406
چهارشنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
2

خبر

اصلاح‌طلبان راهبرد سیاسی جدایی از دولت را کلید زدند

عبور روی آنتن زنده

دوشنــــــــبه‌شـب حســن روحـــــانی رییس‌جمهور برای سومین بار در دولت دوازدهم روبه روی لنز جعبه جادویی نشست و پیرامون موضوعات مختلف سخن گفت.

صبح نو

اصلاح‌طلبان راهبرد سیاسی جدایی از دولت را کلید زدند

عبور روی آنتن زنده

دوشنــــــــبه‌شـب حســن روحـــــانی رییس‌جمهور برای سومین بار در دولت دوازدهم روبه روی لنز جعبه جادویی نشست و پیرامون موضوعات مختلف سخن گفت.

مصاحبه‌ای که قرار بود متفاوت و امیدآفرین باشد و موضوعات روز، خواسته‌ها و مسائل مورد توجه مردم و برنامه‌های دولت برای تحقق آن‌ها، اعلام شود.
در این بین تیم رسانه‌ای رییس‌جمهور هم تلاش زیادی کرد تا این گفت‌و‌گو را متفاوت از گفت‌و‌گوهای قبلی برگزار کند. برای همین، به سراغ مصاحبه‌شونده‌ای رفت که در ایام کمپین انتخاباتی سال 92، دوشادوش شیخ، چهار سوی ایران را زیر پا گذاشت. آقای رضا رشیدپور، مجری برنامه حالا خورشید شب گذشته برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور به نهاد ریاست‌جمهوری رفت و اجرای این برنامه را برعهده گرفت.
 ناگفته نماند که انتخاب مجری گفت‌و‌گوهای روحانی همیشه از سوی تیم رسانه‌ای وی تبدیل به چالش و حتی بحران در اجرای برنامه می‌شد؛ بحرانی که حتی باعث شد در برهه‌ای (۱۷ بهمن ۱۳۹۲)  گفت‌و‌گوی رییس‌جمهور با 40 دقیقه تأخیر به روی آنتن برود.
اما گفت‌و‌گوی متفاوت تلویزیونی رییس‌جمهور بازتاب‌های متفاوتی داشت.
از جمله اصلاح‌طلبان که به نظر می‌رسید مجموع اظهارات رییس‌جمهور به مذاق این طیف سیاسی خوش نیامده و بر همین اساس تندترین انتقادها را به گفت‌و‌گوی وی مطرح کردندتا در حالی‌که در انتخابات از وی حمایت کرده اند حال خود را در مشکلات کشور شریک ندانند.

اولین واکنش را رییس دفتر دولت اصلاحات، آقای محمدعلی ابطحی نشان داد. وی در توییت خود نوشت: «مصاحبه رییس‌جمهور پایان یافت. متاسفانه سؤالات آقای رشید‌پور متفاوت نبود. حتی طعم سخنرانی‌های آزاد خود روحانی را نداشت. از سیاست داخلی وخارجی و حتی اقتصاد حرف مهمی پرسیده نشد. کشور غرق در ناامیدی است. به حوادث اخیر اشاره نشد. کشور به مصاحبه دیگری احتیاج داشت.»
آقای عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات در گفت‌و گو با  مهر، با بیان اینکه کلی گویی در گفتگوی روحانی غالب بود، اظهار داشت: شخصیت روحانی شاید طوری نباشد که ما از وی انتظار چنین شفافیتی داشته باشیم اما به هر صورت رئیس جمهور، رأی مردم را دارد و باید مطالبات مردم را پاسخ بدهد وجامعهِ مدنیِ هوادارِ روحانی با «کلی گویی» قانع نمی شود.
وی با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون همواره پیرامون اینکه در گذشته ویرانه ای بوده و این ویرانه به دولت جدید به ارث رسیده، کلی گویی شده است، تصریح کرد: این کلی گویی ها تصویر روشنی به جامعه ارائه نمی دهد. آمار و ارقام گویاست و به نظرم روحانی باید از همان آغاز سال ۹۲ این آمارها را به طور مداوم تکرار می کرد.

آقای اکبر اعلمی نماینده مجلس ششم و عضو حزب مشارکت نیز در واکنش به گفت‌وگوی تلویزیونی دیشب روحانی نوشت: «این بار هم به‌جای بیان نقاط ضعف عملکرد دولتش و اینکه آن‌ها را کی و چگونه برطرف خواهد کرد، در قامت یک خطیب نماز جمعه و رقیب‌انتخاباتی ظاهر و به فرافکنی پرداخت.»

آقای صادق زیباکلام از حامیان دولت سخنان دیشب روحانی را در کاهش آرای وی مؤثر دانست. «ای‌کاش آقای روحانی متوجه می‌شدند که هربارکه با مردم صحبت می‌کنند بخش دیگری از 24 میلیون رأی‌شان را ازدست می‌دهند.
ای‌کاش ایشان می‌توانستند متوجه شوند که وقتی به‌جای پرداختن به مشکلات و مسائل جدی و واقعی جامعه به سؤال و جواب‌های تصنعی، پوک و سطحی می‌پردازند، درحقیقت به شعور مردم توهین می‌کنند.»
یکی دیگر از انتقادات به صحبت‌های روحانی درباره خدمات دولت به زلزله‌زدگان کرمانشاه برمی‌گشت.

آقای محمدعلی آهنگران فعال فضای مجازی و حامی روحانی در این‌باره نوشت «چقدر خوب می‌شود اگر آقای روحانی مجدداً نمایندگان خود را به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه اعزام کند تا آن‌ها ببینند که همچنان پس از گذشت بیش از دوماه بخشی از مردم هنوز در کانکس‌های بی‌کیفیت و چادرهایی که روی آن را برف و زیر آن را آب و گل‌و‌لای فرا گرفته در این سرمای زمستان زندگی می‌کنند.»
این انتقادها و البته در برخی موارد حملات به رییس‌جمهور به خبرنگاران اصلاح‌طلب نیز رسیده بود. آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتسب به خودشان رییس‌جمهور و مجری برنامه را آماج حملات خود قرار دادند.
به نظر می‌رسید اصلاح‌طلبان هنوز به این باور نرسیده‌اند که در اغتشاشات اخیر گروهک‌های تروریستی و ضدانقلاب سوار موج شده بودند، موضوعی که نهادهای امنیتی نیز نقش سرویس‌های جاسوسی منطقه در اغتشاشات اخیر را تأیید کرده بودند.به نظر می‌رسد، خط عبور از دولت اعتدال توسط اصلاح‌طلبان وارد فاز جدیدی شده و طیف مزبور، این روزها به هر بهانه‌ای به سیاست‌های دولت حمله می‌کنند؛ آنها که روزگاری نه چندان بعید، صرفاً‌منتقد سیاست‌های دولت و برخی چهره‌های کابینه از جمله آقای محمود واعظی بودند، حالا شخص رییس‌جمهور را مورد نقد تند و تیز خود قرار می‌دهند.
موضوع عبور اصلاح‌طلبان از روحانی پس از تشکیل کابینه دوزادهم شکل جدی به خود گرفته و باید منتظر ماند و دید اصلاح‌طلبان چگونه پازل عبور کامل از روحانی را تکمیل خواهند کرد.
کارشناسان سیاسی معتقدند اصلاح‌طلبان از یک سو می‌خواهند با منتقد نشان دادن خود به وضع موجود، عملاً وارد فضای انتخابات 98 و 1400 شوند تا کاندیدای مطلوب خود را در موقعیت بهتری قرار دهند و از سوی دیگر با منتقد نشان دادن خود به دولت،‌ ضعف‌های کابینه روحانی را به نام خود ثبت نکنند. درحالی‌که روحانی گزینه آنها در انتخابات92 و96بود. سیاستی که برخی بزرگان این جریان هم آن را شکست خورده تلقی و به طیف خود توصیه کرده‌اند که با تشکیل کمپین پشیمانی‌ها نمی‌توانند خرج خود را از روحانی جدا کنند.
همچنان که بهزاد نبوی در مصاحبه با وقایع‌الاتفاقیه گفته است: شاید برخی با حسن‌نیت تصور کنند با این «اعلام پشیمانی» خرج خود را از روحانی جدا می‌کنند. حال آنکه امکان جدایی این خرج برای اصلاح‌طلبان وجود ندارد. به‌فرض شکست دولت، اصلاح‌طلبان هم شکست خواهند خورد. اصلاح‌طلبان باید تمام تلاش‌شان را کنند تا روحانی موفق شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین