406
چهارشنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
12

خبر

خسروپناه در نشست تبیین کتاب منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای:

رهبر انقلاب، ایدئولوگِ استراتژیست است

نشست تبیینی کتاب منظومه فکری آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به قلم استاد عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران، همزمان با سالروز نامه رهبر انقلاب اسلامی به جوانان کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی عصر دوشنبه ۲ بهمن در فرهنگسرای گلستان با نویسنده کتاب، دکتر سیدجلال دهقانی، استاد روابط بین‌الملل و جمعی دیگر از اندیشمندان برگزار شد.

صبح نو

خسروپناه در نشست تبیین کتاب منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای:

رهبر انقلاب، ایدئولوگِ استراتژیست است

نشست تبیینی کتاب منظومه فکری آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای به قلم استاد عبدالحسین خسروپناه و جمعی از پژوهشگران، همزمان با سالروز نامه رهبر انقلاب اسلامی به جوانان کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی عصر دوشنبه ۲ بهمن در فرهنگسرای گلستان با نویسنده کتاب، دکتر سیدجلال دهقانی، استاد روابط بین‌الملل و جمعی دیگر از اندیشمندان برگزار شد.

دکتر دهقانی در سخنرانی خود با اشاره به روش سیستمی و منظومه‌ای در بررسی اندیشه‌های رهبری گفت: ما به دو روش می‌توانیم اندیشه‌های رهبری را استخراج کنیم؛ یکی به‌صورت استقرایی-‌اکتشافیِ عملی است. اینکه ما به دنبال استقرای کنش‌های رهبری به‌عنوان یک تصمیم‌گیرنده سیاسی برویم. روش دیگر استقرای اکتشافیِ اندیشه‌های ایشان است؛ یعنی اندیشه‌های ایشان را با حفظ پیوستگی و نظم منطقی میان آنها به‌عنوان یک اندیشمند سیاسی استخراج کنیم.
او پیشنهاد داد که مؤلف کتاب از اندیشه‌های رهبری یک مدل مفهومی و نظری بسازد تا مورد استفاده دانش‌پژوهان قرار بگیرد. پیشنهاد دیگر او این بود که فصلی تحت عنوان روابط بین‌الملل و سیاست خارجی به این منظومه فکری اضافه شود. او بخش مهمی از بیانات رهبری را مربوط به موضوعاتی مانند نظام سلطه و استکبار دانست و چارچوبی کلی برای اندیشه‌های رهبری در این زمینه را تحت عنوان «واسازی نظم بین‌المللی موجود» ترسیم کرد و گفت: برخلاف آنچه سردمداران نظام بین‌المللی ادعا می‌کنند، رهبری به‌دنبال «غیرطبیعی کردن» و «مشروعیت‌زدایی» از نظام بین‌المللی است. سردمداران نظام بین‌الملل می‌خواهند بگویند این روابط بین‌الملل طبیعی است و بهتر از این نمی‌شود. درحالی‌که باید بگوییم این نظم یکی از انواع نظم‌هایی است که می‌توانست موجود باشد و این اتفاقاً بدترین نوع آن است. وقتی این نظم طبیعی شود مشروع هم می‌شود.
او ویژگی‌های نظام بین‌المللی موجود را ازنظر رهبری برشمرد و گفت: نخست اینکه نظم بین‌المللی مبتنی بر منطق زور و قدرت‌طلبی بی‌حدوحصر است. همان قدرت برای قدرت که به‌بیان‌دیگر «استکبار» نام دارد. دومین ویژگی «منفعت‌محور» بودن است. این نظم برای تأمین منفعت دسته‌ای از کشورهای لیبرال دموکرات تنظیم شده است. سوم، سکولار و الحادی بودن این نظم است. روابط بین‌الملل جدید زمانی به‌وجود آمد که دین را از عرصه رسمی کنار گذاشتند. ویژگی دیگر ناعادلانه و ظالمانه بودن این نظم است. «تحمیلی» و «سلطه‌طلبانه» بودن یکی دیگر از ویژگی‌هاست. سلطه هم دو وجه دارد و متشکل از سلطه‌گر و سلطه‌پذیر می‌شود. آخرین ویژگی این است که نظم بین‌الملل غیراخلاقی و عاری از معنویت است.
او ویژگی‌های نظام بین‌المللی مطلوب را ازنظر رهبری و دین اسلام توضیح داد و گفت: اولاً این نظام هماهنگ و یکپارچه است. همان نظم حاکم بر نظام هستی و سنت الهی است. به همین دلیل عادلانه هم هست. چون ما معتقدیم نظام هستی نظام احسن است لذا عاقلانه هم هست. از امام علی؟ع؟ پرسیدند عاقل کیست؟ فرمود عاقل کسی است که هر چیز را در جای خودش قرار دهد. این تعریف عیناً درباره عدل هم آمده است. اخلاقی و مشروع هم هست.او مقاله‌اش تحت عنوان «دیپلماسی فطرت و دیپلماسی بیداری» را ذکر کرد و راهکارهایی مانند جدال احسن و موعظه را در کنار حفظ و توسعه قدرت و بازدارندگی در این شکل دیپلماسی را مورد اشاره قرار داد.در ادامه خسروپناه، رهبر انقلاب را یک «ایدئولوگِ استراتژیست» خواند و گفت: شهید مطهری یک ایدئولوگ بود و استراتژیست نبود و شهید بهشتی نیز باوجود داشتن بحث‌های ایدئولوژیک یک استراتژیست بود. من رهبر معظم انقلاب را جامع شهیدان مطهری و بهشتی می‌شناسم.
او با بیان اینکه فقه ما عمدتاً «فقه احکام» است، گفت: رهبر انقلاب مؤسس فقه راهبردی بوده و راهبردهای ابلاغی ایشان در زمینه‌های مختلف همچون سیاست‌های انتخابات و راهبردهای اقتصاد مقاومتی براساس روش همین اجتهادی است.او توحید را محور منظومه فکری رهبری دانست و بیان کرد: این توحید با توحید متکلمان و فلاسفه متفاوت است و تنها یک باور نیست و در منش، نگرش و کنش انسان جریان دارد و چنین ویژگی در منظومه فکری حضرت امام خمینی؟ره؟هم مشاهده می‌شود.نویسنده کتاب «منظومه فکری آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای» با ذکر نمونه‌هایی از تصمیم‌های رهبر انقلاب در دوران ریاست جمهوری و دوران رهبری نظام، گفت: جلوگیری از منحل شدن ارتش در اوایل انقلاب و حمایت از این قشر با پوشیدن لباس ارتش و همراهی با آنان در منطقه جنگی، در نظر گرفتن ارتش و سپاه به‌عنوان ۲ بازوی نظامی نظام جمهوری اسلامی، توصیه به فرماندهان ارتش و سپاه برای ساخت موشک جنگی در زمانی که ایشان رهبری نظام را برعهده گرفتند ازجمله این تصمیم‌ها بود و اگر ما اکنون قدرت موشکی را نداشتیم، ده‌ها و صدها بار موردحمله نظامی قرار می‌گرفتیم.حجت‌الاسلام خسروپناه با اشاره به تاکیدات و پیگیری رهبر معظم انقلاب برای ارتقای علمی کشور، گفت: در گذشته رتبه علمی کشور در جهان ۶۰ بود که رهبر انقلاب این رتبه را شایسته کشوری با جایگاه تمدنی برجسته ندانستند و بر رشد علمی و تدوین نقشه جامع علمی کشور تاکید کردند و حتی از بعضی تحقیقات علمی به‌شخصه حمایت می‌کردند و درنهایت با توجه به این مطالبات و پیگیری‌ها رتبه علمی کشور در جهان به ۱۶ رسید.او با اشاره به تصمیم رهبر انقلاب درباره مبارزه با داعش در بیرون از مرزهای کشور گفت: در ابتدا تمام چهره‌های سیاسی کشور با گرایش‌های مختلف، مخالف این تصمیم بودند، رهبر انقلاب مقتدرانه در تصمیم خود ایستادگی کرده و گفتند که اگر ما ریشه فتنه داعش را در بیرون از مرزهای کشور از بین نبریم و این فتنه وارد کشور شده و امنیت داخل کشور را از بین می‌برد. براساس این تصمیم سردار سلیمانی و فرماندهان ارتش و سپاه از رهبری اطاعت کرده و مقابل داعش ایستادند و زمانی که جنایت‌های داعش در جهان منعکس شد، به‌تدریج تمام سیاسیون گفتند که تصمیم رهبری در مبارزه با داعش درست بوده است و اگر این تصمیم گرفته نمی‌شد، در ایران فاجعه رخ می‌داد.خسروپناه با یادآوری تصمیم رهبر انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: ایشان معتقدند که وضع اقتصادی کشور جز با مردم‌سالاری اقتصادی، تکیه و اعتماد به مردم و اقتصاد مقاومتی تحول‌پذیر نیست و در این حوزه سند اقتصاد اسلامی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را تدوین کرده و ابلاغ کردند. ما در اقتصاد مقاومتی به سخنان ایشان گوش نکردیم. در این حوزه صحبت کردیم، اما اقدام دیگری انجام دادیم و روزبه‌روز مسائل اقتصادی بدتر می‌شود.
خسروپناه، صداقت را ویژگی اخلاقی و ایمانی مهم رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و افزود: صداقت اکسیر کمال آدمی است و نشان صداقت با خدا تهجد است، رهبر معظم انقلاب به سخنانی که می‌گویند ازجمله مردم‌سالاری اقتصادی باور دارند، نمی‌خواهند مردم را فریب دهند و معتقدند که باید به مردم تکیه کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین