397
شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۶
3
سرنوشت مهم‌ترین دستاورد دولت روحانی در انتظار تصمیم ترامپ است

معمای 13 ژانویه

تنها چند روز مانده به 13 ژانویه -روزی که ترامپ درباره ماندن یا نماندن آمریکا در برجام تصمیم گیری می‌کند- بود که آقای عباس عراقچی، هشدار داد که باید آماده خارج شدن ترامپ از برجام باشیم.

قبول صادقانه مردم‌سالاری دینی

صبح نو

سرنوشت مهم‌ترین دستاورد دولت روحانی در انتظار تصمیم ترامپ است

معمای 13 ژانویه

تنها چند روز مانده به 13 ژانویه -روزی که ترامپ درباره ماندن یا نماندن آمریکا در برجام تصمیم گیری می‌کند- بود که آقای عباس عراقچی، هشدار داد که باید آماده خارج شدن ترامپ از برجام باشیم.

معاون وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد که ایران برای همه سناریوها درباره حفظ یا خروج آمریکا از برجام خود را آماده کرده است. او گفت: «رییس جمهور آمریکا در یک ساله گذشته برای از بین بردن برجام کارهای بسیاری انجام داده و حتی ممکن است با تلاش‌هایی که می‌خواهد انجام دهد در چند روز آینده برجام از بین برود که در این زمینه منطقه و جامعه بین‌المللی باید آمادگی لازم را داشته باشد.»

همزمانی دو ضرب الاجل برجامی ترامپ
رییس جمهور آمریکا هر 121 روز یکبار در خصوص لغو یا از سر گیری تحریم‌ها تصمیم گیری می‌کند که به معنای خروج از برجام است و از طرفی هر 90 روز یکبار یک ارزیابی را دریافت می‌کند اما در اکتبر 2017 و در گزارش 90 روزه از تأیید برجام خودداری کرده و با این کار سرنوشت این توافق را به کنگره سپرد تا درخصوص بازگشت تحریم‌های هسته‌ای یا تغییر قوانین مربوط به این توافق تصمیم گیری کند. در این میان اما با وجود اینکه  ضرب الاجل 60 روزه کنگره برای بازگرداندن تحریم‌های برجامی علیه ایران، در 22 آذرماه به پایان رسید، این نهاد قانونگذاری آمریکا هیچ اقدامی در این زمینه نکرد.
امروز در 13 ژانویه (23 دی ماه)  تصمیم ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران با ضرب‌الاجل وی برای تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای در گزارش به کنگره که باید سه ماه یک بار انجام شود، همزمان شده است. ترامپ که تاکنون دو بار تعلیق تحریم‌های هسته‌ای را امضا کرده، امروز باید برای سومین بار در این باره تصمیم گیری کند اما در صورتی که تحریم‌ها را بار دیگر تعلیق نکند، این اقدام به منزله خروج آمریکا از این توافق هسته‌ای محسوب خواهد شد. اگر ترامپ تحریم‌های ثانویه را مجدداً فعال کند، مشکلی که برای ایران ایجاد می‌شود این است که شرکت‌های طرف قرارداد ایران، بار دیگر از ترس مجازات توسط آمریکا، با ایران کار نخواهند کرد و این، به معنی خروج آمریکا از برجام و آغاز مجدد مشکلات ایران در مراودات اقتصادی است.

هزینه نقض عهد برجام برای آژانس
البته سخنان آقای عراقچی تنها پیش بینی مقامات ایرانی نبود، آقای صالحی رییس سازمان انرژی اتمی هم در اقدامی پیشگیرانه در تماس تلفنی به آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: «نقض عهد برجام از جانب دولت آمریکا می‌تواند بر کاهش همکاری‌های ایران و آژانس تأثیر بگذارد.»
آقای بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تبیین جزییات گفت وگوی تلفنی رییس سازمان انرژی اتمی با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: آقای صالحی در این گفت وگوی تلفنی به آقای آمانو اعلام کرد که ما توافق پادمانی خود را اجرا می‌کنیم اما این را در نظر داشته باشند که اگر آمریکایی‌ها تعهداتشان را انجام ندهند نباید انتظار داشته باشند که ایران به همکاری‌هایی که در دو سال اخیر پس از برجام با آژانس داشته است، ادامه بدهد.

هشدار، اقدام متقابل همزمان با نقض عهد
کمالوندی هشدار داد: «اگر تمدید تعلیق تحریم‌ها در موعد مقرر امضا نشود بلافاصله در همان روز یا روزهای نخست پس از آن، نخستین اقدام متقابل را انجام می‌دهیم که البته درباره نوع همکاری‌هایی که کاهش خواهیم داد، بعداً توضیح بیشتری می‌دهیم گرچه ما به تعهدات پادمانی که مربوط به پیش از برجام است، پایبند بوده و خواهیم بود.»
از سویی دیگر آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه که به منظور دیدار با همتای روسی خود به مسکو سفر کرد، در دیدار با سرگئی لاوروف بر اهمیت پایبندی همه طرف‌ها به برجام تاکید کرد و گفت: «ادامه روند اجرای برجام مستلزم پایبندی آمریکا به تعهداتش است.» وی همچنین در رابطه با دیدارهایش با اعضای 1+5 گفته بود که نیاز است برای پیگیری جدی توافق هسته‌ای هماهنگی‌ها و رایزنی‌هایی از نزدیک انجام دهیم.

آنچه در نشست برجامی «بروکسل» گذشت
تجربه رفتار ترامپ در برخورد با برجام در اکتبر 2017 سبب شد در آستانه ضرب‌الاجل رییس‌جمهور آمریکا برای تصمیم‌گیری درباره تأیید توافق هسته‌ای و تمدید تعلیق تحریم‌های ایران به واسطه این توافق، روز پنج‌شنبه نشستی در بروکسل با حضور وزیر امور خارجه ایران و وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان برگزار شد.
در این نشست انگلیس، فرانسه و آلمان به تهران تضمین دادند که به توافق هسته‌ای پایبند می‌مانند. این کشورهای اروپایی در این نشست که به سرپرستی فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد، از ایران خواستند تا به پایبندی خود به توافق هسته‌ای و همکاری با بازرسان بین‌المللی ادامه دهد.
همچنین رییس جمهور فرانسه در یک تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود بر لزوم تعهد به برجام و اجرای آن تاکید کرد. بنابر اعلام کاخ الیزه، مکرون در این گفت‌وگو بر عزم فرانسه بر در اجرای سرسختانه برجام یک بار دیگر تاکید کرد و خواست تا همه طرف‌ها به آن احترام بگذارند.

موگرینی: برجام برای امنیت اروپا کلیدی است
بعد از نشست بروکسل و تاکید اتحادیه اروپا به حفظ برجام، موگرینی در توئیتی نوشت: توافق ایران در حال جواب دادن است و یک مساله کلیدی برای امنیت اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. اروپا از این توافق حمایت می‌کند و انتظار دارد تمام کشورها آن را کاملاً اجرا کنند.
تاکید اروپا بر لزوم پایبندی به برجام در حالی است که ایران پیش از این بارها حفظ برجام را به پایبندی اتحادیه اروپا به این توافق منوط کرده است. این بار اما ایران نباید به حمایت‌های اروپا دلخوش کرده و در برابر اقدامات ضدبرجامی آمریکا اقدام متقابلی صورت ندهد.

مسوولان فراموش نکنند
عملکرد ترامپ در اکتبر 2017 عملاً نشانگر خروج آمریکا از برجام بود اما جمهوری اسلامی به بهانه حمایت اروپا از توافق هسته‌ای، اقدام متقابلی انجام نداد اما مسوولان نباید فراموش کنند که تجربه سال‌ها تحریم ایران نشان داده است که اروپا به علت ترس از آمریکا و مراوات اقتصادی بالایی که با ایالات متحده دارد، حاضر به مراوده با ایران نخواهند بود یا به بهانه واهی تهدیدهای آمریکا حاضر به انعقاد قراردادهای بزرگ با جمهوری اسلامی نیست. با این حال اما اجماع کشورهای اروپایی علیه اقدامات خصمانه ترامپ درباره برجام و تاکید آن‌ها بر حفظ توافق هسته‌ای سبب شده است تا برنامه ریزی‌های آمریکا با مشکل مواجه شود و رسانه‌های آمریکایی از تصمیم رییس جمهور آمریکا برای امضای تعلیق تحریم‌ها خبر می‌دهند.

پیش بینی تصمیم برجامی ترامپ
نشریه آمریکایی پولیتیکو نوشت: ترامپ که برجام را بدترین توافق ممکن دانسته بود و در ماه اکتبر گذشته با وجود شواهد متعدد پایبندی ایران به برجام، آن را تأیید نکرد، یکبار دیگر به واسطه تهدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران، برجام را زنده نگه می‌دارد.
خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که  مشاوران دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا می گویند که وی در ضرب‌الاجل روز جمعه (٢٢ دی) دستور تمدید تعلیق تحریم‌های ایران را که به واسطه برجام برداشته شده بودند، بار دیگر صادر خواهد کرد.

تحریم‌های جدید علیه ایران
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در خبری گزارش داد که کارشناسان انتظار دارند ترامپ روز جمعه باز هم تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند. بر اساس این گزارش، به گفته مقامات و مشاوران آمریکایی احتمال دارد دونالد ترامپ همزمان با اعلام این تصمیم که بخشی از تعهدات واشنگتن در توافق هسته‌ای به شمار می‌آید، تحریم‌های اقتصادی هدفمند جدیدی را علیه افراد و بازرگانان ایرانی صادر کند. این محدودیت‌های جدید ممکن است شرکت‌ها و اشخاصی را هدف قرار دهد که تحریم‌هایشان با اجرای توافق هسته‌ای تعلیق
 شده‌بود.
در همین ارتباط استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت که واشنگتن در حال برنامه‌ریزی برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است. با توجه به شواهد موجود به نظر می‌رسد که ترامپ تعلیق تحریم‌های ثانویه علیه جمهوری اسلامی را تمدید می‌کند، اما با توجه به بهانه‌های جدیدی که سر اغتشاشات ایران به دست آورده، تعداد قابل توجهی از افراد و نهادهای ایرانی را به لیست تحریم اضافه می‌کند و بخش 105 و بخش 106 کاتسا هم زیرساخت حقوقی این کار را به ترامپ داده است. در واقع آمریکایی‌ها در تلاشند تا برجام را به حالت احتضار درآوردند.

 

captcha
شماره‌های پیشین