393
یکشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۶
11
دهمین دوره جایزه جلال به پایان رسید

در جست‌وجوی برنده

مراسم پایانی دهمین دوره از جایزه ادبی جلال آل احمد عصر روز گذشته در تالار وحدت با حضور آقایان سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر، احمد مسجد جامعی، حجت‌الاسلام زائری و جمعی از نویسندگان و اهالی ادبیات برگزار شد.

برگزاری مراسم نکوداشت محمدرضا لطفی

انگشتان پینه‌بسته و هدیه استاد

صبح نو

دهمین دوره جایزه جلال به پایان رسید

در جست‌وجوی برنده

مراسم پایانی دهمین دوره از جایزه ادبی جلال آل احمد عصر روز گذشته در تالار وحدت با حضور آقایان سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر، احمد مسجد جامعی، حجت‌الاسلام زائری و جمعی از نویسندگان و اهالی ادبیات برگزار شد.

 نظر هیأت داوران  
در بخش ویژه، تقدیرشدگان این دوره را «سایه‌اژدها» اثر آقای محمدعلی گودینی، مجموعه سرگذشت‌نامه کارآفرینان بزرگ ایرانی نوشته آقای رضا یادگاری و خانم مهشید صناعی‌فر، «پنجره‌ای به گذشته» خاطرات آقای علاالدین میرمحمدصادقی، «برج‌سکوت» اثر آقای حمیدرضا منایی، «میر‌نامیرا»، زمانه و کارنامه استاد عالی‌نصب، «شازده حمام» اثر آقای محمدحسین پاپلی یزدی و «نفحات نفت» اثر آقای رضا امیرخانی تشکیل دادند.
در ادامه این مراسم، از «بلاغت از آتن تا مدینه» اثر آقای داود عمارتی مقدم و «درآمدی بر تحلیل انتقادی گفتمان روایی» نوشته آقای حسین صافی در بخش نقد ادبی تقدیر شدند.

 واکنش امیرخانی
آقای رضا امیرخانی هنگام دریافت جایزه خود در سخنانی عنوان کرد: کلمه مجوز با کلمه جایزه هم‌خانواده نیست. من تا زنده‌ام دنبال مجوز می‌دوم و از وزارت ارشاد هم جایزه نمی‌گیرم.
به همین خاطر هم بخش معنوی جایزه را پذیرفته و بخش مادی آن را نمی‌پذیرم.

 گله کزازی
«آنک پاریس» اثر آقای میرجلال‌الدین کزازی و «سفر» نوشته آقای محمدرضا توکلی شایسته تقدیر شناخته شدند.
میرجلال‌الدین کزازی نیز پس از دریافت جایزه خود در سخنانی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: آقای وزیر فرهنگ، من خوش نمی‌دارم دنباله این نامه فرهنگ را به زبان برانم. زیرا بر این باورم ایرانیان مردمانی فرهیخته، اندیشه‌ورز، خردور بوده‌اند. حتی آنان‌که دانش نیاموخته‌اند. سرزمین ما همواره سرزمین فر و فرزانگی بوده. آوازه ما در پهنه گیتی به پاس فرهنگ است، پس شما چونان وزیر فرهنگ باریک‌ترین و ستوهنده‌ترین کار را در میان دولتمردان شده‌اند. شما اگر مرد فرهنگ باشید، مرد ایران هستید. در شگفتم که گاه در چنین بزمی سخن می‌رود که ما در کار ادب و داستان و اندیشه فروتر از دیگرانیم. در‌حالی‌که تنها یک داستان کهن ایرانی که در ایران ساسانی پدید آمده با نام «هزار‌افسان» با دگرگونی که در ایران می‌یابد با نام «هزار و یک شب» جهانی می‌شود و امروز باختریان توده مردم خاور زمین را با این کتاب می‌شناسند. کدام کتاب را در خاور سراغ دارید که چنین بوده باشد؟

 اوضاع وخیم داستان کوتاه  
در بخش داستان کوتاه، ضمن تجلیل از آقای داریوش احمدی، اثر «اسم شوهر من تهران است» نوشته خانم زهره شعبانی را شایسته تقدیر اعلام کردند.
در بخشی از بیانیه هیات داوران این رشته آمده است: بررسی نزدیک به چهارصد عنوان مجموعه داستان کوتاه منتشر شده در سال ۱۳۹۵ و ریزش حدود دو سوم آنها در نخستین مرحله داوری، بیانگر تولید انبوه اما ضعیف بسیاری از آثار مذکور است. این امر نشان‌دهنده نبود وسواس کافی نسل جدید نویسندگان ما به ساختار فنی داستان و حال و هوای آن است.

 برندگان مشترک
در بخش داستان بلند و رمان بر اعلام هیات داوران دو اثر «بی‌کتابی» اثر آقای محمدرضا شرفی خبوشان و «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» نوشته خانم مریم جهانی به‌صورت مشترک به‌عنوان برگزیده اعلام شدند.
شرفی خبوشان بعد از دریافت جایزه گفت: به این جایزه افتخار می‌کنم چون تفکیکی نمی‌دانم.
آن را جایزه مردمم می‌دانم. بی‌کتابی علیه ذهنیت تفکیکی است،‌ دولت و مردم نداریم؛ هر چه هست ماییم. من رییس‌جمهورم، من کارگرم، من وزیرم، من شهیدم.
مریم جهانی پس از دریافت جایزه خود گفت: نخستین بار است به‌خاطر نوشتن، جایزه‌ای را برده‌ام.
به تقدیرشدگان این دوره جایزه، لوح تقدیر، نشان جایزه و 10 سکه بهار آزادی اهدا شد. همچنین به برگزیدگان نیز لوح تقدیر، نشان جایزه و 30 سکه به‌صورت مشترک اهدا شد.

 صحبت‌های وزیر
آقای سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم در سخنانی از زبان فارسی با عنوان زبان واژه‌های زیبا و کم‌نظیر یاد کرد و گفت: فارسی گاهی مانند سنگ خاراست که از دلش قصائد فارسی در می‌آید و گاهی چون قطره شبنم است که از دلش حافظ. مهم نیست امروزه بدانیم که قرن زندگی سعدی چیست؟ مهم طراوتش است.
وی گفت: زبان‌های زیادی در جهان هستند که در یک سده بعد نسل جدیدشان نمی‌تواند با نسل قدیمشان رابطه بگیرند اما زبان فارسی امروزه زبانی است زنده و شاداب و با طراوت که فارسی زبانان در همه زمان‌ها حکمت و خردش را می‌خوانند و دوست می‌دارند. شاهنامه به‌عنوان یکی از آثار این زبان، خردنامه ایرانی است که خِشت خشتِ اندیشه و حکمتش را با این زبان فراهم کرده‌ایم.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فارسی، زبان قصه‌گویی است، زبان داستان‌سرایی و زبانی که استعداد کم نظیری در این کار دارد؛ زبانی که رویاهای شیرینی برای ما ساخته است. امروزه می‌توانیم بگوییم که این ادبیات است که چشم بینای زندگی انسانی ما شده است و خالقانشان، عکاسانی هستند که با دوربین واژگان زندگی را تفسیر و بر لایه‌های آن سرک می‌کشند.وی در بخش دیگری از سخنان خود جایزه ادبی جلال آل‌احمد را جایزه‌ای ملی و فراگروهی معرفی کرد که تلاش دارد در کنار ادبیات داستانی بخش‌های دیگری از حوزه نوشتن را همچون مستندنگاری مورد توجه قرار دهد. این جایزه در چند سال اخیر قدم‌های رو به جلویی داشته است و به حوزه تمدن ایران فرهنگی توجه ویژه داشته و در کنار آن سعی کرده به تمامی سبک‌های ادبیات به‌صورت ویژه نگاه کند، البته این جایزه تا مقصد نهایی راهی طولانی در پیش دارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین