404
دوشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۶
7
دو سال و نیم از حج غمبار 94 گذشت اما پرونده آن باز است

داغ بر دل نشسته منا

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید وزارت کشور قول داده بود هزینه تعیین هویت زائران ایرانی در حادثه حلّه و منا را پرداخت کند اما تاکنون این کار را نکرده است. فاجعه فراموش نشدنی منا و شهادت بیش از 460 نفر از هموطنانمان در سرزمین وحی، جزو آن دسته از حوادث تلخی بود که هیچگاه فراموش نمی‌شود، اما انگار به راحتی پشت گوش انداخته می‌شود، یعنی از زمانی که این اتفاق افتاده خانواده‌های زیادی هستند که هنوز نمی‌دانند پیکر عزیزانشان در کجاست.

پیشنهاد عضو سابق شورای شهر به شهردار تهران

نجفی درس «فرار به جلو» را تدریس کند

صبح نو

دو سال و نیم از حج غمبار 94 گذشت اما پرونده آن باز است

داغ بر دل نشسته منا

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید وزارت کشور قول داده بود هزینه تعیین هویت زائران ایرانی در حادثه حلّه و منا را پرداخت کند اما تاکنون این کار را نکرده است. فاجعه فراموش نشدنی منا و شهادت بیش از 460 نفر از هموطنانمان در سرزمین وحی، جزو آن دسته از حوادث تلخی بود که هیچگاه فراموش نمی‌شود، اما انگار به راحتی پشت گوش انداخته می‌شود، یعنی از زمانی که این اتفاق افتاده خانواده‌های زیادی هستند که هنوز نمی‌دانند پیکر عزیزانشان در کجاست.

فاجعه منا شاید بزرگترین حادثه‌ای بود که در جریان کج رفتاری سعودی‌ها و همچنین سهل انگاری عوامل برگزاری حج در عربستان رخ داد و هزاران نفر را در کشور ما داغدار کرد. با وجود اینکه مردم از دولت خواستند تا برای تسکین دردی که به واسطه رفتار عربستانی‌ها به آنها تحمیل شده بود، اقدامی قاطع انجام دهد. اما‌با‌این حال دولت و سازمان حج و زیارت با حسنه کردن روابط با این کشور و برقراری دوباره حج باعث شدند تا عربستانی‌ها از مردم ایران و داغداران عذرخواهی نکنند.
شاید بعد از رفتارهای دوگانه داخلی و بین المللی به این حادثه و پایان یافتن سر و صداهای ایجاد شده، بیشترین درخواست خانواده‌های داغدار انجام تشخیص هویت بر روی اجسادی بود که بعد از این حادثه به دلیل اینکه حجم کشته‌ها زیاد بود، گم‌شدند یا دیر به سردخانه‌ها رسیدند و دچار تخریب پیکر شدند.

تعیین هویت
انگار باید عادت کرد به اینکه در این کشور خیلی از موضوعاتی که از بورس رسانه‌ای و شوآف مسوولان دور می‌شوند، به دست فراموشی سپرده می‌شود.کشته‌شدگان حادثه منا و حله هنوز چشم انتظارند؛ اما با این حال تعیین هویت جان باختگان این حادثه در انتظار دست به جیب شدن وزارت کشور ماندند.
آقای احمد شجاعی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید: «وزارت کشور قول داده بود هزینه تعیین‌هویت زائران ایرانی در حادثه حلّه و منا را پرداخت کند اما تاکنون این کار را نکرده است، هنوز بودجه در صحن علنی هم مطرح و تصویب نهایی نشده است اما تقریباً آنچه که از کمیسیون تلفیق خارج شود، همان خواهد بود و آنچه هم در لایحه دولت مطرح شده، خیلی تغییری نخواهد کرد.»
وی اضافه کرد: «سازمان پزشکی قانونی در لایحه بودجه سال 97 افزایش اندکی داشته است که این افزایش اندک، نمی‌تواند هزینه‌های پزشکی قانونی را پوشش دهد و امروز خیلی از طرح‌ها نیمه کاره باقی‌مانده است. پزشکی قانونی چون یک ساختمان نوپایی است، تا کنون از نظر ساختمان‌سازی و فضای فیزیکی، در ساختمان‌های غیراستاندارد، اجاره‌ای و امانی به مردم خدمت ارائه کرده است و در چند سال گذشته سعی شده که در تعدادی از مراکز استان‌ها، ساختمان‌های مناسب ساخته شود اما همچنان بسیاری از استان‌ها مشکل دارند و بلاتکلیف هستند.»
او ادامه داد: «متاسفانه طرح‌های سازمان پزشکی قانونی با کمبود بودجه مواجه شده و البته باید این مساله را هم در نظر گرفت که دولت هم از نظر مالی مشکل دارد و این طور نیست که بگوییم پول دارد و نمی‌دهد. با این حال باید نیازسنجی و اولویت‌بندی شود و اعتبارات بر اساس نیازها و جاهایی که لازم و ضروری است، اختصاص یابد. متاسفانه در تدوین لایحه بودجه، این کار صورت نمی‌گیرد و به طور دقیق، نیازسنجی و اولویت‌بندی نمی‌شود.»

تمام شد!؟
حادثه منا شاید تمام شده باشد اما آنچه که مسلم است نبود مدیریت واحد و البته غیر احساسی است که بتواند از زمان بروز حادثه‌ای برای هموطنانمان در هر گوشه از دنیا تا زمان اتمام آن در کنار مردم باشد. کشته شدن نزدیک به 500 نفردر دو حادثه اتفاق کوچکی نیست که مسوولان به راحتی از کنار آن گذشتند.
قرار بود کشته شده‌های منا به عنوان شهید تلقی شوند و خانواده آنها تحت پوشش بنیاد شهید قرار گیرند و خدمات فرهنگی، دانشگاه و تحصیل و بیمه درمان به آنها ارائه شود اما این اتفاق هم آن‌چنان که باید رخ نداد، خیلی از خانواده‌هایی که در ظاهر به آنها واژه «خانواده شهدا» گفته می‌شد هنوز هم نمی‌دانند که مشمول این اطلاق هستند یا نه. تغییر و تحول در سازمان حج و زیارت بعد از حادثه منا و حله و البته در کل کشور از جمله رخدادهایی بود که خود در کم رنگ‌تر شدن واقعیت بازماندن از اصل موضوع کشته شده‌های منا مؤثر بوده است.

کمیته حقیقت یاب چه شد
در آن زمان همه می‌گفتند کارهای خوبی انجام شده، جلسات مستمری را دادستان کل کشور، وزارت‌خارجه، وکلای مختلف و قوه قضاییه برپا کرده‌اند. یک‌طرف کمیته حقیقت یاب عربستان بود که به امکانات و فیلم‌های آن‌ها اصلاً امکان دسترسی ایرانی‌ها وجود نداشت. سازمان حج و زیارت مدعی بود که این امکان را فراهم کرده تا با پشتیبانی وظیفه وزارت خارجه این‌کار انجام شود.
مقام معظم رهبری فرمودند فاجعه منا نباید فراموش شود و نکته دوم فرموده ایشان پیگیری حقوقی فاجعه با مسوولیت وزارت خارجه بود، با این حال مسوولان حج و زیارت امیدوار بودند با پیگیری رفتار کشور عربستان تغییر کند و پاسخگو باشد، اما همه می‌دانند چه اتفاقی افتاد. آب از آب تکان نخورد و هنوز هم عربستانی‌ها نه رفتارشان عوض شده و نه عذرخواهی کردند.

مسکن
پیگیری حقوقی شهدای منا که مظلومانه در لباس احرام و روز عید قربان شهید شدند،  هنوز در حال انجام است و همچنان هم مشکلات حقوقی، ارتباطات بین‌الملل از یک طرف و بی پولی یا ندادن بودجه‌هایی که باید وزارتخانه‌ها می‌دادند و نمی‌دهند، اوضاع درهم برخی از مدیران و صاحبان امضاء کار مردم را هم لنگ گذاشته است. کاش مسوولان کشته شده‌های منا و حله را از خود می‌دانستند بلکه گره‌ای باز‌می‌شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین