397
شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۶
4

از انفعال تا پیش‌دستی

تلاش برای اختلاف افکنی در جبهه اصول گرایان

انتقام گیری از فداکاری انقلابی

بالاخره روزه سکوت صادق محصولی پایان یافت و بار دیگر دوستدار دیرین محمود احمدی نژاد در فقدان سوژه برای جدال سیاسی، اختلاف افکنی در بدنه اصول گرایان را آغاز کرد. گویا کارویژه سیاسی این دسته از فعالان سیاسی از انتخابات مجلس شورای اسلامی نهم تا اکنون تغییر نکرده است؛ کنشی غیراصول گرایانه در پوشش انقلابی نمایی.

مجمع تشخیص در اطلاعیه‌ای اعلام کرد

جزئیات نشست مشترک نمایندگان آمریکا، منافقین، بارزانی‌ و عربستان درباره ایران

صبح نو

تلاش برای اختلاف افکنی در جبهه اصول گرایان

انتقام گیری از فداکاری انقلابی

بالاخره روزه سکوت صادق محصولی پایان یافت و بار دیگر دوستدار دیرین محمود احمدی نژاد در فقدان سوژه برای جدال سیاسی، اختلاف افکنی در بدنه اصول گرایان را آغاز کرد. گویا کارویژه سیاسی این دسته از فعالان سیاسی از انتخابات مجلس شورای اسلامی نهم تا اکنون تغییر نکرده است؛ کنشی غیراصول گرایانه در پوشش انقلابی نمایی.

آقای صادق محصولی عضو شورای مرکزی یکی از احزاب، در تحلیل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، ناکامی اصول گرایان را با ادبیاتی به دور از انصاف به عدم زمان شناسی دکترمحمدباقر قالیباف در انصراف از رقابت سیاسی و عدم ذکر دقیق جزییات اقدامات تخریبی برخی افراد  بیان کرده است؛ اما این سؤال در میان تحلیلگران دلسوز اصول گرایی مطرح است که چشم انداز این کارکرد تخریبی در اردوگاه اصول گرایان برای کدام کارزار رقابتی ترسیم شده است؟!

تک ستاره مالی
در سپهر سیاست کشور، صادق محصولی تنها کنشگر سیاسی نیست، او به روایت یاران سیاسی‌اش منبع مالی یک جبهه سیاسی محسوب می‌شود. اولین بار حجت الاسلام قاسم روان بخش، از نقش آفرینی مالی محصولی روایت کرد؛
او در خصوص منابع مالی این جبهه گفته بود که بخشی از منابع ما برای تبلیغات انتخاباتی 450 میلیون تومانی است که آقای محصولی به عنوان خمس پرداخت کرده است و از سوی دیگر مهر تأیید این کمک میلیونی را حجت الاسلام محمود نبویان زد و گفت: «پول خمس باید دست مراجع برسد، اگر مرجعی اجازه داد، این پول می‌تواند در محل خاصی خرج شود.» هرچند حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی گفتارهای یاران سیاسی خود را رد کرد و اظهار داشت: ‌«محصولی می‌گفت همان‌هایی که این مساله را بیان می‌کنند، شاهدند که خمسم را چند سال پیش به دفتر آقا تحویل دادم؛ متأسفانه برخی این مطالب را بیان می‌کنند که آدم از آنها توقع ندارد، برخی هر چیزی را به هر فردی نسبت می‌دهند.» هرچند برخی او را نماد جریانی می‌دانند که همچنان خواهان استمرار قرابت فکری با محمود احمدی نژاد است.

ساز همیشه ناکوک اختلاف آفرینی
در برهه زمانی که نیروهای سیاسی جریان اصلاحات و حامیان دولت یازدهم به دلیل فقدان عملکرد مناسب پاستورنشینان در عرصه عمومی و زمزمه‌های جدی شکست، پیوندهای جدی همگرایی را شکل داده بودند و از هرگونه جنگ روانی علیه رقبا ابایی نداشتند؛ در این میان یک جریان داخلی  همچنان خواهان کارکرد واگرایانه خود در میان اصول گرایان است.
هشت ماه پس از ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم؛ صادق محصولی علت اصلی شکست را اقدام فداکارانه محمدباقر قالیباف تلقی می‌کند و مدعی است که کناره گیری «در آن مقطعی که انجام شد موافق نبودیم ولی اگر از ابتدا کناره‌گیری صورت گرفته بود خوب و لازم می‌دانستیم.» وی در پاسخ به این سؤال که این موضع را اعلام کرده بودید یا از طرف افرادی سعی کردید، به ایشان منتقل کنید؛ اظهار داشت: «کسی با ما مشورت نکرده بود ولی به گفته خودشان همان دوستان دیگر برای ایشان تصمیم گرفتند. این روش‌ها را نمی‌پسندیم. آن زمانی که آقای قالیباف باید به نفع آقای رییسی موضع می‌گرفت و اعلام حمایت می‌کرد و راه می‌افتاد، نگرفت. البته نه‌فقط ایشان بلکه همه دوستان جمنا این کار را نکردند و الا انتخابات به دور دوم می‌رفت و آقای رییسی در دور دوم رأی می‌آورد. شاید در مرحله اول هم رأی می‌آورد ولی این کار را نکردند و فرصت را سوزاندند. این سخنان در حالی بیان می‌شود که ممانعت‌ها و فشارهای نزدیک به گوینده این سخنان مبنی بر کناره‌گیری و نزدیک شدن به قالیباف  نسبت به اعضای تصمیم ساز ستاد حجت الاسلام رییسی مانع از موج دوم جهش رأی آقای رئیسی شد. اقدامی که در سخنرانی مصلای تهران آغاز و حضور مشترک در شهرستان مشهد متبلور می‌شد.
سید محمد حسینی، عضو شورای مرکزی جمنا پیرامون اقدامات آسیب زا به سازمان رأی مخالفان استمرار دولت یازدهم با ضمیر مرجع غائب  اظهار داشت: «پیشنهاد جمنا این بود که آقای قالیباف به عنوان معاون اول مطرح شود چون عده‌ای اعتقاد داشتند که آقای قالیباف یک مدیر اجرایی توانمند است و اگر برخی انتقاداتی دارند که آقای رییسی در کارهای اجرایی نبوده با این ترکیب این انتقادات بر طرف می‌شود و آقای رییسی و قالیباف می‌توانند مکمل خوبی برای هم باشند.» سپس این عضو شورای مرکزی جمنا افزود: « از طرف دیگر اعلام این ایده می‌توانست انگیزه ستادهای آقای قالیباف را برای همکارى با ستادهای رییسی بیشتر کند اما به هر دلیلی ستاد آقای رییسی یا خود ایشان به این جمع‌بندی نرسیدند که معاون اولی آقای قالیباف را اعلام کنند.»

ناقوس آغاز مبارزه انقلابی
«همان‌طور که شهید بهشتی پیش بینی کرده بود، مبارزه با فرصت طلبانِ انقلابی نما بسیار پرهزینه شده است، چون این جریان موریانه وار در حال خوردن ریشه‌های انقلاب است و گروهی که نه تنها با انقلابی‌های اصیل تضاد مبانی فکری دارند، بلکه جریانی هستند که منافع مادی آنها به خطر افتاده است.» این گزاره‌ها بخشی از بیانیه محمدباقر قالیباف برای کنشی معطوف به ارزش‌های اسلامی و به منظور وحدت در جبهه انقلاب در اردیبهشت ماه صادر شد. هرچند برخی از طیف‌های سیاسی در تحلیل‌های غیرمنصفانه به جای تشکر از اقدام مؤثر  قالیباف، او را عامل شکست قلمداد می‌کنند ولی به روایت همین بیانیه «مبارزه تازه آغاز شده است و تا ریشه کنی کامل فساد و ناکارآمدی، باید جان و آبروی خود را نیز بی چشمداشت فدا کرد.» در رسم، منش و بینش سیاست ورزی نواصول گرایانه دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی هدف اعلامی و اعلامی است بنابراین نواصول گرایی به مثابه عدم نقش آفرینی بازیگران سیاسی قدرت طلب در آینده است که حتی به کتمان و خدشه به کنش‌های دلسوزانه و فداکارانه برای پیروزی جمعی می‌انجامد و از سوی دیگر باید ردپای اختلاف افکنی برای گام‌های اصول گرایان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آتی را از اکنون رصد کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین