393
یکشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۶
4

خبر

سی‌ان‌ان:آمریکا در شورای امنیت متهم به دخالت در امور داخلی ایران شد

افتضاح تازه کاخ سفید

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست نماینده دائم آمریکا و با موضوع بررسی ناآرامی‌های اخیر در ایران برگزار شد، بدون کسب نتیجه به پایان رسید و پس از شکست در ماجرای «فلسطین»، افتضاحی دیگر برای آمریکا در این نهاد بین المللی رقم خورد.

صبح نو

سی‌ان‌ان:آمریکا در شورای امنیت متهم به دخالت در امور داخلی ایران شد

افتضاح تازه کاخ سفید

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست نماینده دائم آمریکا و با موضوع بررسی ناآرامی‌های اخیر در ایران برگزار شد، بدون کسب نتیجه به پایان رسید و پس از شکست در ماجرای «فلسطین»، افتضاحی دیگر برای آمریکا در این نهاد بین المللی رقم خورد.

ذوق زدگی آمریکا
بعد از تبدیل اعتراض‌های مردمی در کشور به اغتشاشات خیابانی بود که آمریکا و در رأس آن ترامپ ذوق زده شده و دست به حمایت از اغتشاشگرانی زد که دست به تخریب اموال عمومی و آسیب رساندن به مردم زدند. این حمایت‌ها تا آنجا پیش رفت که روز سه شنبه
«نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری نشست‌های فوری شورای امنیت و شورای حقوق بشر برای پشتیبانی از آشوبگران در ایران شد.
هیلی در یک کنفرانس خبری مدعی شد: «سازمان ملل باید نسبت به تحولات کنونی در ایران به‌طور علنی اعتراض کند. در روزهای آینده، ما خواستار برگزاری یک نشست فوق العاده در نیویورک و همچنین در شورای حقوق بشر در ژنو خواهیم شد. ما نباید ساکت بمانیم. مردم ایران برای آزادی فریاد می‌کشند!»
تلاش‌های آمریکا در حالی صورت می‌گرفت که نماینده ایران در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعاهای واهی مقامات آمریکا، آن‌ها را به مداخله در امور داخلی کشور و تشویق آشوبگران به تغییر رژیم متهم کرد. مسکو نیز به واشنگتن در مورد مداخله در امور داخلی ایران هشدار داد و آمریکا را به بهره گیری از موقعیت کنونی در ایران برای
بی اعتبار ساختن برجام متهم کرد.
از سویی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برابر تلاش‌های متعدد آمریکا برای صدور یک بیانیه مشترک در محکومیت نحوه برخورد دولت ایران با معترضان مقاومت کرده‌اند.
به نوشته نیویورک تایمز، سران کشورهای اروپایی به ویژه نگران این مساله هستند که «دونالد ترامپ» رییس جمهور  آمریکا از روند اعتراضات در ایران به عنوان بهانه‌ای برای تحمیل مجدد تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران استفاده کند؛ زیرا برقراری مجدد این تحریم‌ها برجام را بی اثر خواهد ساخت.
در واقع، عدم تمایل کشورهای اروپایی برای حمایت آشکارتر از معترضان در ایران، تازه‌ترین نمونه یک رویکرد واگرایانه نسبت به سیاست‌های آمریکا در قبال یک موضوع مهم و حساس سیاست خارجی بود.
به همین دلیل هم بود که «مارگوت والستروم» وزیر خارجه سوئد طی سخنانی با اشاره به اینکه دولت کشورش اوضاع داخلی ایران را رصد می‌کند، ضمن رد درخواست نیکی هیلی نماینده آمریکا در خصوص بردن پرونده ایران به شورای امنیت گفت: وظیفه این شورا  پیگیری موضوعاتی است که با امنیت و صلح بین المللی در ارتباط باشند؛ اما درخصوص وضعیت فعلی ایران، راه‌های دیگری نیز برای پیگیری مساله وجود دارند.
«امانوئل ماکرون» رییس جمهور فرانسه هم با تأکید ویژه بر اهمیت حفظ کانال گفت وگو با ایران، هشدار داد که لحن بیانیه‌ها و اظهارات مقامات آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی علیه تهران «عملاً راهی به سوی آغاز یک جنگ است» و اعلام کردکه اعتراضات در ایران داخلی است و نباید در آن دخالت کرد.
برخلاف عدم همراهی اتحادیه اروپا با سیاست‌های
مداخله جویانه ترامپ درباره اتفاق‌های اخیر ایران اما درخواست مقامات آمریکا اجابت و نشست فوق العاده شورای امنیت پیرامون ناآرامی‌های اخیر در ایران نیمه شب جمعه به وقت تهران برگزار شد.
نماینده قزاقستان به عنوان رییس این نشست در سخنرانی آغازین گفت :«تظاهرات در ایران یک موضوع داخلی است و ارتباطی به شورای امنیت ندارد».
در این میان درحالی که برخی از اعضای این شورا در زمینه حقوق بشر با آمریکا هم نظر بودند اما دیگر اعضا، واشنگتن را به مداخله  در امور تهران و داشتن انگیزه پنهانی علیه ایران متهم کردند.
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل دراین جلسه گفت که جهان در ۲۰۰۹ منفعلانه عمل کرد درحالی‌که در سال ۲۰۱۸ اینگونه نخواهد بود. اما نماینده ایران در این نشست، آمریکا را به شدت مورد انتقاد قرار داد و این اقدام را سوء استفاده آمریکا از قدرت در شورای امنیت دانست.
آقای «غلامعلی خوشرو» نماینده ایران در سازمان ملل متحد در محل نشست شورای امنیت سازمان ملل به همتای آمریکایی خود، چگونگی برخورد نیروهای امنیتی آمریکا با معترضان را یادآور شد و گفت: هیات حاکمه آمریکا در منظر جهانیان از صلاحیت اخلاقی و سیاسی برخوردار نیست.
نماینده روسیه نیز در اعتراض به این نشست گفت که بنابر منطق آمریکا برای تشکیل این جلسه، شورای امنیت سازمان ملل نیز باید مساله «جنبش اشغال وال استریت» که توسط آمریکا مورد سرکوب قرار گرفت را مورد پیگیری و بررسی قرار دهد.

شنیدن نه از همپیمانان
این تنها چین و روسیه نبودند که با آمریکا در جلسه شب گذشته مخالفت کردند. «متیو ریکرافت» نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد گفت: هیچ کسی ایران را مجبور به پاسخگویی به ما نمی‌کند و این در قطعنامه‌های شورای امنیت آمده است. هر گونه دخالت در درگیری‌های داخلی که احتمال زیاد شدن تنش را داشته باشد، اعتبار این شورا را به خطر می‌اندازد.»
«فرانسوا دلاتره» نماینده فرانسه نیز با بیان اینکه «حوادث اخیر در ایران نگران‌کننده هستند» گفت: «این حوادث به خودی خود، تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌الملل نیستند.» او همچنین هر گونه دخالت در امور داخلی ایران را «مضر» خواند.نماینده هلند هم در اظهارات خود تأکید کرد که اوضاع در ایران اکنون آرام شده است و ابراز امیدواری کرد ثبات بیشتری در کشور حاکم شود.
نماینده چین خواستار احترام به تمامیت ارضی و حق حاکمیت کشورها شد و گفت شورای امنیت نباید درباره مسائل داخلی کشورهای دیگر گفت وگو کند.
نماینده کویت هم از جامعه بین‌المللی خواست تا در پرداختن به مسائل ایران از پیامدهای فاجعه‌بار بهار عربی (بیداری اسلامی) و سوریه درس بگیرد.
نماینده لهستان نیز گفت که ایران قابلیت این را دارد که نقش سازنده‌ای برای کمک به صلح و ثبات در منطقه بازی کند.
سوءاستفاده از شورای امنیت
درهمین حال «واسیلی نبنزیا»  نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد، هدف آمریکا برای تشکیل نشست شورای امنیت درباره ایران را برهم زدن برجام و نه حمایت از مردم ایران دانست و گفت: امروز ما دوباره می‌بینیم که چگونه آمریکا از شورای امنیت سوء استفاده می‌کند، این دولت (آمریکا)، نقش سازمان ملل در صلح و امنیت را نادیده می‌گیرد و همه می‌دانند که موضوع جلسه امروز خلاف موجودیت شورای امنیت است.
نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان این که ما بار دیگر امروز دیدیم که چگونه آمریکا از شورای امنیت سوءاستفاده می‌کند و نقش آن را به چالش می‌کشد، گفت: آمریکا متهم به استفاده از بهانه ساختگی برای مداخله در امور داخلی ایران است. به جای تلف کردن انرژی شورای امنیت، اجازه دهید انرژی آن صرف رسیدگی به بحران افغانستان، سوریه و لیبی ‏شود.‏آمریکا در شورای امنیت نه تنها از جانب رقیبان خود یعنی چین و روسیه حمایت نشد بلکه از جانب یکی از متحدان خود یعنی فرانسه نیز جواب «نه» شنید. در واقع واشنگتن از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متهم به دخالت در امور داخلی ایران و داشتن انگیزه‌های پنهانی شد. جلسه جمعه شب شورای امنیت که به درخواست و اصرار آمریکا برای بررسی اغتشاشات اخیر در ایران برگزار شد، در عمل به صحنه انزوای آمریکا در سوء استفاده از شورای امنیت تبدیل و بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت و موضوع تحولات داخلی ایران بی ارتباط با امنیت منطقه‌ای یا بین المللی شناخته شد.

توئیت ظریف
شورای امنیت ملل متحد تلاش عریان آمریکا برای انحراف شورا را رد کرد.  بیشتر اعضاء بر اجرای کامل برجام و عدم مداخله در امور داخلی دیگران تاکید کردند. یک افتضاح دیگر در سیاست خارجی دولت ترامپ.

 

captcha
شماره‌های پیشین