397
شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۶
8

خبر

گزارش «صبح نو» از حرف‌های کسبه ساختمان پلاسکو یک هفته پیش از سالگرد آن اتفاق تلخ

وعده‌هایی که با ساختمان سوختند

تقریباً یک سال از سوختن و فروریختن یکی از نمادهای مدرنیته تهران، یعنی ساختمان پلاسکو می‌گذرد. ساختمانی که حالا یک سال پس از آن اتفاق مهیب، تبدیل‌شده است به نماد بحران و در هر مصاحبه و مشکلی از آن صحبت می‌شود. همه کارشناسان اجتماعی و روان‌پزشکان، مدیران شهری و رجال دولتی درباره همه مسائل و مشکلات از آلودگی هوا، زلزله، مقاوم نبودن ساختمان‌ها و حتی مشکلات روانی، آمار بالای طلاق، بیکاری و خودکشی گریزی به حادثه پلاسکو می‌زنند و یادی هم از آن می‌کنند. هنرمندان هم درباره آن داستان‌ها می‌نویسند و فیلم‌ها و تئاترها می‌سازند. شوک بزرگ پلاسکو هنوز بعد از گذشت یک سال از بین نرفته است، اما برای کسبه‌ای که در پلاسکو هم ساکن بودند، پلاسکو هنوز همراه با بغض، سفید شدن موها، ورشکستگی و وعده‌های عمل نشده است.

صبح نو

خبر

نوسازی ۱۷ هزار تاکسی در سال۹۷
فرسودگی تاکسی‌های درون شهری یکی از معضلات و علل اصلی آلودگی هوای تهران است که مدت‌هاست در انتظار نوسازی است و این طرح هرسال به سال بعد موکول می‌شود. حالا آقای شهریار افندی‌زاده قائم‌مقام معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از نوسازی ۱۷ هزار تاکسی در سال ۹۷ خبر داد و گفت: تا پایان سال نیز تعدادی اتوبوس جدید به ناوگان عمومی اضافه می‌شود. در این زمینه مدیریت شهری به‌طور جدی وارد شده به‌طوری‌که نوسازی تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.
وی درباره عمر مفید استفاده از تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها، اضافه کرد: سن تاکسی حدود 10 سال است. امسال قرار بود حدود 15 هزار تاکسی نوسازی شوند که از ابتدای سال تا به امروز حدود 3 هزار و 559 تاکسی نوسازی شده‌اند و علت انجام نشدن این موضوع برمی‌گردد به وام 20 میلیون تومان که این تسهیلات باید از طریق منابع دولتی (وزارت کشور و بانک‌ها) تنظیم شود که این امر محقق نشد.
وی ادامه داد: برای سال 97 برنامه‌ریزی وسیعی برای اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها شده است، به‌طوری‌که در بخش تاکسی‌ها 17 هزار تاکسی نوسازی خواهند شد ضمن اینکه باید تسهیلات لازم در اختیار آنها قرار‌گیرد.
 
زلزله به راه‌های اصلی آسیب نزد
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: زلزله اخیر به راه‌های اصلی خسارتی نزد. سرهنگ نادر رحمانی با اشاره به زلزله‌های متعدد روز گذشته در منطقه کرمان و کرمانشاه اضافه کرد: بر‌اساس برآوردهای انجام شده و به دنبال گزارش‌های پس از وقوع زلزله، خوشبختانه زیرساخت‌های اصلی ترافیکی با مشکل مواجه نشدند.
وی ادامه داد: در حال حاضر بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد زلزله به محورهای مواصلاتی اصلی در منطقه هجدک کرمان، کرمانشاه و ایلام خسارت قابل توجهی وارد نکرده و مشکلی برای تردد در این محورها وجود‌‌ندارد.
 
افزایش مصرف «گل» بین نوجوانان
رشد روز افزون و تنوع مواد مخدر و عدم آگاهی خانواده‌ها و همچنین نبود آموزش لازم باعث شده تا امروز به حتی مدارس هم به این موضوع آلوده شود. آقای عارف وهاب‌زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به توزیع درسنامه پیشگیری از اعتیاد برای معلمان سراسر کشور و تدریس آن در کلاس‌های درس گفته است: بر خلاف شیوع بالای شیشه در سال‌های قبل، اکنون مصرف گل در جوانان و نوجوانان بالا رفته است.
وی با اشاره به تخصیص اعتبار 10 میلیارد تومانی از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر برای آموزش‌وپرورش به منظور اجرای برنامه‌های پیشگیرانه اضافه کرد: خود وزارتخانه نیز باید تا 80 درصد هزینه‌های مربوط را تخصیص دهد تا بتوانیم برنامه‌های ویژه را پیش ببریم.
وی افزود: درسنامه‌ای برای کلیه معلمان مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم تهیه کرده‌ایم و معلمان موظف هستند این کتاب را که مصوبه آموزش‌وپرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر را دارد تدریس کرده و چند دقیقه از وقت خود را در کلاس‌های درس به آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد اختصاص دهند.
 
افزایش غلظت آلاینده‌های جوی
در شهرهای بزرگ
آلودگی مهمان همیشگی کشور شده و تدبیری هم در این بین برای از بین بردن یا حتی کاستن از این میزان موجود آلاینده‌ها وجود ندارد. حالا آقای احد وظیفه مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درباره وضعیت آب‌وهوایی کشور طی سه روز آینده گفته است: از اواسط روز یکشنبه با نفوذ سامانه بارشی به کشور، در برخی مناطق شمال غرب کشور و به تدریج در استان‌های ساحلی دریای خزر و دامنه‌های البرز بارش باران و برف، وزش باد و کاهش دما پیش‌بینی می‌شود.
وی درباره آخرین وضعیت آب‌وهوای کشور طی سه روز آینده گفت: براساس تحلیل آخرین نقشه‌ها و خروجی مدل‌های هواشناسی روز جمعه و شنبه، در غالب مناطق کشور جو نسبتاً آرامی حاکم است از این رو شرایط افزایش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای بزرگ و مناطق صنعتی واقع در مرکز کشور وجود دارد.
وی افزود: شنبه در شهرهای غربی و ارتفاعات گیلان بارش‌های خفیف و پراکنده پیش‌بینی می‌شود. همچنین از اواسط روز یکشنبه با نفوذ سامانه بارشی به کشور ابتدا در برخی مناطق شمال غرب کشور و به تدریج در استان‌های ساحلی دریای خزر و دامنه‌های البرز بارش باران و برف، وزش باد و کاهش دما پیش‌بینی می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین