395
سه شنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۶
5
در اثر درگیری مسلحانه در عربستان سه شاهزاده سعودی کشته شدند

تنش در ریاض

بر اثر درگیری مسلحانه‌ای که ظهر دیروز در محوطه زندان حائر ریاض -که محل بازداشت شاهزادگان سعودی است- روی داد، سه شاهزاده سعودی و هفت نفر از نگهبانان این زندان کشته شدند.

خبر

صبح نو

در اثر درگیری مسلحانه در عربستان سه شاهزاده سعودی کشته شدند

تنش در ریاض

بر اثر درگیری مسلحانه‌ای که ظهر دیروز در محوطه زندان حائر ریاض -که محل بازداشت شاهزادگان سعودی است- روی داد، سه شاهزاده سعودی و هفت نفر از نگهبانان این زندان کشته شدند.

این درگیری در حالی در پایتخت عربستان روی داد که 16 دی‌ماه هم شاهد بازداشت و زندانی شدن 11 شاهزاده سعودی به دلیل اعتراض به گرانی کالاها و سوخت در این کشور بودیم که پس از اعتصاب در مقابل قصر سلطنتی بازداشت و به زندان حائر در
40 کیلومتری ریاض منتقل شدند.
موج بازداشت نخبگان و فعالان اجتماعی و همچنین شاهزاده‌های سعودی که از سوی ولیعهد جدید این کشور افزایش یافته گویا تمامی ندارد و «محمد بن سلمان» که داعیه رسیدن به پادشاهی را در سر می‌پروراند برای رسیدن به قدرت دست به هر تحول اجتماعی می زند و هر مانعی که بر سر راه خود می‌بیند به بهانه رسیدن به «چشم‌انداز 2030» از میان می‌برد.
پایگاه خبری العهد لبنان گزارش داد که بر اثر درگیری مسلحانه درزندان حائر ریاض سه شاهزاده کشته شده‌اند و به این خاطرتعدادی از خیابان‌های ریاض بسته و شمار زیادی از نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در حال تردد در سطح شهر هستند.
10 روز از گران شدن سوخت و برخی کالاهای اساسی و قبوض آب و برق در عربستان نمی‌گذرد که علاوه‌بر اعتراضات مردمی، تعدادی از شاهزاده‌های سعودی هم 16 دیماه با تجمع درمقابل کاخ سلطنتی نسبت به روند اداره این شبه جزیره اعتراض کردند. اعتراضی که بازداشت 11 شاهزاده سعودی را به همراه داشت و آنها را روانه بزرگ‌ترین زندان سیاسی این کشور کرد.
به گفته رسانه‌های سعودی، علت اعتراض شاهزاده‌های سعودی، اقتصادی بوده است که گردان «السیف الاجرب» وابسته به گارد سلطنتی آنها را بازداشت و برای محاکمه به زندان «الحائر» در 40 کیلومتری جنوب شهر ریاض منتقل کرده بود.
روزنامه سعودی «سبق» در این باره، نوشت: این 11 شاهزاده در کاخ سلطنتی تجمع کردند و خواستار لغو دستوری شدند که پرداخت هزینه آب و برق شاهزادگان را متوقف کرده است. آنها همچنین گفته‌اند که خواستار جبران مادی حکم قصاصی هستند که در حق یکی از شاهزادگان دیگر (یکی از عموزادگان‌شان) صادر شده است، اما در پاسخ آنان گفته شده که خواسته‌شان غیرقانونی است و سرانجام گردان «السیف الاجرب» گارد سلطنتی آنان را بازداشت کرده است.
طبق گفته این روزنامه، لیدر این شاهزادگان «س.ع.س بن سعود بن فیصل بن ترکی» است که به همراه دیگر شاهزاده‌های معترض به زندان الحائر منتقل شده‌اند.
زندان «الحائر» در 40 کیلومتری جنوب شهر ریاض، بزرگ‌ترین زندان سیاسی این کشور محسوب می‌شود که تحت نظر «اداره تحقیقات عمومی» است و بیشتر محل نگهداری محکومان پرونده‌های تروریستی و زندانیان سیاسی است.
روزنامه سبق مدعی شده است که علت اعتراض و تجمع شاهزادگان صرفاً پول آب و برق بوده و نوشت که دستورات سلطنتی تأکید کرده که همه مقابل قانون یکسان هستند.
همزمان با این اتفاق و افزایش دامنه نارضایتی عمومی در عربستان سعودی به دلیل افزایش بهای بنزین و بازداشت و زندانی کردن شهروندان اجتماعی این گمانه می‌رود که شاهد اعتراضات گسترده‌تری در ریاض و دیگر شهرهای آن باشیم.
از زمان ولیعهد شدن محمد بن سلمان در عربستان تا کنون صدها تن از نخبگان، خطیبان و فعالان اجتماعی در این کشور بازداشت و روانه زندان‌ها شده‌اند.
به گفته کارشناسان، طرح قطع وابستگی اقتصادی که مدتی است از سوی «محمد بن سلمان» ولیعهد کنونی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد، موجب شده تا یارانه بنزین و دیگر کالاهای اساسی کاهش یابد. از ابتدای سال میلادی جدید (2018) افزایش نرخ بنزین در عربستان رنگ واقعیت به خود گرفت و قیمت سوخت خودروها در این کشور با رشد بیش از 100درصد همراه شد. عربستان 30 میلیونی که از کشورهای پیشرو درصادرات نفت خام دنیا محسوب می‌شود، روزانه بیش از 10 میلیون بشکه نفت به سراسر جهان صادر می‌کند. این کشور که برای رفع نیازهای اقتصادی خود با تحریم و چالش اقتصادی همراه نیست، در نخستین روزهای سال جدید میلادی و با هدف جبران بخشی از کسری بودجه، اعمال مالیات بر ارزش افزوده از بسیاری از کالاها را کلید زد و بهای بنزین را تا بیش از 100 درصد گران کرد.

ممنوع‌الخروج شدن
 نزدیکان فعال سیاسی عربستان
همچنین سازمان حقوق بشری «هیومن رایتس واچ» در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات سعودی از حدود چهار ماه گذشته مانع سفر 17 نفر از نزدیکان حامی «سلمان العوده» فعال معارض سیاسی شدند.
این نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از نزدیکان العوده فاش کرد که وی هنگام تلاش برای ترک عربستان متوجه شد که ممنوع‌الخروج است و دربار سلطنتی عربستان دستور داد که به دلایل نامشخص حق سفر به خارج از کشور را ندارد.
سارا لیا ویتسن مدیر بخش خاورمیانه مرکز دیده‌بان حقوق بشر گفته که تلاش‌های ولیعهد سعودی برای اصلاح اقتصاد و جامعه عربستان با شکست مواجه شده است... جای هیچ‌گونه توجیهی وجود ندارد که نزدیکان بازداشت‌شدگان بدون هیچ‌گونه اتهام و محاکمه، مجازات شوند.
نهاد حقوق بشری افزود: اگر بن‌ سلمان‌ می‌خواهد این‌گونه نشان دهد که مرحله جدیدی در عربستان سعودی آغاز شده است، باید به آزادسازی فعالان و مخالفانی که اتهامات‌ قانونی به آنها وارد نشده است، اقدام کند.
دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات سعودی هیچ اتهامی به سلمان العوده وارد نکردند و به وی تنها اجازه دادند که در اکتبر گذشته، به مدت 13 دقیقه تلفنی صحبت کند.
خبرگزاری رویترز شهریورماه سال جاری به نقل از منابع سعودی گزارش داده بود که «سلمان العوده»، «عوض القرنی» و «علی العمری» به دستور مقامات ارشد عربستان دستگیر شدند.

captcha
شماره‌های پیشین