394
دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶
6
طرحی که جلسه شورای شهر را هم مشغول کرد

برزخ طرح ترافیک در ساختمان بهشت

استاندار تهران و تأیید خبر تولید برق از 3500 تن زباله پایتخت

زباله‌های انتخاباتی بالاخره برق‌ساز شدند

تنها هشت ماه از رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری، دومین ماجرای خبرساز در این رقابت‌ها هم به‌عنوان یکی از برنامه‌های دولت دوازدهم در پایتخت اعلام شد. پس‎از‌آن که سایت ثبت‌نام بیکاران -که توسط دکتر محمد باقر قالیباف ارائه شده بود- مسدود شد و دولت روحانی بلافاصله با راه‌اندازی سامانه اشتغال، آن را اجرا کرد، حالا استاندار تهران خبر از قابلیت 3500 تن زباله پایتخت برای تولید برق می‌دهد.

صبح نو

استاندار تهران و تأیید خبر تولید برق از 3500 تن زباله پایتخت

زباله‌های انتخاباتی بالاخره برق‌ساز شدند

تنها هشت ماه از رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری، دومین ماجرای خبرساز در این رقابت‌ها هم به‌عنوان یکی از برنامه‌های دولت دوازدهم در پایتخت اعلام شد. پس‎از‌آن که سایت ثبت‌نام بیکاران -که توسط دکتر محمد باقر قالیباف ارائه شده بود- مسدود شد و دولت روحانی بلافاصله با راه‌اندازی سامانه اشتغال، آن را اجرا کرد، حالا استاندار تهران خبر از قابلیت 3500 تن زباله پایتخت برای تولید برق می‌دهد.

موضوعی که شهردار وقت تهران در مبارزات انتخاباتی خود از آن خبر داد و البته با تمسخر و طعنه حامیان روحانی روبه‌رو شد. حالا اما انگار برق زباله‌های تهران چشم دولت را هم گرفته است.

جرقه با زباله
رییس اداره حفاظت محیط زیست تهران دیروز در گفت‌وگو با «ایسنا» آمارهای قابل تأمل و البته تکراری از تولید زباله در تهران داد. آقای «محمدحسین بازگیر» گفت: «در شهر تهران روزانه نزدیک به 8000 تن زباله خانگی و 50 هزار تن نخاله ساختمانی تولید می‌شود که با تکمیل چرخه مدیریت پسماند می‌توان این زباله‌ها را به چرخه استفاده برگرداند.»
در بسیاری از کشورها از زباله‌ها استفاده می‌کنند و با احداث نیروگاه‌هایی مخصوص به تولید برق می‌پردازند. یکی از موفق‌ترین نیروگاه‌هایی که اقدام به تولید برق از زباله می‌کند در کشور فرانسه و در شهر پاریس قرار دارد. این نیروگاه می‌تواند سالانه برق مورد نیاز 7900 خانه مسکونی را در شهر پاریس تأمین کند. در کشورهای اروپایی بیش از 70 درصد از زباله‌ها بازیافت می‌شوند. در چین حدود 50 کارخانه در تولید زباله به انرژی وجود دارد. ژاپن بزرگ‌ترین استفاده‌کننده از کاربرد MSW (زباله‌جامد شهری) حرارتی در جهان، با ظرفیت 40 میلیون تن است. در ایران اما کارخانه تولید برق آرادکوه در جاده تهران- قم، در زمستان سال 93 به دست شهردار وقت تهران آقای «محمدباقر قالیباف» و رییس محیط‌زیست وقت خانم «معصومه ابتکار» افتتاح شد. برای ساخت و راه‌اندازی کارخانه زباله‌سوز آرادکوه که با همکاری کشور چین ساخته‌شده، حدود 12 میلیارد دلار اعتبار ارزی و 160 میلیارد ریال اعتبار ریالی هزینه شد که 60 درصد آن توسط شهرداری وقت تهران و 40 درصد از سوی بخش خصوصی تأمین‌شده است.

بی‌اطلاع از آشغال‌سوزی
 تولید برق در حالی در ایران انجام می‌شود که در روزهای انتخاباتی و در اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری به یکی از سرخط اخبار تبدیل شد. در جریان مناظره‌ها آقای محمد باقر قالیباف در پاسخ به اظهارات آقای «اسحاق جهانگیری» درباره ناکامی برای اجرای طرح تفکیک زباله به زباله‌سوزی و تولید برق اشاره کرد: «یکی از توفیقات این دوره مدیریت شهری پایتخت، تولید برق از زباله بوده است.» اتفاقی که البته واکنش‌ها و انکارهای اینترنتی را در پی داشت. ابتکار و جهانگیری در حالی پسماند و مدیریت شهری را مطرح کردند که ابتکار خود در مراسم افتتاح کارخانه شرکت داشت و جهانگیری هم در زمان افتتاح، در سمت معاون اولی ریاست دولت قرار داشت. در همان زمان، در کارخانه سوادکوه به روی اصحاب رسانه باز شد تا آنها هم از روند کار دیدن کنند. به نقل از خبرگزاری تسنیم آقای «محمدرضا عظیمیان» معاون وقت دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، درباره مواد اولیه کارخانه و میزان برق تولیدی گفت: «ماده سوختنی این کارخانه از این مواد نفتی و در پی بازیافت پسماندهای منتقل‌شده به آرادکوه تأمین می‌شود و در این نیروگاه روزانه 72 مگاوات و ماهانه دو هزار و 160 مگاوات ظرفیت برای تولید برق وجود دارد.» به گفته معاون دفع و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیروگاه زباله‌سوز تولید برق در آرادکوه پس از چند ماه فعالیت ابتدایی از خردادماه 1394 برق این نیروگاه از طریق پست فشافویه به وزارت نیرو تحویل و برق تولیدی را وارد مدار انتقال برق سراسری کشور کرده است.
عظیمیان در توضیح روند کار کارخانه زباله‌سوز تولید برق آرادکوه گفت: «این کارخانه از دو خط تولید 100 تنی ایجادشده که روزانه حدود 200 تن ریجکت و مواد پلاستیکی قابل اشتعال در این کارخانه سوخته می‌شود و سوخت مورد نیاز این کارخانه را تأمین می‌کند.
در 22 ماه فعالیت از سوی تولید برق در این نیروگاه حدود 22 هزار مگاوات برق وارد شبکه سراسری شده و بالغ‌بر 10 میلیارد تومان قیمت برق تولیدی از وزارت نیرو دریافت شده است.» عظیمیان همچنین از برنامه‌ریزی این سازمان برای احداث دو واحده 1600 تنی ریجکت‌سوز به ظرفیت کل 3200 تن در آینده اشاره کرد و از انجام یک مرحله فراخوان برای انجام این کار توسط پیمانکاران خبر داد: «با رفع موانع موجود در خصوص احداث این دو نیروگاه شاهد افتتاح این نیروگاه‌های زباله‌سوز باشیم. با توجه به بودجه قابل‌توجه راه‌اندازی این‌گونه نیروگاه‌ها که هر نیروگاه 1600 تنی بالغ‌بر دو هزار میلیارد تومان بودجه سرمایه‌گذاری نیاز دارد سرمایه‌گذاران نیازمند آن هستند که خرید برق تولیدی از طریق دولت به مدت 20 سال تضمین شود و همچنین با گارانتی و بیمه کردن سرمایه انجام شده نیز از جمله مطالبات سرمایه‌گذاران است.» عظیمیان با تأکید بر اینکه برق تولیدی در این کارخانه زباله‌سوز از طریق پست فشافویه وارد سیستم انتقال برق سراسری کشور می‌شود گفت: «در خصوص ابهامات مطرح‌شده درزمینه تولید برق در این نیروگاه باید تأکید کنیم که کلید پست برق فشافویه در اختیار وزارت نیرو و دولت است.» او همچنین در خصوص میزان آلاینده‌های این کارخانه تولید برق گفت: «تاکنون اداره کل محیط‌زیست استان تهران و سازمان حفاظت محیط‌زیست برای پایش آلاینده‌های احتمالی این نیروگاه اقدامات و آزمایش‌های لازم را انجام دادند و تابه‌حال گزارشی بر آلاینده بودن دود خروجی از این نیروگاه اعلام نشده است.»

با مشکل تفکیک‌زدایی
 بعد از تغییر و تحول در مدیریت شهری، مساله زباله‌سوزی و تولید برق دوباره مطرح‌شده است. استاندار تهران آقای «محمدحسین مقیمی» در نشستی که در روز گذشته در استانداری تهران برای رسیدگی به آلودگی هوای تهران، تشکیل شده بود، به نقل از خبرگزاری ایسنا، درباره مشکلات مالی که در پروژه زباله‌سوزی وجود دارد، گفت: «سرمایه‌گذاری در بخش زباله‌سوزی در تهران با برخی مشکلات اداری مواجه است که این مشکلات باید از طریق شهرداری و در صورت نیاز استانداری حل‌وفصل شود اما شهرداری تهران باید زمانی را برای عقد قرارداد با سرمایه‌گذاران و احداث زباله‌سوزها مشخص کرده و به ما اعلام کنند.»
او توضیح داد: «باید روی بحث زباله آموزش و فرهنگ‌سازی کافی داشته باشیم. متأسفانه تولید زباله در تهران نسبت به شهرهای دیگر بالاست و لازم است درزمینه کاهش سرانه تولید پسماند و تفکیک از مبدأ در تهران فرهنگ‌سازی کنیم. شهرداری تهران برای تفکیک از مبدأ پسماند برنامه‌ای دارد که در آینده‌ای نزدیک ابلاغ خواهد شد و شهروندان تهران باید زباله‌های خشک و تر را به‌طور جداگانه جمع‌آوری کنند چون بخشی از این زباله‌ها قابلیت بازیافت دارد و بخشی نیز امکان تبدیل به انرژی دارد که باید صداوسیما، مطبوعات و صاحب‌نظران در این زمینه کمک‌رسان باشند.»  استاندار تهران با بیان اینکه در تهران حدود 10 درصد زباله‌ها از مبدأ تفکیک می‌شود، توضیح داد: «باید میزان تفکیک از مبدأ پسماند را به 100 درصد برسانیم. شهرداری تهران مطالعات تخصصی بسیاری در این زمینه دارد و باید همان مطالعات به اجرا درآید. 3500 تن از مجموع 8000 تن زباله تولیدی در تهران باید سوزانده و تبدیل به برق شود.» تولید برق از طلای کثیف زمانی مهم و ارزشمند به نظر می‌رسد که با وجود مشکل کم‌آبی در ایران، هنوز تولید برق به همان روش سنتی و به کمک آب انجام می‌شود. درحالی‌که روزانه میلیاردها تن زباله در ایران تولید می‌شود و می‌توان از این گوهر ارزشمند برای تولید انرژی استفاده کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین