهایی برای فروش افزایش یافته و افزایش قیمت کالا و خدمات روی نرخ تورم تأثیر دارد که وقتی نرخ تورم بالا رفت دوباره برای پرداخت هزینه کارکنان خود و... مجبور به افزاشی حقوق می‌شود و باز هم دولت متضرر می‌شود.
این نماینده مجلس در پایان از حضور مسوولان اقتصادی دولت و رییس کل بانک مرکزی در مجلس برای ارائه گزارش درباره وضعیت بازار ارز و دلار و پاسخگویی درباره شرایط کنونی خبر داد.

captcha
شماره‌های پیشین