397
شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۶
15
گزارش «صبح نو»از دیدار جمعی از مستندسازان جوان با رهبر انقلاب

صفای هنر انقلابی را در آثارتان حفظ کنید

تعدادی از مستندسازان جوان با انتشار تصاویری در شبکه‌های شخصی خود از دیدار هفته گذشته رهبر انقلاب با جمعی از مستندسازان خبر دادند.

کارگردان تئاتر 23 روز : دمپایی‌هایمان توی دستمان بود

صبح نو

کارگردان تئاتر 23 روز : دمپایی‌هایمان توی دستمان بود

مسلم رضایی کارگردان نمایشی است با عنوان تئاتر 23 که این روزها در تماشاخانه سرو روی صحنه می‌رود.
موضوع این تئاتر در خصوص همسران شهدای دفاع مقدس است و روایت عاشقانه‌ای است از یک زن ایثارگر و فداکار که هیچ زمانی جدایی شوهر شهیدش را باور نمی‌کند و در لحظه به لحظه زندگی در کنار تمام سختی‌ها عاشقانه آماده تیمار داری و وفا داری برای شوهر شهیدش است .

چه شد که سراغ این موضوع رفتید؟
اجازه بدهید یادی کنم از کودکی و مهاجرت تحمیلی از استان جنگ زده به استانی دیگر.
 خاطرم هست جمله‌ای از برادرم که همیشه می‌گفت ما در کودکی دمپایی‌هایمان به جای پاها در دست‌هایمان بود. 8سال دفاع مقدس یکی از مهم‌ترین موضوع‌های این مرز و بوم است و من هنرمند وظیفه خود می‌دانم از قهرمانان جنگ تحمیلی یادی کنم.من جنگ نرفته‌ام اما فکر می‌کنم در حال ادای دین خود به خانواده‌محترم‌شهدا هستم.

آیا زمینه ذهنی و آشنایی با چنین مسأله‌ای داشتید؟
به طور قطع همه مردم ایران زمین آشنایی نزدیکی با خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران دارند و من هم مستثنا نیستم. موضوع زیبایی این نمایش من رو وادار کرد که سراغ این نمایشنامه بروم.

هدف شما از پرداختن به چنین موضوعی چی بود؟
هدف من شناساندن فرهنگ دفاع به نسل جدید میهن‌مان است.

در اجرا چقدر به آنچه می‌خواستید رسیدید؟
این سؤال به شدت برای من سخت است. من و گروه نمایش تمام تلاش خودمان را کردیم به اهدافی که نمایش داشت دست پیدا کنیم. امیدوارم از نظر تمام تماشاگران هم اینچنین باشد.

خود شما در این نمایش ایفای نقش هم می‌کنید؟ وقتی در حال اجرای چنین قصه‌ای هستید به عنوان بازیگر چه حسی دارید؟
بنده اصالتاً بازیگر هستم و در تمام این سال‌ها که بازیگری کرده‌ام بهترین نقش‌های عمر هنریم نقش‌هایی بود که با موضوع دفاع مقدس اجرا کردم. وقتی متن را به پیشنهاد نویسنده مطالعه کردم، تمام تلاشم را به کار بستم تا از نقش محمد ظاهر چشم پوشی کنم اما از آنجا که بنده عاشق سوپر‌استارهای مقاومت و ایثار وطن هستم در قامت این نقش ظاهر شدم. امید است توانسته باشم قامت رشید جانبازان و شهدا را به تصویر کشیده باشم.

درفضای کنونی حاکم بر تئاتر چقدر به تئاتر دفاع مقدس پرداخته می‌شود؟ به نظر شما کافی است؟
برای کافی بودن سقف و معیاری در این ژانر معنا ندارد و تا فرهنگ مقاومت برای ما معنا می‌دهد باید در این راستا به تولید تئاتر مقاومت ادامه دهیم.

نمایش 23 جزو اولین آثاری است که پس از بازگشای تماشاخانه سرو در آن اجرا می‌رود؟ آیا از اجرا در این سالن راضی هستید؟
بدیهی است برای اهالی تئاتر یکی از بهترین ابزارهای تولید داشتن امکانات و زیرساخت‌های به روز است. طبعاً در فراوانی سالن‌های مختلف تئاتر در تهران ایجاد سالن نو ظهوری با داشتن امکاناتی مجهز و به روز شده، مشقات تولید اثر را کاهش و در راستای تقویت کالبد نمایش از حیث تمرکز کارگردان و عوامل اجرایی شرایط مطلوبی را فراهم می‌سازند که جا دارد صمیمانه از مدیرعامل مجموعه که دلسوزانه در جهت ساخت و تجهیز تماشاخانه تمامی همت خود را به کار گمارده تقدیر و تشکر ویژه داشته باشم.

استقبال نسبتاً خوبی از نمایش 23 صورت گرفته است، علت را چه می‌بینید؟
درک صحیح و همزاد پنداری مخاطبان عزیز با این نمایش است.

captcha
شماره‌های پیشین