396
چهارشنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۶
14
خیزِ ماکرون علیه شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی

با اخبار جعلی سایبر مبارزه می کنیم

طبق آمار، کتاب‌های کمک‌درسی و تربیت فرزند در صدر پرشمارگان‌ترین کتاب‌های آبان قرار گرفتند

تصورات فرهیخته‌پندارانه از کتاب

کتاب در نگاه عموم جامعه، کالایی است هم‌ردیف دیگر کالاها و محصولات که قرار است به احساس نیازی که در زندگی عادی آنها به‌وجود آمده پاسخ گوید.

صبح نو

خیزِ ماکرون علیه شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی

با اخبار جعلی سایبر مبارزه می کنیم

رییس‌جمهور فرانسه که در روزهای گذشته بارها به موضوع گسترش اخبار جعلی در رسانه‌های اجتماعی اشاره کرده بود، از قصد خود برای معرفی لایحه‌ای برای مبارزه با آنها خبر داده است.
به گزارش تسنیم، وی هفته گذشته در جمع خبرنگارانِ «کاخ‌الیزه» با اشاره به اینکه برخی از رسانه‌های اجتماعی به ابزارهایی برای ارائه اطلاعات نادرست و راه‌اندازی هجمه‌های تبلیغاتی علیه شخصیت‌های صنف‌های مختلف تبدیل شده‌اند، خواستار مسدود کردن آنها شد.
ماکرون گفت: «در شبکه‌های اجتماعی سراسر جهان و به‌تمام زبان‌ها، هزاران حساب کاربری ایجاد شده‌اند که هدفشان گسترش پروپاگاندا و ترویج دروغ برای لکه‌دار کردن حیثیت مقام‌های سیاسی، شخصیت‌ها، مقام‌های دولتی و روزنامه‌نگاران است.»
طرح ماکرون، با مخالفت‌هایی در محافل سیاسی فرانسه روبه‌رو شده و برخی از منتقدان آن را ناقض قوانین داخلی این کشور درباره آزادی‌بیان دانسته‌اند. «مارین لوپن» طرح ماکرون را «بسیار دردسرساز» توصیف کرده و گفته است: «چه‌کسی قرار است تصمیم بگیرد کدام اطلاعات نادرست هستند؟»
«ماکرون» در سخنرانی روز چهارشنبه گفت: «اگر می‌خواهیم از لیبرال‌دموکراسی محافظت کنیم، بایستی قوانین قدرتمندی در این زمینه داشته باشیم. من تصمیم گرفته‌ام نظام قانونی کشورمان را برای محافظت از حیات دموکراسی در برابر اخبار جعلی تغییر دهم.»
با آنکه هنوز اخباری درباره محتوای لایحه پیشنهادی رییس‌جمهور فرانسه منتشر نشده، سخنرانی او حاوی اشاراتی بیانگر، درباره تدابیری است که او احتمالاً در آینده در پیش خواهد گرفت.
«ماکرون» گفته بود رسانه‌های اجتماعی بایستی منابع تأمین مالی خود برای تولید محتوا را شفاف کنند و برای هزینه‌کرد آن‌ها در این زمینه، سقف وجود داشته باشد. او در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: بایستی به قضات اختیار داده شود مطالب حاوی اطلاعات نادرست را حذف کرده و حتی دسترسی به وب‌سایت‌هایی را که اقدام به انتشار چنین اطلاعاتی می‌کنند، مسدود کنند.
رییس دولت فرانسه، به‌عنوان پیشنهادی دیگر گفت بایستی به «شورای عالی سمعی ــ بصری»، (نهاد نظارت بر رسانه‌های فرانسه) اختیارات بیشتری داد تا با «هر گونه تلاش برای بی‌ثبات‌سازی کشور از طریق کانال‌های تلویزیونی که تحت کنترل یا نفوذ کشورهای خارجی هستند» مبارزه کنند.
در دوران مبارزات انتخاباتی فرانسه، برخی از رسانه‌های این کشور شایعات زیادی درباره حساب‌های برون‌مرزی «ماکرون» یا تأمین منابع مالی ستاد انتخاباتی او توسط برخی کشورهای خارجی مطرح کردند. او در آن زمان از «مارین لوپن» رهبر حزب جبهه ملی به دلیل استناد به شایعات مطرح‌شده در برخی رسانه‌ها درباره حساب‌های برون‌مرزی‌اش در «باهاماس» شکایت کرد.
منابع رسانه‌ای در فرانسه گفته‌اند لایحه پیشنهادی ماکرون احتمالاً با مانع چندانی برای تصویب در مجمع ملی این کشور و تبدیل به قانون روبه‌رو نخواهد شد. حزب «آن مارش» رییس‌جمهور «ماکرون» از اکثریت قابل توجهی در «مجمع ملی» برخوردار است.

captcha
شماره‌های پیشین