396
چهارشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۶
4
سه‌نماینده: مجلس بازیچه نشود

«نه»خانه ملت به بودجه‌بازی دولت

باز هم رویارویی دولت و مجلس درباره گرانی بنزین؛ بعد از مخالفت نمایندگان کمیسیون تلفیق با افزایش نرخ حامل‌های انرژی، رییس‌جمهور با سخنانی مجلس را متهم کرد و برای نمایندگان ملت خط و نشان کشید: «اگر نمایندگان مجلس دست دولت را ببندند، یا باید راه‌حل جایگزین بهتری ارائه دهند یا خودشان پاسخگوی مردم باشند.»این رویارویی تنها چند روز بعد از جلسه روحانی با روسای کمیسیون‌های مجلس صورت می‌گیرد.جلسه‌ای که برای نخستین بار و به منظور هماهنگی بیشتر برای بودجه 97 برگزار شد.

انفجار جدید در نفت‌کش ایرانی؛ تعلل عمدی چین در اطفاء حریق

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی است نفت‌کش آتش‌گرفته متعلق به شرکت کشتیرانی ایران که با یک کشتی باربری هنگ‌کنگی برخورد کرده بود، در حال غرق شدن است و خطر انفجار آن وجود دارد.

صبح نو

انفجار جدید در نفت‌کش ایرانی؛ تعلل عمدی چین در اطفاء حریق

تازه‌ترین گزارش‌ها حاکی است نفت‌کش آتش‌گرفته متعلق به شرکت کشتیرانی ایران که با یک کشتی باربری هنگ‌کنگی برخورد کرده بود، در حال غرق شدن است و خطر انفجار آن وجود دارد.

بر اساس گزارشی از تلویزیون مرکزی چین، به دنبال حادثه مذکور در آب‌های شرق چین و در نزدیکی شهر شانگهای این کشور 32 ملوان و خدمه نفتکش که 30 نفر از آنها ایرانی و 2 نفر دیگر بنگلادشی بودند، ناپدید شدند.
تلویزیون چین در گزارش خود آورده است سه کشور، کشتی‌ها، هواپیماها و بالگردهای خود را برای امداد و نجات و عملیات جست‌وجو به منطقه اعزام کرده‌اند.
این گزارش می‌افزاید هیچ یک از سرنشینان ناپدید شده این نفت‌کش که ساعت هشت شب روز شنبه دچار حادثه شد، پیدا نشده‌اند و گازهای سمی در فضای منطقه وجود دارد و کار پاک‌سازی آب‌های منطقه هم با کندی پیش می‌رود.
گزارش ادامه می‌دهد سه کشور آمریکا، کره‌جنوبی و چین در حال اجرای عملیات جست‌وجو هستند و یک فروند هواپیمای پی ـ 8 آمریکا نیز از پایگاه اوکیناوا در ژاپن به این منطقه اعزام شده است و در عملیات شرکت دارد.
«کوان یون دوک» از مسوولان گشت ساحلی کره‌جنوبی می‌گوید دود سیاهی که از آتش‌سوزی نفت‌کش به هوا بلند شده است تا بعدازظهر دوشنبه نیز ادامه داشته است و به‌دلیل کاهش دید و افزایش شعاع آتش‌سوزی، کار جست‌وجو و پاکسازی بسیار سخت انجام می‌شود. از سویی دیگر، سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفت‌کش ایران گفت: با وجود تلاش‌ها و تماس‌های مکرر با دولت چین متأسفانه همکاری لازم برای اطفاء حریق در نفتکش ایرانی صورت نمی‌گیرد.
کاپیتان محسن بهرامی افزود: متأسفانه یک ساعت پیش، انفجار جدیدی در نفتکش «سانچی» در دریای جنوب شرقی چین اتفاق افتاد اما براساس آخرین تصاویری که از منطقه به دستمان رسیده این انفجار مشکلی را برای کشتی ایجاد نکرده و مواد نفتی خارج شده از مخازن در حال سوختن است.
وی ادامه داد: با وجود حضور چند کشتی نفتخوار چینی در منطقه اما اقدام جدی برای اطفاء حریق نفتکش ایرانی صورت نمی‌گیرد و این کشتی‌ها تنها به‌صورت مانور در اطراف نفتکش درحال اشتعال ایرانی حضور دارند.
سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: به نظر می‌رسد چینی‌ها از روی قصد و به‌صورت عمدی عملیات جدی برای اطفاء حریق کشتی ایرانی انجام نمی‌دهند و یکی از احتمالات این است که چینی‌ها منتظر به پایان رسیدن محموله میعانات گازی نفتکش ایرانی هستند.
کاپیتان بهرامی افزود: به همین دلیل ما با یک شرکت ژاپنی به توافق رسیدیم که به‌سرعت برای اطفاء حریق کشتی ایرانی وارد عمل شود و حتی حاضریم نفراتی را از ایران برای تسریع در اطفاء حریق اعزام کنیم.
وی تصریح کرد: برخی از همکاران ما که تجربیات بسیاری در اطفاء حریق به‌خصوص در زمان جنگ دارند برای حضور در منطقه و کمک به خاموش شدن حریق در نفتکش سانچی اعلام آمادگی کردند.
سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران گفت: رایزنی‌های بسیاری از طریق وزارت امور خارجه، نمایندگی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و نمایندگان اعزامی شرکت ملی نفتکش با مقامات چینی درحال انجام است که امیدواریم در روند عملیات اطفاء حریق مؤثر باشد.
کاپیتان بهرامی درباره آخرین خبرها از سرنوشت خدمه نفتکش سانچی گفت: هنوز هیچ خبر جدیدی از خدمه کشتی منتشر نشده و ما امیدواریم با تسریع در عملیات اطفاء همکاران خود را در شرایط سلامت نجات دهیم.
آتش‌سوزی در نفتکش حامل نفت ایران که در ۳۰۰ کیلومتری شرق چین دچار سانحه شده، برای سومین روز پیاپی همچنان ادامه دارد؛ مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران تائید کرده که آتش‌سوزی روند بسیار خطرناکی به خود گرفته‌است.
وضعیت و شرایط بد جوی و دریایی، از جمله امواج و بادهای شدید، همچنان کار پایان‌دادن به حریق، جست‌وجو و امدادرسانی احتمالی به خدمه ناپدیدشده را با دشواری روبه‌رو می‌کند.

دستور روحانی برای رسیدگی به وضعیت کارکنان نفتکش ایرانی
حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه‌ای که روز سه‌شنبه با حضور وزیران امور خارجه، نفت و راه و شهرسازی و سایر مسوولان ذیربط برگزار شد، پس از استماع گزارش‌ها، تاکید کرد که مهم‌ترین موضوع در مرحله کنونی تعیین سرنوشت و رسیدگی به وضعیت کارکنان این نفتکش و خانواده‌های عزیز آنان است و همزمان نیز باید پیگیری‌های لازم حقوقی برای جبران خسارات وارده، انجام گیرد.
رییس‌جمهور در این جلسه پس از گزارش مهندس زنگنه وزیر نفت و دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی، از آنها خواست که ضمن ارائه گزارش نهایی و فنی از دلایل حادثه، پیگیری‌های لازم را برای رسیدگی به ابعاد مختلف حادثه و به‌ویژه سرنوشت کارکنان کشتی و خانواده‌های این عزیزان انجام دهند.
روحانی همچنین ضمن اخذ گزارش دکتر ظریف از پیگیری‌های وزارت امور خارجه، دستور داد تا تمام امکانات دستگاه دیپلماسی برای پشتیبانی سیاسی و حقوقی، تسریع عملیات اطفای حریق، رسیدگی به وضعیت کارکنان و مذاکرات لازم با کشورهای همجوار ساحلی فعال شود. نفتکش ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره‌جنوبی عصر شانزدهم دیماه و پس از تصادم یک کشتی باری با آن، طعمه حریق شد و عملیات برای اطفای حریق و تعیین سرنوشت ۳۲ خدمه این کشتی همچنان ادامه دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین