404
دوشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۶
5
هجوم مسلحانه و گروگان گیری در هتل اینترکنتیننتال کابل موجب کشته شدن 43 نفر شد

هتل مرگ

هتل اینترکانتیننتال کابل که شنبه شب مورد هجوم تروریست‌ها قرارگرفت و تا بامداد روز یکشنبه برخی طبقات و مهمانان هتل، گروگان گرفته شده بودند با ورود نیروهای ویژه افغانستان و کشتن مهاجمان، کنترل آن به دست نیروهای دولتی افتاد. این حمله که طالبان مسوولیت آن را بر عهده گرفته است موجب کشته شدن 43 غیر نظامی شد.

خبر

صبح نو

هجوم مسلحانه و گروگان گیری در هتل اینترکنتیننتال کابل موجب کشته شدن 43 نفر شد

هتل مرگ

هتل اینترکانتیننتال کابل که شنبه شب مورد هجوم تروریست‌ها قرارگرفت و تا بامداد روز یکشنبه برخی طبقات و مهمانان هتل، گروگان گرفته شده بودند با ورود نیروهای ویژه افغانستان و کشتن مهاجمان، کنترل آن به دست نیروهای دولتی افتاد. این حمله که طالبان مسوولیت آن را بر عهده گرفته است موجب کشته شدن 43 غیر نظامی شد.

گفته می‌شود که پیش از حمله به این هتل، کنفرانس «فناوری اطلاعات» با حضور نمایندگان ۳۴ ولایت این کشور در جریان بوده است. در این هتل یک مراسم عروسی نیز در حال برگزاری بوده است.
این دومین حمله به هتل اینترکانتیننتال در سال‌های  اخیر است. پیش از این در سال ۲۰۱۱ هم ۹ تروریست‌ در درگیری ۵ ساعته با نیروهای امنیتی افغانستان، موجب کشته شدن ۱۲ غیر نظامی شدند.خبرگزاری آوای افغان گزارش داد؛ بامداد صبح یکشنبه، ستونی از دود بر فراز ساختمان این هتل دیده می‌شد و چندین خودروی زرهی ارتش آمریکا و واحدهای نظامی پلیس و ارتش افغانستان در نزدیکی هتل حضور یافته بودند. مقام‌های افغانستان گفته‌اند که چهار مهاجم این عملیات تروریستی کشته شده‌اند. این حمله چند روز پس از آن رخ داد که سفارت آمریکا نسبت به وقوع حملات احتمالی در هتل‌های کابل هشدار داده بود.

نجات 160 نفر گروگان
سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته است، نیروهای نظامی ۱۶۰ نفر را نجات داده‌اند که ۴۱ تن آنها شهروند خارجی بوده‌اند.«احمد حریص نایب» مدیریت این هتل گفته است که مهاجمان از طریق آشپزخانه به بخش اصلی هتل راه پیدا کردند. به گفته یکی از شاهدان، مهاجمان به گروگانگیری کارمندان هتل و مسافران اقدام کرده‌ بودند.

تلاش آمریکا
در بی ثبات نشان دادن افغانستان
این حوادث در حالی در افغانستان روی می‌دهد که آمریکا نزدیک به 17 سال است که این کشور را به منظور برقراری ثبات و امنیت در اشغال نظامی خود در آورده است و به ساخت پایگاه‌های نظامی گسترده‌ای اقدام کرده است تا جایی که اخیراً هزاران نیروی نظامی و تسلیحات جدید به این کشور گسیل کرده است و برقراری امنیت و ثبات که وعده آن را سال‌ها داده بود هنوز برقرار نساخته است وهمچنان این کشور را در اشغال خود دارد.به اعتقاد کارشناسان؛ آمریكا با ناامن كردن و بی‌ثبات‌سازی افغانستان و فراهم كردن زمینه برای گروه‌های تحت حمایت خود، از یك طرف سعی دارد حضورهمه‌جانبه خویش را در افغانستان توجیه كند، زیرا اگر افغانستان باثبات و امن باشد دیگر دلیلی برای حضور آمریكایی‌ها وجود ندارد. از طرف دیگر، آمریكایی‌ها با حضور خود در افغانستان تلاش می‌كنند از آن به عنوان چهارراه اطلاعاتی استفاده كنند و از آن به عنوان سكوی مشرف بر آسیای مركزی، روسیه، چین و ایران بهره‌برداری کنند و به این خاطر هر ساله بر تعداد نیروهای نظامی خود در این کشور می‌افزایند.موضوعی که بارها مورد اعتراض روسیه و کشورهای آسیای مرکزی قرار گرفت، تا آنجا که روسیه خواستار مذاکرات فوری و مستقیم با گروه طالبان برای ایجاد مذاکرات صلح و ثبات در این کشور شد و عنوان کرد که مسکو این آمادگی را دارد تا میزبان پروسه صلح کابل با حضور همه طرف‌های درگیروکشورهای چین، هند، پاکستان، ایران، افغانستان و آمریکا باشد تا جنگ داخلی این کشور پایان یابد.خواسته‌ای که آمریکا با آن مخالفت ورزید و پیشنهاد مسکو برای میزبانی مذاکرات صلح افغانستان را رد کرد.«جان بس» سفیر آمریکا در کابل با اشاره غیر مستقیم به این پیشنهاد مسکو گفت؛ چنین تصمیماتی که به آینده مردم افغانستان مربوط است باید توسط خود آن‌ها اتخاذ شود، نه اینکه توسط یک دولت خارجی یا تروریست‌ها تحمیل شود.سفیر آمریکا افزود: اگر درباره صلح، توسعه اقتصادی، بهبود حکومت‌داری، کیفیت خدمات دهی یا حمایت‌هایی صحبت می‌کنیم که دولت برای شهروندان ارائه می‌دهد، همه این موارد چیزهایی است که باید به مالکیت و رهبری خود افغانستانی‌ها باشد.این در حالی است که «محمد اسماعلی قاسمیار» مشاور امور بین‌الملل شورای عالی صلح افغانستان در این باره عنوان کرد؛ هرگونه همکاری که روند صلح را تقویت و تسهیل کند مورد استقبال دولت این کشور قرار می‌گیرد.پیش از این موضوع، روسیه که خواستار برقراری صلح و ثبات در افغانستان است، میزبان برگزاری نشست‌هایی برای برقراری صلح در افغانستان بوده که در آخرین دور از این نشست‌ها  که 12 کشور از جمله افغانستان، ایران، هند، پاکستان، چین و کشورهای آسیای مرکزی حضور داشتند که آمریکا حاضر به شرکت در آن نشد.روسیه بارها آمادگی خود را برای کمک به کابل برای مقابله با گروه‌های افراطی اعلام داشته و حتی اخیراً برای مقابله با تروریست‌ها 10هزار تن سلاح به دولت کابل ارسال کرد.حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان و آموزش تعداد بی‌شماری از ساکنان منطقه آسیای مرکزی در اردوگاه‌های آموزشی تروریست‌ها در این کشور، موجب تعمیق نگرانی مقامات روس شده است.به باورکارشناسان، ورود داعش به افغانستان از نظر روس‌ها به هیچ عنوان امری تصادفی تلقی نمی‌شود بلکه آن را بخشی از پروژه محاصره و تهدید امنیتی خود با ابتکار آمریکا می‌دانند زیرا پس از حضور نظامی روسیه در سوریه و شکست سیاست‌های غرب در مقابل مسکو، آمریکا و متحدانش تلاش می‌کنند با گسیل تکفیری‌ها به افغانستان، مرزهای روسیه را ناامن کنند تا شکست‌های خاورمیانه‌ای خود را جبران کنند.

تاکید ایران و روسیه بر خروج نیروهای بیگانه
از افغانستان
تأمین امنیت و ثبات در آسیای مرکزی و قفقاز برای مسکو در راستای سیاست برادر بزرگ‌تر از اهمیت کلیدی برخوردار است، لذا بی‌ثباتی در افغانستان به دلیل تأثیر این موضوع بر امنیت منطقه اوراسیا، به‌هیچ وجه خوشایند مقامات روس نیست.«مذاکرات صلح افغانستان» موضوعی است که تاکنون 4 دور از نشست‌های مقدماتی صلح  با مشارکت افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا در اسلام‌آباد و کابل برگزار شده و پیشرفتی در مذاکرات صلح افغانستان حاصل نشده است چرا که آمریکایی‌ها شرایطی را اعلام کردند که برآوردن آنها ناممکن است و به همین دلیل مذاکرات صلح را تحت‌الشعاع قرار داده است. از این رو عمان هم مهرماه گذشته میزبان چنین نشستی شد که بدون نتیجه پایان یافت.کارشناسان بر این باورند که با شکل‌گیری و رشد گروه تروریستی داعش در افغانستان که مورد حمایت آمریکایی‌ها قرار گرفته است، کشورهای روسیه، چین، هند، پاکستان و ایران با خطری جدی مواجه خواهند شد و امنیت منطقه به مخاطره خواهد افتاد. در این برهه زمانی باید تصمیمی قاطع برای مبارزه با گروه تروریستی داعش گرفته شود.از این روست که حضور ایران و روسیه در مذاکرات صلح افغانستان مهم تلقی شده است وبی‌نتیجه بودن آنها سبب شده تا کابل از کشورهای دیگری چون روسیه و ایران برای کمک به صلح افغانستان کمک بگیرد، تلاشی که مسکو اکنون انجام می‌دهد تا برای آوردن طالبان به پای میز مذاکرات صلح در افغانستان در روند صلح زودهنگام تاثیری مثبت و نقشی مؤثر ایفا کند.
تا آنجا که «حسین دهقان» وزیر دفاع ایران در نشست اردیبهشت ماه مسکو حضور یافت و ابراز امیدواری کرد تا با خروج نیروهای بیگانه و تلاش و مجاهدت ملت، دولت و ارتش افغانستان، شاهد استقرار امنیت بومی، رفاه، آسایش و پیشرفت که حق طبیعی و مسلم مردم رنج‌دیده افغانستان است، باشیم.

گروه 1+6
گفته می‌شود؛ حامد کرزی در ماه‌های گذشته پیشنهاد کرده بود که «ایران»، «هند» و «روسیه» باید در مذاکرات صلح افغانستان شرکت داشته باشند تا نتیجه بهتری بگیرند. با این وجود پاکستان مخالف حضور هند در روند مذاکرات صلح افغانستان است و به همین دلیل به گفته مقامات افغان، در مسیر مذاکرات کارشکنی و از ترغیب طالبان برای آمدن به پای میز خودداری  می‌کند.
البته برای رسیدن به نتیجه مطلوب، زمزمه تشکیل گروه «1+6» در مذاکرات صلح افغانستان بارها مطرح شد تا عضویت «ایران»، «هند» و «روسیه» برای حل بحران افغانستان مورد بررسی قرار گیرد. نکته‌ای که بارها با مخالفت آمریکا روبه‌رو شده است چرا که درصدد است تا این کشور را به محل جدیدی برای تشکیل گروه‌های تروریستی داعش پس از عراق و سوریه قرار دهد.

 

captcha
شماره‌های پیشین