395
سه شنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۶
4
«صبح نو» از آخرین وضعیت جسمانی رهبر شیعیان نیجریه گزارش می‌دهد

«شیخ زکزاکی» ماندلای نیجریه

پس از 38 سال از وقوع انقلاب اسلامی مردم بسیاری از کشورها با مکتب اهل‌بیت (ع) به‌عنوان ایدئولوژی انقلاب اسلامی آشنا شده‌اند. «نیجریه» که پرجمعیت‌ترین کشور آفریقاست، قطعاً موفق‌ترین مقصد انقلاب اسلامی در بین کشورهای قاره سیاه است؛ کشوری با حدود ۱۷۰ میلیون نفر جمعیت که ۴۰ درصد آن را مسیحیان و 50 درصد دیگر را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مسلمانانی که به برکت تلاش‌های «شیخ ابراهیم زکزاکی» حدود ۱۰ میلیون نفر از آنان طرفدار انقلاب اسلامی و مذهب جعفری شده‌اند.

صبح نو

«صبح نو» از آخرین وضعیت جسمانی رهبر شیعیان نیجریه گزارش می‌دهد

«شیخ زکزاکی» ماندلای نیجریه

پس از 38 سال از وقوع انقلاب اسلامی مردم بسیاری از کشورها با مکتب اهل‌بیت (ع) به‌عنوان ایدئولوژی انقلاب اسلامی آشنا شده‌اند. «نیجریه» که پرجمعیت‌ترین کشور آفریقاست، قطعاً موفق‌ترین مقصد انقلاب اسلامی در بین کشورهای قاره سیاه است؛ کشوری با حدود ۱۷۰ میلیون نفر جمعیت که ۴۰ درصد آن را مسیحیان و 50 درصد دیگر را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مسلمانانی که به برکت تلاش‌های «شیخ ابراهیم زکزاکی» حدود ۱۰ میلیون نفر از آنان طرفدار انقلاب اسلامی و مذهب جعفری شده‌اند.

«نیجریه» را می‌توان سومین کشورپر جمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد، این مساله را می‌توان در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا در این کشور به خوبی دید. قطعاً نیجریه یک استثنا نیست و می‌توان اینگونه برنامه‌های موفق را دیگر کشورهای جهان هم دید؛ اما تلاش‌های 30 ساله شیخ زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به تصویر می‌کشد. تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار و همت مردم توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی بردارد. ایثار و بندگی که می‌توان با شهادت 6 فرزند رهبر شیعیان نیجریه در راه احیا و بیداری مردم در سال‌های اخیر به روشنی مشاهده کرد.
«شیخ ابراهیم زکزاکی» 64 ساله که فارغ التحصیل رشته اقتصاد و مطالعات علوم قرآنی و عربی است، سال ۱۹۵۳ میلادی در شهر «زاریا» در شمالِ غربی نیجریه به دنیا آمد. زکزاکی از بدو ورود به دانشگاه فعالیت سیاسی‌اش  را آغاز کرد. سال‌های ۱۹۷۷ و ۱۹۷۸ میلادی دبیرکل انجمن دانشجویان مسلمان نیجریه در پردیس اصلی دانشگاه احمدو بود. سال ۱۹۷۹، معاون امور بین‌الملل کمیته ملی همین انجمن شد.
چیزی به پایان دوران دانشجویی‌اش نمانده بود که انقلاب اسلامی ایران روی داد. هم‌زمان جنبشِ اسلامیِ نیجریه که تحت تأثیر انقلاب اسلامی بود، با تلاش‌های وی شکل گرفت و تلاش‌ها وایثارگری های وی تا آنجا پیش رفت که «نیجریه» را می‌توان سومین کشورپر جمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق
به شمار آورد.
شیخ زکزاکی 9 فرزند دارد که هفت نفر آنان پسر و دو نفرشان دختر بوده است. حماد، حمید و علی در ژوئن ۲۰۱۴، هنگام راهپیمایی روز قدس به دست نظامیان نیجریه، به شهادت رسیدند و سه فرزند دیگر وی هم سال 2015 در مراسمی دینی به شهادت رسیده‌اند. از فرزندان زکزاکی 2 دختر به‌نام‌های دکتر «نصیبه» و «سهیلا» و یک پسر به‌نام «محمد» باقی مانده است.
زکزاکی در همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا مدتی را زندانی بوده است اما در دوران حکومت آباچا یعنی ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ به منزل رهبر شیعیان نیجریه حمله شد و سه فرزند دیگرش در مقابل چشمان پدر و مادر به شهادت رسیدند. زکزاکی مجروح و به همراه همسرش زندانی شد که درحال‌حاضر با توجه به وخامت حال وی و ضعف جسمانی‌اش هنوز  در زندان ارتش نیجریه به‌سر می‌برد.
ارتش نیجریه در حمله‌ای وحشیانه بیش از 2 هزار تن از اعضای «حرکت اسلامی نیجریه» را که در سالروز شهادت امام رضا (ع) به شهادت رساند، حسینیه بقیه‌الله و منزل و همچنین شهرک فرهنگی و هنری‌ای که شیخ زکزاکی به وجود آورده بود را تخریب کرد.
«صادق ملکی» که چند سالی است از نزدیک با «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه همکاری‌های فرهنگی داشته وبارها به این کشور سفر کرده است،  در گفت وگویی با خبرنگار روزنامه صبح نو  به بررسی حرکت اسلامی نیجریه و وضعیت جسمانی و زندانی بودن شیخ زکزاکی در سال‌های اخیر پرداخته است.

در ابتدا لطفاً از وضعیت سلامت جسمانی «شیخ ابراهیم زکزاکی» که این روزها عنوان شده است سخن بگویید و آیا این موضوع واقعیت دارد که دولت نیجریه به دنبال کشته شدن تدریجی ایشان است؟
بر اساس اخبار رسیده وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی نامساعد است. ایشان در زمانی که بازداشت شدند یک چشم خود را به دلیل برخورد نامناسب ارتش نیجریه از دست دادند و همچنین جراحت‌های دیگری هم به ایشان وارد شده است که به‌دلیل نبود درمان مناسب شاهد بدتر شدن سلامت وی هستیم.
اخیراً نیروی بدنی شیخ زکزاکی به شدت کاهش یافته و حتی ایشان قادر به تحرک و خواندن نماز به‌صورت ایستاده هم نیستند. وضعیت سلامتی ایشان به گونه‌ای شده است که اگراقدام فوری و پزشکی صورت نگیرد احتمال بروز سکته‌های قلبی یا مغزی ایشان وجود دارد. چرا که گفته می‌شود وی قدرت تکلم خود را ازدست داده و به سختی برخی کلمات را ادا می‌کند. لازم است که سازمان‌های بین‌المللی هشدارهای لازم در خصوص کوتاهی دولت نیجریه به وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی اعلام کنند. اسناد نشان می‌دهد که دولت نیجریه به‌صورت عمدی به سلامت جسمانی شیخ زکزاکی رسیدگی نمی‌کند.

گفته می‌شود که همسر شیخ زکزاکی «زینت‌الدین ابراهیم» هم در زندان به سر می‌برد و بارها نگرانی خود از وضعیت سلامت رهبر شیعیان نیجریه را اعلام کرده است.
همسر زکزاکی که از فعالان حرکت اسلامی نیجریه است و همراه همیشگی ایشان است، عنوان کرد که من خودم را برای این مسیر و مسیری که امام حسین (ع) رفته بود، آماده کرده بودم. 6 پسرم شهید شدند که 3 تن از آنها مقابل دیدگانم و در روز شهادت امام رضا (ع) به شهادت رسیدند.

دادگاه نیجریه قرار به آزادی شیخ زکزاکی را صادر کرده بود، این تصمیم به کجا رسید؟
بله، چند وقتی بود که قراربه آزادی شیخ زکزاکی صادر شده بود و حتی عنوان شد که غرامتی هم در این باره دولت خواهد پرداخت اما تا کنون نه از آزادی ایشان و نه از جریمه خبری نشده است. کار دولت نیجریه در زندانی کردن شیخ زکزاکی کاملاً غیر قانونی است چرا که تمام فعالیت‌های ایشان با مجوز رسمی انجام می‌گرفته و کاری خلاف قانون از سوی ایشان یا حرکت اسلامی صورت نگرفته است.

ضمن معرفی جنبش اسلامی نیجریه، چگونگی شکل‌گیری این حرکت اسلامی در غرب قاره آفریقا‌ را توضیح دهید.
جنبش اسلامی نیجریه از مهمترین حرکت‌های اسلامی و محبوب و شناخته شده‌ای است که با تلاش شیخ زکزاکی صورت گرفته است و با وحدت 10 میلیون مسلمان نیجریه، تا کنون توانسته است برنامه‌های موفق فرهنگی و اجتماعی در این منطقه از غرب آفریقا داشته باشد که می‌توان به راهپیمایی بزرگ روز قدس، گرامیداشت روز عاشورا و مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی در نیجریه اشاره کرد که هر ساله در حسینیه بقیه‌الله و دارالرحمه که ایشان تأسیس کردند برگزار می‌شود.
علاوه‌بر این حرکت اسلامی نیجریه که مجوز رسمی از دولت این کشور دارد، موفق شده است که در تمام نقاط این کشور مدارس اسلامی فعالی دایر کند که طلاب و دانش‌آموختگان زیادی را به جامعه اسلامی آفریقا تحویل داده است.
از آنجایی که دولت نظامی نیجریه تحت سیطره آمریکا، صهیونیست‌ها و عربستان است طبیعتاً نمی‌خواهند اینگونه جریان‌های اسلامی در آفریقا و به‌خصوص کشور نیجریه که پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی است، شکل گیرد.

آینده حرکت اسلامی در نیجریه را چگونه می‌بینید؟
شاید این تشبیه دور از ذهن نباشد که بیان کنم وقتی 15 خرداد 42 که امام خمینی (ره) برای شکل گیری انقلاب اسلامی رقم خورد را سرآغاز انقلاب بیان می‌کنیم شاید بتوان گفت که شهادت 2 هزار مسلمان نیجریه‌ای در روز شهادت امام رضا (ع) در سال 2015 هم سرآغاز شکل‌گیری چنین انقلابی در غرب آفریقا باشد. شاید این انقلاب فراز و فرودی داشته باشد اما خاموش‌شدنی نیست.علاوه‌بر آن، روز قدس از مراسم مهمی است که هر ساله در نیجریه گرامی داشته می‌شود. روز قدس از مراسمی است که خیلی بزرگ و عظیم است اما ضعف رسانه‌ای موجب شده است تا تصاویر این‌گونه رخدادهای مهم این کشور آفریقایی را کمتر داشته باشیم. زکزاکی را می‌توان نلسون ماندلای کنونی آفریقا نامید.
لطفاً چند نمونه ازمهم‌ترین اقدامات فرهنگی و اسلامی شیخ زکزاکی در غرب آفریقا را عنوان کنید.
یکی از اقدامات مهم شیخ زکزاکی ساختن شهرک سینمایی در نیجریه بود که به ثبت و ضبط واقعیات تاریخ این کشور می‌پرداخت. «عمر مختار» یکی از رهبران آفریقایی است که با ساخته شدن فیلم سینمایی آن چهره قهرمانانه او را به خوبی شناخته‌ایم هر چند در جنگ با دشمن شکست خورد ولی الگوی قهرمان آن کشور در اذهان ماند؛ اما «عثمان ابی فدیه» از دیگر رهبران غرب آفریقاست که با وجود پیروزی در برابر دشمن و ایجاد حکومت موفق چند ساله در میان جوانان آفریقایی شناخته شده نیست.
شیخ زکزاکی با ساختن شهرک سینمایی و پرداختن به ساخت چنین موضوعات تاریخی تلاش کرد تا تاریخ آفریقا به خوبی ثبت شود و دیگر قهرمانان این قاره به فراموشی سپرده نشوند.یکی از رموز موفقیت شیخ زکزاکی ایجاد اشتغال برای مسلمانان و هموطنانش بود که بدون اینکه ریالی از کسی یا موسسه‌ای بگیرد توانست در این راه اقدامات مثبتی را
به انجام برساند.

دلیل شکل‌گیری گروه تروریستی بوکوحرام در نیجریه چه بود؟ آیا سیاست‌های ضد اسلامی در نیجریه هنوز وجود دارد؟
از دیگر موضوعات مطرح شده در نیجریه قضیه بوکوحرام است که دشمنان تلاش کردند تا با شکل‌گیری آنها چهره اسلام را در غرب آفریقا مخدوش کنند و آنها را به افراطی‌گری متهم سازند اما برخورد شایسته زکزاکی نشان داد که توطئه آنها با شکست روبه‌رو شده است و مردم آفریقا به خوبی فهمیده‌اند که میان بوکوحرام و حرکت اسلامی شیخ زکزاکی تفاوت وجود دارد.

لطفاً به خاطراتی که شیخ زکزاکی برای شما نقل کرده‌اند اشاره‌ای داشته باشید.
شیخ زکزاکی در روایتی که برای ما عنوان کرد، گفت: موضوع حادثه منا که به وجود آمد عربستان به تمام کشورهای اسلامی ابلاغ کرد تا در خطبه‌های نماز جمعه و دیگر مراسم دینی عنوان کنند که این حادثه از سوی زوار ایرانی رخ داده و ایرانی‌ها مقصر هستند، اما علمای نیجریه و شیخ زکزاکی به بیان حقیقت ماجرای منا پرداختند و در خطبه‌های خودشان به روشنی اعلام کردند که مقصر حادثه منا خود عربستان است و زوار ایرانی نقشی نداشته‌اند. این موضوع باعث شد تا سعودی‌ها خشمگین‌تر از گذشته به دنبال گرفتن انتقام از وی باشند.
روایت دیگر به مصاحبه بی‌بی‌سی با ایشان است که برای ما عنوان شده این است: خبرنگار بی‌بی‌سی زمانی که با ایشان مصاحبه داشته است سؤال می‌کند، اگر جورج بوش به ایران حمله کند واکنش شما و مسلمانان نیجریه چگونه خواهد بود، پاسخی می‌دهند؛ که اگر بوش به ایران حمله کند اینجا اتفاقاتی صورت خواهد گرفت و علاوه‌بر آن کل دنیا هم واکنش نشان خواهند داد.

 

captcha
شماره‌های پیشین