398
یکشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۶
10

97 درصد اتوبوس‌های شهری فرسوده‌اند

واریز سود سهام عدالت هم مثل بقیه خبرهایش حاشیه‌ساز شد

سهامی خاص!

سال 96 بیش از هر اسم دیگری، نام سهام عدالت شنیده شد. سهامی که عمرش به 11سال می‌رسد و امسال قرار بود درباره‌اش تعیین تکلیف شود. اتفاقات زیادی برای سهام عمومی عدالت افتاد، از اختصاص آن به اقشار کم‌درآمد تا آزاد شدن سود سهام عدالت. حالا بعد از گذشت چهار ماه که بالاخره موعد واریز سود سهام عدالت فرا رسید و حساب‌های بانکی صاحبان این سهام، رقم‌های جدید را به خود دید، باز هم حاشیه‌ها سراغ سهام عدالت رفت. از واریز نشدن سود سهام برخی سهامداران تا حاشیه‌های همیشگی درباره رقم آن.

صبح نو

واریز سود سهام عدالت هم مثل بقیه خبرهایش حاشیه‌ساز شد

سهامی خاص!

سال 96 بیش از هر اسم دیگری، نام سهام عدالت شنیده شد. سهامی که عمرش به 11سال می‌رسد و امسال قرار بود درباره‌اش تعیین تکلیف شود. اتفاقات زیادی برای سهام عمومی عدالت افتاد، از اختصاص آن به اقشار کم‌درآمد تا آزاد شدن سود سهام عدالت. حالا بعد از گذشت چهار ماه که بالاخره موعد واریز سود سهام عدالت فرا رسید و حساب‌های بانکی صاحبان این سهام، رقم‌های جدید را به خود دید، باز هم حاشیه‌ها سراغ سهام عدالت رفت. از واریز نشدن سود سهام برخی سهامداران تا حاشیه‌های همیشگی درباره رقم آن.


 چند روز پیش، سازمان خصوصی‌سازی طی اطلاعیه‌ای، پرداخت اولین سود سهام عدالت را به حساب ثبت‌نام‌کنندگان اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده بود: «واریز سود سهام عدالت متناسب با مبلغ سهامداری هر نفر، به حساب شخص مشمول واریز می‌شود. لذا هر یک از مشمولان که تا تاریخ 31/5/1396 در قید حیات بوده و شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت به تأیید نهایی رسانیده و اکنون حساب بانکی آنان مسدود یا دچار مشکل نیست، از سود نقدی این مرحله برخوردار می‌شوند. بدیهی است مشمولین در قید حیات که تاکنون شماره شبای بانکی خود را به تأیید سامانه سهام عدالت نرسانده‌اند، در این مرحله واریز سود ندارند و سود متعلق به آنان در مراحل بعد به‌طور یکجا پرداخت خواهد شد. شایان ذکر است سود واریزی این مرحله در خانوارهای تا پنج نفر در زمان ثبت‌نام، به ازای هر مشمول با مبلغ سهام یک میلیون تومان، معادل پنجاه (50) هزار تومان در نظر گرفته شده و مابقی طلب سود این افراد نیز پس از وصول از شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت به‌تدریج و طی یک یا 2 مرحله دیگر به حساب آنان واریز خواهد شد، ضمن آن که افراد با مبلغ سهامداری کمتر از یک میلیون تومان به تناسب مبلغ سهامداری خود از سود بهره‌مند می‌شوند.» روز 19 دی‌ماه بسیاری از خانواده‌ها منتظر بودند تا اس‌ام‌اس واریزی سودشان را دریافت کنند.

پولی که واریز نشد
 اگرچه رییس‌جمهور آقای «حسن روحانی» روز دوشنبه هفته گذشته دستور واریز سود سهام عدالت را صادر کرد و از سه‌شنبه نوزدهم دی‌ماه نیز کار واریز مبالغ به حساب بانکها از سوی سازمان خصوصی‌سازی آغاز شده است اما برخی بانک‌ها هنوز سود مشمولان را به شماره شبای آنها واریز نکرده‌اند. این در حالی است که در همان زمانی که دولت اعلام کرد مشمولان کد شبای خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کنند، رقابت فشرده و تنگاتنگی همراه با تبلیغات گسترده از سوی بانکها آغاز شد و همه شعب بانکی بسیج شده بودند تا شماره شبای حساب هر کسی را که در بانک آنها گشایش حساب کرده است، از طریق پیامک یا اطلاع‌رسانی‌های متنوع صادر کنند؛ اما امروز با گذشت چند روز بعضی از بانک‌ها هنوز سودی را به حساب سهام‌داران واریز نکرده‌اند. بر اساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی، سود هر یک از مشمولان که تا سقف یک میلیون تومان سهام عدالت در اختیار دارند، 150 هزار تومان است که در مرحله اول یک‌سوم آن یعنی 50 هزار تومان به حسابش واریز می‌شود. ضمن اینکه حداقل سود نیز برای افرادی که افزایش سرمایه نداده‌اند 26 هزار و 600 تومان در نظر گرفته شده است. بر اساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی، سود شرکتهای مشمول سهام عدالت برای سال مالی 95 معادل 4200 میلیارد تومان برآورد شده که 400 میلیارد تومان آن سهم افزایش سرمایه شرکتها شده و 3800میلیارد تومان به صورت نقدی به حساب مشمولان واریز خواهد شد که تاکنون هزار و 200 میلیارد تومان آن محقق شده و مابقی تا پایان اسفند به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز خواهد شد. آقای «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصاد و دارایی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه بعد از گذشت چندین روز، هنوز بسیاری از مشمولان سهام عدالت سود خود را دریافت نکرده‌اند، گفت: «علت این امر را از سازمان خصوصی‌سازی جویا خواهم شد.» وزیر امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: «البته 14 میلیون نفر هنوز کد شبای خود را به سازمان خصوصی‌سازی و سامانه سهام عدالت اعلام نکرده‌اند که بر این اساس ممکن است برخی مشمولان که هنوز سودی دریافت نکرده‌اند، در زمره این 14 میلیون نفر باشند.» مساله جالبی که درباره سود سهام عدالت در این روزها اتفاق افتاد، درباره کسانی است که قبلاً جزو لیست ثبت‌نام‌های قدیمی بوده‌اند و از گردونه ثبت‌نام عقب مانده‌اند.

سوار شدن جاماندگان
 آقای «علی‌اشرف پوری حسینی» رییس سازمان خصوصی‌سازی درباره کسانی که دعوتنامه‌هایشان مربوط به روزهای نخستین سهام عدالت است، در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: «افرادی که دعوتنامه سهام عدالت دارند اما به هر دلیل از ثبت‌نام نهایی سهام عدالت جا مانده‌اند، بیش از یک‌میلیون و 800 هزار نفر هستند که در آینده پس از پایان پروسه پرداخت سود، تعیین تکلیف شده و به حق‌شان می‌رسند.» از سال 85 که نطفه تولد سهام عدالت بسته شده است، تاکنون 4 میلیون و 226 هزار نفر از افراد جامعه به‌عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی شدند و به آنها سهام تعلق گرفت. از بین این تعداد از افراد، مشمولان در مراحل اولیه اجرای این طرح اقدام به ثبت‌نام و ارائه مدرک کرده‌اند، اما هنوز سهام عدالت به آنها اختصاص داده نشده است و بر این اساس سودی هم از این سهام عاید آنها نمی‌شود که اصطلاحاً به این دسته از مشمولان که تعداد آنها اندک هم نیست، جاماندگان سهام عدالت نامیده می‌شوند. بر اساس طرح جدید سازمان خصوصی‌سازی، فرصتی به جاماندگان داده شد تا ثبت‌نام را انجام دهند. البته پوری حسینی درباره میزان سودی که به جاماندگان تعلق می‌گیرد، در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته بود: «تنها یک‌سوم از سود رقمی که به حساب مشمولان واریز می‌شود، متعلق به آنها خواهد بود و سقف آن با توجه به ارزش هر سهام تا 50 هزار تومان رسیده است و قطعاً برخی افراد با توجه به ارزش پایین سهام‌شان از سود کمتری برخوردار خواهند بود. مابقی سود سهام مشمولان در صورت تکمیل مبالغ روزهای پایانی سال و شب عید واریز می‌شود.»  رییس سازمان خصوصی‌سازی، ارزش روز سهام عدالت را بیش از 4/2 میلیون تومان اعلام کرده بود. برنامه‌هایی برای کسانی که ثبت‌نام جدید انجام داده‌اند یا کسانی که جزو جاماندگان بوده‌اند، تنها برنامه‌های سازمان خصوصی‌سازی نیست. با آزاد شدن سهام عدالت، سهام هم به همه بیش از 80 میلیون نفر ایرانی تعلق می‌گیرد. هر چند که پوری حسینی پیشتر به نقل از خبرگزاری تسنیم گفته بود: «تا زمانی که ساماندهی ثبت‌نام‌شدگان قطعی که تعدادشان 49 میلیون و 226 هزار و 193 نفر است انجام نشود، سازمان خصوصی‌سازی به فکر ثبت‌نام جدید نخواهد بود. در شرایط فعلی باید سهام همه مشمولان ساماندهی شود.» ماجرای سهام عدالت البته همچنان ادامه دارد و بعید است به این زودی‌ها پرونده آن بسته شود؛ پرونده‌ای که انگار از همان ابتدای عمر 12 ساله‌اش، همواره جنجالی و خبرساز بوده است.

captcha
شماره‌های پیشین