394
دوشنبه، ۱۸ دی ۱۳۹۶
12

خبر

کارگردان سریال«محکومین»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»مطرح‌کرد

دریافت دیپلم؛ حکم قاضی برای آزادی

سریال تلویزیونی «محکومین» به کارگردانی مشترک آقایان سیدجمال سیدحاتمی و حسین قناعت و به تهیه‌کنندگی بهروز مفید از شبکه یک سیما در حال پخش است.

صبح نو

کارگردان سریال«محکومین»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»مطرح‌کرد

دریافت دیپلم؛ حکم قاضی برای آزادی

سریال تلویزیونی «محکومین» به کارگردانی مشترک آقایان سیدجمال سیدحاتمی و حسین قناعت و به تهیه‌کنندگی بهروز مفید از شبکه یک سیما در حال پخش است.

این سریال ۳۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای دارد و خانم‌ها لیلا زارع و سپیده خداوردی به عنوان ۲ مددکار قضایی، تنها بازیگران ثابت این مجموعه پر بازیگر هستند. در هر اپیزود هم به فراخور موضوع، تعدادی از بازیگران تلویزیون و سینما در قصه حضور خواهند داشت. به گفته تهیه‌کننده «محکومین» این سریال حدود ۲۶۰ لوکیشن و ۴۴۰ بازیگر دارد که از این تعداد ۳۸ نفر از بازیگران آن شاخص هستند. این سریال ۲ کارگردان دارد که از ۳۰ قسمت، ۱۹ قسمت را سید جمال سیدحاتمی و ۱۱ قسمت را حسین قناعت کارگردانی کرد تا پروژه به موقع به آنتن پخش برسد. در موضوع مجازات جایگزین، به افرادی که سهوی مرتکب جرم کوچکی می‌شوند که با ندامت، دیگر نیت تکرار آن را نداشته باشند، فرصتی داده می‌شود تا به جای سپری کردن دوران محکومت خود در زندان، مجازات‌های جایگزینی را که شامل یک فعالیت اجتماعی می‌شود به انجام برسانند. سالار عقیلی تیتراژ پایانی سریال «محکومین» را با شعری از عبدالجبار کاکایی و موسیقی مسعود سخاوت خوانده است. «محکومین» هر شب غیر از پنجشنبه‌ها حوالی ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک روی آنتن می‌رود.

رفتم و برگشتم
آقای «حسین قناعت» یکی از دو کارگردان سریال «محکومین»درباره تولید این مجموعه، به «صبح‌نو»گفت: طرحی توسط آقای مفید به شبکه ارائه و تصویب شد. در ادامه، تحقیقات این طرح توسط خانم برومند انجام شد که  درکنار ایشان بودم و حتی باهم به شیراز هم سفری داشتیم. با حضور خانم طلا معتضدی نگارش فیلمنامه را آغاز کردیم و بخش‌هایی را نوشتیم.
 6قسمت را من نوشتم و خانم معتضدی هم تا آن موقع حدود 10 قسمت را تکمیل کردند. نزدیک به تولید سریال، اتفاقاتی رخ داد که از مجموعه جدا شدم و قرار شد آقای سیدجمال سیدحاتمی کارگردانی کار را بر عهده داشته باشند.قناعت با اشاره به حضور دوباره‌اش دراین سریال، بیان کرد: در اواسط تولید، شرایط به گونه‌ای پیش رفت که قرار شد دوباره به پروژه اضافه شوم و همان 6قسمتی را که نوشته بودم به اضافه پنج قسمت که توسط طلا معتضدی نوشته شده بود را کارگردانی کنم.

حضور دو کارگردان آسیب نمی‌زند
کارگردان سریال محکومین درباره این سؤال که آیا حضور دو کارگردان، باعث آسیب دیدن و دوپارگی این مجموعه نشده است، گفت: بعید می‌دانم وجود دو کارگردان باعث آسیب دیدن و دوپارگی این سریال شده باشد. قسمت‌ها و داستان‌های دو کارگردان کاملاً جداست و حتی شخصیت مددکار در قسمت‌های من و آقای سیدحاتمی جدا هستند؛ یک شخصیت را خانم زارع و دیگری را خانم خداوردی بازی می‌کنند. فضای فیلمنامه‌ها متفاوت هستند و حتی دربخش‌های مربوط به من تا حدودی به فضای کمدی نزدیک می‌شویم تا از تلخی دوری کرده باشیم. قسمت‌هایی که خانم معتضدی نوشته‌اند هم خوب و کامل بودند. پس طبیعتاً همه مسائل از همه جدا بودند و ضربه‌ای به سریال نزده‌اند.

فقط، تم داستان ثابت است
قناعت افزود: تنها مسأله مشترک بین قسمت‌های دو کارگردان، بحث مجازات جایگزین است. مددکاری وجود دارد که وارد یک پرونده و مجازات جایگزین حبس می‌شود. این مسأله درتمام طول سریال ثابت ولی تمام داستان‌ها در هرقسمت متفاوت است.
کارگردان فیلم سینمایی «قهرمانان کوچک» با اشاره به امکان برگردان مشکلات اجتماعی به آثار نمایشی، بیان کرد: بله برگردان ناهنجاری‌های اجتماعی به آثار نمایشی امکان‌پذیر است. قبل از ارائه این طرح توسط آقای مفید به تلویزیون، که منجر به تصویب و نگارش آن توسط ما شد؛ از قدیم اتفاقات ویژه‌ای را که ارزش سینمایی داشته باشند، جمع‌آوری می‌کنم.
قاضی پیشرو
وی افزود: مثلاً سال‌ها قبل، در یک روزنامه‌ای خواندم، یک قاضی به دو متهم نوجوان در کانون اصلاح و تربیت حکم داده بود که شرط آزادی‌شان، گرفتن مدرک دیپلم است. ببینید چه حکم زیبایی توسط این قاضی صادر شده بود. بعداً بیشتر درباره این پرونده اطلاعات کسب کردم و متوجه شدم قاضی این پرونده آقای مظفر هستند و بعد ازاین که با ایشان گفت‌وگو کردم به من گفتند، در آن زمان برخی از همکارانم درباره این حکم با طنز و خنده برخورد می‌کردند؛ اما در دوسال اخیر و به واسطه برخی قوانین جدید، درجهت کم شدن زندانی در کشور، این حکم‌های جایگزین جدی‌تر شده‌اند. این مسأله می‌تواند انسان‌ها را با حق و حقوقشان آشنا کند. این‌ها قوانینی هستند که به نفع جامعه‌اند و می‌توانند کشور را به سمت رشد سوق دهند.

زنی که برای رهایی، گرفتارشد
حسین قناعت با اشاره به موارد متعدد این موضوع که قابلیت پرداخت درسریال دارند، گفت: موضوعات زیادی بررسی شدند و حتی برای بررسی موارد مختلف تا فسا و لب مرز هم رفتیم. آدم‌هایی را دیدم که از ورود مواد مخدر به کشور جلوگیری می‌کنند.
 قاچاق مواد مخدر از مرز شرقی از جمله این موضوعات هستند. این که چقدر ازاین موضوعات، قابلیت کار دریک سریال تلویزیونی را دارند گفتنی نیست.  برای نگارش 6قسمتی که نوشتم، سعی کردم به سمت بهترین موضوعات ممکن بروم. یکی از قسمت‌های کارگردانی شده توسط من، به نام «معصومیت از دست رفته» دقیقاً ایده‌ش را از دادگاهی که حضور داشتم برداشت کردم.
دراین پرونده خانمی که سه دختر و یک همسر معتاد داشت و به دلیل برخی قوانین مربوط به طلاق، هرکاری انجام داد که بتواند زندگی خود و فرزندانش را نجات دهد؛ اما موفق نشد و مجبور به انجام کاری شد که نهایتاً منجر به گرفتار شدن خودش‌شد.
این خانم را در فسا دریک دادگاهی دیدم و راستش را بخواهید حال بسیار بدی ازاین اتفاق پیدا کردم. این زن برای رهایی از همسر معتادش مجبور به قدم گذاردن در راهی شده بود که نهایتاً سرنوشت ناگواری برایش رقم زده بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین