393
یکشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۶
2
با حکم رهبر انقلاب

حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه شد

یارانه ۳۳ میلیون نفر قطع می‌شود

فرمول جدید حذف یارانه بگیران

کمیسیون تلفیق 97 مجلس شورای اسلامی روز گذشته با حذف یارانه ۳۳ میلیون نفر موافقت کرد که بر این اساس درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها به ۳۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد و به یکباره بیش از یک سوم از لیست یارانه‌بگیران فعلی کم خواهد شد.

خبر

صبح نو

یارانه ۳۳ میلیون نفر قطع می‌شود

فرمول جدید حذف یارانه بگیران

کمیسیون تلفیق 97 مجلس شورای اسلامی روز گذشته با حذف یارانه ۳۳ میلیون نفر موافقت کرد که بر این اساس درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها به ۳۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد و به یکباره بیش از یک سوم از لیست یارانه‌بگیران فعلی کم خواهد شد.

حذف تعدادی از افراد از لیست یارانه‌بگیران جامعه، یکی از مهم‌ترین و بحث برانگیزترین موضوعات بعد از ارائه لایحه بودجه ۹۷ از سوی دولت به مجلس بود چراکه بر اساس این لایحه دولت درصدد است تا با هدف تحقق عدالت، کاهش فقر و همچنین تغییر مسیر پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای نیازمند، بخش قابل توجهی از افراد جامعه از لیست یارانه‌بگیران حذف کند.
البته این موضوع از چند سال پیش مطرح شده و تاکنون طی چند دوره، حدود چهار میلیون نفر از این لیست خارج شده‌اند اما این‌بار موضوع کمی جدی‌تر است چراکه پیشنهاد بودجه 23 هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها در سال 97 از سوی دولت در صورت عدم تغییر، سقف 45500 تومانی یارانه نقدی، کفاف یارانه حدود 41 میلیون نفر را می‌کند و با این حساب از جمعیت 75 میلیون نفری که در‌حال‌حاضر یارانه می‌گیرند، عملاً بیش از 30 میلیون نفر حذف
خواهند شد.
بر اساس تبصره 14 لایحه بودجه سال 97، دولت قصد دارد مبلغ 37 هزار میلیارد تومان بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال 88 با انواع روش‌های نقدی و غیرنقدی بین خانوارهای هدف و کالاها توزیع کند. این رقم نسبت به رقم 48 هزار میلیارد تومانی سال قبل کاهش قابل توجه داشته است.
بر این اساس از رقم 37 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده برای سال 97 قرار است 23 هزار میلیارد تومان به‌صورت یارانه نقدی و غیرنقدی توزیع شود. همچنین 7 هزار میلیارد تومان در قالب سیاست کاهش فقر مطلق از طریق بهزیستی و کمیته امداد توزیع می‌شود. 3700 میلیارد تومان هم به‌عنوان یارانه بخش سلامت و 3300 میلیارد تومان به‌عنوان یارانه نان در نظر گرفته شده است.
مکانیزم حذف یارانه‌بگیران
کاهش یک سوم یارانه‌بگیران نگرانی‌ها درباره مکانیزم آن را افزایش داده است که به گفته نوبخت، در 23 آذرماه دو روش برای اعطای یارانه‌های نقدی به افراد نیازمند وجود دارد. بر مبنای روش نخست، قطع یارانه پردرآمدهاست که این روش در سال‌های اخیر با توجه به اعتراضات صورت گرفته به وزارت کار و همچنین نیاز به افشای حساب بانکی افراد با کندی روبه‌رو بوده و نهایتاً ۳ تا ۴ میلیون نفر از دایره یارانه‌بگیران حذف شدند.
روش دوم، شناسایی افراد نیازمند است و اینکه یارانه به اشخاصی که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، تعلق گیرد که درحال‌حاضر این کار توسط نهادهای ذی‌صلاح صورت گرفته است. البته بخشی از مردم، تحت پوشش این نهادها نبوده، ولی مشمول دریافت یارانه‌ها هستند که پس از بررسی، یارانه‌ها آنها برقرار می‌شود.
نوبخت تاکید کرد که وظایف مشخص سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت یارانه به افراد نیازمند، اقشاری که زیر خط مستمری دریافت می‌کنند و همچنین ارزان کردن بیمه سلامت
است.
او با ایراد این صحبت‌ها، جمع‌بندی کرد که در سال آینده سازمان هدفمندی یارانه‌ها منحل و وظایف آن از طریق صندوق رفاه اجتماعی در زیرمجموعه وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی خواهد بود. از مجموع صحبت‌های رییس سازمان برنامه و بودجه می‌توان این نتیجه‌گیری را کرد که عملاً مکانیزم اعطای یارانه‌ها تغییر خواهد کرد و یارانه نقدی تنها به افرادی پرداخت می‌شود که نیازمندی آنها برای نهادهای رفاهی کشور ثابت شود.
روز گذشته در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه 97 نوبت به تعیین تکلیف یارانه‌بگیران رسید که آقای علی اصغر یوسف‌نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۷ با تشریح جزییات این جلسه در گفت‌وگو با «صبح نو» گفت: با مصوبه کمیسیون تلفیق قرار شد سقف درآمدی تبصره مربوط به هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده ۳۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شود.
وی افزود: در قانون بودجه ۹۶ این میزان ۴۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که تصویب سقف درآمدی ۳۷ هزار میلیارد تومانی برای سال ۹۷ به معنای آن است که دولت باید جمعیت یارانه‌بگیران را کاهش دهد. کمیسیون تلفیق فعلاً در رابطه با سقف درآمد ناشی از هدفمندی یارانه‌ها تصمیم‌گیری کرده و تصمیم‌گیری درباره نحوه هزینه‌کرد و توزیع یارانه‌ها به جلسات بعدی موکول شده است.
یوسف‌نژاد تصریح کرد: کاهش سقف درآمدی ناشی از هدفمندی یارانه‌ها به معنای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست و درباره قیمت حامل‌های انرژی تصمیم‌گیری نشده است. در جلسه مباحث کارشناسی درباره قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین مطرح شد، اما تصمیم‌گیری در این‌باره به جلسه فردای کمیسیون تلفیق
موکول شد.

فرمول جدید حذف یارانه‌بگیران
حال در صورت تصویب این تبصره در جلسه علنی و تأیید شورای نگهبان، بسیاری از خانوارها از لیست یارانه‌بگیران حذف می‌شوند. پیش از این فرمولی برای حذف دهک‌های بالای جامعه از لیست یارانه‌بگیران ارائه و طبق آن مقرر شده بود که قضات، پزشکان، اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و افرادی که درآمدی بیش از سه میلیون و پانصد هزار تومان دارند نباید یارانه نقدی دریافت کنند؛ اما برخی خبرها حکایت از آن دارد که نمایندگان در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق بر کاهش سقف حقوق یارانه‌بگیران (۳ میلیون و پانصد هزار تومان) به توافق رسیده‌اند که با تصویب آن تعداد زیادی از یارانه‌بگیران حذف خواهند
شد.
 حال باید منتظر ماند و دید دولت با همین
ساز و کار اقدام به حذف افراد از این لیست می‌کند یا شیوه شناسایی اقشار کم درآمد، اعلام نیاز نیازمندان و حذف مابقی افراد را در پیش خواهد گرفت.

مخالفت با افزایش قیمت بنزین
به گفته آقای مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 97 در بحث هدفمندی یارانه‌ها پیشنهاد افزایش اعتبارات برای پرداخت یارانه نقدی مطرح شد که با اقبال نمایندگان روبه‌رو نشد و همان میزان 37 هزار میلیارد تومان تصویب شد؛ اما به نظر می‌رسد که اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 97 با افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین با اکثریت آرا مخالفند.

captcha
شماره‌های پیشین