398
یکشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۶
4

سعد حریری، گام در مسیر عقلانیت سیاسی یا خوشه چینی در انتخابات

سخنگوی وزارت خارجه در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تهدید را با زبان تهدید پاسخ می‌دهیم

نیمه‌شب جمعه بود که رییس‌جمهور آمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را امضا کرد اما از سوی دیگر ترامپ شروطی را برای ماندن آمریکا در برجام تعیین و کشورهای اروپایی را تهدید کرد تا هرچه سریع‌تر راهکاری برای تکمیل برجام بیابند! سراغ آقای بهرام قاسمی سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه وزارت امور خارجه رفتیم و درباره موضع رسمی وزارت خارجه گفت‌‌وگو کردیم.

صبح نو

سخنگوی وزارت خارجه در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تهدید را با زبان تهدید پاسخ می‌دهیم

نیمه‌شب جمعه بود که رییس‌جمهور آمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را امضا کرد اما از سوی دیگر ترامپ شروطی را برای ماندن آمریکا در برجام تعیین و کشورهای اروپایی را تهدید کرد تا هرچه سریع‌تر راهکاری برای تکمیل برجام بیابند! سراغ آقای بهرام قاسمی سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه وزارت امور خارجه رفتیم و درباره موضع رسمی وزارت خارجه گفت‌‌وگو کردیم.

نظر شما درباره شروط ترامپ برای ماندن آمریکا در برجام چیست؟
آقای ترامپ نزدیک به یک سال است که سخنان نابجا و غیر معقول و غیر منطقی در رابطه با برجام مطرح می‌کند و تعهدات خود در قبال ایران را طبق مفاد برجام انجام نمی‌دهد، مکرراً و به دفعات از مفاد برجام تخطی کرده و بد عهدی‌های آمریکا کاملاً عیان است.
عملکرد خلاف مقررات و قوانین بین‌المللی از آمریکا کشوری را تصویر کرده است که در معاهدات بین‌المللی غیر‌قابل اعتماد است.
 همان‌گونه که بارها گفته شده، برجام یک تعهد دوجانبه نبوده و معاهده‌ای بین‌المللی است که میان ایران و 1+5 منعقد شده و متکی به قطعنامه 2231 شورای امنیت و تأیید سازمان ملل است که تأییدیه اتحادیه اروپا و اکثریت کشورهای جهان و افکار عمومی جهان را دارد.
برجام بهترین دستاورد و مکانیزم در دیپلماسی معاصر تلقی می‌شود و یک دستاورد بزرگ در حوزه سیاست خارجی برای اتحادیه اروپا و جهان است و همه طرف‌ها باید بتوانند بر اساس تفاهمی که صورت گرفته از مزایای آن استفاده کنند.
مقام ارشد دولت آمریکا گفته که آمریکا می‌خواهد مذاکرات «تکمیلی» درباره برنامه هسته‌ای و موشکی ایران بدون مذاکرات مستقیم با خود ایران و صرفاً با حضور هم‌پیمانان اروپایی برگزار شود.
آمریکا نمی‌تواند بعد از امضای این توافق مدعی شود که می‌خواهد برجام را تکمیل کرده یا از برخی مفاد آن بکاهد و یا به آن بیفزاید. برجام سندی بین‌المللی و غیرقابل تغییر است که به هیچ‌وجه قابل مذاکره نیست. جمهوری اسلامی ایران هیچ اقدامی را فراتر از تعهداتش در برجام انجام نمی‌دهد و ایالات متحده آمریکا باید هر چه زودتر به تعهداتش که شامل حال دولت آمریکا خواهد بود، عمل کند.
برجام قابل مذاکره و قابل تغییر نیست، جمهوری اسلامی ایران نه امروز و نه فردا برای هیچ بند و مفادی از برجام مذاکره نمی‌کند؛ در کنار اعضای 1+5 همچنان پایبند به مفاد برجام است و نخستین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض می‌کند و تعهدات خود را نسبت به برجام نادیده بگیرد.

 اقدام متقابل ایران در قبال خروج احتمالی آمریکا از برجام چیست؟
 ایران نخستین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج شود ولی در مقابل رفتار آمریکا و بدعهدی آمریکا و خروج احتمالی یک طرفه آمریکا از برجام حتماً عکس‌العمل مناسب را در زمان لازم، اجرا خواهد کرد. تمام سناریوها و مکانیسم‌های لازم را از قبل تدارک دیده و می‌تواند با سرعت و دقت لازم آنها را در زمان مقتضی به اجرا در بیاورد.
من فکر می‌کنم جامعه جهانی و افکار عمومی در جهان امروز بعد از یک سال شعارهای آقای ترامپ، کاملاً متوجه این بازی سیاسی وی شده‌اند، اگرچه هر چند یک ماهی با شگردهای خاص خود و با تهدید خروج از برجام سعی می‌کند که ایران را از منافعی که برجام برای ایران به ارمغان آورده محروم کند و اجازه ندهد سایر دولت‌ها به‌خصوص اعضای 1+5 با ایران همکاری لازم را داشته باشند و در این چارچوب تلاش دارد که با تهدیدات از سایر رقبای غربی خود امتیازهایی دریافت‌کند.
با این‌حال ما شاهد هستیم که بسیاری از کشورهای عضو برجام به رغم این جنگ روانی و کارشکنی آمریکا، همکاری و مراودات اقتصادی خود را با ایران ادامه می‌دهند که توافق میان دولت ایران و ایتالیا برای 5 میلیارد یورو همکاری اقتصادی آخرین نمونه توافقنامه‌های اقتصادی است.جامعه جهانی و کشورهای مستقل جهان به این شگرد و بازی سیاسی آقای ترامپ آگاه هستند و بعداز این این‌گونه برخوردها و رفتارها و این نوع اقداماتی که توسط ایالات متحده آمریکا و خزانه‌داری آمریکا صورت می‌گیرد، دیگر حنای آن برای جامعه جهانی رنگی ندارد و فکر می‌کنم که آقای ترامپ باید فکری دیگر برای خود بکند.
آینده برجام را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
جهان ما جهان گذشته نیست و آقای ترامپ باید مجدداً شرایط جهان امروز را مرور کند و تا حدی با شرایط جدید بیشتر آشنا شود. جهان سیاست، جهان تصمیم‌گیری لحظه‌ای و مقطعی نیست.
 جهان امروز متفاوت است و زبان تهدید در جهان معاصر کارایی خود را از دست داده است. امروزه زمان استفاده از قایق‌های توپ‌دار نیست چه کشورهای مستقل در آسیا و چه کشورهای اروپایی هیچ‌یک با زبان تهدید سیاست خود را تغییر نمی‌دهند بلکه براساس منافع ملی و منافع مردم خود تصمیم‌گیری کرده و سیاست‌هایشان را تنظیم می‌کنند.

 رفتار اروپا را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ آیا در دوراهی ترامپ و ایران طرف ایران را خواهد گرفت؟
زبان زور زبانی کارآمد نیست که امروز در مورد سایر کشورهای اروپایی به‌کار ببرد و آنچه مسلم است مسائل دفاعی ایران و موشکی و دیگر مسائل در حوزه صلاحیت اظهار نظر آقای ترامپ نیست.
جمهوری اسلامی ایران بعد از 4 دهه انقلاب و بهایی که برای استقلال خود پرداخت کرده، حاضر نیست که زبان زور و تهدید را بپذیرد و پاسخ آنانی که از زبان تهدید و زور استفاده می‌کنند قطعاً با زبان زور و تهدید داده خواهد شد.
مسائل دفاعی و موشکی ایران از مسائلی است که در حوزه داخلی جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد که در این حوزه‌ها دخالت‌کنند.
ما در خصوص تمامی مسائل منطقه‌ای بین‌المللی و موضوعات مورد علاقه خودمان با همه جهان گفت‌و‌گو کرده و با کشورهای آمریکایی، آفریقایی، اروپایی و آمریکای لاتین و آسیایی رایزنی و تبادل نظر داشتیم و خواهیم داشت و قطعاً با کشورهای اروپایی هم قطعاً در مسائلی که علاقه‌مند باشیم، گفت‌وگو می‌کنیم ولی این صلاحیت را برای آمریکا قائل نیستیم و در هیچ حوزه‌ای جز برجام با آنها گفت‌وگو نمی‌کنیم.
 در گذشته این مجوز را داشتیم که در حاشیه کمیسیون‌های برجام با مقامات آمریکایی هم در این خصوص صحبت کنیم ولی خارج از موضوع برجام هیچ صحبتی با ایالت متحده آمریکا نداشته و نخواهیم‌داشت.

captcha
شماره‌های پیشین