395
سه شنبه، ۱۹ دی ۱۳۹۶
14
روسای جمهور و قوه قضاییه موضع‌گیری کردند

دوقوه همگرا در سیاست های مجازی

از نوشتار جلالیان تا گفتارشان

مروری کوتاه بر تقدیرشدگان و برندگان دهمین دوره جایزه جلال آل احمد

برای گران‌ترین جایزه ادبی کشور ایستادن بر پلّه دهم نشانه امید به توانی مضاعف در جهت صعود قلّه‌هایی است که قابل رؤیت هستند. امسال جایزه ادبی جلال آل احمد در بخشی ویژه تقدیری داشت از آثاری که ادبیات اقتصاد مقاومتی را تقویت و ترویج می‌کردند، همچنین از خانواده ناخدا یکم، نویسنده داستان برج 110، جناب آقای زنوزی جلالی تقدیر به عمل آورند.امّا از مجموع 7 جایزه چهار بخش اصلی مسابقه از 5 اثر تقدیر شد و تنها دو اثر، آن هم به صورت مشترک، شایستگی برنده شدن را یافتند.

صبح نو

روسای جمهور و قوه قضاییه موضع‌گیری کردند

دوقوه همگرا در سیاست های مجازی

«ما معتقد نیستیم که فضای اینترنت بسته شود یا پیام‌رسان‌های اجتماعی کلاً مسدود شوند بلکه می‌گوییم فضای مجازی باید فضایی شفاف و با رعایت امنیت اجتماعی و ملی و همچنین در حوزه وقوع جرائم، پاسخگو باشد.»
این‌ها بخش‌هایی از دیدگاه‌هایی است که روز گذشته توسط آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه ایراد شده است. این صحبت‌ها در واکنش به حرف‌ها و دیدگاه‌هایی ایراد شده است که سعی دارد بخشی از حاکمیت را موافق بگیر و ببند و موافق با فیلترینگ نشان دهد.
صحبت‌های یکی از روسای قوا نشان می‌دهد که حداقل این نگاه چندان در قوه قضاییه جایی ندارد. رییس دستگاه قضا در ادامه مستقیم به فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در ایران اشاره کرده و نه از موضع سلبی صرف بلکه از جایگاه ضابطه‌مندی فعالیت این دسته از پیام‌رسان‌ها نسبت به فعالیت آنها در ایران گفته است: «‌برخی پیام‌رسان‌های خارجی مانند ابزاری قدرتمند در اختیار دشمن هستند. نمی‌توان به بهانه آزادی اجازه داد که عده‌ای با نقاب و بدون هویت مشخص هر اقدامی که می‌خواهند در فضای مجازی انجام دهند. مگر می‌توان به خودرویی که پلاک ندارد اجازه تردد داد؟»
رییس قوه قضاییه با مقایسه فعالیت مطبوعات و فضای مجازی گفته است: «درحال‌حاضر هر روزنامه‌ای در داخل موظف است شناسنامه داشته باشد و اگر جرمی توسط این روزنامه ارتکاب یابد، مسوول آن مشخص است و باید طبق قانون پاسخگو باشد، اما در فضای مجازی شاید روزانه صد‌ها و هزاران جرم رخ دهد و به دلیل فقدان هویت مشخص مرتکبان، با دسترس نبودن آنها، امکان رسیدگی نباشد. دشمن نیز از چنین شرایطی نهایت بهره را می‌برد و دیدیم که از این فضا برای آموزش اقدامات تروریستی هم استفاده می‌کنند.»
او در‌عین‌حال تاکید کرد که این موضوع منافاتی با آزادی ندارد: همان‌گونه که در فضای واقعی داشتن شناسنامه هیچ منافاتی با آزادی اشخاص ندارد، در فضای مجازی نیز فعالان این عرصه باید دارای شناسنامه باشند و هیچ‌کس نباید با زدن نقاب و بدون هیچ مسوولیتی هر اقدامی که می‌خواهد انجام دهد.
رییس قوه قضاییه، حوادث اخیر را زنگ خطری مهم برای مسوولان کشور در زمینه مدیریت فضای مجازی دانست و گفت: وجود این میزان اطلاعات در دست بیگانگان 100درصد برخلاف امنیت ملی کشور است. ما از مسوولان مؤکداً می‌خواهیم که این مسیر را اصلاح کنند، البته این به معنای بستن فضای اینترنت یا پیام‌رسان‌ها نیست بلکه باید این فضا تحت ضابطه و قانون باشد.
آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان این‌که بعید می‌دانم در هیچ کشوری اجازه دهند که فضای مجازی‌شان اینگونه بدون حساب و کتاب باشد، از عملکرد برخی مسوولان در روز‌های گذشته نیز انتقاد کرد و یادآور شد: ما این را نمی‌پذیریم که دولت مقتدر جمهوری اسلامی که توانست داعش را در سوریه و عراق زمین‌گیر کند، در حوزه مدیریت فضای مجازی از مدیر یک پیام‌رسان فقط تقاضا و درخواست کند که اقدامی را انجام دهد و یک کانال را مسدود کند. به جز آیت‌الله آملی لاریجانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی رییس‌جمهور هم روز گذشته درباره این موضوع صحبت کرد. روحانی که  در جمع وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی سخن می‌گفت با اشاره به وقایع اخیر گفت: مردم از صداوسیما هم استفاده می‌کنند اما نباید عده‌ای بخواهند که شبکه‌های مجازی که به خاطر شرایط خاص چند روزی مسدود شده برای همیشه مسدود باشد. با این کار بیش از 100هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر از دست داده‌اند و ما باید به فکر زندگی و راحتی مردم باشیم.
روحانی هم مشابه آملی لاریجانی با مقایسه امکان سوءاستفاده از این ابزار و سایر ابزارها و با بیان اینکه با استفاده از فضای مجازی امور زندگی مردم تسهیل شده، گفت: البته هر چیز خوبی در کنار خود بدی‌هایی هم دارد اما نمی‌شود گفت که به‌طور مثال به خاطر خطراتی که اتومبیل و موتور سیکلت دارد کارخانه تولید این محصولات به‌طور کامل تعطیل شود.
رییس‌جمهور افزود: فضای مجازی مانند فضای حقیقی است و باید در زمینه فرهنگ‌سازی و استحکام خانواده اندیشه کرد و نمی‌گوییم که دولت مسوولیتی در این زمینه ندارد اما پذیرفتنی هم نیست که به‌خاطر یک خطا کل یک مجموعه را به تعطیلی کشاند و ما باید به فکر منافع، زندگی و آینده مردم  باشیم.رییس‌جمهور البته در این جلسه باب انتقاد دوباره از صدا و سیما را هم باز‌کرد و با اشاره به اینکه افتخار دولت یازدهم و دوازدهم گردش آزاد اطلاعات است گفت: عده‌ای از فضای مجازی خوششان نمی‌آید. یک عده می‌گویند که مردم فقط باید به صداوسیما نگاه کنند البته معتقدیم که صداوسیما باید صدای ملت را منعکس کند نه فقط صدای جناح خاصی.روحانی در‌عین‌حال توجه به ریشه این حوادث را مساله مهمی دانست که در رسانه‌ها چندان به آن توجهی نشده است: در این حوادث یک موضوع اساسی وجود داشت که با کمال تأسف در رسانه ملی و سایر رسانه‌ها آن موضوع دیده نشده و بیشتر به دنبال مسائل جزیی و فرعی بودند و معتقدم توجه به آن موضوع اساسی می‌تواند، آرامش و امنیت بلندمدت، باثبات و تأثیرگذاری در کشورمان به‌وجود آورد.

captcha
شماره‌های پیشین