406
چهارشنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
15
فعالیت دوازدهمین جشنواره شعر فجر جدی‌تر شد

کرمانشاه تا تبریز به صرف شعر

دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با معرفی برگزیدگان در سه بخش، شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر، اسفندماه امسال به کار خود پایان خواهد داد. با احتساب این دوره، برای چهارمین بار جشنواره بین‌المللی شعر فجر توسط بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران برگزار می‌شود.

خبر

صبح نو

فعالیت دوازدهمین جشنواره شعر فجر جدی‌تر شد

کرمانشاه تا تبریز به صرف شعر

دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با معرفی برگزیدگان در سه بخش، شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر، اسفندماه امسال به کار خود پایان خواهد داد. با احتساب این دوره، برای چهارمین بار جشنواره بین‌المللی شعر فجر توسط بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران برگزار می‌شود.

این دوره قرار است از کرمانشاه آغاز شود و در تبریز به پایان برسد و دبیر علمی این دوره آقای جواد محقق است.

افتتاحیه با طعم همدردی
محفل افتتاحیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، شامگاه امروز با حضور دبیران علمی دوره‌های گذشته در کرمانشاه برگزار می‌شود. در این محفل علاوه بر جواد محقق دبیر دوره دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، آقایان محمدعلی بهمنی، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی، علیرضا قزوه، محمود اکرامی‌فر و محمدکاظم کاظمی، به عنوان دبیران ادوار پیشین حضور خواهند داشت. همچنین تعدادی از شاعران شهر میزبان در این محفل شعرخوانی خواهند کرد.شاعران حاضر در این برنامه علاوه بر شعرخوانی در آیین افتتاحیه، در سفری به سرپل ذهاب و مناطق زلزله‌زده، با مردم آسیب‌دیده این استان دیدار و ابراز همدردی خواهند کرد.

تبریز در شعر
تبریز، پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، میزبان اختتامیه جشنواره شعر فجر شد. در جلسه‌ای که با حضور دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی، محمد محمدپور، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، جواد محقق، دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان و دبیر اجرایی این جشنواره در دفتر معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد برگزار شد، تبریز به عنوان میزبان اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر معرفی شد.یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، سال گذشته کار خود را از شهر کاشان آغاز کرد و پس از برگزاری محافلی در اقصی نقاط کشور، آیین پایانی خود را با دعوت از شاعران و چهره‌های ادبی داخلی و خارجی و نیز علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات فارسی در مشهد مقدس (پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷) برگزار کرد.

فراخوان
دو روز پیش دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر ضمن رونمایی از پوستر این دوره، فراخوان دریافت آثار خود را نیز منتشر کرد.بر اساس متن این فراخوان آثار منتشرشده در سه بخش شعر بزرگسال، شعر کودک و درباره شعر در سال ۹۵ از طریق دبیرخانه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر احصاء و مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد. در حالی که دبیرخانه این جشنواره پیش از این شناسایی، جمع‌آوری و غربالگری اولیه آثار را آغاز کرده بود، با انتشار فراخوانی از پدیدآورندگان و ناشران خواست تا آثار منتشرشده دارای مجوز وزارت ارشاد را تا ۱۵ بهمن‌ماه در اختیار دبیرخانه قرار دهند.این فراخوان افزوده است در این دوره از این جشنواره آثاری که در سال ۱۳۹۵ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده باشد در گروه‌های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر داوری شده و برگزیدگان جشنواره اسفندماه امسال در آیین اختتامیه معرفی خواهند شد و به این برگزیدگان، علاوه بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره بین‌المللی شعر فجر اهدا خواهد شد.بر این اساس کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین بار در سال ۱۳۹۵ در داخل کشور به چاپ رسیده و در یکی از سه گروه ادبی بالا قرار بگیرند و تألیفی و به زبان فارسی باشد در این جشنواره داوری خواهند شد.همچنین مجموعه شعر باید به صورت مستقل منتشر شده باشد. مجموعه‌های مشترک و گزیده آثار داوری نمی‌شوند و آثاری که در سال‌های قبل با عنوانی دیگر یا توسط ناشری دیگر به چاپ رسیده یا به صورت گزیده آثار قبلی باشد، داوری نمی‌شود.

دوره قبل
محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی و دبیر دوره گذشته مورد انتقادات زیادی قرار گرفت. وی در یادداشتی به بخشی از این انتقادات پاسخ داد. کاظمی در بخش ابتدایی این یادداشت با بیان اینکه برگزاری بخش ویژه افغانستان در جشنواره شعر فجر پیشنهاد او نبوده است، نوشت: من در این ایام به یک تصور نادرست ولی شایع بین جمعی از اهل شعر و ادب برخورد کردم، به این عبارت که گویا اختصاص بخش ویژه‌ای برای شعر افغانستان در یازدهمین جشنواره شعر فجر، به پیشنهاد یا کوشش من به عنوان دبیر علمی جشنواره بوده است.
از طرفی بعضی دوستان از من انتظار تحولاتی چشمگیر در مسیر جشنواره داشته‌اند و چون در پاسخ شنیده‌اند که برنامه‌های جشنواره قبلاً تصویب شده است و امکان تحول وسیع در آن ممکن نیست، حال از خود می‌پرسند که پس چگونه است که محمدکاظم کاظمی توانسته است بخش ویژه افغانستان را به جشنواره بیفزاید، ولی در قسمت‌های دیگر اظهار ناتوانی می‌کند؟کاظمی در همین زمینه افزوده است: باید بگویم که در واقع بخش افغانستان را من به جشنواره نیفزودم، بلکه بخش افغانستان بود که یکی از اسباب انتخاب من به‌عنوان دبیر علمی جشنواره شد.
برندگان دوره گذشته
داوران بخش شعر بزرگسال جشنواره شعر فجر، شامل آقایان بهمن ساکی، قربان ولیئی و خانم فریبا یوسفی، همچنین محمدکاظم کاظمی (دبیر علمی جشنواره) و اسماعیل امینی(نماینده هیأت علمی جشنواره) اسامی برگزیدگان این بخش را معرفی کردند که طبق رأی آنان «کتاب تردید» اثر عبدالحمید ضیایی از نشر هزاره ققنوس و «ولی به این دیری» سروده سمانه کهرباییان از انتشارات فصل پنجم، مشترکاً برگزیده شدند و در مراسم اختتامیه جشنواره، هریک از آنان ۱۵ سکه بهار آزادی دریافت کردند.
همچنین کتاب «فواره‌ها» از علیرضا سپاهی لایین، منتشر شده از سوی انتشارات سپیده‌باوران با به‌دست آوردن عنوان تقدیری، ۱۰ سکه بهار آزادی برای سراینده‌اش به ارمغان آورد.علاوه بر این سه کتاب، چهار کتاب با جانِ اشیاء/ سیروس نوذری، تاوان‌کلمات/ عبدالجبار کاکایی، در این اتاق‌ها/ جواد مجابی و عطر بیدار زمین/ عمران صلاحی، نامزد بخش شعر بزرگسال جشنواره شعر فجر سال گذشته بودند.

بی موضع
آقای محمود حبیبی کسبی با انتقاد از ضعف شدید در زمینه جریان‌سازی این جشنواره در فضای ادبیات کشور گفت: در سه چهار سال اخیر این جشنواره در سکون و سکوتی بسیار وحشتناک برگزار شده که نمی‌شود دلیل آن را فهمید.
نمی‌دانم چه اصراری است که جشنواره را این‌قدر بی‌بخار برگزار می‌کنند. اگر این جشنواره اسم دارد و اسم آن «فجر» است باید بپرسیم که چرا این‌قدر بی‌موضوع و بی‌موضع برگزار می‌شود. وقتی می‌گوییم فجر یعنی اینکه جشنواره موضوعی دارد.
منظورم این نیست که کل جشنواره را به جریان شعر انقلاب بسپاریم اما جریان و نهضت شعر انقلاب باید در آن رنگ و بویی داشته باشد و نسل‌های مختلف از شاعران انقلاب را باید در آن دید که متأسفانه این مسأله چند سال است به فراموشی سپرده شده‌است.

 

captcha
شماره‌های پیشین