392
شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۶
6
جنبش مطالبه در سخنان خطبای نماز جمعه کشور

مردم به عملکرد موسسات مالی اعتراض دارند

یک جامعه‌شناس در گفت‌و‌گو با «صبح نو» از ابعاد پنهان ماجرای «ستایش» می‌گوید

در ستایش اعدام قاتل «ستایش»

صبح پنج‌شنبه گذشته، قاتل جنایت تلخ فروردین ماه 95 که منجر به تجاوز و قتل به دختربچه 6 ساله ساکن ورامین بود اجرا شد و «امیرحسین» بالاخره به دار مجازات آویخته شد تا پرونده یکی از جنجالی‌ترین قتل‌های این سال‌ها نیز بسته شود.

صبح نو

جنبش مطالبه در سخنان خطبای نماز جمعه کشور

مردم به عملکرد موسسات مالی اعتراض دارند

ماجرای اعتراض‌های معیشتی مردم، به تریبون نماز جمعه هم کشیده شد. دیروز خطیب موقت نماز جمعه تهران حجت الاسلام سیداحمد خاتمی خطیب در بخشی از خطبه‏های نماز جمعه گفت: «صدایی که به نیابت از ترامپ و نتانیاهو برخیزد، صدای مردم نیست بلکه صدای بیگانه است و ملت ایران آن را خفه خواهد کرد.» خاتمی با بیان اینکه اغتشاشات، از اعتراضات بحق آغاز شد، گفت: «مردم به عملکرد مؤسسات اعتباری اعتراض داشتند و می‎گفتند اگر این‌ها مجوز ندارند پس چرا پنج سال پیش روی شما کارکرده‌اند و چرا کرکره‎شان را پایین نکشیدید. ما هم مانند مردم می‌گوییم مرگ برگرانی. چه کسی است که از گرانی خوشش بیاید؟ کارگر می‌گوید من چند ماه است حقوق نگرفته‌ام. اینکه حرف مردم باید شنیده شود، حرف صحیحی است اما در این شلوغی‎ها، حقیقت نباید گم شود.»
 اما موضوع آشوب‌های هفته گذشته، موضوع اصلی بیشتر خطبه‏ها در شهرهای دیگر هم بود. آیت‎الله علیرضا اعرافی امام‌جمعه قم، با اشاره به تلاش‌های 40 ساله دشمنان برای نابودی جمهوری اسلامی ایران، گفت:« اعتراض در مسیر قانونی باید محترم شمرده شود و کرامت مردم باید موردتوجه قرار گیرد و مسوولان باید به اعتراضات قانونی توجه کنند. اعتراض غیر از اغتشاش است و هیچ دولتی از اغتشاشات حمایت نمی‌کند و ملت ایران و نیروهای امنیتی و نظامی نیز آن را تحمل نخواهد کرد و در برابر آن می‌ایستند. در حوادث اخیر همه دشمنان به حمایت اغتشاشگران رفتند تا ایران را ناامن جلوه دهند که در این راستا ملت ایران باید هوشیار و درصحنه حضورداشته باشد.» آیت‎الله مصطفی علما امام‌جمعه کرمانشاه نیز گفت: «آمریکا به دنبال جبران شکست خود از ایران و جبهه مقاومت اسلامی در سوریه، عراق و یمن، است. هوشیاری مردم در طول این چهار دهه انقلاب را از همه توطئه‌های دشمنان حفظ کرده است. روح شجاعت و فداکاری که سرچشمه آن فرهنگ ایثار و شهادت است، توطئه دشمنان را نقش بر آب می‌کند.» امام‌جمعه کرمانشاه، بر توجه جدی مسوولان به رفع مشکلات مردم تأکید کرد و گفت: «ما مرتب آمار بالای بیکاری استان کرمانشاه را به مسوولان یادآوری کردیم و خانواده‌ها از مسوولان انتظار دارند با برنامه‎ریزی و راهکارهای مناسب برای اشتغال جوانان چاره‎اندیشی کنند.» علما از مسوولان خواست که در عرصه سیاست خارجی فریب دیپلماسی توطئه و خیانت را نخورند. آیت‎الله سید ابوالحسن مهدوی امام‌جمعه موقت اصفهان نیز در خطبه‏های خود گفت: «مطالبات مردم با تمام شدن فتنه تمام نشده است و مسوولان باید همچنان پیگیر حل مشکلات مردم باشند. انقلاب اسلامی، آزادی را برای ما به ارمغان آورده است و به دلیل همین ویژگی است که مردم می‌توانند مطالبات خود را پیگیری و مطرح کنند. اتکا به مردم و اسلام سبب تشکیل چنین نظامی در دنیا شده است. رأی ایرانیان به نظام جمهوری اسلامی در برابر طاغوت به ما این فرصت را داد تا احکام اسلام را در کشور پیاده کنیم.» امام‌جمعه موقت اصفهان تصریح کرد: «به دلیل فتنه‌گری‎های اخیر خسارات زیادی به برخی اموال در شهرها و نیز زخمی و کشته شدن برخی مانند شهید سجاد شاه سنایی را به دنبال داشت که این خسارات به دلیل انحرافی که در پیگیری مطالبات بحق مردم از سوی برخی فرصت‌طلب ایجاد شد، بروز کرد. عملکرد نیروی انتظامی و بسیج در برابر این فتنه بسیار خوب بود.» آیت‌الله سید احمد میرعمادی امام‌جمعه خرم‎آباد با تأکید بر اینکه هوشیاری و بصیرت مردم در این جریانات بسیار مهم بود، مردم به‌سرعت صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند، گفت: «شاید در ابتدای امر عده‎ای به گرانی و وضعیت اقتصادی اعتراض داشتند اما به‌محض اینکه مشاهده کردند عده‎ای اغتشاشگر وارد میدان شده‎اند به‌سرعت صف خود را از آنان جدا کردند.» آیت‎الله محمدی، خطیب جمعه همدان، گفت: «سرکردگان اصلی این حوادث، بیرون از مرزها مدیریت می‎شدند تا کشور را ناامن کنند اما مردم هوشیارتر شدند.»

captcha
شماره‌های پیشین