397
شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۶
5
نخست‌وزیر لبنان خواستار بهترین روابط با ایران شد

چرخش حریری به‌سوی مقاومت

پس از آنکه «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان 13 آبان‌ماه امسال در عربستان و از طریق شبکه العربیه، استعفای مشکوک خود را همراه با سخنانی علیه ایران و حزب‌الله اعلام کرد، پس از گذشت دو ماه از آن استعفای نمایشی، حریری در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» تأکید کرد که حزب‌الله یکی از احزاب سیاسی رسمی در لبنان به‌شمار می‌رود و عامل ثبات این کشور است و روابط با ایران باید به‌صورت بهتری باشد.

خبر

صبح نو

خبر

بازداشت ۴ جوان عضو خاندان شهید آیت الله نمر در العوامیه
 مسوولان سعودی طی چند روز گذشته به العوامیه یورش برده و به بازداشت اعضای خاندان شهید آیت الله نمر باقر النمر اقدام کردند.
به گزارش مراة الجزیره،این نیروها سوار بر خودروهای زرهی و زرهپوش وارد محله الجمیمه شهر العوامیه شدند و به خانه خانواده حاج حسین عبدالله النمر یورش برده و دست به ارعاب ساکنان آن زدند. نیروهای سعودی چهارشنبه در یورش به خانه حاج حسین عبدالله النمر، جعفر حسن النمر و علی حسن النمر و عباس علی النمر و
احمد علی النمر را بازداشت کردند. هنوز سرنوشت این چهار نفر نامعلوم است و مسوولان سعودی برای بستگان آنها روشن نکرده‌اند که آنها در کجا و
تحت چه شرایطی نگهداری می‌شوند.
جنگنده اماراتی حریم هوایی قطر را نقض کرد
دولت قطر در ابلاغیه خود به شورای امنیت اعلام کرده است که یک جنگنده اماراتی دسامبر گذشته حریم هوایی این کشور را نقض کرده است.
طبق گزارش شبکه روسیا‌الیوم، قطر در این ابلاغیه خود آورده است که در صورت تکرار نقض حریم هوایی خود توسط جنگنده‌های اماراتی، اقدامات لازم را برای دفاع از مرزها، حریم هوایی و امنیت ملی خود و نیز حفظ حق حاکمیت مشروع خود اتخاذ خواهد کرد. نقض حریم هوایی قطر توسط جنگنده اماراتی در حالی است که چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر از بیش از 7 ماه پیش به بهانه حمایت قطر از تروریسم، روابط خود با قطر را قطع و تمامی پروازها به این کشور را تعلیق کرده‌اند و حتی عربستان تنها گذرگاه مرزی قطر تحت عنوان گذرگاه «سلوی» را بسته است.
احتمال درگیری نظامی سودان با اریتره و مصر
به گزارش سایت شبکه خبری المنار، سودان برای اولین بار اعلام کرد که پس از فعالیت‌های نظامی دو کشور مصر و اریتره در منطقه «ساوا» در شرق این کشور، احتمال وقوع درگیری میان ارتش سودان با نیروهای این دو کشور وجود دارد.
ابراهیم محمود، معاون رییس جمهور سودان و معاون رییس کنگره ملی حاکم گفت: رهبران حزب در نشستی در دفتر این حزب، در پی دریافت اطلاعاتی امنیتی مبنی بر تهدیدات احتمالی مصر و اریتره در منطقه ساوا دستور استمرار تدابیر امنیتی در مرزهای شرقی سودان را صادر کردند.
پیش‌تر گزارش‌های مطبوعاتی حاکی از ورود تجهیزات نظامی مصر شامل سلاح‌های جدید، خودروهای نفربر و خودروهای شاسی بلند به پایگاه نظامی ساوا در اریتره بودند.
سودان و مصر چندین پرونده اختلاف دارند که از جمله آنها سد النهضة در اتیوپی و درگیری‌های مرزی در مثلث حلایب در ساحل دریای سرخ است که از سال ۱۹۹۵ میلادی در کنترل مصر قرار دارد.
دیده بان حقوق بشر: بن سلمان باید مجازات شود
به گزارش پایگاه خبری النشره«ساره لیا» مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر، جنگ کنونی در یمن را « احمقانه‌ترین جنگ و جنگ بی معنی ائتلاف عربی» توصیف کرد که «هیچ راهبردی ندارد و اهدافش شک برانگیز است».
وی افزود: سازمان دیده بان حقوق بشر خواهان اعمال تحریم علیه ائتلاف عربی و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شده است که باید او و سایر مسوولان سعودی مجازات شوند.
ساره لیا گفت: «همه در ویرانی یمن شریک هستند و دیده بان حقوق بشر دفاتری در یمن دارد که استفاده عربستان از برخی سلاح‌ها و فروشندگان آنها به عربستان را مشخص کرده‌اند.»
کمک 3 میلیون دلاری ژاپن
 برای بازگشت روهینگیاها به میانمار
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تارو کونو، وزیر امور خارجه ژاپن در حالی به میانمار سفر کرده که دولت توکیو اعلام کرد مبلغ سه میلیون دلار به دولت میانمار برای کمک به تسهیل بازگشت مسلمانان روهینگیاها از بنگلادش به استان راخین واقع در غرب میانمار ارائه می‌کند.
میانمار و بنگلادش در توافقی در 23 نوامبر سال گذشته میلادی اعلام کردند که مسلمانان روهینگیایی می‌توانند به کشورشان بازگردند. این در حالی است که میانمار اعلام کرده که این توافق از 23 ژانویه 2018 آغاز می‌شود. تعداد روهینگیایی‌هایی که بازمی‌گردند، هنوز مشخص نیست.
از آغاز عملیات ارتش میانمار علیه شبه‌نظامیان روهینگیا در غرب این کشور در 25 اوت سال 2017، بیش از 650 هزار مسلمان روهینگیایی این منطقه را ترک گفته و به بنگلادش گریخته‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین