405
سه شنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
2

چرا ظریف به داووس نمی‌رود؟

رییس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی شامگاه دوشنبه:

دولت به فکر مردم است

«ما باید تلاش کنیم آنچه وزرا و اعضای کابینه در برنامه دارند هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد و گزارش آن برای مردم به صورت شفاف بازگو شود» این توصیه اخیر رییس جمهور به اعضای کابینه است.

صبح نو

رییس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی شامگاه دوشنبه:

دولت به فکر مردم است

«ما باید تلاش کنیم آنچه وزرا و اعضای کابینه در برنامه دارند هر چه زودتر به مرحله اجرا برسد و گزارش آن برای مردم به صورت شفاف بازگو شود» این توصیه اخیر رییس جمهور به اعضای کابینه است.

در ماه‌های اخیر مردم ایران حوادث سخت و تلخی را پشت سر گذاشتند، مانند حادثه زلزله در برخی نقاط کشور، ناآرامی‌ها و اخیراً نیز حادثه نفتکش سانچی. در کنار این حوادث خبرهایی چون افزایش قیمت ارز، گرانی احتمالی سوخت و قطع یارانه‌ها نیز نگرانی‌های مردم را افزایش داده است.
حال رییس جمهور چنانکه رییس دفترش گفته بود؛ در جهت ایجاد تحول، نشاط و امیدآفرینی با مردم
سخن گفت.
آقای واعظی در جلسه هیات دولت چهارشنبه 28 دی ماه گفته بود: «رییس جمهور تاکید دارد هر چه بیشتر تلاش شود تا روحیه امید و نشاط بین مردم افزایش یابد. باید برنامه‌های مختلفی را برای مردم و جوانان داشته باشیم. برنامه‌هایی که مسبب امیدآفرینی باشد. از این رو اعضای کابینه تأکید داشتند که رییس جمهور در هفته آینده در جهت ایجاد تحول، نشاط و اشتغال نظرات مفیدشان را با مردم در میان بگذارند.»
در این بین تیم رسانه‌ای رییس‌جمهور نیز تلاش زیادی کرد تا این گفت‌و‌گو را متفاوت از گفت‌و‌گوهای قبلی روحانی و به نوعی آن را نو و بدیع جلوه دهد. از جمله این تفاوت‌ها انتخاب مجری برنامه بود؛ رضا رشیدپور، مجری برنامه «حالا خورشید» شب گذشته برای گفت‌وگو با رییس‌جمهور به نهاد ریاست جمهوری رفت و اجرای این برنامه را برعهده گرفت. رشیدپور در ایام انتخابات 92 مجری برنامه‌های انتخاباتی روحانی بود و این بار در قامت یک برنامه رسمی، در کنار رییس‌جمهور قرار گفته بود.
البته ناگفته نماند که انتخاب مجری گفت‌و‌گوهای رییس‌جمهور روحانی همیشه از سوی تیم رسانه‌ای وی تبدیل به یک چالش در اجرای برنامه می‌شد؛ چالشی  که حتی یک بار موجب شد (۱۷ بهمن ۱۳۹۲)  گفت‌و‌گوی رییس‌جمهور با 40 دقیقه تأخیر آن هم پس از کوتاه آمدن نهاد ریاست‌جمهوری در پذیرش مجری انتخاب شده به روی آنتن برود؛ موضوعی که عذرخواهی رییس‌جمهور را نیز به دنبال داشت.
حالا به نظر می‌رسید این بار تیم رسانه‌ای دولت موفق شده‌اند نظر خود را به کرسی بنشانند و بر خلاف دفعات قبل که عموماً مرتضی حیدری اجرای برنامه را بر عهده می‌گرفت، مجری منتخب خود را روبه‌روی تلویزیون قرار دهند.
مجری سوالاتش را از حادثه سانچی و سپس زلزله آغاز کرد که حدود 30 دقیقه اول گفت و گو به این موضوعات تلخ اختصاص یافت.
رییس جمهور در توضیح سانچی گفت: «ساعتی بعد از حادثه سانچی از آن مطلع شدم و صبح فردایش از مسئولین خواستم کمیته‌ای در این‌باره تشکیل شود. در عین کم امیدی همه تلاش‌ها برای نجات عزیزان انجام گرفت اما باید ابعاد مختلف قضیه از جمله چرایی حادثه و رسیدگی به خانواده‌های آنان مورد بررسی قرار گیرد.»
او همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا وزیر کار مسوول پیگیری این حادثه بود، گفت: «به‌خاطر بدهکاری‌ای که دولت به سازمان تامین اجتماعی دارد نفتکش سانچی به این سازمان واگذار شده است.»
روحانی همچنین درباره اینکه چرا با ماشین ضدگلوله و در حلقه محافظان به منطقه زلزله زده کرمانشاه رفته است نیز توضیحاتی داد و گفت: « برخی می‌گفتند چند روز دیگر بروید چون  ناامنی در ناحیه وجود دارد. در سرپل ذهاب جایی برای سخنرانی من تعیین شده بود اما در میان راه درکنار ساختمانی که تخریب شده بود، گفتم بایستند و من از ماشین پیاده شدم و بعد از بازدید هنگام سخنرانی چون بلندی نبود و به مردم مسلط نبودم داخل ماشین رفتم تا سخنرانی کنم» این سخنان رییس جمهور در حالی است که پیش از این در بازدید از کارخانه مپنا هم با ماشین ژاپنی از قسمت‌های مختلف آن بازدید کرد.
البته رشید پور از این جواب روحانی قانع نشد و گفت چرا عکس و فیلم‌هایی از شما در بازدید از مناطق
زلزله زده پخش نشده است؟ که روحانی گفت: «عکس‌های حضورم در مناطق زلزله زده هم وجود دارد و بخش رسانه‌ای ریاست جمهوری هم باید آنها را منتشر می‌کرد که اگر نکرده باید به زودی منتشر کند.» البته بازهم مجری قانع نشد و گفت: «از رسانه ملی می‌خواهیم اگر تصاویری وجود دارد در طول همین گفت و گو آن‌را پخش کند.»

مسکن مهر؛ قوطی کبریت!
مسکن مهر سؤال دیگر مجری بود. رییس جمهور با تکرار روال همیشگی دولتش به مسکن مهر و در ادامه
سیاه نمایی نسبت به این پروژه ملی گفت: مسکن مهر بیرون شهر ساخته شده و امکان خدمات رسانی ندارد. اینکه یک قوطی را درست کنیم اینکه نمی‌شود مسکن، این می‌شود یک سرپناه موقت؟
گرانی «ارز» سؤال بعدی مجری «حالا خورشید» بود. آقای سخنگو که پیش از این درباره گرانی دلار گفته بود «رییس جمهور بابت این موضوع نگران و مکدر است» در جوابش توپ گرانی را به زمین مردم انداخت و گفت: « نرخ ارز باید پایین بیاید، هیچ کجای دنیا نمی‌بینید که مردم در خیابان بروند اسکناس در دست بگیرند. ما اشکالاتی داریم از دوران تحریم که باقی مانده، از جمله این ایرادات ارتباط ما با بانک‌های دنیاست که هنوز مقداری باقی مانده است.»

به دنبال تأمین کسری بودجه از طریق ارز نیستیم
مجری برنامه حالا خورشید که انتقادهای زیادی برای حضورش در این گفت و گو وجود داشت سعی کرد برای پاسخ به این انتقادها رویکرد انتقادی و چالشی در این مصاحبه داشته باشد. رشید پور در ادامه سؤال از چرایی گرانی ارز پرسید: «ابهامی وجود دارد و  می گویند دولت برای جبران کسر بودجه دلار را بالا می‌برد، کسر بودجه‌اش که تأمین شد دوباره قیمت دلار کاهش می‌یابد.» روحانی پاسخ داد: « ما از ابتدای سال بودجه را پیش‌بینی می‌کنیم و دولت هرگز دنبال این نیست که کسری بودجه را از طریق افزایش نرخ ارز جبران کند.»
روحانی تاکید کرد: « اساس برنامه ما امنیت و آرامش و آزادی و پیشرفت بوده و پای قول‌هایی که به مردم در انتخابات دادیم ایستاده‌ایم. اعتراض و انتقاد اشکال ندارد و حتی تظاهرات در خیابان هم اشکال ندارد. چیزی که مردم را نگران می‌کند تنش و ناامنی است.»

حل مشکل خوزستان زمانبر است
رشیدپور در ادامه پرسید: «ما که هوا نداریم ولی هواتو داریم، اما همان مردم مکرراً عکس‌هایشان‌را  می‌فرستند می گویند اهواز هوا ندارد. تا کی باید صبر کنند مردم؟» روحانی در جواب گفت: «مشکل ریزگردهای اهواز، مشکل واقعی برای مردم است؛ آلودگی تهران هم همین مشکل را برای مردم ایجاد کرده است. آلودگی و ریزگردها به ما اعلام می‌کند که به محیط زیست توجه کنید؛ نمی‌توان هر روز مدارس را تعطیل کرد!» روحانی با بیان اینکه در دوره انتخابات خاطرات فراموش نشدنی از بسیاری از شهرها خصوصاً اهواز دارم، در عین حال تاکید کرد: «بسیاری از مسائل زمانبر است و نمی‌توانیم صدها هزار هکتار را در عرض چند ماه نهال‌کاری کنیم یا تالاب‌ها را احیا کنیم.»
وقتی می گوییم دولت مشکلی را حل کند یعنی از جیب مردم حل کند
یکی از سؤال‌های مجری درباره مشکل مالباختگان صندوق‌های مالی و اعتباری بود. روحانی با بیان اینکه دولت مسوول است، گفت: «وقتی می گوییم دولت حل کند یعنی از جیب مردم حل کند. دولت پولی ندارد یعنی همه مردم باید درباره ورشکستگی یک صندوق هزینه کنند. تاکنون 11 هزار میلیارد تومان پول گذاشته شده تا مشکل 98 درصد از مالباختگان را جبران کند و این فشار زیادی بر دولت است. موضوع مؤسسات اعتباری یک موضوع تمام شده است، به بانک مرکزی دستور دادم که مجوز تأسیس هیچ بانک خصوصی را صادر نکند.»

مردم را فراموش نمی‌کنیم
روحانی تاکید کرد: «به مردم قول می‌دهم که دولت هیچ وقت مردم را فراموش نمی‌کند.»
رشیدپور با بیان اینکه می‌خواهد مصاحبه‌اش طبق استاندارد جهانی در 60 دقیقه به پایان برساند؛ از رییس جمهور پرسید «من باید از کی از مردم خواهش کنم ماشین‌هایتان را بیرون نیاورید آیا ما از پس آلودگی هوا بر نمی‌آییم؟» روحانی گفت: « بنزین و گازوئیل در شهرهای بزرگ باید به سطح استاندارد یورو ۴ برسد و امروز هم با تلاش وزارت نفت این اتفاق افتاده اما نه در کل کشور. باید به مترو و اتوبوس‌رانی هم‌کمک  و آلوده‌کننده‌ها را باید جمع کنیم و سال آینده کا‌رهایی را برای جایگزینی سریع‌تر ناوگان فرسوده انجام خواهیم داد.»

فضای مجازی در اغتشاش‌ها بنا بر اضطرار بسته شد
رییس شورای عالی فضای مجازی همچنین درباره فیلترینگ برخی شبکه‌های مجازی در کشور گفت: ایجاد زیرساخت فضای مجازی باید توسط دولت برای مردم ایجاد شود. در زمان اغتشاش‌ها زمانی که فضای مجازی بسته شد، تلاش کردم این فضا آزاد شود تا آسیبی به کسب و کار مردم وارد نشود. بنا بر اضطرار، فضای مجازی در اغتشاش‌ها بسته شد؛ برخی فکر می‌کردند این اغتشاش‌ها بهانه‌ای برای فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی بود، اما این‌طور نیست.»
واعظی رییس دفتر رییس جمهور که گفته بود برنامه دولت برای «اشتغال» و ایجاد امید و نشاط برای جوانان یکی از مهمترین محورهای گفت و گوی رییس جمهور است اما این موضوع  هیچ جایگایی در سؤال مجری نداشت.
اما رییس جمهور در پایان گفت و گویش با اشاره به دو وعده مهم دولت یعنی ایجاد اشتغال و از بین بردن فقر مطلق گفت: این دو موضوع  در بودجه  97 آمده است و از نمایندگان می‌خواهم این اهداف را محقق و دولت را در تصویب بودجه یاری کنند. این گفته رییس جمهور در حالی است که دولت بودجه لازم برای ایجاد اشتغال را در گرانی سوخت و بنزین 1500 تومانی قرار داده بود که مجلس تاکنون زیر بار تحمیل چنین تورمی به جامعه و اقتصاد کشور نرفته است.
او در پایان گفت: قول می‌دهیم خادم خوبی برای مردم باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین