394
دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶
5
مصر و عربستان «رام‌الله» را پایتخت فلسطین اعلام کردند

تکمیل پازل اقدام ترامپ برای قدس

رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی فاش کردند که عربستان و مصر بعد از تصمیم ترامپ در مورد قدس، پیشنهاد داده‌اند که «رام‌الله» به جای شهر قدس به‌عنوان پایتخت فلسطین انتخاب شود. موضوعی که تحلیلگران آن را تکمیل پازل تصمیم رییس‌جمهور آمریکا درباره بیت‌المقدس و دور شدن از روند سازش توصیف می‌کنند.

خبر

صبح نو

مصر و عربستان «رام‌الله» را پایتخت فلسطین اعلام کردند

تکمیل پازل اقدام ترامپ برای قدس

رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی فاش کردند که عربستان و مصر بعد از تصمیم ترامپ در مورد قدس، پیشنهاد داده‌اند که «رام‌الله» به جای شهر قدس به‌عنوان پایتخت فلسطین انتخاب شود. موضوعی که تحلیلگران آن را تکمیل پازل تصمیم رییس‌جمهور آمریکا درباره بیت‌المقدس و دور شدن از روند سازش توصیف می‌کنند.

نیویورک تایمز دراین‌باره نوشته است: دستورالعمل‌هایی از طرف «اشرف الخولی»
افسر اطلاعاتی مصر به اصحاب رسانه و خبرنگاران در مورد پرونده قدس فاش شده است که به‌موجب آن، مصر و همچنین سایر کشورهای عربی در نقش کشوری که تصمیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس و انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می‌کنند، ظهور کنند.
این افسر اطلاعاتی در تماس تلفنی با خبرنگاران به آنها می‌گوید: «چه فرقی بین رام‌الله و قدس وجود دارد؟ همچنین می‌گوید که درگیری با اسرائیل به نفع منافع ملی مصر نبوده و از اصحاب رسانه می‌خواهد به جای محکوم کردن تصمیم ترامپ بینندگان خود را به پذیرش این تصمیم قانع کنند.»
سخنان این افسر مصری در حالی فاش می‌شود که اخیراً کتابی در آمریکا تحت عنوان «آتش و خشم درون کاخ سفید ترامپ» منتشر شده است که در آن مشاور سابق رییس جمهوری آمریکا می‌گوید براساس «قرارداد قرن» دولت دونالد ترامپ عزم کرده است تا با الحاق کرانه باختری به اردن و الحاق غزه به مصر، به مساله فلسطین پایان دهد.
درهمین راستا، روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارنوت» هم نوشت که بعد از تصمیم ترامپ در مورد قدس، عربستان سعودی پیشنهاد داد که به‌جای قدس، «ابودیس» شهرکی واقع در شرق قدس به‌عنوان پایتخت فلسطین انتخاب شود و مصر نیز پیشنهاد داده که «رام‌الله» پایتخت دولت خودگردان قدس باشد.

قاهره موافقت با تصمیم ترامپ علیه قدس را تکذیب کرد
از سویی دیگر، دولت مصر با انتشار بیانیه‌ای گزارش روزنامه «نیویورک تایمز» مبنی بر اینکه قاهره به‌صورت تلویحی با تصمیم «دونالد ترامپ» درباره قدس موافقت کرده، رد کرد.
روزنامه «الیوم‌السابع» مصر گزارش داد، اداره استعلامات وابسته به دفتر ریاست‌جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که گزارش روزنامه
نیویورک تایمز درباره موافقت تلویحی قاهره با تصمیم ترامپ درباره قدس حاوی ادعاهایی منتسب به یک فرد ناشناس است.

عزیزی: مطرح شدن «رام‌الله» به‌عنوان پایتخت فلسطین گامی برای تکمیل پازل آمریکاست
آقای «مهدی عزیزی» کارشناس امور غرب آسیا، با اشاره به اینکه برخی کشورهای منطقه و آمریکا به‌دنبال این هستند تا «بیت‌المقدس» از
افکار عمومی حذف شود، به روزنامه صبح نو گفت: موضوعاتی که مصر و عربستان برای رام‌الله مطرح کردند، بخشی از پازل آمریکاست که از سوی این کشورها در حال تکمیل است.
این کارشناس امور منطقه، افزود: شاید این موضوع تداعی شود مصر که اخیراً موضوع بیت‌المقدس را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرده،
چرا کنار آمریکا ایستاده است و سیاست‌های آنها را در منطقه دنبال می‌کند، این را باید عنوان کرد که عربستان و مصر به دنبال «معامله قرن» هستند و به‌دنبال این هستند تا با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار کنند.
عزیزی، با اشاره به اینکه بازی‌های حاشیه‌ای منطقه به‌دست عربستان و مصر سپرده شده است، تصریح کرد: آن‌ها با بیان کردن چنین پیشنهادی به‌دنبال این هستند تا واژه «بیت‌المقدس» از افکار عمومی و منطقه حذف شود تا بتوانند اهداف خود را دنبال کنند.
وی تاکید کرد: تلاش کشورهای عربی این است تا نشان دهند که فلسطین و دولت خودگردان در اداره قدس شریف ناتوان است و بهتر است رام‌الله را که دولت خودگردان هم در آنجا مستقر است به‌عنوان پایتخت فلسطین در نظر بگیرند. این‌گونه اقدامات نشان‌دهنده این است که رژیم صهونیستی و متحدانش به‌دنبال کم اهمیت‌
جلوه دادن قدس هستند تا به سیاست‌های پازلی خود دست یابند.
عزیزی همچنین با اشاره به دیگر تحولات اخیر فلسطین افزود: موافقت «اسقف تئوفیلوس سوم» از رهبران مسیحیان ارتودکس فلسطین با فروش کلیسایی به اسرائیلی‌ها از دیگر موضوعاتی بود که موجبات خشم شدید فلسطینیان به‌ویژه مسیحیان را اخیراً به وجود آورد وانتظار می‌رود که مطرح شدن چنین موضوعی از سوی عربستان و مصر بار دیگر خشم فلسطینیان را همراه داشته باشد.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا 15 آذرماه در سخنانی قدس را به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و دستور انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به شهر قدس را صادر کرد.
به رغم آنکه شورای امنیت به درخواست مصر به منظور لغو فرمان ترامپ تشکیل جلسه داد،
ولی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شورای امنیت آن را وتو کرد. بعد از این وتو، سازمان همکاری اسلامی به ریاست ترکیه، طرح لغو تصمیم ترامپ را به مجمع عمومی سازمان ملل برد و با اکثریت آرا به تصویب رسید.
به گفته تحلیلگران، مرحله جدید در منطقه که با دستاوردهای محور مقاومت در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین و نیز پایان پرونده داعش آغاز شده است، آبستن رویدادهای سیاسی و میدانی جدیدی خواهد بود. همه این موضوع را درک می‌کنند، مرحله جدیدی که با تکامل فرایند مقاومت و به رهبری ایران آغاز شده است، دورانی بی‌مانند و در‌عین‌حال آکنده از سناریوهای جدیدی خواهد بود که صاحبان آن دایره نفوذ و گستردگی گفتمان انقلاب اسلامی ایران را
بر نمی‌تابند و از این روست که موضوعات مختلفی چون «بیت‌المقدس» و «رام‌الله» را درمساله فلسطین مطرح می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین