404
دوشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۶
15

پیام رهبر انقلاب به مستندسازان دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است

مدیرعامل پیام‌رسان آی‌گپ در گفت‌وگو با «صبح نو»:

کاربران‌مان 4 برابر شده اند

آی‌گپ یکی از پیام‌رسان‌های داخلی است که در ایام فیلترینگ تلگرام با استقبال قابل توجهی از سوی کاربران داخلی مواجه شد. برخی اخبار در مورد هک شدن این پیام‌رسان در روزهای اخیر هم مجدداً نام این پیام‌رسان را روی زبان‌ها انداخت. به همین دلیل و اطلاع از فعالیت این پیام‌رسان به سراغ آقای محمدرسول کاظمی، مدیر آی‌گپ رفتیم.

صبح نو

پیام رهبر انقلاب به مستندسازان دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است

پیام رهبر انقلاب به مستندسازان
دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است
در پی دیدار جمعی از مستندسازان جوان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در 21‌دی‌ماه 1396، بخشی از نقطه نظرات ایشان در پیامی خطاب به مستندسازان جوان، در قالب منشور مستندسازی انقلاب منتشر شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، متن این پیام به این شرح است:
بسمه تعالی
جوانان عزیز مستندساز!
در پی جلسه‌ شیرین دیشب، این نکته‌ها را در یاد نگه‌ دارید:
۱.جهت انقلابی را با دقّت تمام حفظ کنید. بازی‌های تکنیکی و شهرت حرفه‌ای، بر صفا و درستکاریِ انقلابیِ کار، غلبه نکند. با سرِ افراشته، زبان و عمل، نشان دهید که مؤمن انقلابی‌اید.
۲.جنگ نرم دشمن، برپایه‌ دروغ و تحریف و شایعه و سانسور و بایکوت بنا شده است؛ هنر شما می‌تواند با سند، کار دشمن را بی اثر کند. تاریخ چهل‌ساله‌، لبریز از سندها  بر حقّانیّت جمهوری اسلامی و کج‌روی و گمراهی دشمنان است.
۳.یک هدف اساسی دشمن، ترویج بدبینی و نومیدی است؛ دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است. هنر شما قادر است با استناد به واقعیّات، سرچشمه‌ امید و شوق و حرکت باشد.
۴.مستند انتقادی، مفید و لازم است. لحن اثر باید ناصحانه و چاره‌جویانه باشد. در انتقاد، لحن خصمانه و یأس‌آلود و هرج‌ومرج‌طلبانه، فایده‌ آن را تبدیل به زیان می‌کند. زبان طنز به رسایی و سودمندی اثر کمک می‌کند.
۵.رضای خدای را در کارها در نظر بگیرید و از او کمک بخواهید.
این پیام روز گذشته در حوزه هنری رونمایی شد. به گزارش فارس، آقای‌محسن‌مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در ابتدا به حضار و هنرمندان خوشامد گفت و تأکید کرد: این منشور جهت درست را به ما و هنرمندان این حوزه نشان می‌دهد. برای معرفی انسان و دفاع مقدس همه زحمت کشیدند؛ اما مستند‌سازان در ارائه حقایق انقلاب موفق‌تر هستند تا ادبیات و...هنرمندان به حوادث هویت می‌دهند اما برخی ماجراها به قدری بزرگ است که هنر در مقابل آن کم می‌آورد و ظرفیت لازم را برای نمایش ندارد مثل واقعه عاشورا.
وی ادامه داد: برخی هنرها حقایق را تغییر می‌دهند مثل ارائه درام و داستانی اما مستند عین حقیقت را بیان می‌کند و صاحبان فطرت‌های پاک آن را می‌پذیرند. مسائل انقلاب هم از این نوع است.
مؤمنی شریف در ادامه گفت: امروز و مراسم رونمایی از منشور مستند انقلاب نقطه عطفی برای مستند است.
سلیم غفوری تهیه‌کننده و مدیر شبکه مستند در بخش دیگر مراسم گفت: خدا را شاکرم پیام حضرت آقا فرصتی فراهم آورد که گرد هم بیاییم. پیام ایشان، منشور مستند‌سازان انقلابی است. این جریان مستند انقلابی تا به امروز همپای سینمای داستانی و گاهی جلوتر حرکت داشته است.
هنرمندان مستند انقلاب در جریان‌سازی از هنرمندان سینما جلوتر هستند‌، مستندسازی انقلابی تنها معطوف به انقلاب و جنگ و مقاومت نیست یک بخش مهم این موضوعات است که بتوان ریشه‌های انقلاب را تبیین کنیم، با‌توجه به آنچه در منطقه می‌گذرد.
وی در بخش‌های دیگری از این مراسم گفت: امنیت، آرامش، حل بیکاری، مسائل و مشکلات اقتصادی هم وظیفه است. درد جامعه با نگاه برون رفت از مشکل باید ارائه شود‌.
معضلات و مشکلات اگر با نگاه درست ساخته شود مستندانقلابی است مستندساز انقلابی جامعه را ناامید نمی‌کند. همان‌طور که حضرت آقا تأکید کردند‌ اگر می‌خواهیم مستند بسازیم ارائه طریق برون رفت و کاهش آسیب‌ها باید مدنظر باشد. آنچه باید در مسیر راهنما باشد نگاه انقلابی است که باید حفظ شود تمجیدها و تشویق‌ها باعث غرور نشود.
وی تأکید کرد: حفظ روحیه انقلابی باعث ارائه نگاه درست به جامعه است، سینمای مستند از نگاه درست به جامعه نگاه درست منتقل می‌کند.
پیام حضرت آقا راهگشاست و برای رشد بهتر آثار و نگاه درست است که ان شالله ادامه می‌یابد.

 

captcha
شماره‌های پیشین