393
یکشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۶
1
سینماداران تهرانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از تأثیر وقایع اخیر بر فروش می‌گویند

بازگشت به وضعیت سفید

همیشه خواه ناخواه سلسله اتفاقاتی هستند که در حوزه‌های مختلف روی هم تأثیر می‌گذارند و گریز از این اتفاق اجتناب‌ناپذیر است. ناآرامی های اخیر در تهران هم روی فروش سینماها و سالن‌های نمایش تأثیرگذار بود و آنها را با کاهش مخاطب روبه‌رو کرد. تعداد قابل توجهی از این مراکز در تهران که در دل اتفاقات و شلوغی‌ها قرار دارند در ساعات اوج کارشان با کاهش چشمگیر فروش روبه رو شدند.

دهمین دوره جایزه جلال به پایان رسید

در جست‌وجوی برنده

مراسم پایانی دهمین دوره از جایزه ادبی جلال آل احمد عصر روز گذشته در تالار وحدت با حضور آقایان سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر، احمد مسجد جامعی، حجت‌الاسلام زائری و جمعی از نویسندگان و اهالی ادبیات برگزار شد.

سی‌ان‌ان:آمریکا در شورای امنیت متهم به دخالت در امور داخلی ایران شد

افتضاح تازه کاخ سفید

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست نماینده دائم آمریکا و با موضوع بررسی ناآرامی‌های اخیر در ایران برگزار شد، بدون کسب نتیجه به پایان رسید و پس از شکست در ماجرای «فلسطین»، افتضاحی دیگر برای آمریکا در این نهاد بین المللی رقم خورد.

یارانه ۳۳ میلیون نفر قطع می‌شود

فرمول جدید حذف یارانه بگیران

کمیسیون تلفیق 97 مجلس شورای اسلامی روز گذشته با حذف یارانه ۳۳ میلیون نفر موافقت کرد که بر این اساس درآمد دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها به ۳۷ هزار میلیارد تومان می‌رسد و به یکباره بیش از یک سوم از لیست یارانه‌بگیران فعلی کم خواهد شد.

همزمان با سالروز شهدای انقلاب بحرین و آیتالله «النمر» روی می‌دهد

کوچ اجباری شیعیان از بحرین

پس از آنکه رژیم آل‌خلیفه نتوانست «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین را سال گذشته از خاک این کشور تبعید و به ترکیه بفرستد، شاهد کوچاندن شیعیان و برخی دیگر از علمای بحرینی به خارج از این کشور هستیم. موضوعی که «شیخ عبدالله صالح» جانشین دبیر کل جمعیت عمل اسلامی بحرین بر آن صحه گذاشت و از فشار رژیم آل‌خلیفه بر شیعیان و علمای این کشور خبر داد و گفت: عربستان سعودی به آل‌خلیفه فشار وارد می‌کند تا علیه شیعیان دست به جنایت بزنند، آنان تلاش می‌کنند با این شیوه شیعیان را مجبور به مهاجرت از کشور کنند.

تحلیل دکتریوسف اباذری از شعارهای سلطنت‌طلبانه در آشوب‌های اخیر

کـودک شـده‌ایـم

یکی از شعارهایی که بعضاً در ناآرامی‌های اخیر در ایران به گوش می‌رسید، شعارهایی با مضمون گرایش به دوران شاهنشاهی و به‌ویژه سلطنت پهلوی بود؛ شعارهایی مانند «رضاشاه روحت شاد» و «کشور که شاه نداره، حساب کتاب نداره». به روایت شاهدان عینی و آن‌چه در ویدئوهای منتشر شده از تجمعات به چشم می‌خورد، جمع قابل توجهی از شرکت‌کنندگان در تجمعات را جوانان دهه 70 و دهه هشتادی تشکیل می‌دهند. نوجوان متولد سال 80، امروز 16 ساله است و در سال 88 و در کشاکش شورش‌های آن سال فقط 8 سال داشته است! لذا تجمع و آتش زدن سطل آشغال و درگیری با پلیس برای او تازگی دارد. از طرفی این تجمعات برخلاف سال 88 در شهرستان‌ها پررنگ‌تر بود و این‌گونه وقایع به نسبت مردم تهران برای آنها نیز تازگی دارد. فارغ از احتمالاتی که درباره خط‌دهی و نفوذ عناصر مزدور سلطنت‌طلب در تجمعات معترضان وجود دارد، اینکه شعارهایی با این مضمون فرصت طرح شدن پیدا می‌کنند، می‌تواند نشان‌دهنده بستر اجتماعی پذیرای چنین شعارهایی باشد. جامعه ایران پس از حدود 40 سال از انقلاب اسلامی و پشت سر گذاشتن نظام شاهنشاهی چه تحولاتی را تجربه کرده که حالا طرح چنین شعارهایی برای عده‌ای عجیب نمی‌نماید؟ دکتر یوسف اباذری استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران اخیراً در حاشیه یکی از کلاس‌هایش به این پرسش پاسخ داده و صوت آن در رسانه‌ها منتشر شده است. اباذری را به‌طور عام به رویکردهای نئومارکسیستی می‌شناسند. او منتقد سیاست‌های نئولیبرالیستی است و در گفته‌ها و نوشته‌هایش به تولید و بازتولید ساخت‌های اجتماعی نظر دارد. اباذری در تحلیل شعارهای پهلوی‌خواهانه این روزها، به فرایندی اشاره می‌کند که موجب روزمرگی و عدم خودآگاهی تاریخی و عدم انباشت تجربه‌ها شده است و بعد از انقلاب ما را در وضعیت «کودک نابالغ» نگه داشته است. وضعیتی که طبیعتاً منجر به بازتولید ساختارهای شاهنشاهی و در نتیجه بروز گرایش‌های سلطنت‌خواهانه می‌شود. او با این تحلیل از نگاه‌های مارکسیسم کلاسیک فراروی کرده و به سیاق مکتب فرانکفورتی‌ها امور فرهنگی را مبنای تحلیل قرار داده است.

اعتراضات و اغتشاشات، بازی باخت-باخت

نقش بحران بانکی در اتفاقات اخیر

سرمقاله

فرافکنی تا کجا؟

مدیریت پلیس در آشوب‌های خیابانی تحسین خیلی‌ها را برانگیخت

بازگشت آرامش با پهلوانان شهر

حوادث اخیر در کشور نشان داد، هر لحظه افرادی هستند که برای برهم زدن آرامش مردم آماده‌اند، در این بین برقراری امنیت و حفظ آرامش و همچنین برخورد با افرادی که جان و مال مردم برایشان معنایی ندارد، باید باهم انجام می‌شد اما به صورتی که نه اغتشاش و آشوب افزایش یابد و نه مردم به خشم بیایند. نیروی انتظامی در این برهه توانست ثابت کند که می‌توان با آرامش با حوادث کشور روبه‌رو شد.

صبح نو

سرمقاله

فرافکنی تا کجا؟

هشت سال پیش در پیامد فتنه 88 کشور زیر فشار تحریم‌های نفتی و مالی شدید قرار گرفت؛ گرای این رفتار مداخله جویانه را آشوبگرانی دادند که ماه‌ها، پایتخت را دستخوش ناآرامی ساخته بودند. آنچه در مقطعی کوتاه در هفته گذشته صورت گرفت، این بار به واسطه حمایت آشکارتر دولت‌های استعماری و عاملان منطقه‌ای‌شان، در صورت جلسه مضحک شورای امنیت سازمان ملل ظاهر شد. هر چند تا این مرحله، تیر دشمنان نظام اسلامی به سنگ خورده است، اما آنچنان که از تحرکات ضدانقلاب بر می‌آید، آن‌ها شر پرسودایی در سر دارند و می‌خواهند با بازنمایی مکرر اتفاقات هفته گذشته، برنامه خود را به پیش ببرند. این برنامه یعنی افزایش تضییقات بر طبقات فرودست و افزایش بحران مالی-اقتصادی در کشور که به معنای از میان نرفتن زمینه‌های آشوب آفرینی است؛ بستری که براندازان از آن بهره برده و چون از سویی نتوانستند خودشان را با مطالبات مردمی پیوند بدهند و از سوی دیگر وارد فاز خشونت آمیز شدند، امکان فراگیری بی نظمی برایشان فراهم نشد. این نکته تأسف بار را نیز باید متذکر شد که برخی دولتمردان و جریان‌های سیاسی نزدیک به آن‌ها، روز گذشته بار دیگر بر طبل اختلافات سیاسی کوبیدند و تلاش کردند تا سویه‌های انحرافی‌ای برای جنبش مطالبه به میان بکشند، بدون آن که حتی کلامی در مسوولیت دولت برای حل مشکلات به زبان بیاورند؛ این حد از فرافکنی اندوهبار است و نگران کننده، گویا تصمیمی برای حل آنی و قاعده مند مشکلات روزمره مردم نیست.

captcha
شماره‌های پیشین